გიგა ბუკიას ქონება აუქციონზე გაყიდეს
ხელისუფლების განცხადების მიუხედავად, რომ ყველა პარტიას ერთნაირი საარჩევნო პირობები ექნებოდა, კოალიცია “ქართული ოცნების”  წევრებსა და მომხრეებზე ზემოქმედება გრძელდება.
ხობის  მაჟორიტარი დეპუტატობის  კანდიდატი გიგა ბუკია სახელმწიფომ 190 ათასი ლარით დააჯარიმა და ქონება დაუყადაღა: „სამი თვის წინ 35 ათასი ლარი კონსერვატიული პარტიის ანგარიშზე ჩავრიცხე, რათა კოალიციის ხარჯებს მოხმარებოდა. კონტროლის პალატამ მოწმის სტატუსით დამიბარა და განმარტება მომთხოვა, საიდან მოვიტანე აღნიშნული თანხა. სიტყვიერად ავუხსენი, რომ მაქვს საკრედიტო ხაზი გახსნილი საქართველოს ბანკთან, საიდანაც პირდაპირ გადავრიცხე ეს თანხა. თუ დაინტერესდებოდნენ თანხის წარმომავლობით, მზად ვიყავი, ჩემი ქონების შესახებ ნოტარიულად დამოწმებული დოკუმენტი წარმედგინა. მაგრამ მას შემდეგ კონტროლის პალატაში არ დავუბარებივარ  და პირდაპირ  სასამართლოდან მივიღე უწყება კონტროლის პალატიდან შესული საჩივრის შესახებ, თითქოს მე არანაირი შემოსავალი არ გამაჩნია და გაურკვეველია, საიდან მოვიტანე ეს თანხა. სასამართლოზე წარვადგინე 200 000 ლარის თანხის ნოტარიუსით დადასტურებელი დოკუმენტები. მოსამართლემ  მე და ჩემს ადვოკატს მოგვცა მხოლოდ  7 წუთი, არც არაფერი გვკითხეს, ისე გამომიტანეს გამამტყუნებელი განაჩენი და 167 000 ლარით დამაჯარიმეს. სააპელაციო სასამართლოში გავასაჩივრე, მაგრამ - უშედეგოდ  და საბოლოო ჯამში ჯარიმამ 190 000 ლარი შეადგინა“.
ისე, როგორც ბევრმა სხვამ, ბუკიამაც სამართალი საქართველოში ვერ მონახა და სარჩელი  სტრასბურგში, ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოში შეიტანა.
ვიდრე ბუკია სტრასბურგის განაჩენს ელოდება, სახელმწიფომ მისი ქონება დააყადაღა და ჩქარი ტემპით,  მისი სახლი აუქციონზე 313 740 ლარად გაყიდა. როგორც ბუკია ამბობს, ეს თანხა ბევრად აღემატება ჯარიმას და მოითხოვს, დარჩენილი 120 000 ლარი  კოალიცია „ქართული ოცნების“ ანგარიშზე გადაირიცხოს.
თავისი მდგომარეობის შესახებ გიგა ბუკიამ უკვე აცნობა როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო ორგანიზაციებს.

Giga Bukia’s Property Sold at the Auction
Although the government promised every political party will have equal election conditions in Georgia, oppression on the members and supporters of the Coalition Georgian Dream continues.
State institutions fined Giga Bukia, majoritarian candidate of the Coalition Georgian Dream in Khobi district, with 190 000 lari and sequestered his property. “Three months ago I donated 35 000 lari to the Conservative Party to cover the expenses of the Coalition. State Audit Office summoned me as a witness and requested clarification about the origin of the donated money. I verbally clarified to them that I had a credit line at the Bank of Georgia and had transferred the money from there. I was ready to provide them with the Notary document on my property if they needed. However, I was not summoned to the SAO and received a summon directly from the court which notified me that State Audit Office had appealed to them alleging I had no income and could not prove origin of the sum. I provided the court with the Notary’s notification on 200 000 lari which I owned. Judge gave only 7 minutes to me and my lawyer to provide evidence; they found me guilty without asking any questions and fined me with 167 000 lari. I appealed the verdict at the Appeal Court but in vain; finally my fine has amounted to 190 000 lari.”
Bukia, like many others, could not find justice in Georgia and has appealed to the European Court of Human Rights in Strasbourg.
While Bukia is waiting for the Strasbourg judgment, the state has sequestered his property and sold his house at the auction for 313 714 lari. Bukia said the price is much higher than his fine and requests to transfer remaining 120 000 lari to the account of the Georgian Dream.