არიან ტომბე: „კონფლიქის მხარეები მოწადინებული არიან, გაუჩინარებული ადამიანების ძებნას ხელი შეუწყონ“
1990-იანი წლების ქართულ-აფხაზური კონფლიქტიდან 19 წელი გავიდა, თუმცა ამ ომით დაზარალებული ბევრი ადამიანისთვის დაკარგულ ოჯახის წევრთა ადგილსამყოფელი ამ დრომდე უცნობია. არაფერი იციან დაკარგული ოჯახის წევრების ადგილსამყოფელის შესახებ 2008 წლის აგვისტოს ომით დაზარალებულებმაც.
აღნიშნულ საკითხზე „პირველი“ წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის დელეგაციის ხელმძღვანელს საქართველოში არიან ტომბეს ესაუბრა.
- აფხაზეთის ომის დროს უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა საკითხი დღემდე ძალიან აქტუალურია, რადგან ბევრი ადამიანი დღემდე არ ფლობს ინფორმაციას, რა ბედი ეწია მათ ახლობლებსა და ნათესავებს. რამდენი ხანია, რაც ორგანიზაცია ამ საკითხებზე მუშაობს და როგორია აღნიშნულთან დაკავშირებით აფხაზური მხარის განწყობა?
- საქართველოში ჩვენი ორგანიზაცია 1992 წლიდან მუშაობს. ჩვენი მანდატი სათავეს ჟენევის კონვენციიდან იღებს და ყველა სახელმწიფო, რომელიც ამ კონვენციის მონაწილეა, გვაძლევს მანდატს, ვიმუშაოთ შეიარაღებული კონფლიქტების ზონებში და ყველა იმ ცხელ წერტილში, სადაც ძალადობა ხორციელდება. სამწუხაროდ, დღევანდელ მსოფლიოში ბევრი ასეთი ცხელი წერტილია. შეიარაღებული კონფლიქტის დროს სხვადასხვა ტიპის მსხვერპლი ჩნდება: იძულებით გადადგილებული პირები, თავისუფლებააღკვეთილი პირები და უგზო-უკლოდ დაკარგულები. ასეთი კატეგორია ნებისმიერ კონფლიქტში გვხვდება. გაუჩინარების მიზეზი შეიძლება, სხვადასხვა იყოს. ჩვენ მოგვმართავენ ორივე კონფლიქტის (1992-93 და 2008) დროს გაუჩინარებულთა ოჯახების წევრები. ისინი გვთხოვენ, ინფორმაციის მოძიებაში დავეხმაროთ. თუმცა მოგეხსენებათ, სანამ უშუალოდ საომარი მოქმედებები მიმდინარეობს, მოძიების სამუშაოების ჩატარება ძალიან რთულია და როგორც წესი, ეს კონფლიქტის შემდგომ პერიოდში ხდება.
1990-იანი წლებიდან მოყოლებული, ჩვენ ამ საკითხთან შეხება გვქონდა და ვმუშაობდით დიალოგის რეჟიმში, მაგრამ ძალიან კონკრეტული მუშაობა 2009 წლიდან წარიმართა. როდესაც ვსაუბრობთ ამ მუშაობაზე, ორი მიმართულება მინდა გამოვყო: პირველი დიალოგის ხელშეწყობაა. გამომდინარე იქიდან, რომ 1990-იანი წლების კონფლიქტი ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი იყო, გასაგებია, რომ დიალოგი უგზოუკლოდ დაკარგულთა თემაზე საქართველოს ხელისუფლებასა და აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლებას შორის უნდა წარიმართოს. კონკრეტული შედეგი ამ მიმართულებით 2010 წლის დეკემბერში იქნა მიღწეული. ჩვენი შუამდგომლობით აფხაზეთის დე ფაქტო მთავრობისა და საქართველოს მთავრობის მაღალ დონეზე შეხვედრა გაიმართა. ამ შეხვედრის კონკრეტული შედეგი ის იყო, რომ შეიქმნა ე.წ. საკოორდინაციო მექანიზმი, რომელიც 2-3 თვეში მაინც რეგულარულად იკრიბება და ძალიან კონკრეტულ საკითხებზე მუშაობს.
