საქართველოს პარლამენტს
ჩვენ, ქვემორეხელისმომწერნი, გამოვდივართ ინიციატივით, საქართველოს პარლამენტმა სახალხო დამცველის თანამდებობაზე, სხვა კანდიდატურებთან ერთად განიხილოს ბ-ნი უჩა ნანუაშვილის კანდიდატურა. მიგვაჩნია, რომ სახალხო დამცველის თანამდებობა ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანია ქვეყანაში და ომბუდსმენი უნდა იყოს გამაერთიანებელი პირი საზოგადოების სხვადასხვა ჯგუფებს შორის, აღნიშნული გადაწყვეტილება მივიღეთ კანონით გათვალისწინებული სახალხო დამცველის საქმიანობის ყველა ასპექტის ანალიზის საფუძველზე, ასევე ადამიანის უფლებებისა და ღირსების დაცვის კუთხით ჩვენს საზოგადოებაში არსებული გამოწვევების გათვალისწინებით.
უჩა ნანუაშვილი არის პრინციპული, უკომპრომისო, პოლიტიკურად მიუკერძოებელი და დიდი გამოცდილების მქონე უფლებადამცველი, რომელიც თხუთმეტ წელზე მეტია უფლებადაცვით სფეროში მუშაობს. ამჟამად არასამთავრობო ორგანიზაცია ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამფუძნებელი და აღმასრულებელი დირექტორია. მისი ხელმძღვანელობის პერიოდში ორგანიზაცია მუშაობდა და განაგრძობს მუშაობას ადამიანის უფლებების დაცავის სხვადასხვა სფეროში, როგორიცაა: სამართლიანი სასამართლოს უფლება და მართლმსაჯულება, ბავშვთა, ქალთა, უმცირესობათა და საზოგადოების სხვა მოწყვლადი ჯგუფების უფლებების დაცვა, პატიმართა, ფსიქიკური აშლილობის მქონე პირთა და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებები. ამასთანავე, ცენტრის ბაზაზე დაფუძნდა პირველი ორენოვანი ინტერნეტ პორტალი ადამიანის უფლებებზე: http://www.huamnrights.ge/. უჩა ნანუაშვილს ასევე უმნიშვნელოვანესი წვლილი მიუძღვის საქართველოში ადამიანის უფლებებათა მონიტორინგსა და რეპორტინგში და საერთაშორისო დონეზე ამ საკითხების ლობირებაში. ადამიანის უფლებათა ცენტრის ანგარიშები წარედგინებოდა ისეთ მნიშვნელოვან საერთაშორისო ორგანიზაციებს, როგორიცაა, გაეროს ადამიანის უფლებათა კომიტეტები, ეუთო, ევროსაბჭო, ევროკავშირი და სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლო. ცენტრის მონიტორინგის შედეგები და ინფორმაციები ყოველთვის სარგებლობდა მაღალი სანდოობით და ხვდებოდა სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების ანგარიშებში,როგორიცაა, აშშ-ის სახელმწოფო დეპარტამენტი, Human Rights Watch, Amnesty International და სხვ. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ საქართველოში პოლიტპატიმართა საკითხის საერთაშორისო მსჯელობის საგნად ქცევა უჩა ნანუაშვილის დიდი დამსახურებაა. სწორედ ცენტრთან პარტნიორობით მომზადდა „ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციის“ მიერ პირველი ანგარიში საქართველოში არსებულ პოლიტიკურად მოტივირებული საქმეების შესახებ. აღსანიშნავია უჩა ნანუაშვილის წვლილი საქართველოში არსებული კონფლიქტების მოგვარების მიმართულებით.
2010 წლიდან უჩა ნანუაშვილი არის თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის გამგეობის თავმჯდომარე. 2011 წლიდან არის ფონდი „გლობალური ინიციატივა ფსიქიატრიაში“ გამგეობის წევრი, ევროკავშირის აღმოსავლეთის პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის მმართველი საბჭოს წევრი, პირველი სამუშაო ჯგუფის კოორდინატორი (ადამიანის უფლებები, დემოკრატია, ეფექტური მმართველობა და სტაბილურობა). არის პოლიტიკურ მეცნიერებათა ასოციაციის ვიცე-პრეზიდენტი. ომის მოწინააღმდეგეთა საერთაშორისო მოძრაობის საქართველოს სექციის გამგეობის წევრი, უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელის კოორდინატორი.
უჩა ნანუაშვილი ასევე იყო ჰელსინკის მოქალაქეთა ასამბლეის საქართველოს ეროვნული კომიტეტის ადამიანის უფლებათა ოფიცერი, საერთაშორისო ამნისტიის თბილისის საინიციატივო ჯგუფის კოორდინატორი, ადამიანის უფლებების ლექტორი შსს პოლიციის აკადემიაში. იგი იყო ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისრის (თ. ჰამარბერგი) უფლებადამცველების სამუშაო ჯგუფის წევრი. არის 35-ზე მეტი ანგარიშის და სტატიის ავტორი.
