„მარტვილი ნაციონალური მოძრაობის გარეშე“ - გამგებელსა და საკრებულოს თავმჯდომარეს კორუფციაში ადანაშაულებენ
ერთ თვეზე მეტია, მარტვილში გამგეობა და საკრებულოს შენობა პარალიზებულია. თვითმმართველობის თანამშრომლებს შენობაში აქციის მონაწილეები არ უშვებენ.
სამოქალაქო მოძრაობამ - „მარტვილი ნაციონალური მოძრაობის გარეშე“ მოქალაქეთა საპროტესტო აქცია, გამგებლისა და საკრებულოს თავმჯდომარის გადადგომის მოთხოვნით, 20 ნოემბერს დაიწყო. როგორც აქციის მონაწილეები აცხადებენ, მათი ერთ-ერთი მოთხოვნის საფუძველზე გამგეობის შენობიდან პროკურატურის თანამშრომლებმა უკვე გაიტანეს დოკუმენტაცია. საკრებულოს თავმჯდომარე ზაალ გოროზია გადადგომაზე კვლავ უარს აცხადებს. თავის მხრივ, აქციის მონაწილეებიც მათი მოთხოვნის შესრულებამდე აქციების შეწყვეტას არ აპირებენ, რჩებიან გამგეობასთან და შენობაში არავის უშვებენ.
ყველაფერი კი მარტვილში ასე დაიწყო. 17 ნოემბერს, მარტვილის მუნიციპალიტეტის სოფლების - მუხურჩისა და ვედიდკარის უკმაყოფილო მოსახლეობამ გამგებელთან შეხვედრა გადაწყვიტა . ისინი ადგილობრივ თვითმმართველობას 2 წლის წინ მიწის ნაკვეთებისა და საძოვრების უკანონოდ გაყიდვაში ადანაშაულებდნენ. ჯერ იყო და გამგეობის  შენობის  წინ 12-მა ადამიანმა დაიწყო შიმშილობა საკრებულოს თავმჯდომარისა და გამგებლის გადადგომის მოთხოვნით.  თავის მხრივ მარტვილის გამგებელმა მამუკა დანელიამ პროცესები ზეწოლის ფაქტად შეაფასა და მარტვილის პოლიციაში  განცხადებაც შეიტანა, რითაც ითხოვდა დახმარებას პოლიციისგან გამგეობის შენობაში შესასვლელად.
„ჩვენ  საბიუჯეტო სამსახურის თანამშრომლები ვართ და ამ დღეებში  უნდა დაიგეგმოს მომავალი წლის ბიუჯეტი, მაგრამ მუშაობის საშუალება არა გვაქვს. ბევრი საკითხია, რომელსაც მოგვარება სჭირდება. გამგებლის გარეშე შეიძლება, რამე გადარიცხვა გაკეთდეს? მე მგონი, ცივილიზებულ სამყაროში არ შეიძლება ამ ფორმით გადადგომა. არა მგონია, ეს დემოკრატია იყოს. თუკი მოსახლეობას ჰქონდა იმედი, რომ ახალი ხელისუფლება შეცვლიდა სასიკეთოდ პროცესებს,  მე დღეს ამას ვერ ვხედავ. იგივე კი არა, უარესი კეთდება. ამას, ალბათ, ხალხი შეაფასებს“, - აღშფოთებული საუბრობს საფინანსო-საბიუჯეტო  სამსახურის, ბიუჯეტის დაგეგმარებისა და ფორმირების განყოფილების უფროსი ქეთევან ბაჩილავა.
შიმშილობისას  გართულდა აქციის ერთ-ერთი მონაწილის ჯანმრთელობის მდგომარეობაც. დიაბეტით დაავადებულ დავით ჯამბურიას ექიმებმა შიმშილობის შეწყვეტა ურჩიეს. მოშიმშილეებს შეუერთდა ხონიდან ჩამოსული ბეჟან ჩხეიძე, რომელიც ცნობილი ქართველი რეჟისორის რეზო ჩხეიძის ძმისშვილი გახლავთ. აქციას მოსწავლე-ახალგაზრდობის  სასახლის თანამშრომლები და მარტვილის პირველი საჯარო სკოლის მოსწავლეებიც შეუერთდნენ. მათთან სოლიდარობის ნიშნად ჩამოვიდნენ მხარდამჭერები ზუგდიდიდან, ჩხოროწყუდან, წალენჯიხიდან და ხონიდან. მოშიმშილეებმა შიმშილობა მას შემდეგ შეწყვიტეს, რაც პროკურატურამ საბუთების შესწავლა დაიწყო.
