„მეცხრე არხზე“ დაშვებული შეცდომის გამო, სააკაშვილმა ივანიშვილს შეუტია
აგვისტოს ომთან დაკავშირებით „მეცხრე არხზე“ დაშვებული შეცდომა პრეზიდენტმა სააკაშვილმა გამოიყენა, რათა ბიძინა ივანიშვილი გაეკრიტიკებინა. მისი მისამართით პრეზიდენტმა განაცხადა რომ ვლადიმერ პუტინი „ქართული ოცნების“ ლიდერის და „მისი მონების“ „პატრონია“.
8 აგვისტოს ომის ოთხი წლისთავთან დაკავშირებით მომზადებულ სიუჟეტში, რომელიც მაშინდელ მოვლენებს ეხებოდა, „მეცხრე არხის“ წამყვანმა 12 საათიან საინფორმაციო გამოშვებაში საინფორმაციო სააგენტო GHN–ის მიერ მომზადებული ტექსტი წაიკითხა, სადაც ნათქვამი იყო: „2008 წლის 7 აგვისტოს რუსი სამხედროების ზურგგამაგრებულ ოს სეპარატისტებს და ქართულ ჯარს შორის საბრძოლო მოქმედებები დაიწყო. ომში რუსეთი ოფიციალურად 8 აგვისტოს ჩაერთო, რომელმაც რეგიონში საკუთარი ჯარების ქვედანაყოფები და მძიმე ტექნიკა ლეგალურად შეიყვანა“.
3 საათიან საინფორმაციო გამოშვებაში ტელეკომპანიამ ბოდიში მოიხადა იმ ინფორმაციის გამო, სადაც ნათქვამი იყო, რომ რუსეთმა ლეგალურად შეიყვანა თავისი ჯარები, და ამაში ბრალი საინფორმაციო სააგენტოს დასდო, რომლის ტექსტიც წამყვანმა წაიკითხა. საინფორმაციო სააგენტო GHN–მა განაცხადა, რომ მან შეცდომა დაუშვა, რადგან მის თავდაპირველ ტექსტში სიტყვა „ლეგალურად“ ბრჭყალებში არ იყო ჩასმული.
„მეცრე არხის საინფორმაციო სამსახური ბოდიშს იხდის 12 საათიან გამოშვებაში გასული უზუსტობის გამო. აქვე მეცხრე არხი კიდევ ერთხელ აზუსტებს, რომ არ ეთანხმება ტექსტის ამგვარ ფორმულირებას“, – განაცხადა ტელეკომპანიის საინფორმაციო გადაცემის წამყვანმა.
„მეცხრე არხი“ ერთადერთი ტელეკომპანია არ ყოფილა, რომელმაც ეს ტექსტი წაიკითხა; ტელეკომპანია „იმედის“ ჟურნალისტმა 7 აგვისტოს 11 საათიან საინფორმაციო გამოშვებაში პირდაპირი ჩართვისას იგივე ტექსტი გამოიყენა და თქვა რომ რუსეთმა „ლეგალურად“ შეიყვანა თავისი ჯარი რეგიონში. ტელეკომპანია „იმედის“ თანამფლობელი სააკაშვილის მოკავშირე და ყოფილი ეკონომიკის მინისტრი გიორგი არველაძეა.
8 აგვისტოს ფოთში საუბრისას, რომელიც აგვისტოს ომის დროს რუსეთის საჰაერო დარტყმების ერთ–ერთი სამიზნე იყო, პრეზიდენტმა სააკაშვილმა განაცხადა: „დღეს დილით ერთ–ერთი პოლიტიკური პარტიის სატელევიზიო არხმა გამოაცხადა, რომ რუსეთის ძალებმა, რომლებმაც დაბობმეს ჩვენი ტერიტორია, რომლებიც შემოიჭრნენ ფეხქვეშ გათელეს ჩვენი სოფლები, ჩვენი ქალაქები, ჩვენი ხალხის სიცოცხლეები, რომ თურმე რუსეთის არმია მოქმედებდა სრულიად კანონიერად საქართველოს ტერიტორიაზე“.
