ავღანეთში მეთექვსმეტე ქართველი ჯარისკაცი დაიღუპა
სერჟანტი ვალერიან ხუჯაძე 31–ე ბატალიონის შემადგენლობიდან ჰელმანდის პროვინციაში პატრულირების დროს მოწინააღმდეგის მიერ დადებულ თვითნაკეთ ნაღმზე აფეთქებისგან მიყენებული ჭრილობების შედეგად გარდაიცვალა. ამის შესახებ საქართველოს თავდაცვის სამინისტრომ 25 აპრილს განაცხადა.
საქართველომ უკვე მე–16 სამხედრო დაკარგა მას შემდეგ, რაც ქვეყანა 2009 წლის ნოემბერში ნატოს ISAF-ის მისიას შეუერთდა - ყველა მათგანი ჰელმანდის პროვინციაში მსახურობდა და მათგან ხუთი წელს დაიღუპა.
„ხუჯაძე საქართველოს შეიარაღებულ ძალებში 2004 წლიდან მსახურობდა. მონაწილეობდა ერაყის სამშვიდობო მისიაშიც. 2011 წელს ხუჯაძეს მიღებული აქვს მედალი სამშვიდობო ოპერაციებში მონაწილეობისთვის“, – განაცხადა საქართველოს თავდაცვის სამინისტრომ.
წელს საქართველო ქვეითთა კიდევ ერთი ბატალიონის გაგზავნას გეგმავს ავღანეთში, რომლებიც დაემატებიან იმ 936 ქართველ ჯარისკაცს, ვინც უკვე მსახურობს ნატოს ეგიდით მიმდინარე ISAF-ის ოპერაციაში. დამატებითი ბატალიონის გაგზავნის შემდეგ – რაც 749 სამხედროს შეადგენს – საქართველო ნატოს ის არაწევრი სახელმწიფო იქნება, რომელსაც ყველაზე მეტი სამხედრო ეყოლება ავღანეთში.
საქართველომ პირველად თავისი სამხედროები ავღანეთის ოპერაციაში მონაწილეობისთვის 2004 წელს გაგზავნა. მაშინ 50 ჯარისკაცი ხანმოკლე ვადით გაიგზავნა გერმანული სარდლობის ფარგლებში, ავღანეთის საპრეზიდენტო არჩევნების დროს უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მიზნით.
2009 წლის ნოემბერში საქართველომ 173 სამხედრო განათავსა ქაბულში ფრანგული სარდლობის ქვეშ, ხოლო მომდევნო წელს ავღანეთში სამხედროების რაოდენობა გაზარდა და ჰელმანდის პროვინციაში ქვეითთა ბატალიონი გაგზავნა, რომლებიც იქ ამერიკელ საზღვაო ქვეითებთან ერთად მსახურობენ.
2011 წლის დასაწყისში საქართველომ 11 სამხედრო ინსტრუქტორი გაგზავნა ყანდაარში ფრანგული სარდლობის ქვეშ.

Sixteenth Georgian Soldier Killed in Afghanistan
Sergeant Valerian Khujadze from the 31st infantry battalion died following an improvised explosive device attack in Afghanistan’s southern province of Helmand, the Georgian Ministry of Defense said on April 25.
The recent incident puts total death toll of Georgian soldiers in Afghanistan to sixteen – all of them were serving in the Helmand province; this is the fifth fatality among the Georgian soldiers in Afghanistan this year.
The Georgian MoD said that 35-year-old Sergeant Khujadze died of injuries sustained from IED attack during patrolling.
“He had been serving in the Georgian Armed Forces since 2004. Sergeant Khujadze also participated in a peacekeeping mission in Iraq. In 2011 he was awarded with the "Medal for Participation in Peacekeeping Operations,” MoD said.
This is the second tour of duty in Afghanistan for the 31st battalion of the 3rd infantry brigade.
The battalion was the first Georgian military unit, which was deployed in Helmand to serve alongside with the U.S. marines, in April, 2010; during its first six-month deployment, the battalion lost five of its soldiers.
Georgia plans to send one additional infantry battalion to Afghanistan on top of 936 Georgian soldiers who already serve there. After the deployment of additional battalion Georgia will become the largest non-NATO contributor to the ISAF.
In November, 2009 Georgia deployed 173 soldiers in Kabul under the French command and in following year Georgia increased presence in Afghanistan by sending an infantry battalion in the Helmand province serving along with the U.S. marines.
Last year Georgia also sent 11 military instructors to Kandahar to train Afghan forces in artillery, according to the Georgian MoD.