ემიგრანტები, რომლებსაც არჩევნებში მონაწილეობის მხრივ პრობლემები შეექმნათ, საქართველოში ბრუნდებიან
ქართველი ემიგრანტები, რომლებსაც არჩევნებში მონაწილეობის მხრივ პრობლემები შეექმნათ, სარფის საბაჟოს გავლით საქართველოში შემოდიან. როგორც „ინტერპრესნიუსის“ კორესპონდენტი სარფიდან იუწყება, ემიგრანტები იტალიიდან, აშშ-დან, ბელგიიდან, გერმანიიდან, ჰოლანდიიდან, უკრაინიდან, თურქეთიდან, ესპანეთიდან, საბერძნეთიდან და საფრანგეთიდან ორი ავტობუსით დაბრუნდნენ, დაახლოებით 100-მდე ადამიანი.
მათი ინფორმაციით, ისინი სტამბულში შეიკრიბნენ, საიდანაც საქართველოში გამოემგზავრნენ. ამ ქვეყნების სახელწოდებები სწორედ ორივე ავტობუსზე ეწერა.
საქართველოში დაბრუნებულმა ემიგრანტებმა  სიმბოლურად თითო სატელიტური ანტენაც ჩამოიტანეს. როგორც ემიგრანტები აღნიშნავენ, სატელიტური ანტენები ახლობლებისთვის წამოიღეს, რათა მათთვის ინფორმაციის წყარო დახშული არ იყოს.
მათივე განმარტებით, საზღვარგარეთ ხმის მიცემასთან დაკავშირებით პრობლემა შეექმნათ და საქართველოში დაბრუნება ამიტომ გადაწყვიტეს.
ქართველი ემიგრანტები 17 სექტემბერს ბათუმის იუსტიციის სახლთან იკრიბებიან, სადაც გააპროტესტებენ, რომ საზღვარგარეთ ხმის უფლების გამოყენების საშუალება არ მიეცათ.
ემიგრანტებს სარფის საზღვართან ახლობლები ტაშით და ოვაციებით დახვდნენ. ამასთან, სარფის საბაჟო-გამშვები პუნქტის მიმდებარე ტერიტორიაზე „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლებიც იმყოფებოდნენ.
არსებული ინფორმაციით, უცხოეთში მცხოვრებ ქართველებს საარჩევნო რეგისტრაციისთვის სთხოვენ დოკუმენტს, რითაც ამა თუ იმ ქვეყანაში მათი საცხოვრებელი ადგილი დადასტურდება. თუმცა, ბევრ მათგანს, იმის გამო, რომ უცხოეთში არალეგალურად ცხოვრობს, აგრეთვე, სხვა მიზეზების გამო, მსგავსი დოკუმენტის წარდგენა არ შეუძლია.
ემიგრანტების რამდენიმე ავტობუსს სარფში 18 სექტემბრისთვისაც ელოდებიან.
როგორც საბერძნეთის ქალაქ სალონიკში მცხოვრები ნათელა გაგუა „ინტერპრესნიუსთან“ საუბრისას აცხადებს, საბერძნეთში 1 ოქტომბრის არჩევნებში ხმის მიცემის საშუალება არ ეძლეოდა, რის გამოც საქართველოში დაბრუნდა და სიმბოლურად ერთი სატელიტური ანტენა წამოიღო: „თეფში წამოვუღე ჩემს შვილებს, რათა ნახონ სიმართლე. საბერძნეთში ხმის მიცემის უფლება შემეზღუდა. 8 წელია, სალონიკში ვცხოვრობ. საბუთები მაქვს მოწესრიგებული, მაგრამ ემიგრანტებს გვთხოვენ ცნობას ადგილობრივი საცხოვრებლიდან, რისი მიტანაც შეუძლებელია. უფროსებს, რომლებთანაც ვმუშაობთ, არ აწყობთ მისამართის მითითება, რადგან დამატებით გადასახადის გადახდა მოუწევთ. ჩამოვედი იმიტომ, რომ „ქართულ ოცნებას“ გვერდში დავუდგე“, - აღნიშნა ნათელა გაგუამ.
ქართველ ემიგრანტებს სარფის საზღვარზე ნათესავები და „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლები დახვდნენ. როგორც კოალიციის აჭარის ორგანიზაციის ხელმძღვანელმა ავთანდილ ბერიძემ აღნიშნა, ქართველი ამიგრანტები ჩამოვიდნენ მოქალაქეობრივი ვალის მოხდისა და არჩევნებში მონაწილეობისთვის.
„თეფში აღარ იყიდება საქართველოში და ანტენების წამოღებით მიხეილ სააკაშვილის სილა გააწნეს. ეს აქცია მის წინააღმდეგ მიმართული აქცია იყო. დღეს ნათესავები ხვდებიან ნანატრ ადამიანებს, ამ ნაბიჯს მივესალმებით და არჩევნებში გამარჯვებით ვეცდებით, რომ მათ სამუშაოდ წასვლა აღარ მოუხდეთ სხვა ქვეყნებში“, - აღნიშნა ავთანდილ ბერიძემ.
სარფის გავლით, უცხოეთის სხვა და სხავ ქვეყნიდან, საქართველოში დღეს 100-მდე ემიგრანტი დაბრუნდა. ემიგრანტების რამდენიმე ავტობუსს სარფში ხვალისთვისაც ელოდებიან.

Emigrants, Facing Problems of Participating in the Elections, Return to Georgia
Georgian emigrants, who faced difficulties for participating in the elections, return to Georgia via Sarpi Border Checkpoint. "InterPressNews" correspondent reported from Sarpi that emigrants from Italy, United States, Belgium, Germany, Holland, Ukraine, Turkey, Spain, Greece and France, about 100 people in total, returned to Georgia by two buses.
Emigrants symbolically brought satellite antennas back with them. As emigrants emphasize, they brought satellite antennas for their relatives to assist them to get alternative information.
They clarified that they had faced problems concerning participation in the elections and so decided to return to Georgia.
Georgian emigrants will hold a rally at the Justice House in Batumi to protest the fact that they were not allowed to vote abroad.
Relatives met emigrants at the Sarpi Border Checkpoint with applause. Georgian Dream’s representatives were also there to greet the emigrants.
Reportedly, Georgian people living abroad are requested to provide documents which will indicate place of their residence in the hosting country. However, since many of them live abroad illegally and for many other reasons, cannot provide similar documents
Some more buses of emigrants are expected in Sarpi on September 18.
Natela Gagua, residing in Salonika of Greece, told IPN that they could not participate in the elections of October 1 in Greece so she returned to Georgia and symbolically brought one dish antennas with her. “I brought antenna for my children to assist them to see the truth. My right to vote was restricted in Greece. I have been living in Salonika for 8 years. I have my documents in order but they request notification from the place of residence from emigrants and we cannot provide them. Our employers do not want to publish their addresses because they will have to pay extra taxes for our employment. So, we arrived here to support the Georgian Dream,” Natela Gagua said.
Relatives and Georgian Dream’s members met Georgian emigrants on the border. Head of the Coalition’s Adjara office Avtandil Beridze said Georgian emigrants have arrived to execute their duty and participate in the elections.
“Dish antennas are not sold in Georgia so they slapped Mikheil Saakashvili by bringing antennas here. This demonstration was to protest this fact. Today, relatives met them and we welcome their decision; after our victory in the elections we will do our best to create similar situation in the country so that these people will not go abroad to work,” Beridze said.
About 100 Georgian emigrants returned to Georgia from various foreign countries via Sarpi. Some more buses of emigrants are expected in Sarpi tomorrow.