ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ „ქართული ოცნების“ სარჩელი არ დააკმაყოფილა
ხონის რაიონის სასამართლოში წაგებული პროცესის შემდეგ 12 ოქტომბერს „ქართული ოცნების“ სარჩელი არც ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ არ დააკმაყოფილა. ხონის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი ნიკოლოზ სანოძე  55-ე ოლქის სადავო მე-8 და მე-10 უბნების შემაჯამებელი ოქმები ბათილად ცნობას ითხოვდა.
„ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ, ფაქტობრივად, საკანონმდებლო ორგანოს ფუნქცია შეითავსა და ახალი სამოქალაქო საპროცესო კოდექსი მიიღო“, - განაცხადა „ქართული ოცნების“ ადვოკატმა რობიზონ ხურცილავამ humanrights.ge-სთან საუბრისას, „გადაწყვეტილებაში პირდაპირ ჩაწერა, რომ მხარეს პროცესის დაწყებამდე სრული უფლება-მოსილება აქვს, იმყოფებოდეს მოსამართლის კაბინეტში და კონსულტაციებს გადიოდეს. მეტიც, ამ სასამართლო პროცესზე აღმოჩნდა, რომ საქმეში ყოფილა განკარგულება ხონის 55-ე საოლქო კომისიის მიერ გამოტანილი, რომელიც დღევანდელი რიცხვით - 12 ოქტომბრით თარიღდება“.
ხონის 55-ე საოლქო კომისიის თავმჯდომარის ია კუჭუხიძის თქმით, სასამართლომ იმიტომ გამოიტანა გამამტყუნებელი გადაწყვეტილება, რომ „ქართული ოცნების“ სარჩელი საფუძველს მოკლებული იყო.

After Georgian Dream lost trial in Khoni district court on October 12, they lost trial at the Kutaisi Appeal Court too. Georgian Dream’s majoritarian candidate in Khoni district Nikoloz Sanodze requested to annul protocols of PSs # 8 and 10 of the DEC # 55.
“In fact, Kutaisi Appeal Court appropriated the function of the legislative body and adopted a new civic procedural code,” Georgian Dream’s lawyer Robinzon Khurtsilava told humanrights.ge, “judge directly wrote in the judgment that before the hearing, parties had right to enter judge’s working room and consult with him/her. Moreover, at this trial we discovered that there was resolution of the Khoni DEC # 55 which was dated by October 12.”
Chairwoman of the Khoni DEC # 55 Ia Kuchukhidze said court passed guilty-verdict because Georgian Dream’s lawsuit was ungrounded.