დაიბადა 1974 წლის 23 აპრილს. დაამთავრა თბილისის პოლიტოლოგიის ინსტიტუტი და ივ. ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საერთაშორისო სამართლის და საერთაშორისო ურთიერთობების ფაკულტეტი. 2000 წელს სწავლობდა ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ინსტიტუტში (სტრასბურგი, საფრანგეთი), 2002 წელს სწავლობდა ბირმინჰემის უნივერსიტეტის სამართლის სკოლის ადამიანის უფლებათა სამართლის და პრაქტიკის პროგრამაში (დიდი ბრიტანეთი). იმავე წელს სტაჟირება გაიარა ბრიტანეთის საერთაშორისო და შედარებითი სამართლის ინსტიტუტში. ასევე სწავლობდა საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის პოლიტოლოგიის ინსტიტუტის ასპირანტურაში. ჰყავს მეუღლე და 2 შვილი.
უჩა ნანუაშვილის კვალიფიკაციის და სამუშაო გამოცდილების გათვალისწინებით, გვჯერა, რომ იგი თანაბრად და მიუკერძოებლად იმუშავებს ყველა ადამიანის უფლებების დასაცავად. კერძოდ, სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებებზე, სოციალურ, ეკონომიკურ და კულტურულ უფლებებზე, ქალთა, ბავშვთა, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირების, უმცირესობების და სხვა სახის მოწყვლადი ჯგუფების უფლებების დაცვაზე, გამოხატვისა და მედიის თავისუფლებაზე. მოგმართავთ ინიციატივით, რომ სახალხო დამცველის თანამდებობაზე დაამტკიცოთ უჩა ნანუაშვილი.

Appeal Statement of Nongovernmental Organizations to Parliament of Georgia to Nominate Mr. Ucha Nanuashvili on the position of Public Defender
January 6, 2012
We, the undersigned organizations, propose initiative to consider Mr. Ucha Nanuashvili as a candidate for the position of Public Defender alongside other candidates. We believe that the Public Defender’s position is one of the most significant positions in the country, unifying different groups of societies, and we made the decision considering all aspects of Public Defender’s activities regulated by the national law as well as considering present challenges in the field of protection of human rights and personal dignities in our society.
Ucha Nanuashvili is man of principles, a hardliner, politically unbiased and a long-experienced human rights defender who has been active in the human rights field for more than 15 years. Currently, he is the founder and executive director of the Georgian nongovernmental organization Human Rights Center. Under his leadership the organization worked and still continues working in the field of human rights, such as: right to fair trial and justice, protection of children and women’s rights, rights of minorities and other vulnerable parts of our society, of prisoners, mental disabled and other disabled people. The first bilingual online newspaper with regard to human rights issues http://www.humanrights.ge/ was founded by the Center. Ucha Nanuashvili has made significant merit to monitoring and reporting the human rights situation in Georgia and lobbied s these problems on the international level. Reports of Human Rights Center were handed to famous international organizations like UN Human Rights Committee, OSCE, CoE, EU and ICC. The findings of the Center’s monitoring provided reliable information for influential international organizations and they were reflected in the reports of the international organization like US State Department, Human Rights Watch, Amnesty International, etc. It is noteworthy that it is largely due to Ucha Nanuashvili’s support that the political prisoners’ problem in Georgia became a topic for international discussion. In the partnership with the HRC, the International Federation prepared the first report about the politically motivated cases in Georgia for Human Rights [FIDH]. Ucha Nanuashvili’s merit in the resolution of present conflicts in Georgia is particularly significant.
Since 2010 Ucha Nanuashvili has been the board chairman of Human Rights House Tbilisi. Since 2011 he has been a board member of the Foundation Global Initiative in Psychiatry, a member of the steering committee of the Civic Society Forum of EU EaP, coordinator of the first working group (human rights, democracy, good governance, stability). He is vice-president of Association of Political Sciences. Mr. Nanuashvili is also a board member of the Georgian section of the War Resisters International Movement, and a coordinator of the South Caucasus Network of Human Rights Defenders.
Ucha Nanuashvili was also a human rights officer of the Georgian National Committee of the Helsinki Citizens’ Assembly, a coordinator of the Tbilisi initiative group of the Amnesty International, and a human rights lecturer at the MIA Police Academy. He was member of human rights defenders working group under CoE Commissioner for Human Rights (Thomas Hammarberg). He is author of more than 35 reports and articles.
Mr. Ucha Nanuashvili was born on April 23, 1974. He graduated from the Tbilisi Institute of Political Science and Tbilisi Iv. Javakhishvili State University, his degree in International Law and International Relations. In 2000 Mr. Nanuashvili took a course at the International Institute of Human Rights (Strasbourg, France). In 2002, he took an additional course on human rights law and practice program at the Law School of Birmingham University (Great Britain). The same year he took an internship at the British Institute of International and Comparative Law. He also studied at the post-graduate institute of Political Sciences at Georgian Academy of Science. He has a wife and two children.
Considering Ucha Nanuashvili’s qualification and work experience, we believe that he will equally and impartially work in every field of human rights. Namely, on civic and political rights, economic and cultural rights, rights of women, children, disabled people, minorities and other vulnerable parts of the society; he will also be focused on the protection of freedom of expression and media. We suggest you the initiative to support Mr. Ucha Nanuashvili on the position of Public Defender of Georgia.