ცხინვალი პატიმრების გაცვლას ითხოვს
ცხინვალი პატიმრების გაცვლას “ყველა - ყველაზე!” პრინციპით დაჟინებით მოითხოვს. როგორც “ადამიანის უფლებათა ცენტრისთვის” ცხინვალიდან გახდა ცნობილი, ოსური მხარე ქართული ციხეებიდან 12 პატიმრის გათავისუფლებას ელის.  სანაცვლოდ კი,   თბილისს ცხინვალის ციხეში მყოფი ქართველი პატიმრების გათავსუფლებას ჰპირდება.
პატიმრების გაცვლა  ქართულ-ოსური მოლაპარაკებების თითქმის ყველა ფორმატში ერთ-ერთი ყველაზე აქტულური საკითხია. თუმცა “ყველა-ყველაზე!” პრინციპით გაცვლა გარკვეული მიზეზების გამო ვერ ხერდება.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანალიტიკურ დეპარტამანეტში პატიმართა გაცვლას მისასალმებლად თვლიან. თუმცა, როგორც უწყებაში ამბობენ, პროცესს გარკვეული მიზეზი აფერხებს: “ყველა პატიმარი ჩვენთვის თანაბარია. ამიტომაც ზუსტ ციფრს, თუ რამდენი პატიმარია ცხინვალის ციხეში, ვერ გეტყვით. რაც შეეხება გაცვლის პროცესს, ამას ჩვენ მივესალმებით, მაგრამ რა ტიპის პატიმრებზეა საუბარი – ამაზე უნდა ჩამოვყალიბდეთ. აქ საქმე გვაქვს იმ პირებთან, ვინც მძიმე დანაშაულისთვის იხდიან სასჯელს”.
სამხრეთ ოსეთის  დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლობამ კი, პატიმრების გაცვლას, პრინციპით - „ყველა ყველაზე“ ერგნეთის ბოლო შეხვედრისას, რომელიც ამ კვირაში გაიმართა, ისევ მტკიცედ  მოითხოვდა. გაცვლის მიმართულებით კონკრეტული ნაბიჯები  გასულ წელს გადაიდგა, როცა პტიმრობიდან ქართულმა მხარემ მარეკ დუდაევი, დე ფაქტო ხელისუფლებამ კი, თეიმურაზ ჯერაპოვი გაათავისუფლა.
“კავკასიური სახლის” დირექტორი გიორგი კანაშვილი, რომელიც ქართულ-ოსური სამოქალაქო დონის შეხვედრების ხშირი მონაწილეა, მიიჩნევს, რომ პატიმრების “ყველა – ყველაზე” პრინციპით გაცვლა  პოლიტიკური თემაა და ალბათ, საბოლოო ჯამში, ამას პოზიტიური გამოხმაურება ექნებოდა. მისი ინფორმაციით, უკვე ახალი ხელისუფლების პირობებში პატიმრების ოჯახის წევრები ქართულ კონტროლირებად ნაწილში აქტიურად გადმოდიან და თავიანთ პატიმრებს ნახულობენ.
ეთნიკურად ოს პატიმრებს ხშირად ნახულობს ომბუდსმენი უჩა ნანუაშვილი. მისი თქმით, მათ ირგვლივ არსებობს მთელი რიგი შეკითხვები და საკითხები, რომლებიც გადასახედია: “მიმაჩნია, რომ უნდა მოხდეს ეთნიკურად ოსი პატიმრების გაცვლა იმ ქართველ პატიმრებში, რომლებიც დღეს ცხინვალის ციხეში სხვადასხვა ბრალდებით სასჯელს იხდიან. საუბარია 12 ქართველ პატიმარზე. მათი გათავისუფლებისთვის სახელმიწფომ უნდა გაატაროს ყველანაირი ზომები, რათა ეს ადამიანები დაუბრუნდნენ საკუთარ ოჯახებს”.
მისი განმარტებით, ეთნიკურად ოს პატიმრებში გულისხმობს არა მხოლოდ გორის ტერაქტის გამო დაპატიმრებულებს, არამედ სხვებსაც, რომელთა რაოდენობა, მისივე ინფორმაციით, მინიმუმ 7-ა, ცხინვალის საპატიმროში მყოფი ქართველი პატიმრების რაოდენობა კი, ომბუდსმენისვე ცნობით, 12.