„ის ხალხი ვინც ამას ამბობს, ჩვენ დემოკრატიული ქვეყანა ვართ და მათ შეუძლიათ იფიქრონ, რასაც ფიქრობენ, ვერავინ ვერ აუკრძალავს ფიქრს. მათ შეუძლიათ თქვან რაც უნდათ, რაც არ უნდა ამაზრზენი და საზიზღარი იყოს ეს ყველაფერი“, – განაცხადა სააკაშვილმა. „მაგრამ რაღაც ელემენტარული ღვთისნიერება, რაღაც იოტისოდენა წესიერება მაინც არ უნდა გაგაჩნდეს? რომ ეს არ ილაპარაკო ყველაფერი იმ დღეს, როცა ყველანი გაჩერებულები უნდა ვიყოთ და პატივს მივაგებდეთ ჩვენ დაცემულ თანამოქალაქეებს, ჩვენ მებრძოლებს და ჩვენ მშვიდობიან ხალხს? ნუთუ პატარა სოლიდარობა, პატარა უნარი ტკივილის გაზიარების ამ ხალხს საერთოდ არ გააჩნია?“
„არც ერთი კანონი არ კრძალავს საქართველოში ასეთ ფიქრს და ასე ლაპარაკს, მაგრამ არც ერთი კანონი არ გვიკრძალავს ჩვენ, რომ გამოვხატოთ ის რასაც  ამ ხალხის  მიმართ ვფიქრობთ“, – განაგრძო მან.
„ერთია, რომ გეზიზღებოდეს შენი მთავრობა, მეორეა, რომ ამართლებდე შენი ქვეყნის წინააღმდეგ აგრესიას და შენი ქვეყნის დაპყრობის და განადგურების მცდელობას“, – განაცახდა მან.

President Saakashvili seized upon Bidzina Ivanishvili-funded television station’s August war-related gaffe and said that Russia’s President Vladimir Putin was “patron” of the Georgian Dream opposition coalition leader and “his slaves”.
When reporting about the August war anniversary on August 8 and giving a background information about those events, a newscaster of the Channel 9 TV station’s noon news bulletin read out a text from one of the Georgian news agencies, saying: “Military hostilities were launched on August 7, 2008 between Ossetian separatists, backed by the Russian troops, and the Georgian army. Russia, which legally brought into the region its army units and military hardware, formally engaged in the war on August 8.”
In its 3pm news bulletin the television station apologized for reporting that Russia deployed troops legally, blaming mistake on a news agency, whose text a newscaster was reading. The news agency, GHN, said it made a mistake by not putting the word legally in scare quotes.
“Channel 9’s newsroom apologizes for reading out a text prepared by a news agency without verifying and checking it. At the same time the Channel 9 wants to specify that it does not share such formulation of the text,” a newscaster of TV station’s news bulletin announced.
Channel 9 was not the only TV station which read out this text; Imedi TV’s journalist used the same text, saying that Russian troops were deployed “legally”, while delivering live report in Imedi TV’s 11am news bulletin on August 7. Imedi TV is co-owned by Saakashvili’s ally and former economy minister Giorgi Arveladze.
Speaking in the Black Sea port of Poti, which was one of the targets of Russia’s air strikes during the August war four years ago, President Saakashvili said later on August 8: “This morning one of the political party’s television channel announced that Russian forces… were completely legally operating on the Georgian territory.”
“We are a democratic state and they can think whatever they want; they can say whatever they want, no matter how horrible and disgusting it might be,” Saakashvili said. “But shouldn’t you have at least slight of decency not to say something like this on the day when we all should be paying respect to our fallen compatriots? These people have not even a slight sense of solidarity.”
“Not a single law bans to speak and think this way, but not a single law bans us to express what we think about these people,” he continued.
“One thing is to hate you government and it’s another issue to justify aggression against your own country and to justify an attempt of conquering and destroying your country,” he said.