მინდა, გითხრათ, რომ რომ არა ნება ამ მხარეებისა, რა თქმა უნდა, შეუძლებელი იქნებოდა ის მუშაობა, რომელიც ახლა ხორციელდება. რა თქმა უნდა, ჩვენ ამ საქმიანობას კონფიდენციალურობის დაცვით ვახორციელებთ და გასაგებია რატომაც. ეს საკმაოდ მყიფე პროცესია და ხელი რომ შევუწყოთ ამ დიალოგის უფრო გაღრმავებას, რა თქმა უნდა, კონფიდენციალურობის დაცვაა აუცილებელი.
- საუბარია უგზო-უკლოდ დაკარგულთა მოძიებასა და მათი ცხედრების ქართული მხარისთვის გადაცემაზე. რა ეტაპზეა მოლაპარაკებები და რა პროცედურებზეა საუბარი?
- ზოგადად უგზო-უკლოდ დაკარგულთა თემატიკაზე მუშაობა საკმაოდ რთული და ხანგრძლივი პროცესია. ჩვენ, რა თქმა უნდა, ვცდილობთ, რომ ის მაქსიმალურად სწრაფად წარიმართოს, რათა ოჯახის წევრებმა 20 წლის მერე მაინც მიიღონ რაიმე სახის ინფორმაცია დაკარგულ ახლობლებზე. მართალია, დიდი დრო გავიდა, მაგრამ მათთვის ეს გუშინდელ მოვლენასავითაა და დღემდე სჯერათ, რომ მათი ახლობლები დღესაც ცოცხლები არიან. გვინდა, რომ ყველაფერი საერთაშორისო სტანდარტების დაცვით განხორციელდეს. როცა დადგინდება კონკრეტული სამარხის ადგილმდებარეობა, შემდეგ ხდება ექსჰუმაცია, ნეშტის გადმოსვენება და ექსპერტიზა, და იდენტიფიკაციის შემდეგ იგი გადაეცემა ოჯახს. ეს ყველაფერი საკმაოდ ხანგრძლივი პროცესია და საერთაშორისო სტანდარტების დაცვით უნდა მოხდეს.
რაც შეეხება აფხაზურ მხარეს, ამ ეტაპზე იქ მონაცემთა შეგროვება ხორციელდება. ამას გარდაცვალების წინარე მონაცემები ეწოდება. კერძოდ, ოჯახის წევრებისგან გროვდება ყველანაირი ინფორმაცია დაკარგულთა შესახებ, რაც მათ სიცოცხლეშივე არსებობდა. იგივე პროცესს საქართველოს წითელი ჯვრის მოხალისეების დახმარებით აქაც დავიწყებთ მომავალი წლიდან. ძალიან რთული სათქმელია, მაგრამ ვიმედოვნებთ, რომ მომავალი წლიდან ჩვენ შევძლებთ ექსჰუმაციის დაწყებას. თუმცა, ალბათ, გესმით, რომ ყველაფერი დამოკიდებულია იმაზე, რამდენად ზუსტი ინფორმაცია გვექნება.
ყველაზე ნაკლებად ახლა ცრუ მოლოდინის შექმნა მინდა იმ ხალხისთვის, ვინც ამ პროცესის შედეგებს ელოდება. კიდევ ერთხელ მინდა, აღვნიშნო, რომ არსებობს ნება საქართველოს ხელისუფლებისა და აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლებისა. ორივე მხარე მოწადინებულია, ამ პროცესს ხელი შეუწყოს. ჩვენც ვცდილობთ, ერთგვარად დავაჩქაროთ პროცესი.
