მაია ცაბოშვილი-ჩიგოევა ოჯახის წევრების უსაფრთხოებას ითხოვს
არასამთავრობო ორგანიზაცია „იბერ-ირონის“ ხელმძღვანელმა მაია ცაბოშვილმა-ჩიგოევამ, რომელიც ამჟამად კანადაში იმყოფება, სოციალურ ქსელ „ფეისბუქში“ სპეციალური მიმართვა გაავრცელა, რომლითაც ის ოჯახის წევრების უსაფრთხოებას ითხოვს.
„მოგმართავთ ყველას დახმარებისთვის და მხარდაჭერისთვის, ვინც თვლით, რომ ამის ღირსი ვარ! მიზეზთა გამო მავანმა ბოლო დროს დაიწყო სერიოზული შავი პიარი ჩემი სახელის შესაბღალად! ცოტა ხნის წინ მომწერა ჩემმა მეგობარმა ჟურნალისტმა: ერთმა ჟურნალისტმა თქვა, რომ თურმე კოკოითის იდუმალი ელჩი ყოფილხარ კანადაში. ამ ხმების გამავრცელებლები, ვინც ძალიან კარგად იციან ჩემი კოკოითისადმი დამოკიდებულება, იდიოტები სულაც არ არიან და ამიტომ კიდევ უფრო ამაზრზენია მათ მიერ ამ ხმების გავრცელება! ჩემი ოჯახი თბილისშია. ბოლო დროს მეზობლებმა რამდენჯერმე დაინახეს შავი მერსედესი, რომელიც ჩემს სახლთან ჩნდება და პერიოდულად ფოტოებს იღებს. კატეგორიულად ვამბობ! არ ვიცი ამათ ტვინში რა გეგმა იხარშება, მაგრამ დღემდე არ ყოფილა შემთხვევა, რომ ჩემი ოჯახის რომელიმე წევრს რაიმე პრობლემა ჰქონოდა პოლიციასთან! არც ჩემი ქმარი და არც შვილები არასოდეს არ ყოფილან ნარკოტიკების მომხმარებლები, არასოდეს ჰქონიათ ფინანსურ პოლიციასთან რაიმე პრობლემა და საერთოდ, დღემდე უბანშიც კი არ ყოფილა ვინმესთან თუნდაც შელაპარაკების შემთხვევა“, - ნათქვამია მიმართვაში.
მაია ცაბოშვილი - ჩიგოევა გარკვეული პერიოდის მანძილზე, დიმიტრი სანაკოევის ადმინისტრაციის განათლების მინისტრი იყო. მას 2006 წელს ე.წ. სამხრეთ ოსეთის საპრეზიდენტო არჩევნებში მონაწილეობაც სურდა, თუმცა, ედუარდ კოკოითმა მას არჩევნებში მონაწილეობის საშუალება არ მისცა.

The head of NGO Iber-Ironi Maia Tsaboshvili-Chigoeva who is in Canada right now disseminated special address on Facebook and requested safety for the family members.
“I am addressing everybody for help and support who think that I deserve it! The serious black PR has been started lately to discredit me! A while ago my journalist friend wrote me on facebook: “some journalist said that you are secret ambassador of Kokoiti in Canada. The people who disseminate these rumors know my attitude towards Kokoiti very well. They are not idiots. That is why these rumors are so horrible! My family is in Tbilisi. Lately, my neighbors saw a black Mercedes car near my house several times who periodically took photos. I say categorically! I do not know what plan they have in their head. My family members have never had problems with police! Neither my husband, nor my children never used drugs, never had problems with finance police and have never had argument with anybody not even in the neighborhood,” – states the address.
Maia Tsaboshvili-Chagaeva has been the Minister of Education of Dimitri Sanakoev administration. She wanted to participate in 2006 so-called South Ossetia Presidential Elections, but Eduard Kokoiti did not let her participate.