ცენზურა ტელევიზიებში - არსად არ ახსენეს, რომ უბედური შემთხვევა სკოლის ტერიტორიაზე მოხდა
6 მარტს თელავის რაიონის სოფელ რუისპირის საჯარო სკოლის ეზოში, სკოლის ყოფილი საქვაბის შენობის ჩამონგრევის შედეგად, მე-8 კლასის მოსწავლე, 14 წლის ბადრი ყველაიძე დაიღუპა, მე-10 კლასელი 15 წლის გიორგი თანდილაშვილი კი მძიმედ დაშავდა. ტელეკომპანიებმა „რუსთავი 2“-მა, „იმედმა“ და „პირველმა არხმა“ მომხდარის გაშუქების დროს არსად არ ახსენეს, რომ უბედური შემთხვევა სკოლის ტერიტორიაზე მოხდა.
ტელეკომპანია „იმედის“ საინფორმაციო გამოშვება „ქრონიკა“-ში, სიუჟეტი ტიტრებით „კახეთში შენობა ჩამოინგრა“ 20:55 საათზე გავიდა. „უბედური შემთხვევა თელავის რაიონში. სოფელ რუისპირში მიტოვებული შენობის ნგრევას 14 წლის ბიჭის სიცოცხლე შეეწირა. მასთან ერთად შენობაში კიდევ 16 წლის მოზარდი იმყოფებოდა, რომელმაც სხეულის მცირე დაზიანებები მიიღო. შენობა ამორტიზირებული იყო“, - განაცხადა „ქრონიკის წამყვანმა“ ირინა ხიზანიშვილმა.
სიუჟეტის ავტორი სოფიო მაქაცარია აღნიშნავს: „უბედური შემთხვევა კახეთში დღეს მსხვერპლით დასრულდა. თელავის რაიონში მიტოვებული შენობა ჩამოინგრა, რასაც ერთი მოზარდის სიცოცხლე შეეწირა. ამ დროისთვის მიმდინარეობს გამოძიება, თუ რა გახდა სოფელ რუისპირში მიტოვებული შენობის ჩამონგრევის მიზეზი... ნაგებობა ამორტიზირებული იყო. უბედური შემთხვევის დროს შენობაში ორი არასრულწლოვანი იმყოფებოდა. მიუხედავად იმისა, რომ ადგილზე საგანგებო სიტუაციების სამსახური სპეციალურ რეჟიმში მუშაობდა, 14 წლის ბადრი ყველაიძის გადარჩენა მაინც ვერ მოხერხდა“.
უბედური შემთხვევა „პირველმა არხმა“ საინფორმაციო გამოშვება „მოამბეში“ 20:06 საათზე გააშუქა. სიუჯეტი გავიდა ტიტრით: „ტრაგიკული შემთხვევა“. „უბედური შემთხვევა თელავის რაიონში. სოფელ რუისპირში მიტოვებული ამორტიზირებული შენობის ჩამონგრევას მოზარდის სიცოცხლე ემსხვერპლა, ერთი კი დაშავდა. ნანგრევებში ორი მოზარდი მერვეკლასელი - ბადრი ყველაიძე და მეათეკლასელი გიორგი თანდილაშვილი მოყვნენ. ყველაიძის გადარჩენა ვერ მოხერხდა,  გარდაცვლილის მეგობარს კი ფეხი აქვს მოტეხილი. დაშავებული მოზარდი თელავის საავადმყოფოდან თბილისში, იაშვილის სახელობის კლინიკაში გადმოიყვანეს. გიორგი თანდილაშვილის მკურნალობის ხარჯებს სახელმწიფო დაფარავს. რა ვითარებაში ჩამოინგრა მიტოვებული შენობა, მიზეზებს გამოძიება დაადგენს“, - აცხადებს „მოამბის“ წამყვანი.