რაც შეეხება 2008 წელს დაკარგულთა ხვედრს, ამ პრობლემის მოსაგვარებლად კიდევ ერთი საკოორდინაციო მექანიზმი შეიქმნა, რომლის მუშაობაში საქართველოს, დე ფაქტო სამხრეთ ოსეთის და რუსეთის წარმომადგენლები მონაწილეობენ. საკოორდინაციო მექანიზმი ადმინისტრაციულ სასაზღვრო ზოლზე წითელი ჯვრის შუამდგომლობით იკრიბება. ორივე მექანიზმის ფარგლებში თავმჯდომარეობას გაწევს ჩვენი ორგანიზაცია, რადგან პროცესი ჩვენი ეგიდით ხორციელდება. მიუხედავად იმისა, რომ შეხვედრები საკმაოდ მგრძნობელობითია, კონკრეტული პროგრესი მაინც არსებობს.
კონკრეტულ შედეგებზე როცა ვსაუბრობთ, მინდა, გითხრათ, რომ ჩვენ გვყავს ექსპერტ-ანთროპოლოგი, რომელიც აპრილის თვეში ცხინვალში გაემგზავრა. იქ იპოვეს მანამდე უგზო-უკვლოდ დაკარგულად მიჩნეული ადამიანის საფლავი, ჩატარდა ნეშტის ექსჰუმაცია, რის შემდეგაც იგი გადმოასვენეს თბილისში, ეროვნული ექსპერტიზის ცენტრში, განხორციელდა იდენტიფიცირება, რის შემდგომაც ნეშტი ოჯახის წევრებს გადაეცათ. ჩვენ იმედი გვაქვს, რომ სხვა დაკარგულების შემთხვევაშიც მოხერხდება კონკრეტული პასუხების მიღება.
- საიდან ხდება ძირითადად ინფორმაციის მოპოვება და რამდენ უგზო-უკვლოდ დაკარგულზეა საუბარი?
- 2008 წლის კონფლიქტში 40-მდე ადამიანი ითვლება დაკარგულად, აფხაზეთის კონფლიქტის დროს კი - 2000-მდე. ინფორმაციას, პირველ რიგში, ოჯახის წევრები გვაწვდიან, რომლებიც ყველაზე ზუსტად ფლობენ მონაცემებს თავიანთი ოჯახის წევრებზე. არის ასევე ოჯახური გაერთიანებები, ასოციაციები, რომლებშიც დაკარგულთა ოჯახები ერთიანდებიან, ასევე ხელისუფლება, რომელსაც პირველადი პასუხისმგებლობა ეკისრება. ის მექანიზმი, რომელიც არსებობს, სწორედ ამ ინფორმაციის გაცვლას ემსახურება. საბოლოოდ კი მიღებული ინფორმაციის თავმოყრა ჩვენთან ხდება. ბოლო კონფლიქტის შემდეგ ხშირია შემთხვევები, როცა ჩვენ გვიკავშირდებიან პირები, რომელთაც ახსოვთ საკუთარი ხელით გათხრილი საფლავების ადგილმდებარეობა, მაგრამ 20 წლის წინანდელის მოძიება უფრო რთულია.
მინდა, ხაზგასმით აღვნიშნო წარმატებული თანამშრომლობა ადგილობრივ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან, რომლებიც პროფესიონალი ფსიქოლოგებითაა დაკომპლექტებული. ესენია: GCRT, „ქსენონი“, „ნაბიჯი მომავლისკენ“; ასევე „უგზოუკლოდ დაკარგულთა ასოციაცია „მოლოდინი“ და ლტოლვილთა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა სამინისტრო, გადამწყვეტ როლს სწორედ ხელისუფლება ასრულებს, რადგან პირველადი ინფორმაციის მოძიება ხელისუფლების წარმომადგენლების მხრიდან ხდება. ჩვენი როლი ამ შემთხვევაში შეზღუდულია. ჩვენ ვეხმარებით ხელისუფლებას ამ ვალდებულების შესრულებაში. ასე რომ, პირველადი პასუხისმგებლობა ჩვენ არ გვეკისრება. ჩვენ მხოლოდ ნეიტრალური შუამავლის ფუნქცია გვაქვს წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის მანდატიდან გამომდინარე.
