არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება შემოსავლების სამსახურის მიერ მინარეთის დემონტაჟთან დაკავშირებით
არასამთავრობო ორგანიზაციები - ადამიანის უფლებათა ცენტრი, „საზოგადოებრივი დამცველი“, „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“ და მედიის ინსტიტუტი გმობენ შემოსავლების სამსახურის მიერ 26 აგვისტოს ადიგენის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჭელაში მეჩეთის მინარეთის დემონტაჟს. განსაკუთრებით შემაშფოთებელია დემონტაჟის დროს გამოყენებული უხეში ფორმები მუსლიმი მოქალაქეების მიმართ, რაც შეიძლება გაიგივდეს რელიგიური გრძნობების შეურაცხყოფასთან.
მიგვაჩნია, რომ დაუსაბუთებელია და კრიტიკას ვერ უძლებს დემონტაჟის შემდგომ შემოსავლების სამსახურის მიერ გავრცელებულ განმარტებაში მოყვანილი არგუმენტი, თითქოსდა მინარეთის დემონტაჟი მხოლოდ შემოწმების მიზნით მოხდა და შემოწმების შემდეგ მინარეთს შემოსავლების სამსახური კვლავ დაამონტაჟებს. ლოგიკურად, თუკი შემოსავლების სამსახური მინარეთს კვლავ თავის ადგილას დააბრუნებს, საზოგადოებისთვის ბუნდოვანი და გაურკვეველია, რატომ იყო აუცილებელი მისი დემონტაჟი?!
ვფიქრობთ, რომ კონსტრუქციის წონის დადგენა და სასაქონლო კოდთან შესაბამისობის საკითხის გარკვევა მინარეთის დემონტაჟის გარეშეც იქნებოდა შესაძლებელი. შემოსავლების სამსახურმა კი ამ საკითხის გასარკვევად მაინცდამაინც ყველაზე უხეში და მიუღებელი ფორმა შეარჩია.
მოქალაქეთა რელიგიური გრძნობების უხეში ფორმებით შეურაცხყოფას წინა ხელისუფლების დროსაც ჰქონდა ადგილი, რისი მაგალითიც არის 2007 წელს ბათუმში ფერიის მთაზე მშენებარე მართლმადიდებლური ეკლესიის დანგრევა მშენებლობის ნებართვის არქონის მოტივით. მშენებარე ეკლესია სპეცრაზმმა და ადმინისტრაციული ინსპექციის წარმომადგენლებმა მიწასთან გაასწორეს.
ფერიის მთაზე და ჭელაში მომხდარ ორ შემთხვევას ერთი რამ აერთიანებს - ხელისუფლებამ უხეშ და ძალადობრივ მეთოდებს მიმართა და შებღალა მორწმუნეთა რელიგიური გრძნობები მაშინ, როდესაც ორივე შემთხვევაში, შესაძლებელი იყო პრობლემის მშვიდობიანი გზებით მოგვარება.
სამწუხაროა, რომ ფერიის მთის მაგალითი ისტორიულ გაკვეთილად ვერ იქცა დღევანდელი ხელისუფლების წარმომადგენლებისთვის, რომლებიც მაშინ ოპოზიციაში იმყოფებოდნენ და ხელისუფლებას ზუსტად იმ ბრალდებებს უყენებდნენ, რასაც ამჟამად ოპოზიციაში მყოფი „ნაციონალური მოძრაობა“ უყენებს დღევანდელ ხელისუფლებას. კიდევ უფრო სამწუხაროა, რომ დღევანდელი ოპოზიციის წარმომადგენლებიც აგრძელებენ წინამორბედთა „ტრადიციას“ და გამიზნულად თამაშობენ მოქალაქეთა რელიგიურ გრძნობებზე, რათა მიიღონ პოლიტიკური დივიდენდები წინასაარჩევნო კამპანიისას.
მოვუწოდებთ ხელისუფლებას, გამოიძიოს ჭელაში მომხდარი ინციდენტის რეალური მიზეზები და დაადგინოს, ხომ არ ჰქონდა ადგილი წინასწარ განზრახულ პროვოკაციას. ასევე, მოვუწოდებთ პოლიტიკურ ძალებს, არ გამოიყენონ ინციდენტის თანმხლები საზოგადოებრივი მღელვარება პოლიტიკური მიზნებისათვის.

Statement of Human Rights Center, Article 42 of the Constitution, Public Advocacy, Media Institute about Dismantle of Minaret by Revenue Service
Human Rights Center, Public Advocacy, Article 42 of the Constitution, Media Institute condemn dismantle of mosque minaret in Tchela village in Adigeni district by Revenue Service on August 26. Nongovernmental organizations are particularly disturbed with the coarse forms used against Muslim citizens during dismantle of the minaret that may be identified as insult of religious feelings.
We think that argument of the Revenue Service mentioned in its statement is ungrounded and weak. They claim that minaret was dismantled because of intended inspection of the construction and the Revenue Service is going to restore the minaret again after the inspection is over. Logically, if the RS intends to restore minaret on the place, it is unclear why it was necessary to demolish it?!
We think, RS could estimate the weight of the construction and evaluate its compliance with the good code without dismantling the minaret. Nevertheless, RS used coarse and inadmissible form if problem solution.
Religious feelings of citizens were harassed during previous government too; for example, Orthodox Church constructing on Peria Mountain in Batumi was demolished in 2007 and government claimed that building company did not have relevant permission on the construction. Special unit and administrative inspection officers demolished the church.
There are two similarities between these two incidents – government used coarse and violent methods and insulted religious feelings of believers whilst it was possible to resolve the problem in peaceful way in both cases.
Unfortunately, the incident of Peria Mountain did not became a good lesson for the representatives of current authority, who were in the opposition then and made same accusations against that-time government which is in the opposition now. Now the United National Movement, being in the opposition, rebukes the government for dismantling the minaret.
We are extremely sorry that representatives of opposition parties continue the “tradition” of their predecessors and provoke religious feelings of citizens in order to obtain political dividends during pre-election campaign.
We call on the government to estimate real reasons of the incident in Tchela village and find out whether it was premeditated provocation. We also call on all political parties not to use the public discontent for their political goals.