სიუჟეტის ავტორი: „ნგრევის ხმა სოფელ რუისპირში დღის პირველის ნახევარზე გაისმა. მიტოვებული ამორტიზებული შენობა მაშინ ჩამოიშალა, როცა იქ ორი მოზარდი იმყოფებოდა. მერვეკლასელი ბადრი ყველაიძე და მეათეკლასელი გიორგი თანდილაშვილი ნანგრევებში მოყვნენ. საგანგებო სიტუაციების სამსახურის მაშველებმა ბავშვების ნანგრევებიდან ამოყვანა მალევე შეძლეს, თუმცა ერთი მათგანის გადარჩენა ვერ მოხერხდა. ბადრი ყველაიძე ადგილზევე გარდაიცვალა... მოზარდები დღეს მხოლოდ ორ გაკვეთილს დაესწრნენ, შემდეგ კი სკოლის შენობა დატოვეს. სად წავიდნენ მოსწავლეები, ამის შესახებ პედაგოგებმა არაფერი იცოდნენ. მათ ნგრევის ხმა მაშინ გაიგეს, როცა მე-4 გაკვეთილი სრულდებოდა. ნანგრევებიდან ამოყვანილი 15 წლის გიორგი თადილაშვილი მრავლობითი დაზიანებებით ჯერ თელავის საავადმყოფოში მოათავსეს, მოგვიანებით კი კატასტროფის ბრიგადამ ის იაშვილის კლინიკაში გადაიყვანა. მოზარდს ბარძაყის ძვალი აქვს მოტეხილი და ხერხემალი დაზიანებული. მაშველებმა დღის ბოლოსთვის რუისპირში ამორტიზებული შენობის დემონტაჟი დაასრულეს. რა ვითარებაში ჩამოინგრა მიტოვებული შენობა, ამას გამოძიება დაადგენს“.
„რუსთავის 2“-მა საინფორმაციო გამოშვება „კურიერში“ რუისპირის სკოლაში მომხდარი უბედური შემთხვევა 21:34 საათზე გააშუქა. სიუჟეტი ეთერში გავიდა შემდეგი ტიტრით: „უბედური შემთხვევა რუისპირში - კახეთში გაუქმებული საქვაბის ჩამონგრევის შედეგად ერთი ბავშვი დაიღუპა“. გადაცემის წამყვანი აღნიშნავს: „ერთი ბავშვი დაიღუპა კახეთში გაუქმებული საქვაბის ჩამონგრევის შედეგად. მეორე მოზარდის მდგომარეობას კი ექიმები ამ დრომდე იკვლევენ. უბედური შემთხვევა სოფელ რუისპირში დღეს მოხდა. შემთხვევის ადგილი უკვე შეისწავლეს სამართალდამცველებმა. წინასწარი მოკვლევით ნგრევა ნაგებობის სიძველემ გამოიწვია... სამაშველო სამუშაოები თელავის რაიონის სოფელ რუისპირში ამ დროისთვის დასრულებულია. მაშველებმა ტერიტორია ნანგრევებისგან გაასუფთავეს. სოფლის საქვაბის გაუქმებული შენობა დღეს 13:00 საათისთვის ჩამოინგრა“.
სინამდვილეში, უბედური შემთხვევა რომ რუისპირის სკოლის ტერიტორიაზე მოხდა, სიუჟეტებში არსად არ აღნიშნეს. სკოლის ყოფილი საქვაბის შენობა კი, რომელიც სკოლის შენობიდან დაახლოებით 40 მეტრით არის დაშორებული, სოფელ რუისპირში მდებარე მიტოვებულ შენობად და სოფლის საქვაბის გაუქმებულ შენობად მოიხსენიეს.
თამარ მოსიაშვილი, ექსპერტი განათლების საკითხებში: „უსაფრთხო სკოლის კონცეფცია აუცილებლად უნდა გულისხმობდეს მოსწავლეებისა და პერსონალის უსაფრთხოებას ფართო გაგებით. ძალიან მნიშვნელოვანია მოსწავლეების, მასწავლებლების ფიზიკური უსაფრთხოება, რომელიც გარკვეულწილად უკავშირდება სკოლის არქიტექტურას, ჯანსაღ კვებას, ინვენტარს, უცხო პირების სასკოლო ტერიტორიაზე შეშვებას. სამწუხაროდ, რაც რუისპირში მოხდა, ასეთი ტიპის შენობები პირადად მე ძალიან ბევრ სკოლაში მინახავს. სკოლის ტერიტორიაზე დგას ე.წ. საქვაბეები, რომლებიც საბჭოთა კავშირიდან მემკვიდრეობით არის შემორჩენილი. სასურველია, თუ სახელმწიფო დროულად მოაგვარებს ამ პრობლემას.
- ქალბატონო თამარ, როგორ ფიქრობთ, მომხდარზე ვის ეკისრება პასუხისმგებლობა?
