„ყველა დაგვიბარეს და გვითხრეს, ახალი მთავრობა მოვიდა და უნდა წახვიდეთო“
მცხეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის ტერიტორიული ორგანოების ყოფილი რწმუნებულები მცხეთა – მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრთან საუბარში აცხადებენ, რომ სამსახურიდან წასვლის შესახებ განცხადებები მათ ახალი გამგებლის მოთხოვნით დაწერეს. შეგახსენებთ, სამსახურიდან 23–ვე სოფლის რწმუნებული გაათავისუფლეს.
„პირადი განცხადების საფუძველზე წამოვედი. კონტრაქტს ვადა ჰქონდა, მაგრამ ბოლოს სხვა გზა აღარ მქონდა. ყველა მასე წამოვედით“, – განუცხადა მცხეთა – მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს მცხეთის მუნიციპალიტეის სოფელ ძალისის ტერიტორიული ორგანოს ყოფილმა რწმუნებულმა ლევან ბიათაშვილმა.
„ 7 დეკემბერს დავწერე განცხადება და სამსახურიდან წამოვედი. ხელშეკრულებით არ ვყოფილვარ, ბრძანებით ვიყავი დანიშნული. წამოვედით სამსახურიდან... ყველა, გაასუფთავეს“, – აღნიშნა სოფელ ქსანის ტერიტორიული ორგანოს ყოფილმა რწმუნებულმა დავით ხიზანიშვილმა.
„მე რაღა ვიყავი, ყველა გაათავისუფლეს და მე დავრჩებოდი? პირადი განცხადების საფუძველზე გავთავისუფლდი, მაგრამ როგორ მოხდა და რა მოხდა, ეს ყველამ იცის. ოცდასამივე რწმუნებული ვინც წამოვედით, დაგვიბარეს და პირდაპირ გვითხრეს, რომ ახალი მთავრობა მოვიდა და უნდა წახვიდეთო. დავწერე კი არა, დამაწერინეს განცხადება“, – განაცხადა სოფელ ვაზიანის ტერიტორიული ორგანოს ყოფილმა რწმუნებულმა გიორგი წონდელმა.
„სამსახურიდან წამოსვლა მაიძულეს და გათავისუფლებაზე განცხადება 2012 წლის დეკემბრის შუა რიცხვებში დავწერე. ხელშუკრულება 2013 წლის 1 იანვრამდე მქონდა, თუმცა ვადაზე ადრე გავთავისუფლდი. გამოგვიცხადეს, მთავრობა შეიცვალა და თქვენც უნდა წახვიდეთო“, – აღნიშნა სოფელ ძეგვის ტერიტორიული ორგანოს ყოფილმა რწმუნებულმა ნუგზარ წამალაშვილმა.
გივი გიუტაშვილი, რომელიც მცხეთის მუნიციპალიტეტის გამგებლად საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ დაინიშნა, რწმუნებულებზე ზეწოლას უარყოფს. მისი თქმით, სოფლებში მოქალაქეები გამოკითხეს და ტერიტორიული ორგანოების ახალი რწმუნებულები ხალხის აზრის გათვალისწინებით დაინიშნენ. ახალი რწმუნებულები „ქართული ოცნების“ აქტივისტები არიან.

“We Were Called and Told - New Government Came and You Should Leave”
Former attorneys of territorial entities in Mtskheta district told ICMM that new district governor had requested them to write resignation applications and all 23 attorneys quitted jobs.
“I left job based on my personal application. The contract had not expired but I had no other way; everybody left job in the same way,” former attorney of Dzalisi village territorial entity Elvan Biatashvili told ICMM.
“I wrote resignation application on December 7 and left job. I did not have contract; they appointed me based on the decree. Everybody left jobs… everyone was sacked,” said former attorney of Ksani village territorial entity Davit Khizanishvili.
“They fired everybody and how could I stay there? I resigned based on my application but everybody knows what happened in fact. All 23 attorneys were called and directly told since the new government had come to office, we had to quit. I did not write the application; I was compelled to write it,” said Giorgi Tsondeli, former attorney of Vaziani village territorial entity.
“I was compelled to quit job and I wrote resignation application in the middle of December. My contract was valid before January 1, 2013. But, they fired me early in term. They said the government had changed and we had to leave,” said Nugzar Tsamalashvili, former attorney of Dzegvi territorial entity.
Givi Giutashvili, who became Mtskheta district governor after parliamentary elections of October 1, 2012, denies information about oppression on attorneys. He said they had interviewed villagers and new attorneys were appointed in accordance to public opinion. The new attorneys were Georgian Dream’s activists.