ამ დროისთვის გამგეობასთან მხოლოდ მჯდომარე აქცია გრძელდება. აქციაზე მრავლად იყვნენ ადამიანები, რომლებიც გამგებელსა და საკრებულოს თავმჯდომარეს მიწების წართმევასა და უკანონოდ გაყიდვაში ადანაშაულებდნენ. „მე ვარ ჩემი პრობლემებით  მოსული. რამდენჯერმე ვიყავი დახმარებისთვის მისული ადგილობრივ ხელისუფლებასთან, მაგრამ - სულ ტყუილად. მთელი მარტვილის მოსახლეობა ძალიან უკმაყოფილოა გოროზიასი. სხვა თანამშრომლებს ჩვენ არ ვეხებით, მაგრამ გოროზიამ უნდა დატოვოს ეს რაიონი. მე მასთან მივედი ასევე მიწის გამოც, რომელიც წამართვეს. უნდა გამეფორმებინა რეესტრში და აღმოჩნდა,  რომ უკვე გაყიდული იყო ისე, რომ არავის უკითხავს ჩემთვის. რაზეც არ ვთხოვეთ, არასოდეს არაფერზე დაგვეხმარა. ეს რაიონი იყო მხოლოდ გოროზიების იყო, ხალხზე არავინ ფიქრობდა“, - გვითხრა ერთ-ერთმა მომიტინგემ, სოფელ ნაგვაზაოს მკვიდრმა ეთერ მეძველიამ.
მსგავსი პრობლემა ბევრ მარტვილელს აქვს. ისინი ამბობენ, რომ ხალხის მოთხოვნა სამართლიანია და გოროზია და დანელია დაუყოვნებლივ უნდა გადადგნენ. მოსახლეობა მუნიციპალიტეტის პირველ პირებს კორუფციასა და კლანურ მართველობაშიც ადანაშაულებს. აქციის მონაწილეთას თქმით, მათი აღშფოთების ბოლო წვეთი კუთვნილი მიწების გაყიდვა აღმოჩნდა.
„ჩვენი მოძრაობა არის სამოქალაქო. სრულ დაუმორჩილებლობას ვუცხადებთ ადგილობრივ თვითმმართველობას. არ დავიშლებით მანამ, სანამ არ დაწერენ გათავისუფლების ბრძანებას. უკვე ყოველგვარ ზღვარს გადასცდა მათი თავხედობა“, - გვითხრა აქციის ერთ-ერთმა აქტივისტმა დავით ცირდავამ.
„კოლექტივს არაფერს ვერჩით. ჩვენი ხალხი კანონმორჩილია. თქვენ იცით  და ხედავთ ტელევიზიით, რა ხდება განვითარებული ევროპის ქვეყნებში აქციების დროს. ჩვენ ამას არ დავუშვებთ, რადგან კიდევ ვიმეორებ - ჩვენი ხალხი  კანონმორჩილია, მაგრამ უსამართლობა ხომ უნდა დამთავრდეს?“ - გვითხრა ერთ-ერთმა აქტივისტმა ირაკლი ჯამბურიამ. მისივე მტკიცებით, გოროზია ერთპიროვნულად წყვეტდა საკითხებს და საკრებულოს სხდომები არ იმართებოდა კანონის ფარგლებში. „ადამიანს როცა მჭადისა და პურის გარეშე ტოვებ, საძოვრებს, მიწებს ართმევ, ადგილობრივ ბიუჯეტს არამიზნობრივად ხარჯავ ან შენს პირად კეთილდღეობისთვის იყენებ, განა, ეს არაა საკმარისი სსაფუძველი, რომ ადამიანები ქუჩაში გამოვიდნენ და მოითხოვონ გამგებლისა და საკრებულოს თავმჯდომარის გადადგომა?!“
ერთ-ერთი მოშიმშილის, დავით ჯამბურიას მტკიცებით, საკრებულოს თავმჯდომარეს თავის საკუთრებაში ასობით ჰექტარი მიწის ნაკვეთი აქვს მითვისებული და ამის შესახებ პროკურატურაში უკვე შეტანილია განცხადება: „გამგებელი და საკრებულოს თავმჯდომარე უნდა გადადგნენ თანამდებობიდან. ისინი არ არიან ღირსი დაკავებული თანამდებობის ღირსი“.
