რომან დუმბაძის მკვლელობაში ეჭვმიტანილები დანაშაულს არ აღიარებენ
მოსკოვის პრესნენსკის სასამართლომ რომან დუმბაძის მკვლელობაში ეჭვმიტანილ რომან ბელქანიას, ალექსანდრე ბერიშვილისა და შოთა თარუგაშვილს პატიმრობა შეუფარდა.
სასამართლოს პრეს-მდივნის ოლგა სუტიაპოვას განცხადებით, „სასამართლომ გამოძიების შუამდგომლობა დააკმაყოფილა და სამივე მათგანს აღმკვეთი ღონისძიების სახით 21 აგვისტომდე პატიმრობა შეეფარდა“.
გამოძიების ინფორმაციით, სამივე მათგანი დუმბაძის მკვლელობის შემსრულებლები არიან.
ეჭვმიტანილები სასამართლოში ნიღბებით გამოცხადდნენ, რადგან არ სურთ, რომ მათი სახეები ტელე- და ფოტოკამერების ობიექტივში მოხვდეს. მათ უსაფრთხოებას პოლიციის თანამშრომლების დიდი რაოდენობა, მათ შორის კინოლოგიური სამსასახური იცავდა.
დაკავებულები დანაშაულს არ აღიარებენ.
საქართველოს შეიარაღებული ძალების ყოფილი გენერალი რომან დუმბაძე მოსკოვში მიმდინარე წლის 21 მაისს მოკლეს.
2004 წელს ბათუმის ბრიგადის გენერალმა რომან დუმბაძემ განაცხადა, რომ არა საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს, არამედ მხოლოდ აჭარის მაშინდელ მეთაურ ასლან აბაშიძეს ემორჩილება. მალევე იგი დააპატიმრეს და სამუდამო პატიმრობა მიუსაჯეს. რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის ომის დროს დუმბაძე რუსების მიერ დატყვევებული 12 ქართველის გათავისუფლების სანაცვლოდ საპატიმროდან გაუშვეს, რის შემდეგაც დუმბაძემ საქართველო დატოვა და რუსეთში გადავიდა, სადაც მან რუსეთის მოქალაქეობა მიიღო.

Suspects of Roman Dumbadze’s Murder Do Not Plead Guilty
Moscow Presnensk Court sentenced Roman Belkannia, Aleksandre Berishvili and Shota Tarugashvili, suspected of Roman Dumbadze’s murder, to imprisonment.
Court spokesperson Olga Sutiapova said “the court satisfied the solicitation of the investigation team and sentenced all three suspects to imprisonment up to August 21, 2012.”
According to the investigation, all three detainees participated in the murder of Dumbadze.
The suspected people attended the trial in masks because they do not want TV and photo-cameras to detect their faces. A lot of police officers and kinologic service protected their security.
The detainees do not plead guilty.
Former general of the Georgian Armed Forces Roman Dumbadze was killed in Moscow on May 21, 2012.
In 2004, general of the Batumi Brigade Roman Dumbadze declared that he subordinated only that-time leader of Adjara Autonomous Republic Aslan Abashidze and not the Defense Ministry of Georgia. Soon he was arrested and sentenced to life imprisonment by Georgian court. During Russian-Georgian war in 2008 Dumbadze was released in exchange of 12 Georgian hostages after what he moved to Russia and received Russian citizenship.