ჩვენი საქმიანობის შესახებ ნაკლებადაა ცნობილი. ხშირად საკითხის პოლიტიზება ხდება. ჩვენ მხოლოდ და მხოლოდ ჰუმანიტარული თვალსაზრისით ვმუშაობთ ამ თემაზე. ვცდილობთ, ამ ყველაფრისადმი ჰუმანიტარული მიდგომა მაქსიმალურად შევინარჩუნოთ და ეს პროცესი ყოველგვარი პოლიტიზებისგან დავიცვათ. ჩვენი ამოცანაა, ოჯახის წევრებს რაიმე სასარგებლო ინფორმაცია მივაწოდოთ, დავეხაროთ ნეშტის მიღებაში, რათა შეძლონ, ტრადიციების შესაბამისად დაკრძალონ და ერთგვარად ცხოვრების ახალ ეტაპზე გადასვლა შეძლონ.
ხშირად, როცა ოჯახის წევრებს ვხვდებით, გვეუბნებიან, რომ როცა ეკლესიაში შედიან, არ იციან, სანთელი მოსახსენიებელთან დაანთონ, თუ ცოცხლების სახელზე. მე მქონდა პატივი, პირადად შევხვედროდი უწმინდესსა და უნეტარესს და მესაუბრა ამ პრობლემებზე. პატრიარქმა გვითხრა, რომ ილოცებდა არა მარტო ცოცხალთათვის და გარდაცვლილთათვის, არამედ უგზო-უკლოდ დაკარგულთათვისაც.
- როგორია აღნიშნულის მიმართ აფხაზური მხარის მიდგომა?
- ზუსტად ერთნარი მიდგომაა, რაც ხდება აქეთ, იგივე ხდება იქეთაც. მე გითხარით ოჯახურ ასოციაციაზე ქართულ მხარეს და ასეთივე ოჯახური გაერთიანება არსებობს იქეთაც, გაერთიანება „აფხაზეთის დედები“, ასევე ადგილობრივი ფსიქოლოგი სპეციალისტი, რომელიც ისეთივე დახმარებას უწევს უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა ოჯახებს, როგორსაც აქეთ ქართულ ოჯახებს უწევენ. იმ 2000 უგზო-უკვლოდ დაკარგულ ადამიანში, რომელიც ვახსენეთ, ორივე მხარის დანაკარგი მოიაზრება.
- არსებობს ვარაუდი, რომ აფხაზეთში დაკარგულთა ნაწილი ამჟამადაც დრანდის ციხეში იმყოფება. გაქვთ თუ არა რაიმე შეხება ამ საკითხთან და თუ გაქვთ, რამდენი ქართველი იმყოფება ამ დროისთვის საპყრობილეში?
- ერთ-ერთი ჩვენი მიმართულება თავისუფლების აღკვეთის ადგილებში მუშაობაა. ამაში იგულისხმება ციხეში შესვლა და შეფასება, რამდენად შეესაბამება პატიმართა ყოფითი პირობები არსებულ ჰუმანიტარულ სტანდარტებს. ამას გარდა, ჩვენ გვაქვს სპეციალური პროგრამა, რომელიც საშუალებას აძლევს ადმინისტრაციული საზღვრის ორივე მხარეს მყოფ დაკავებულთა ოჯახის წევრებს, მეორე მხარს გადავიდნენ, ნათესავებს შეხვდნენ და უკან დაბრუნდნენ. ყველა დაკვირვება, ყველა რეკომენდაცია, რომელსაც ჩვენი ორგანიზაცია ციხეებში ვიზიტის შედეგად ადგენს, კონფიდენციალურია და მხოლოდ შესაბამისი მხარის ხელისუფლებას გადაეცემა, რაც ნდობას უზრუნველყოფს.