- არ ვიცი, რამდენად აქვს სკოლას უფლება, რომ დამოუკიდებლად მოახდინოს ასეთი ტიპის საქვაბეების დემონტაჟი, რომელიც მათ ქონებად ეთვლებათ. მე ვფიქრობ, რომ  მათ არა აქვთ ამის უფლება და ამიტომ იკავებენ თავს. რამდენადაც ჩემთვის ცნობილია, პრესაში იყო გაჟღერებული. თავად ამ დირექტორსაც მიუმართავს არაერთხელ, რომ ამ შენობის დემონტაჟის ნებართვა მიეცათ. ყველაზე მთავარი, ახლა, ამ საშინელი ფაქტის შემდეგ, მაინც ის მგონია, რომ მთელი საზოგადოება, სახელმწიფო და ა. შ. ყველა მიხვდეს, რომ ფიზიკური უსაფრთხოება ყურადსაღებია და უნდა მოხდეს ისეთი შენობების დემონტაჟი, რომელიც საფრთხეს ქმნის. ერთადერთი სწორი გადაწყვეტილება იქნებოდა ის, რომ დროულად მომხდარიყო სკოლებში ასეთი ავარიული შენობების დემონტაჟი.
- სამივე საერთო ეროვნულმა ტელეკომპანიამ დამალა, რომ უბედური შემთხვევა სკოლის ტერიტორიაზე, სკოლის ყოფილი საქვაბის ჩამონგრევის შედეგად მოხდა. როგორ ფიქრობთ, რატომ?
- არასწორი ინფორმაციის გავრცელება დღეს, როდესაც სოციალური მედია ასეა გააქტიურებული, ხშირ შემთხვევაში სასაცილოა ხოლმე ჩემთვის. სრულიად მიუღებლად მიმაჩნია არასწორი ინფორმაციის გავრცელება. რატომ გააკეთეს, არვიცი. ეს ფაქტი დამალვას არ ექვემდებარება. მოზარდი გარდაიცვალა და ხალხი არის შოკში. ლოგიკას არ ექვემდებარება ჩემთვის ასეთი ტიპის სიუჟეტები“.
ია ანთაძე, ჟურნალისტი, სამოქალაქო განვითარების ინსტიტუტის ხელმძღვანელი: „იმის მიუხედავად, რომ ეს არის უბედური შემთხვევა, ალბათ, დადგება იმ ადამიანების პასუხისმგებლობის საკითხი, რომლებსაც უნდა ეფიქრათ, რომ იქ შეიძლებოდა, ბავშვი მოხვედრილიყო.
- არც ერთმა საერთო ეროვნულმა ტელეკომპანიამ არ ახსენა, რომ უბედური შემთხვევა სკოლის ტერიტორიაზე მოხდა, ამას როგორ ახსნით?
- ეს შეიძლება იყო უბრალოდ არაპროფესიონალიზმის გამო. მეორეს მხრივ, იცით თქვენ, რომ განათლების სამინისტრო ნერგავს ახლა უსაფრთხო სკოლის პროგრამას და შუშის პოლიციის შენობისა არ იყოს, მთელი აქცენტი იმაზეა გადატანილი, რომ სკოლა არის უსაფრთხო და უცებ აღმოჩნდა, რომ სკოლა სულაც არ ყოფილა უსაფრთხო. შესაძლებელია ასეთი აქცენტიც ყოფილიყო, ვთქვათ, პოლიტიკური ნიშნით. მაგრამ, იქიდან გამომდინარე, რომ გუშინ ტელეკომპანია „მაესტროში“, სადაც სულაც არ ცდილობენ ვინმეს ხელი დააფარონ, იქაც კი იყო ინფორმაცია, რომ ეს შენობა სკოლასთან არაფერ კავშირში არ არის, შეიძლება, ტელევიზიებშიც, ვთქვათ, არ იცოდნენ, ეს შენობა იყო თუ არა სკოლის ბალანსზე. თუ შენობა სკოლას ეკუთვნოდა, ამ შემთხვევაში უფრო რთულდება საქმე, რადგან პასუხისმგებლობის საკითხმა შესაძლოა, უფრო ზევით გადაინაცვლოს და არა, ვთქვათ, სკოლის დირექტორის დონეზე. ყველა შემთხვევაში ძალიან ცუდი ამბავია. მაშინ, როცა უსაფრთხო სკოლის პროგრამის ირგვლივ ასეთი აჟიოტაჟია ატეხილი, აღმოჩნდა რომ სინამდვილეში, თუნდაც ერთი კონკრეტული ბავშვის უსაფრთხოებაზე არ ზრუნავენ ის ადამიანები, ვისაც ეს ეხება, რომ მოაგვარონ ყველა საკითხი, რაც კი შეიძლება სიცოცხლისთვის საშიში იყოს“.
