საზოგადოებრივ მაუწყებელზე მიმდინარე პროცესები, რომელიც რამდენიმე გადაცემის დახურვასა და ჟურნალისტების გათავისუფლებას უკავშირდება, საზოგადოებისთვის ჯერ კიდევ არ არის ბოლომდე ნათელი. ჟურნალისტებიც, რომლებიც საზოგადოებრივი მაუწყებლიდან დაითხოვეს, აცხადებენ, რომ მათთვის ბუნდოვანია ის არგუმენტაცია, რაც არხის დირექტორისგან მოისმინეს.
საზოგადოებრივ მაუწყებელზე დაიხურა სამი გადაცემა: ეკა ხოფერიას „აუდიტორია“, ვახო სანაიას „სპეციალური რეპორტაჟი“ და „ევროპული არჩევანი“. ასევე სამსახურიდან გათავისუფლდა თუ წამოვიდა საინფორმაციო პროგრამა „მოამბის“ წამყვანი ნინო თოლორდავა.
გადაცემების 1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების ჩატარების შემდეგ დაიხურა. პირველი არხის ჟურნალისტის, ვახო სანაიას თქმით, მან გადაცემების დახურვის კონკრეტული მიზეზები ვერ მოსმინა.
ვახო სანაიამ მოითხოვა, გადაცემა „სპეციალური რეპორტაჟის“ ფორმატი შეცვლილიყო და გადაკეთებულიყო პოლიტიკურ თოქ-შოუდ. რაც შეეხება პროექტს „ევროპული არჩევანი“, ის „ევრაზიის ფონდის თანამშრომლობის“ ინიციატივითა და ფინანსური მხარდაჭერით გადიოდა ეთერში. წამყვანის დათხოვნის შემდეგ ფონდმა გადაცემის დაფინანსება შეწყვიტა.
ამის შესახებ „ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდმა“ 11 ოქტომბერს განხცადებაც გაავრცელა: „ფონდსა და საზოგადოებრივ მაუწყებელს შორის არსებული ხელშეკრულების პირობების საწინააღმდეგოდ, საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა ცალმხრივად, ფონდთან ყოველგვარი მოლაპარაკების გარეშე, მიიღო გადაწყვეტილება მნიშვნელოვანი ცვლილება შეეტანა სატელევიზიო პროექტის მსვლელობაში. წამყვანის გათავისუფლება/შეცვლა განსაკუთრებით გაუმართლებლად მიგვაჩნია მაშინ, როდესაც პროექტის ფარგლებში მოსამზადებელი დარჩა 7 გადაცემა. იმის გათვალისწინებით, რომ საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა ფონდთან შეუთანხმებლად დაითხოვა გადაცემის წამყვანი, ფონდი წყვეტს პროექტის თანადაფინანსებას“.
საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა კი საპასუხო განცხადებაში აღნიშნა: „კონტრაქტის თანახმად, არც მაუწყებელს და არც ევრაზიის ფონდს არ გააჩნია არანაირი პერსონალური ვალდებულება ვახო სანაიას მიმართ იმასთან დაკავშირებით, რომ პროექტის წამყვანი იყოს კონკრეტულად სანაია და შესაბამისად, პროექტის არსებობა არ არის დამოკიდებული იმაზე, წაიყვანს თუ არა საზოგადოებრივი მაუწყებლის ეთერში გადაცემას ვახო სანაია“.
საზოგადოებრივ მაუწყებელზე ასეთივე ბუნდოვან ვითარებაში დაიხურა ეკა ხოფერიას „აუდიტორია“. ხოფერიამ მოითხოვა, მისი გადაცემა პირდაპირ ეთერში გასულიყო და თემატიკის თვალსაზრისით მეტი თავისუფლება ჰქონოდა. ამის პასუხად კი საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა ეს პროექტი გააჩერა და მიზეზად ხოფერიას არხზე არსებული პრობლემები და რეორგანიზაცია დაუსახელა.
