ბაჩო ახალაია: „ქურდებთან“ 20 მეტრში როცა ხარ, ეს უსაფრთხოების დაცვის გარანტია ვერ იქნება“
შინაგან საქმეთა ყოფილი მინისტრი, ადამიანების წამებასა და სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებაში ბრალდებული ბაჩო ახალაია გლდანის ციხიდან სასჯელაღსრულების #7 დაწესებულებაში გადაიყვანეს. როგორც „ინტერპრესნიუსს“ სასჯელაღსრულების სამინისტროში განუცხადეს, ახალაიას გადაყვანის მიზეზი მისი უსაფრთხოების დაცვა გახდა.
„#7 დაწესებულებაში ახალაიას გადაყვანა უსაფრთხოებიდან გამომდინარე მოხდა. ის გაძლიერებული დაცვის ქვეშ იქნება. ამასთან, ბაჩო ახალაია სამარტოო საკანში განთავსდება და დაწესებულების შესაბამის სართულზე, მის გარდა სხვა პატიმარი არ იქნება“, - განაცხადეს სამინისტროს პრესსამსახურში.
„ინტერპრესნიუსი“ ბაჩო ახალაიას ადვოკატებსაც დაუკავშირდა, რომელთაც ბრალდებულის #7 დაწესებულებაში გადაყვანის შესახებ ინფორმაცია არ აქვთ.
როგორც ცნობილია, სასჯელაღსრულების #7 დაწესებულებაში ე.წ. კანონიერი ქურდები და მძიმე დანაშაულისთვის მსჯავრდებულები არიან მოთავსებული.
„შეიძლება ქართული საზოგადოება ძალიან მალე გახდეს იმ რეალობის მომსწრე, როდესაც ხელისუფლების წარმომადგენლები დამწუხრებული სახეებით გამოვლენ და იტყვიან, რომ ბაჩო ახალაიამ თვითმკვლელობით დაასრულა იცოცხლე“, - ასეთი კომენტარი გააკეთა „ინტერპრესნიუსთან“ საუბრისას შინაგან საქმეთა ყოფილი მინისტრის მეგობარმა თეა თუთბერიძემ.
„ახალაია შეუგდეს საჯიჯგნად ე.წ. კანონიერ ქურდებს და კრიმინალურ ავტორიტეტებს, რომლის წინააღმდეგაც ბაჩო ახალაია წლების განმავლობაში იბრძოდა და რომლის დამსახურებითაც აღიკვეთა მათი მხრიდან დანაშაული როგორც ციხეში, ასევე ქვეყნის შიგნით. ეს ფაქტი პირდაპირ მიანიშნებს იმაზე, რომ ამ ადამიანზე განხორციელდება იმ სახის ზეწოლა, რომელზეც საზოგადოებამ შესაძლოა, სულ სხვა შედეგი მიიღოს. ეს ნიშნავს იმას, რომ ახალაია არის პირადი პატიმარი ალასანიას, წულუკიანის და ივანიშვილის და ისინი ასრულებენ კრიმინალური სამყაროს დაკვეთას. ამას სხვა სახელს ვერ დავარქმევთ", - განაცხადა თუთბერიძემ.
ბაჩო ახალაია სასჯელაღსრულების #7 დაწესებულებაში საზოგადოებრივი მონიტირონგის ჯგუფის წევრმა „ინტერპრესნიუსის“ კორესპონდენტმა მოინახულა. მასთან საუბრისას ბაჩო ახალაიამ განაცხადა, რომ გლდანის დაწესებულებაში მისი უფლებები არ დარღვეულა და მისი #7 დაწესებულებაში გადაყვანა უფრო ცინიზმია, ვიდრე  - უსაფრთხოების დაცვა.
ბაჩო ახალაიას განცხადებით, თუ ვინმეს მისი უსაფრთხოების დაცვა სურდა, ე.წ. მატროსოვის ციხეში უნდა გადაეყვანათ და არა  - #7 დაწესებულებაში.
„გრძელვადიანი უსაფრთხოების განცდა არ მაქვს. ამ დრომდე თავს უსაფრთხოდ ვგრძნობ, მაგრამ როდესაც „ქურდებთან“ 20 მეტრში ხარ, ეს უსაფრთხოების დაცვის გარანტია ვერ იქნება სამომავლოდ“, - განაცხადა ბაჩო ახალაიამ.
მისი ინფორმაციით, გლდანის ციხიდან #7 დაწესებულებაში 13 ნოემბერს საღამოს გადაიყვანეს, მაგრამ მისთვის არანაირი განმარტება არ მიუციათ.
საზოგადოებრივი მონიტორინგის ჯგუფის წევრების ინფორმაციით, #7 დაწესებულებაში 35 პატიმარია მოთავსებული, მათ შორის 20 -  ე.წ. კანონიერი ქურდი.
„ჩვენ ვიზრუნეთ, რომ ბაჩო ახალაიას თავი დაჩაგრულად არ ეგრძნო. სასჯელაღსრულების #7 საპყრობილეში, სადაც დღეს ბრალდებულ ბაჩო ახალაიას გადაყვანა მოხდა, ადამიანის უსაფრთხოება ყველაზე მეტად არის დაცული“, - განაცხადა სასჯელაღსრულების მინისტრმა, სოზარ სუბარმა 14 ნოემბერს გამართულ ბრიფინგზე.
