„ნაციონალური მოძრაობის“ ყრილობაზე ბათუმში ხალხის ტრანსპორტირება გამგეობებმა უზრუნველყვეს
8 სექტემბერს ბათუმში „ნაციონალური მოძრაობის“ ყრილობაზე ადმინისტრაციული რესურსის გარდა, პედაგოგები და სკოლის მოსწავლეები, პენსიონერები აჭარის მუნიციპალიტეტებიდან მარშუტკებით ჩამოიყვანეს. მგზავრობის ხარჯები გამგეობებმა დაფარეს. თუმცა, არც ერთ მათგანს ტრანსპორტის მომსახურებაზე ტენდერი გამოცხადებული არ ჰქონია.
8 სექტემბერს ბათუმში „ნაციონალური მოძრაობის“ ყრილობა ევროპის მოედანზე გაიმართა. დაახლოებით 5 ათასი ადამიანი აქ მარშუტკებით დილიდან მოიყვანეს. 5-იანი ნომრის გარდა, ზოგიერთ მარშუტკას თავისი სამოძრაო ხაზის ნომერიც ჰქონდა მიმაგრებული.
გამგეობისა და საკრებულოს თანამშრომლები, ლექტორ-მასწავლებლები, საბავშვო ბაღის აღმზრდელები, მოსწავლეები და სტუდენტები, პენსიონერები, სოციალურად გაჭირვებული მოქალაქეები - ისინი ბათუმში ევროპის მოედანზე საქართველოს პრეზიდენტთან შესახვედრად მოიყვანეს.
„პრეზიდენტთან შესახვედრად მივდივარ. მარშუტკა გამგეობამ გამოგვიყო“, - ამბობს ქობულეთელი პედაგოგი მანონი ჩახვაძე humanrights.ge-სთან საუბრისას.
„ხელისუფლებამ დაგვავალა ახალგაზრდების ჩამოყვანა ქალაქში და ბატონ პრეზიდენტთან გვაქვს შეხვედრა“ - გვეუბნება რეზო უსტიაშვილი, შუახევის მკვიდრი.
ია მგალობლიშვილი და შორენა დუმბაძე მე-10 კლასელები არიან. მათ განაცხადეს რომ ვეროპის მოედანზე მათი სურვილით არიან მოსული: „ჩვენ თვითონ მოვედით. პრეზიდენტთან გვინდა შეხვედრა. მაისურები აქ დაგვირიგეს“.
ნაზი ვარშანიძე, 74 წლის ხელვაჩაურის მკვიდრი: „მოვედით... რა ვიცით... მოვედით... მოგვწონს პრეზიდენტი და გვინდა, რომ კიდევ იყოს“.
გული ვარშანიძე, 72 წლის, ხელვაჩაურის მკვიდრი: „ყველაფერი გაგვიკეთა სააკაშვილმა. კონკრეტულად რა დაგისახელოთ... კმაყოფილი ვართ, რადგან მშვიდობა გვაქვს. 2008 წელი მისი ბრალი არაა“.
გაიოზ გოგიტიძე, ახალსოფლის მკვიდრი: „კონცერტზე ვარ მოსული. მაისური მაცვია, იმიტომ, რომ მიყვარს საქართველო. „ნაციონალურ მოძრაობას“ მხარს ვუჭერ, რადგან მომწონს მათი საქმიანობა. მოსახლეობაზე ზრუნავს და ყველაფერი გვაქვს“.
ჯემალ ბოლქვაძე, ხულოს ავტოტრანსპორტის უფროსი: „ბათუმში  ხალხის გადასაყვანად ადგილობრივმა გამგეობამ 80 მიკროავტობუსი შემიკვეთა. არ ვიცი, რამდენს წაიყვანენ. მოლაპარაკება გამგეობასთან მქონდა“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრთან საუბრისას ერთ-ერთი მიკრო ავტობუსის მძღოლმა, რომელმაც მოქალაქეები ქობულეთიდან ჩამოიყვანა, ანონიმურად გვითხრა, რომ მან ამ მომსახურებისთვის გამგეობიდან 70 ლარი მიიღო.
აღსანიშნავია, რომ სახელმწიფო სტრუქტურებმა თითოეული მსგავსი  სახელმწიფო შესყიდვა ელექტრონული სისტემით უნდა განახორციელოს და ამის თაობაზე ინფორმაცია უნდა გამოქვეყნდეს ვებ-გვერდზე: http://www.tenders.procurement.gov.ge/ . თუმცა, აჭარის არც ერთ მუნიციპალიტეტს მოქალაქეთა გადაადგილების მომსახურეობაზე ტენდერი აღნიშნულ საიტზე გამოქვეყნებული არა აქვს.
