ამ ინფორმაციის პარალელურად, კომპანია „ზეჰნერ ენდ ზეჰნერის“ არქიტექტორთა საიტზე გუდიაშვილის განახლებული მოედნის ესკიზები გაჩნდა. განცხადებაში მითითებულია: „ჩვენ შევცვლით კლასიკურ ორიგინალურ ქართულ ელემენტებს სამაგალითო ფასადური დიზაინით. რომელიც მდიდრული დეკორით შექმნილი აივებით გაფორმდება. საბოლოოდ ეს იდეა გააერთიანებს ფასადებს აბსტრაქციის სხვადასხვა საფეხურებს და ცალკეულ შენოობებს. რაც საბოლოო ჯამში ერთ ანსაბლს შექმნის“.
ზეჰნერის ესკიზების გასაჯაროების შემდეგ მერია განმარტებას აკეთებს. humanrights.ge ტექსტს უცვლელად გთავაზობთ.
„ჩვენი პრიორიტეტია გუდიაშვილის მოედანზე მდებარე ისტორიული შენობებისა და ზოგადად ამ ურბანული ქსოვილის კულტურული მემკვიდრეობის სრულად შენარჩუნება. აღნიშნულიდან გამომდინარე, იგეგმება შენობების კონსტრუქციული გამაგრება და ისტორიული ფასადების რესტავრაცია. რაც შეეხება გუდიაშვილის მოედნის საინვესტიციო გარემოს კვლევაზე გამოცხადებულ კონკურსს, ამის შესახებ ჩვენთვის სოციალური ქსელებიდან გახდა ცნობილი. აღნიშნული კონკურსი წარმოადგენს კერძო ინიციატივას და არანაირი შეხება არ აქვს თბილისის მერიასთან. როგორც ჩვენ განგვიმარტეს, კონკურსს აქვს მხოლოდ კონცეპტუალური და არა რაიმე არქიტექტურული დატვირთვა. თბილისის მერიაში განაცხადი ამის შესახებ არ ყოფილა წარმოდგენილი და განხილული. რაც შეეხება გუდიაშვილის მოედნის განვითარებას, თბილისის მერიაში არსებობს გუდიაშვილის მოედნის რეაბილიტაციის პროექტი. ვიზუალიზაციისთვის წარმოგიდგენთ გუდიაშვილის მოედნის ფოტომასალას“.
პალიტრა.ტვ-ს ცნობით, გუდიაშვილის სკვერთან მცხოვრებ მოქალაქეებს არც მოედნის რეკოსტრუქციისა და რაც გამარჯვებული ავსტრიული კომპანიის შესახებ სმენიათ. ისინი ამბობენ, რომ საუკუნეების წინ აშენებულ შენობებს ისტორიული იერსახე უნდა შეუნარჩუნდეთ.
ისტორიულ მოედანზე ახალი თანამედროვე სტილის შენობების აგების წინააღმდეგია „თბილისის ჰამქარიც“. „ჰამქარის“ უსტაბაში, ჟურნალისტი ალეკო ელისაშვილი ფიქრობს , რომ საშუალო დონის პრიალა მოედანი ისტორიულ სკვერს ვერ ჩაანაცვლებს: „ის, რაც აქ არის დაგეგმილი, აღმაშფოთებელია. არ შეიძლება, ისტორიული მოედნის ნაცვლად პრიალა მოედანი გაკეთდეს. ჩვენ უკვე მივწერეთ ავსტრიულ კომპანიას და სიმართლე გითხრათ, ერთადერთი იმედი სწორენ ისინი არიან, რადგან მათ იციან კულტურული მემკვიდრეობის ფასი და იმედია, ჩვენ თხოვნას გაითვალისწინებენ“.
მერიის საჯარო განმარტებამდე ისევ სოციალურ ქსელში პარლამენტის განათლებისა და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარის განცხადება გაჩნდა.
„ყველა ჩემ მეგობარს, რომელსაც გონია, რომ თბილისის სიყვარულზე ექსკლუზივი გააჩნია, მოვახსენებ - არანაირი განხილული და დამტკიცებული პროექტი გუდიაშვილის მოედნის რეკონსტრუქციის არ არსებობს. არავინ გუდიაშვილს არ ანგრევს“.
ხელოვნებათმცოდნეები არქიტექტორთა საიტზე გამოქვეყნებულმა ფოტოებმა გააოცა. მათ აინტერესებთ, რატომ გაჩნდა ჯერ უცხოურ საიტზე გუდიაშვილის მოედნის ესკიზები და შემდეგ მერიის საიტზე განმარტებები.

Alongside with this information, on the site of the architects of the company Zehner and Zehner sketches of renewed square of Gudiashvili appeared. The statement indicated that the classical original Georgian elements would be changed with exemplary design of facade which would be designed by rich ivies. Ultimately this idea will unite different steps of abstraction and different buildings, - read the statement.
After the sketches of Zehner were made public the City Hall gave explanation. Humanrights.ge presents the text:
“Our priority is to fully preserve the historical buildings and in general cultural heritage of urban area. Thus, the constructive strengthening and restoration of historical facades is planned. As for the contest announced for the right to research the investment environment of Gudiashvili square, we found out about this from social networks. This contest represents a private initiative and has nothing to do with Tbilisi City Hall. As we were explained, the contest has only conceptual and not architectural meaning. The request on the corresponding has not been proposed and discussed in Tbilisi City hall. As for the development of Gudiashvili square, there is a project on its rehabilitation. For visualization, please see the photo material of Gudiashvili square.”
According to Palitra.tv, citizens residing near Gudiashvili square have never heard about the reconstruction of the square or about the winner Austrian company. They state that the buildings built centuries ago must have historic appearance preserved.
Tbilisi Hamkar is against building of modern style constructions. The head of Hamkar journalist Aleko Elisashvili thinks that a sleek square of average quality cannot replace historic square: “This is outrageous. It is not admissible to built sleek square instead of historic one. We already wrote to Austrian company and to say truth, they are the only hope in this matter. Because they know the value of cultural heritage and hopefully they will consider our request.”
Before the public explanation of City Hall, a statement of head of Committee of Education and Culture of Parliament appeared:
“To all my friends who think that they have exclusive on the love of Tbilisi, I would like to tell that there is no project discussed and affirmed on reconstruction of Gudiashvili square. Nobody destroys Gudiashvili.”
The art critics were surprised by the photos published on the site of the architects. They are interested why the sketches of Gudiashvili square showed up in the foreign website and then what City Hall explanations mean.