ჩვენ ვთანამშრომლობთ შესაბამის სტრუქტურებთან და კონკრეტულად ოჯახის წევრებთან, რომლებიც მოგვმართავენ. ისინი კონკრეტული ინფორმაციის დადგენას გვთხოვენ; ჩვენს მიერ მოპოვებულ ინფორმაციას მხოლოდ მათ ვაწვდით. პირველ რიგში, როცა მოძიებას ვიწყებთ, პირველ რიგში მოწმდება თავისუფლების აღკვეთის ადგილები. შესაძლებელია, ისინი იქ აღმოჩნდნენ.
- და ბოლოს, თქვენ უშუალოდ ხვდებით ორივე მხარის წარმომადგენლებს, აფხაზებსაც და ოსებსაც. როგორია მათი დამოკიდებულება ქართული მხარის მიმართ?
- ძალიან რთული კითხვაა, რადგან როდესაც ამ ადამიანებმა გამოიარეს ის, რაც გამოიარეს, ყველაფერი გავლენას ახდენს მათ აღქმაზე. გასაგებია, რომ არსებობს გარკვეული დამოკიდებულებები, მაგრამ ეს ინდივიდუალურია იმისდა მიხედვით, რა აქვს კონკრეტულ ადამიანს გამოვლილი.

Ariane Tombet: “Conflict Parties Wish to Support Search of Missing People”
Although 19 years have passed since 1990s Georgian-Abkhazian conflict, the family members of many victimized people are still missing.  Victims of the armed conflict in August of 2008 also do not know the whereabouts of their missing family members.
“Pirveli” interviewed head of the International Committee of the Red Cross (ICRC) Delegation in Georgia Ariane Tombet concerning the issue.
-The issue of missing people from the war in Abkhazia is still very urgent because many people still do not have information about their relatives. Your organization has been working on the issue for a long time and what is the position of the Abkhaz side about this problem?
-Our organization has been working in Georgia since 1992. Our mandate originated from the Geneva Convention whose member states grant us mandate to work in the armed conflict zones and in all hot spots where violence is observed. Unfortunately, there are many similar hot spots worldwide. Armed conflicts end up with various sorts of victims: internally displaced people, people with restricted freedom and missing people. These categories are common in every conflict. The reason of disappearance might differ. The family members of missing people from both conflicts (1992-93 and 2008) apply to us for help. They urge us to help them in getting information. However, you know that during military operations, it is very difficult to search a person and as a rule we start the process in the post-conflict period.
Since 1990s, we have been working on the issue and our work continues in the regime of dialogue; however, concrete activities were launched in 2009. Speaking on these activities, I would like to single out two directions: the first is promotion of dialogue [between conflict parties]. Since the 1990s conflict between Georgian and Abkhaz people, the dialogue on missing people shall be conducted between the government of Georgia and de-facto authority of Abkhazia. Concrete results were achieved in December of 2010. With our mediation, high-level meeting was held between the Abkhazian de-facto and Georgian governments. The concrete output was creation of the so-called coordination mechanism which is regularly gathered once in 2-3 months and discusses particular cases.
I would like to note that without the desire of the parties, it would be impossible to start process. Of course, during our activities, we preserve the confidentiality for clear reasons. It is a very fragile process and we should promote enhancement of the dialogue; so the confidentiality is urgently important for our success.
-We speak about the search of missing people and about delivery of their corpse to the Georgian side. How the negotiations are going on and what procedures are implemented?
-Generally, it is very difficult to work on the problem of missing people and it takes a while. Of course, we try to work in a hurry in order to enable the family members to get any information about their missing relatives at least 20 years later. Although much time has passed, people still believe that their relatives are still alive. We want everything to be done in compliance with the international standards. When the location of concrete grave is estimated, we start exhumation, then the corpse is taken and examined; after the identification, it is handed to the family. All these procedures take long time and everything shall be done in accordance to the international standards.