ევროპის მოედანზე მისულ ყველა მოქალაქეს დეტექტორით სამართალდამცავები ამოწმებდნენ. მოქალაქეთა ნაწილს სპეციალური საშვი ჰქონდა. საშვის მქონეებს სცენასთან ახლოს მისვლის საშუალება ჰქონდათ, რაც სხვებისთვის არ იყო ნებადართული, მათ შორის - არც ადამიანის უფლებათა ცენტრისთვის. სამართალდამცავი ჩვენგან „ნაციონალური მოძრაობის“ საშვს ან აკრედიტაციას ითხოვდა. მისთვის საკმარისი არ იყო ჟურნალისტის მოწმობა. ვისგან უნდა მიგვეღო აკრედიტაცია, ამის თაობაზე ინფორმაცია არ ჰქონდა.
თავდაპირველად ქართველი მომღერლების კონცერტი გაიმართა. ხოლო საქართველოს პრეზიდენტი მოედანზე 14:05 წუთზე მოვიდა.
„მთავარი, რისგანაც გავთავისუფლდით, ეს არის არა უშუქობა და უგზოობა, არამედ ჩვენ გავთავისუფლდით შიშისგან. ჩვენ მოვიპოვეთ ჩვენი თავისუფლება... რასაც ჩვენ ვქმნით, ამას ჰქვია აღორძინება, ნამდვილი ოცნების ასრულება და არა ისეთი, რომელსაც რუსეთი და მისი დამქაშები გვპირდებიან“, - ამის შესახებ საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა ბათუმში, „ნაციონალური მოძრაობის“ ყრილობაზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
ერას მოედანზე შეკრებილ მოქალაქეებს, სააკაშვილთან ერთად, მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატმა ბათუმში გიორგი ბარამიძემ და აჭარის მთავრობის მეთაურმა ლევან ვარშალომიძემაც მიმართეს.

District Administrations transported people to the assembly of the National Movement in Batumi
On September 8, teachers and pupils, pensioners alongside with administrative resource of the districts of Adjara Autonomous Republic were brought to the National Movement’s assembly in Batumi by mini-buses. The district administrations covered travel expenses. However, they had not announced bid for transport service.
On September 8, the assembly of the National Movement was held in the Europe Square in Batumi. About 5 thousand people were brought here by mini-buses from the morning. Some buses had even election number 5 of the UNM on their windows.
Employees of district administrations and city council, lecturers and teachers, nurses of kindergartens, pupils and students, pensioners, socially vulnerable people were brought to the Europe Square to meet the president.
“I am going to meet the president. The district administration allocated bus for us,” Manoni Chakhvadze, teacher from Kobuleti told humanrights.ge.
“The government instructed us to bring youths to the city and we have a meeting with president,” Rezo Ustiashvili, resident of Shuakhevi told us.
Ia Mgaloblishvili and Shorena Dumbadze are pupils of the 10th grade. They said they had arrived at the Europe Square according to their own wish: “We came here by ourselves. We want to meet the president. They gave t-shirts to us here.”
Nazi Varshanidze, 74, from Khelvachauri: “We came here… I do not know… we came here… we like the president and want him to stay in the government.”
Guli Varshanidze, 72, resident of Khelvachauri: “Saakashvili has done everything for us. What shall I name concretely… we are satisfied because we live in peace. 2008 war was not his fault.”
Gaioz Gogitidze, resident of Akhalsopeli: “I came here to attend concert. I am wearing t-shirt because I love Georgia. I support the National Movement because I like their activities. They take care of people and we have everything.”
Jemal Bolkvadze, head of Khulo Auto-Transportation Company: “Local administration ordered to serve local population by 80 mini-buses and take them to Batumi. I do not know how many people they will take there. I was negotiating on the issue with the district administration.”
A mini-bus driver anonymously told Human Rights Center that he had brought citizens from Kobuleti and district administration had paid 70 lari for that service.
It is noteworthy that state institutions shall implement all similar service purchases through online registration and relevant information must be published on the website:  http://www.tenders.procurement.gov.ge/. However, none of the district administrations of Adjara Autonomous Republic have announced bids on the transportation service on that website.
Law enforcement officers were checking every citizen with detector who had arrived at the Europe Square. Part of citizens had special permits and they could approach the stage; others could not; neither Human Rights Center could approach the stage. Police officer demanded us to show either permit or accreditation issued by the National Movement. Journalist’s ID was not enough for them. He did not know who could issue accreditation on us.
The assembly started with the concert of Georgian singers. Georgian president appeared on the stage at 2:05 pm.
“Our most important achievement is not electricity supply and rehabilitated roads but our freedom from fear. We have gained personal independence… what we are doing is renaissance, realization of real dreams and not like Russia and their alleys here [Georgian Dream] promise us,” President Mikheil Saakashvili said in Batumi.
UNM’s majoritarian candidate in Batumi Giorgi Baramidze and head of Adjara government Levan Varshalomidze also made speeches in Era Square.