ზვიად ქორიძე, ჟურნალისტი, ექსპერტი მედიის საკითხებში: „როდესაც საქმე ეხება სასწავლო დაწესებულებას, იქ აუცილებლად სკოლის დირექტორს კითხვა უნდა დაუსვან და სკოლის დირექტორმა პასუხი უნდა გასცეს, რატომ იყო ამორტიზებული შენობა მის ტერიტორიაზე. განათლების სამინისტრომ აუცილებლად უნდა იცოდეს, რა ტიპის ქონებას ფლობენ სკოლები, რა შენობები არის იქ ავარიული და რა ხიფათი შეიძლება შეექმნას მოსწავლეს გადაადგილებისას. დღეს ისეთი წარმოდგენა აქვს განათლების სამინიტროს, რომ სკოლის ადმინისტრაციას შეუძლია ყველა მოსწავლის გადაადგილება აკონტროლოს სკოლაში. ასე, უბრალოდ არ ხდება. ბუნებრივია ბავშვი წავიდა, მივიდა შენობაში, რომელიც ამ სკოლის ტერიტორიაზეა, იმას სკოლის ტერიტორია არ დაუტოვებია ხომ? და მოხდა ასეთი უბედური შემთხვევა, იმიტომ, რომ ეს შენობა იყო ამორტიზებული. შეიძლებოდა შენობა ჩამონგრეულიყო ისე, რომ  შიგნით არავინ არ ყოფილიყო, მაგრამ საბედისწერო შემთხვევა იყო და მოკვდა ბავშვი. ბუნებრივია პასუხისმგებლობა აქ უნდა აიღოს განათლების სამინისტრომ და უნდა გადანაწილდეს ყველაზე. ერთის მხრივ დირექტორმა, რომელმაც დროულად უნდა გააფრთხილოს სამინისტრო და სამინისტრომ დროულად უნდა მიიღოს ზომები, რომ ამან არ გამოიწვიოს მომავალში ცალკეული მოსწავლეების, გნებავთ, პედაგოგების სხეულის დაზიანება ან მეტიც, სიკვდილიანობა. ტელეკომპანიებმა დამალეს ზუსტად იმიტომ, რომ მათ არ ეჩვენებინათ რეალური ბრალეულობა. სხვა ფორმის დანაშაული შეიძლება არ გამოიკვეთოს, გარდა დაუდევარი დამოკიდებულებისა ან არასწორი მართვისა, მაგრამ ფაქტია, რომ ამან გამოიღო სავალალო შედეგი, დაიღუპა ბავშვი. ამიტომაც მგონია, რომ სწორედაც საერთო ეროვნული არხები აუცილებლად დამალავდნენ, ამ შემთხვევაში განათლების სამინისტროს ამ ფორმის ბრალეულობას“.

Censorship in TV-Companies – Nobody Mentioned that Accident Occurred in the School Territory
On March 6, the former building of the school boiler-house collapsed in the yard of the Public School in Ruispiri village in Telavi and killed Badri Kvelaidze, 14, a pupil of the 8th form and badly injured Giorgi Tandilashvili, 15, a pupil of the 10th form. The national TV-Companies “Rustavi 2”, Imedi and Public Broadcasting did not mention at all that the accident occurred in the territory of the public school.
TV-Company “Imedi” released information about the accident in its evening news program “Kronika” at 20:55 with the subtitle “A building ruined in Kakheti”. “An accident in Telavi district. The collapse of the abandoned building in Ruispiri village ended with the death of 14-year-old boy. Another boy of 16 was together with him in the building who was injured by the ruins. The building was amortized,” Irina Khizanishvili, Kronika anchor said.
The author of the TV-Story Sopio Makatsaria said: “The accident in Kakheti finished with casualty today. The abandoned building ruined in Telavi district and killed an adult. The investigation has started on the fact to find out the reason of the collapse… The building was amortized. During the accident the boys were in the building. Although the Emergency Unit was working on the place in special regime, they could not rescue Badri Kvelaidze, 14.”
The Public Broadcasting released information about the accident in its news program “Moambe” at 20:06 pm. The subtitle of the TV-story was “tragic accident.” “Tragedy in Telavi district. Collapse of the amortized building in Ruispiri village resulted into the death of one and injury of one adult. Two boys – Badri Kvelaidze, 8th form, and Giorgi Tandilashvili, 10th form, were caught in the ruins. The rescue team could not save Kvelaidze; his friend has leg broken. The injured boy was taken to Tbilisi Iashvili Children’s Hospital. The state will cover his medical treatment costs. The investigation will find out the reasons of the tragedy,” the anchor of the Moambe said.