მიწის ნაკვეთების უკანონოდ გასხვისებას საკრებულოს თავმჯდომარე ზაალ გოროზია კატეგორიულად უარყოფს. აქციის მონაწილეები კი მათი მოთხოვნების შესრულებამდე აქციების შეწყვეტას არ აპირებენ.

“Martvili without National Movement” District Governor and Chairman of Municipal Board Blamed in Corruption
Martvili district administration and municipal board has been paralyzed for more than one month. Participants of the demonstration do not allow employees of the self-governmental bodies into the office.
On November, 20 public movement – Martvili without National Movement started protest demonstrations with the request of resignation of the district governor and chairman of the municipal board. Participants said officers of the prosecutor’s office have already withdrawn documents from the district administration based on their request. Chairman of the municipal board Zaal Gorozia still refuses to resign. In respond to it, demonstrators are not going to stop their protest until their requests are satisfied; they stay in front of the district administration and do not allow anybody to enter the building.
Everything started on November 17 in Martvili when discontent residents of Mukhurcha and Vedidkari villages of Martvili district decided to meet district governor. They blamed the district administration in illicit sale of plots and pastures two years ago. On that ground, 12 people started hunger-strike in front of the district administration with the request of resignation of the chairman of municipal board and district governor. In response to it, Martvili district governor Mamuka Danelia evaluated the process as oppression on them and appealed to police to assist them to enter the district administration.
“We are employees of budget service ad we should plan the next year budget now; however, they do not allow us to work. Many issues shall be resolved. We cannot do anything without district governor. I do not think people resign from positions in this form in a civilized country. I do not think it is democracy. Although population hoped the new government would have changed their lives for better, I cannot see positive changes today. They do worse things. Maybe, people will evaluate ongoing situation,” said Ketevan Bachilava, head of Financial-Budget Service in astonishment.
One of the hunger-strikers had health problems during protest. Doctors suggested Davit Jamburia, sick with diabetes, to stop hunger-strike. Bezhan Chkheidze from Khoni joined hunger-strikers; he is a nephew of famous Georgian film-director Rezo Chkheidze. Personnel of Youth Palace and pupils of Martvili Public School # 1 also joined the demonstration. Supporters arrived from Zugdidi, Chkhorotsku, Tsalenjikha and Khoni. Hunger-strikers stopped their protest after the prosecutor’s office started study of documents withdrawn from self-governmental bodies.
Only sitting demonstration continues in front of the district administration. Many protesters blamed the district governor and chairman of the municipal board in illicit seizure and selling of their plots. “I came here with my problems. I applied to the local self-government for help several times but in vain. Entire population of Martvili district is discontent with Gorozia’s activities. We do not complain about other employees but Gorozia shall resign. I applied to him regarding the plot which was seized from me. I wanted to register it but at the Civil Registration Agency I was told it was already sold without notifying me about it. He never assisted us in anything. This district belonged only to Gorozias and nobody cared about people,” said Eter Medzvelia, resident of Nagvazao village.
Many residents of Martvili district have this problem. They claim people have fair demand and Gorozia and Danelia shall immediately resign. Population blames district leaders in corruption and clan management. Part of demonstrators said culmination of their astonishment was selling of their plots.
“Our movement is public. We declare full disobedience to local self-government. We will not stop protest until they write resignation letter. Their impudence has breached all limits,” said an activist Davit Tsirdava.
“We do not complain about personnel. Our people obey law. You know and see on TV what is going on in the developed European countries during protest demonstrations. We will not do the same here because our people obey the law but injustice shall finish,” said another activist Irakli Jamburia and added that Gorozia individually made decisions and board sessions were not held in accordance to the law. “When you leave people without maize-bread and bread, seize pastures and plots, unreasonably waste or misappropriate local budget funds, it is enough motives for people to go out in the street and demand resignation of the governor and chairman of the municipal board.”
One of the strikers Davit Jamburia claimed the chairman of the municipal board has misappropriated hundreds hectares of land and people have already appealed to the prosecutor’s office regarding this issue. “District governor and chairman of the municipal board shall resign. They do not deserve to stay on their positions.”
Zaal Gorozia categorically denies allegation about illicit selling of plots. However, demonstrators do not intend to stop protest until their demands are satisfied.