„მესმის მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესი, რომელიც არსებობს ამ საქმის მიმართ. ბაჩო ახალაია შესახლებულია #7 საპყრობილეში, რადგან ეს არის სივრცე, სადაც ადამიანის უსაფრთხოება ყველაზე კარგად არის დაცული. ის არის აბსოლუტურად იზოლირებული არა მხოლოდ დანარჩენი პატიმრებისგან, არამედ მთლიანი შენობისგან. შენობის იმ ნაწილში, სადაც ბაჩო ახალაია არის შესახლებული, არავინ ცხოვრობს. ზოგადად, აქ არის ძალიან მცირე რაოდენობა პატიმრებისა და შესაბამისად, პატიმრებისგან რაიმე საფრთხე არ არსებობს. პირობები არის ძალიან ნორმალური. იქ სამი ოთახია თავის დერეფნიანად. დამონტაჟებულია კამერები, რომლებიც უთვალთვალებს მის იქ ყოფნას. ამ კამერების შესახებ თავადაც იცის და თავის დროზე ხელი აქვს მოწერილი. დაცვა ჰყავს ორივე მხრიდან. სეირნობისას ის აბსოლუტურად იზოლირებულია ყველა დანარჩენი პატიმრისგან. ეს არის ის პირობები, რომელშიც ის ცხოვრობს და რომლის გამოც გადავწყვიტეთ მისი შესახლება მეშვიდე საპყრობილეში“, - განაცხადა სოზარ სუბარმა.
მისივე თქმით, სხვა ნებისმიერ საპყრობილეში მისი უსაფრთხოება ასევე იქნებოდა დაცული.
„სხვა ნებისმიერ საპყრობილეში მისი უსაფრთხოება იქნებოდა ასევე დაცული, მაგრამ იქ ძალიან ბევრი განაწყენებული ადამიანი ჰყავს და ყვირილისგან და სიტყვიერი შეურაცხყოფისგან ის დაცული არ იქნებოდა. ჩვენ ვიზრუნეთ მისა უსაფრთხოებაზე და ასევე იმაზე, რომ მას თავი დაჩაგრულად არ ეგრძნო და ამიტომ მოხდა მისი გადაყვანა #7 საპყრობილეში“, - აღნიშნა სუბარმა.

Former minister of interior, accused of torture and abuse of power, Bacho Akhalaia was taken to Prison # 7 from Gldani Prison # 8. Representatives of the Penitentiary Ministry told Interpresnews the reason of his removal was protection of Akhalaia’s security.
“Akhalaia was taken to Prison # 7 due to his security means. He will be under intensive protection. Besides that, Bacho Akhalaia will be placed in a single cell and there will be no other inmate on the third floor besides him,” the ministry’s press-center replied.
Interpresnews called Bacho Akhalaia’s lawyers but they did not have information about his removal to Prison # 7.
Reportedly, so called thieves-in-law and people convicted for grave crimes serve their terms in Prison # 7.
“Soon, Georgian society might witness when governmental officials will make statements with moaning faces that Bacho Akhalaia committed suicide in the prison,” a friend of former minister of interior Thea Tutberidze told Interpresnews.
“They placed Akhalaia together with so-called thieves-in-law and leaders of criminal mafia to torture; he fought against them during many years and it was his merit that crime was eradicated both inside the prison and in the country. This fact clearly demonstrates that this person is under oppression and society might get completely different result. It means, Akhalaia is personal prisoner of Alasania, Tsulukiani and Ivanishvili and they implement orders of criminal mafia. I cannot evaluate this fact otherwise,” Tutberidze said.
Member of Public Monitoring Group and correspondent of Interpresnews visited Bacho Akhalaia in Prison # 7. He said nobody breached his rights in Gldani Prison #8 and his removal to Prison #7 is cynism rather than protection of his security.
Bacho Akhalaia said if somebody wanted to protect his security, they should have taken him to so-called Matrosov prison instead prison #7.
“I do not have feeling of long-term security here. At the moment I am safe but being 20 meters away from thieves cannot be secure for me for future,” said Bacho Akhalaia.
He said he was taken to prison # 7 in the evening of November 13 though nobody clarified the reason to him.
Members of the Public Monitoring Group reported that there are 35 inmates in Prison # 7 and 20 of them are so-called thieves-in-law.
“We did our best to assist Bacho Akhalaia not to feel unprotected. Personal security is most protected in Prison # 7 Bacho Akhalaia was placed today,” penitentiary minister Sozar Subari said at the briefing on November 14.
“I am fully aware of high public interest in this case. Bacho Akhalaia was placed in Prison # 7 because it is place where human security is protected most of all. He is absolutely isolated not only from other prisoners but from entire facility. Nobody lives in the part of facility, where Bacho Akhalaia is placed. Generally, there are very few inmates in this establishment and he cannot be threatened by other prisoners. The conditions are normal. There are three rooms with its corridor. Cameras are installed in the area. He also knows about these cameras because he has signed resolution on installing cameras there. He is protected from both sides,” said Sozar Subari.
He added that Akhalaia’s security would have been protected in every penitentiary establishment. “His security would have been protected in any other establishment but there [in Gldani prison # 8] many people were discontent about him and he could not be safe of shouting and insulting. So, we bothered about his security and took him to Prison # 7,” said Subari.