As for the Abkhazian party, currently we are collecting information there. It is pre-death data. More precisely, all information about missing people is collected among family members. Next year, we will start the same procedures here with the support of the volunteers of the Georgian Red Cross Organization. It is difficult to predict, but we hope next year we will be able to start exhumation. However, I hope you understand that everything depends on the clearance of the information.
I do not want to give false promises to people who are waiting for the process. I would like to stress out that there is a wish of the government of Georgia and Abkhazian de-facto authority. Both parties are ready to support the process. We also try to speed up the process.
As for the missing people from 2008 armed conflict, another coordination mechanism was created for the resolution of the problem and representatives of Georgia, de-facto South Ossetia and Russia participate in it. The coordinative mechanism gathers on the administrative border line with the mediation of the Red Cross. Our organization chairs the meetings organized under both mechanisms because we monitor the process. Although the meetings are very sensitive, we have achieved some progress.
When speaking about concrete outcomes, I would like to say that our expert-anthropologist went to Tskhinvali in April. A grave of allegedly missing person was found there; the corpse was exhumated, then it was taken to the Tbilisi National Expertise Center, the corpse was identified and finally was handed to the family members. We hope we will have concrete results in other cases too.
-Where do you get information and how many people are considered missing?
-About 40 people disappeared during the armed conflict in 2008. About 2 000 people disappeared during the conflict in Abkhazia. First of all, we get information from family members who can give us the most accurate information about their family members. We also cooperate with family unions, associations about missing people as well as the government which bears the primary responsibility in the field. The existing mechanism aims to exchange this information. Finally, the collected information is accumulated in our office. After the last conflict, very often people apply to us and state that they remember the locations of the graves which they had personally dug; however, it is difficult to investigate facts that occurred 20 years ago.
I would like to underline that we successfully cooperate with local non-governmental organization who have professional psychologists. They are: GCRT, “Xenon”, “Step Towards Future,” as well as Association for Missing People “Molodini” and Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Refugees and Accommodation. The government pays the key role in the process because governmental officials receive the initial information. In this case our role is restricted. We assist the government in executing their responsibilities. So, we do not bear the initial responsibility. We are a neutral mediator due to the mandate of the ICRC.
Our activities are not much reported. Sometimes the issues are politicized. Our work has only humanitarian character. We try to maintain humanitarian approach to every issue and protect the process from politization. We aim to provide the family members with useful information, to assist them to receive the corpse of the relative in order to enable them to bury him according to their own tradition and be able to start a new life.
Very often, when we meet family members, they say that entering the church they do not know whether they have to pray for the missing people as dead or alive. I had honor to meet the Patriarch of Georgia and talk on these problems with him. The Patriarch told us he would pray for missing people together with dead and alive people.
-What is the approach of Abkhaz party to the issue?
-They have similar approach as Georgian side does. I mentioned Georgian Family Association and the Abkhaz side also has similar union “Mothers of Abkhazia”; besides that, a local psychologist assists the families of the missing people. Missing people from both parties go into those 2 000 people which I mentioned above.
-There is assumption that part of Georgian missing people are currently in Drandi Prison in Abkhazia. Do you know anything about it and if you do, how many Georgian hostages are there?
-One trend of our activities is to work in detention settings. So, we visit and evaluate the conditions in prisons in accordance to humanitarian standards. Besides, we have a special program which enables family members of the captures on both sides of the administrative border line to cross the line and visit their relatives in custodies and then return home. All our observations, recommendations prepared after our visits in custodies are confidential and shall be assigned to the authority of the relevant party; so it ensures confidentiality.
We cooperate with relevant institutions and family members who apply to us. They ask us to estimate the exact information; then we share the gathered information with them. First of all, when we start investigation, we check the detention settings because the missing people might be there.
-And finally, you personally meet the representatives of both parties; Abkhaz and Ossetian people; what is their position about Georgian side?
-It is difficult to say because those people have gone through the facts that had serious impact on them. Of course, there are some attitudes but it differs according to concrete histories of each person.