საზოგადოებრივი მაუწყებლზე აღარ მუშაობს საინფორმაციო პროგრამა „მოამბის“ წამყვანი ნინო თოლორდავაც. საზოგადოებრივი მაუწყებლის 9 ოქტომბერს გავრცელებულ განცხადებაში ნათქვამია, რომ „მოამბის“ წამყვანმა ნინო თოლორდავამ სამსახური თავისი ნებით დატოვა: „საინფორმაციო პროგრამა „მოამბის“ დღის გამოშვების წამყვანმა, ნინო თოლორდავამ პროტესტის მოტივით, სამსახური დატოვა. საზოგადოებრივი მაუწყებელი ამ ფაქტის შესახებ აცხადებს, რომ ნინო თოლორდავა წლების განმავლობაში საკუთარი სურვილით მუშაობდა საინფორმაციო სამსახურში და მთელი ამ პერიოდის განმავლობაში, მისი მხრიდან არანაირი პროტესტი არ დაფიქსირებულა. ასეთი ვერც იქნებოდა, რადგან ბოლო რამდენიმე წლის საერთაშორისო მონიტორების დასკვნით, ეუთო, ევროკავშირი, „ბიბისი“ საზოგადოებრივი მაუწყებლის საინფორმაციო პოლიტიკას და მუშაობას ყველაზე მიუკერძოებლად და დაბალანსებულად თვლის. ყოველივე აქედან გამომდინარე, ვიტოვებთ უფლებას, მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით გვქონდეს ჩვენი პოზიცია და შევაფასოთ ის, როგორც გარკვეული პოლიტიკური პროვოკაცია, რომელიც ჟურნალისტმა პირადი კეთილდღეობისთვის გამოიყენა“.
ტელეკომპანია „მაესტროს“ ეთერში, ნინო ჟიჟილაშვილის გადაცემა „პოლიტმეტრში“ (09.10.12) ნინო თოლორდავამ უარყო ინფორმაცია სამსახურის საკუთარი ნებით დატოვების შესახებ. მისი განცხადებით, მას სამსახური არ დაუტოვებია. მან მხოლოდ პროტესტი გამოთქვა იმის შესახებ, რომ არჩევნების შემდეგაც საინფორმაციო სამსახური არ იცვლიდა სარედაქციო პოლიტიკას. ამ პროტესტის საჯარო გამოხატისთვის მას, აქამდე, როგორც თავად ამბობს, გამბედაობა არ ჰყოფნიდა.

“Auditoria,” “Special Reportage” and “European Choice” Were Closed at Public Broadcaster
Society still has not realized what has happened in the Public Broadcaster where some TV-programs were closed and journalists were fired. The dismissed journalists state the arguments of the GPB’s director about their firing are also obscure for them.
Three TV-programs were closed at GPB: Eka Khoperia’s “Auditoria”, Vakho Sanaia’s “Special Reportage” and “European Choice”. Presenter of the news program Moambe Nino Tolordava either was fired or personally quitted the TV-Company too.
The programs were closed after the Parliamentary Elections of October 1. Journalist Vakho Sanaia said he could not hear concrete reasons of closing his programs.
Vakho Sanaia requested to change the format of the program “Special Reportage” into political talk-show. As for project European Choice, it was aired with the initiative and financial support of the Eurasia Partnership Foundation. After the anchor of this program [Sanaia] was fired, the Foundation stopped funding the project.
On October 11, Eurasia Partnership Foundation released statement about this fact: “The Public Broadcaster unilaterally, without consulting the Foundation, decided to make significant changes in the implementation of the TV project that is in violation of the terms of the grant agreement between EPF and the GPB. Termination/change of the host is particularly unjustified with only seven shows left to be broadcast. Given the fact that the GPB made the decision without any prior discussions with EPF, the Foundation has no obligation to continue co-funding the talk-show.”
In its response letter GPB noted: “In accordance to the grant agreement, neither Broadcaster nor the EPF had taken any obligations before Vakho Sanaia that only he would be anchor of the program; so the program does not depend whether Sanaia will present it on GPB or not.
Eka Khoperia’s program Auditoria was closed in similar obscure circumstances on the GPB. Khoperia requested to live-air her program and to have more freedom in choosing topics. In reply to her request, the GPB stopped this project and clarified the decision to Khoperia with problems and ongoing reorganization in the company.
Presenter of the GPB’s news program Moambe Nino Tolordava does not work at the TV-Company either. GPB’s October 9 statement reads that Nino Tolordava quitted job based on her personal decision. “Presenter of the news program Moambe’s Nino Tolordava quitted job in protest. Public Broadcaster would like to underline that Nino Tolordava had been working for the news room for many years according to her own wish and she has never protested anything. Moreover, she could not protest anything because according to the recent conclusions of international monitors OSCE, EU and BBC evaluated the news policy and activities of the GPB as most impartial and balanced. So, we enjoy our right to have our own position with regard to this fact and evaluate it as certain political provocation which journalist tried to use for her personal benefit.”
In Nino Zhizhilashvili’s TV-program Politmetri on Maestro (09/10/12) Nino Tolordava denied information about quitting job based on her own decision. She said she had not quitted job; she just protested the fact that news room was not going to change the editorial policy even after the elections. She added that before she was not brave enough to express protest on it.