The author of the TV-story: “The noise of the collapse was heard at 12:30 pm in Ruispiri village. The abandoned, amortized building pulled down when two adults were in it. Badri Kvelaidze, 8th form and Giorgi Tandilashvili, 10th form, were caught in ruins. The rescue team withdrew the boys from the ruins soon but could not save one of them. Badri Kvelaidze died on the place… The boys attended only two lessons at schools; then they left the school building. The teachers did not know where they had gone. But they heard the noise at the end of the forth lesson. Giorgi Tandilashvili, 14, was initially taken to Telavi hospital and then catastrophe brigade took him to the Tbilisi Iashvili hospital. He has his hip bone broken and spine injured. By the end of that day, the rescue team completely deconstructed the amortized building. The investigation will estimate the reason of the collapse.”
Rustavi 2 released information about the tragedy in the news program “Kurieri” at 21:34 pm. The subtitle of the TV-story was: “Accident in Ruispiri – a child killed in the ruins of the former boiler in Kakheti.” The anchor said: “One adult died as a result of the collapse of the old boiler in Kakheti. The doctors are still examining the health conditions of the second child. The accident occurred in Ruispiri village today. The law enforcement officers have already studied the place. According to the preliminary evaluation, the building was old and it was reason of the tragedy… the rescue teams have already finished their work in the village; they cleaned the area. The old building of village boiler collapsed at about 1:00 pm today.”
In fact, the accident occurred in the territory of the Ruispiri public school but nobody mentioned it. The former building of the school boiler, which is about 40 meters away from the school building, was mentioned as an abandoned building in Ruispiri village or old village boiler.
Tamar Moisiasvhili, expert of education issues: “Conception about safe school should necessarily ensure security of pupils and school personnel. Physical safety of pupils and teachers is very significant and it is related with the architect of the school building, healthy food, equipment and entrance of strangers into the school territory. Unfortunately, I have seen similar buildings in many other school yards like the one in Ruispiri. The so-called boilers were located in the school yards during soviet time. It will be nice if the state timely resolve this problem.
-Ms. Tamar, who do you think is responsible for the tragedy?
-I do not know whether the school administration has permission to independently dismantle those buildings though they are school properties. I think, they do not have similar permission and refrain from destroying them. As far as I know, the newspapers wrote that the director of that particular school had petitioned to the corresponding institutions to allow them to destroy the building. The main point is that, now, this tragedy showed to everybody, entire society, the state, others that physical safety is urgently important and similar buildings must be destroyed. The only correct decision could have been timely deconstruction of amortized buildings in school territories.
-All three national TV-Companies hid that the accident occurred in the school territory. How can you explain it?
-Very often it is ridiculous for me to hear incorrect information on TV when social media is so active nowadays. Spread of incorrect information is completely unacceptable for me. I do not know why they did it. This fact could not have been hidden. The adult died and people are shocked. Similar TV-stories are beyond all logic.”
Ia Antadze, journalist, head of Civic Development Institute: “Although it was an accident, I think the people, who were obliged to take relevant measures to avoid similar accident, must be punished; they should have assumed that a child could enter there.
-None of the national TV-Companies mentioned that the accident occurred in the school territory. How can you explain it?
-It might be a result of poor professionalism. On the other hand, you know the Ministry of Education implements the program about safe school and like glassy police buildings, they are focused on particular safety in school. But, on this background, this accident proved that the school is not safe at all. It is also possible that the released information had political grounds. But, even the TV-Company Maestro, who does not try to protect anybody at all, reported that the building had no connection with the school. Maybe, the TV-Companies did not know that this building belonged to the school. If the building belonged to the school, it farther complicates the situation because officials from higher governmental institutions might be held responsible for the tragedy instead the school director. In any case, it was serious tragedy. When the Safe School Program is so much advertized, this fact proved that the responsible people do not take care to ensure safety of children and resolve all problems that might be dangerous for life.”
Zviad Koridze, journalist, media expert: “When the information is reported about educational institution, the journalist must ask questions to the school director and the latter must clarify why amortized building was located in the territory of school. The Ministry of Education must know conditions of school properties, which of them are amortized and dangerous for pupils. Today, the Ministry believes that school administrations can control movement of every pupil. But it is does not work. Of course a child could easily enter the building which was located in the school territory. He did not leave the school yard. And the tragic accident happened because it was amortized. The building could have collapsed when nobody was inside it, but unfortunately it did not happen and a child died. Of course, the ministry of education must take responsibility for the accident together with other responsible bodies. On the one hand, the director had to warn the ministry about the amortized building and the latter should timely take measures to avoid injury or even death of pupils and teachers. The TV-Companies hid the information in order not to show who is guilty in it. There might not be any other offense but negligence or incorrect management though it ended with tragedy; the boy died. So, I think the national TV-Companies hid the information not to blame the Ministry of Education in this accident.”