ცნობისათვის, 2005 წლის 1 თებერვალს გორის სამხარეო პოლიციასთან მომხდარი აფეთქების შედეგად, 3 ადამიანი დაიღუპა, 30-მდე პირი კი დაიჭრა. მომხდარს მაშინვე მიეცა ტერაქტის კვალიფიკაცია. საქართველოს მაშინდელი ხელისუფლების სხვადასხვა წარმომადგენლებმა მიიჩნიეს, რომ ტერაქტი იყო რეაქცია სამშვიდობო ინიციატივაზე, რომელიც მიხეილ სააკაშვილმა ოსებს და აფხაზებს მაშინ ევროსაბჭოს ტრიბუნიდან შესთავაზა.
გორის ტერაქტთან დაკავშირებით გია ვალიევი, გია ზასეევი და იოსებ კოჩიევი 2005 წლის 11 ივლისს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მაშინდელი კონტრდაზვერვის დეპარტამენტის თანამშრომლების მიერ ცხინვალში ჩატარებული სპეცოპერაციის შედეგად დააკავეს. როგორც იმდროინდელი შსს იუწყებოდა: “ეს იყო კარგად ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფი, რომელიც შიდა ქართლის ტერიტორიაზე ტერორისტული აქტების განხორციელებისთვის რუსეთის დაზვერვის ინსტრუქტორების კარნახით მოქმედებდნენ.”

Tskhinvali Requests Exchange of Prisoners
Tskhinvali requests exchange of prisoners under the principle “all in all!” Human Rights Center was reported from Tskhinvali that they expect release of 12 prisoners from Georgian prisons. In exchange, they promise to free all Georgian prisoners from their jails.
Exchange of prisoners has been hot topic of all Georgian-Ossetian negotiations; however, for uncertain reasons principle “all in all” has never worked.
Analytical Department of the Georgian MIA welcomes the initiative of exchanging prisoners but they say that some circumstances hinder the process. “Every prisoner is equal for us. We cannot say exact number of our prisoners in Tskhinvali jails. As for the exchange process, we welcome it but first we should reach agreement on the categories of charges. Some prisoners have committed grave crimes.”
Representatives of South Ossetia’s de-facto government demanded exchange of prisoners with the principle ‘all in all” during the last week meeting in Ergneti. Concrete steps were taken last year, when Georgian side released Marek Dudaev and de-facto government released Teimuraz Jeparov.
Director of the Caucasus House Giorgi Kanashvili is frequent participant of Georgian-Ossetian civil society meetings; he believes exchange of prisoners is political topic and finally it could have positive feedback. According to his information, after the government changed in Georgia, family members of Ossetian prisoners often travel to the Georgia-controlled territories and visit their relatives in prisons.
Ombudsman Ucha Nanuashvili often visits ethnic Ossetian prisoners in Georgian penitentiary establishments. He said there are many questions about their cases and they should be revised. “I think ethnic Ossetian prisoners shall be exchanged into Georgian prisoners, who were imprisoned in Tskhinvali for different charges. There are 12 Georgian convicts in Tskhinvali. The state shall take all measures to release them from imprisonment.”
The Ombudsman clarified that he does not mean only those Ossetian prisoners, who were arrested during Gori terrorist act, but others whose total number is at least 7. As for Georgian prisoners in Tskhinvali prison, their number is 12.
On February 1, 2005, 3 people were killed and about 30 people wounded as a result of explosion at Gori Regional Police Office. The accident was immediately qualified as a terrorist act. Former government of Georgia declared the terrorist act was response to the peacebuilding initiative of the ex-President Mikheil Saakashvili, which he proposed to Ossetian and Abkhaz people from the office of the Council of Europe.
Former officers of the Counter-Intelligence Department of the MIA arrested Gia Valiev, Gia Zaseev and Ioseb Kochiev for the Gori terrorist act on July 11, 2005 as a result of the special operation in Tskhinvali. The MIA reported: “It was well-organized group of criminals, who acted under instructions of the Russian Intelligence Service officers to organize terrorist acts in Shida Kartli region.”