ადვოკატ ნაირა ოტიაშვილს აღმასრულებლებმა ხელბორკილები დაადეს და 4 საათით თავისუფლება აღუკვეთეს, სასამართლომ კი იგი 400 ლარით დააჯარიმა
თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტაციული კოლეგიის მოსამართლემ ადვოკატ ნაირა ოტიაშვილს ადმინიტრაციული სასჯელი, 400-ლარიანი ჯარიმა დააკისრა.
როგორც „ინტერპრენსიუსს“ საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის ხელმძღვანელმა ზაზა ხატიაშვილმა აცნობა, სასამართლო პროცესი ღამით, 01.00 საათზე დასრულდა.
ზაზა ხატიაშვილის თქმით, ნაირა ოტიაშვილის ინტერესებს ადვოკატი ქეთი ბექაური იცავდა. ქეთი ბექაურის მიერ წარმოდგენილი ვიდეოფირი, რომელიც დაამტკიცებდა მისი დაცვის ქვეშ მყოფი კოლეგის უდანაშაულობასა და აღსრულების ბიუროის წარმომადგენელთა დანაშაულს მოსამართლემ არ გაიზიარა.
„ამ ქმედებით მოსამართლემ ევროპის კონვენციის მე-6 მუხლის I პუნქტი დაარღვია და მხარეს არ მისცა მტკიცებულების წარმოდგენის საშუალება. ამ ქმედებით პირდაპირ აღიარა მოსამართლემ, რომ ის არის ვანოს მოსამართლე და მას არანაირი მტკიცებულება არ აინტერესებს“, - განაცხადა ზაზა ხატიაშვილმა.
ინციდენტი ადვოკატ ნაირა ოტიაშვილსა და აღსრულების ბიუროს წარმოამდგენლებს შორის გუშინ მოხდა, როდესაც წინამღვრიშვილის ქუჩაზე სააღსრულებლო ბიუროს მითითებით, მუშებმა მოქალაქის ბინის კედლის ნგრევა დაიწყეს.
აღნიშნული ფაქტი ოტიაშვილმა ვიდეოკამერით გადაიღო, რამაც აღსრულების ბიუროს წარმოამდგენლების გაღიზიანება გამოიწვია. ადვოკატს ხელბორკილები დაადეს და 4 საათის მანძილზე თავისუფლება აღუკვეთეს.
ადვოკატები მათი კოლეგის, ნაირა ოტიაშვილისთვის აღსრულების ბიუროს წარმომადგენლების მიერ ხელბორკილების დადებას და უკანონო პატიმრობაში აყვანას სამსახურებრივი მოვალეობის ბოროტად გამოყენებად აფასებენ.
როგორც „ინტერპრესნიუსთან“ საუბრისას ქეთი ბექაურმა განაცხადა, აღსრულების ეროვნული ბიუროს წარმომადგენლებს არანაირი უფლება არ აქვთ, ვინმე დააკავონ და ხელბორკილი დაადონ. აღნიშნულის გამო აღსრულების ბიუროს წარმომადგენლების მიმართ, 332-ე, 333-ე და 144-ე მუხლების საფუძველზე, სისხლის სამართლის საქმე უნდა აღიძრას, რაც სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებას და მოქალაქის უკანონოდ მძევლად აყვანას გულისხმობს.

Lawyer Naira Otiashvili was Handcuffed, Detained for Four Hours and Fined by 400 GEL by the Court
As the head of Lawyers Association of Georgia Zaza Khatiashvili stated to interpressnews, the trial took place at night at 1:00 am.
According to Zaza Khatiashvili, the lawyer Keti Bekauri protected interests of Naira Otiashvili. The video tape presented by Keti Bekauri which would prove the innocence of her client and the crime committed by the bailiffs was not shared by the judge.
“By this action the judge violated paragraph I of article 6 of European Convention of Human Rights and did not allow the party to present evidence. By this action, the judge directly acknowledged that he is Vano’s judge and he is not interested in any evidence,” – stated Zaza Khatiashvili.
The incident between the lawyer Naira Otiashvili and the representatives of Execution Bureau took place yesterday when by the order of the Bureau the destruction of the citizen’s wall started at Tsinamdzghvrishvili St. in Tbilisi.
Otiashvili filmed this fact by video camera that irritated the representatives of Execution Bureau. The lawyer was handcuffed and her liberty was restricted for four hours.
According to the lawyers, the handcuffing and illegal restriction of liberty is the abuse of authority by the Bureau representatives.
As Keti Bekauri stated to interpressnews, the representatives of the Execution Bureau have no right to detain and handcuff anybody. Due to this reason, the criminal case should be stipulated according to articles 332, 222 and 144 of the Criminal Code which envisage abuse of authority and illegal hostage taking.