ადვოკატ გიორგი მდინარაძის საქმეზე საპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება პოლიციელთა მხრიდან ძალადობას წაახალისებს
15 მარტი, 2018
ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეშფოთებულია თბილისის სააპელაციო  სასამართლოს მოსამართლის, მანუჩარ კაპანაძის მიერ მიღებული გადაწყვეტილებით, რომელმაც უცვლელად დატოვა ქ. თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლის, ლილი მსხილაძის მიერ გამოტანილი განაჩენი.
სამწუხაროა, რომ სააპელაციო სასამართლომაც, ფაქტობრივად, გაამართლა ადვოკატზე ძალადობა პოლიციის განყოფილებაში და პოლიციის თანამშრომლები, სამომავლოდ, წაახალისა ძალადობისკენ.
2017 წლის 23 ოქტომბერს თბილისის საქალაქო სასამართლომ ადვოკატ გიორგი მდინარაძის ცემის საქმეზე ბრალდებულ ლაშა კვირკვაიას სასჯელის სახედ მხოლოდ 10000-ლარიანი ჯარიმის გადახდა დააკისრა. სასამართლომ ვაკე-საბურთალოს პოლიციის მეხუთე განყოფილების ყოფილი უფროსი დამნაშავედ მხოლოდ უფლებამოსილების გადამეტებაში ცნო და გაამართლა ძალადობის განხორციელების ნაწილში. ეს გადაწყვეტილება სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრა პროკურატურამაც და ბრალდებულმაც. პროკურატურა მოითხოვდა მსჯავრის დამძიმებას - მან მხარი დაუჭირა პირვანდელ ბრალდებას, რითაც ვაკე-საბურთალოს პოლიციის მეხუთე განყოფილების ყოფილ უფროსს ლაშა კვირკვაიას ბრალად ედება ადვოკატზე ფიზიკური ძალადობის განხორციელება. ბრალდებული ლაშა კვირკვაია, სააპელაციო სასამართლოსგან სრულიად გამამართლებელი განაჩენის გამოტანას ითხოვდა.
ვაკე-საბურთალოს პოლიციის მეხუთე განყოფილების ყოფილი უფროსი, ლაშა კვირკვაია, სამსახურეობრივი უფლებამოსილების გადამეტების ბრალდებით, 2015 წლის ნოემბერში დააკავეს. 2015 წლის 29 დეკემბერს სასამართლომ 10 000 ლარიანი გირაოს სანაცვლოდ პატიმრობიდან გაათავისუფლა.  სასამართლოს საბოლოო განაჩენით, ლაშა კვირკვაიას სწორედ ამ 10 000 ლარის გადახდა დაეკისრა, ჯარიმის სახით.
ადვოკატ გიორგი მდინარაძის ცემის საქმეზე თბილისის სააპელაციო სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილება პერსპექტივაში საფრთხეს უქმნის პოლიციის განყოფილებაში სამსახურეობრივი მოვალეობის შესასრულებლად მისულ უფლებადამცველებს, რომლებიც შესაძლოა, გახდნენ პოლიციელთა მხრიდან ძალადობის მსხვერპლი.

Judgment of the Appeal Court into Advocate Giorgi Mdinaradze’s case will encourage violence from the side of police officers
March 15, 2018
Human Rights Center is alarmed with the decision of the Judge Manuchar Kapanadze of the Tbilisi Appeal Court, who upheld the decision of the judge Lili Mskhiladze at the Tbilisi City Court.
It is a pity that the Appeal Court, in fact, justified the violence against the advocate in the police office and encouraged the police officers to continue violence.
On October 23, 2017 the Tbilisi City Court passed verdict into the case of physical assault on the lawyer Giorgi Mdinaradze and imposed only the fine of GEL 10 000 on the accused Lasha Kvirkvaia. The Court found the former head of the Vake-Saburtalo district police unit guilty only in the abuse of power and acquitted him in the charge about violence. The prosecutor’s office and the accused person appealed the decision at the Appeal Court. The prosecutor’s office requested to impose graver charge on the accused person – the prosecutor supported the initial accusation, based on which Lasha Kvirkvaia was accused of physical assault on the advocate. The plaintiff Lasha Kvirkaia claimed the Appeal Court to fully acquit him.
Former head of the Vake-Saburtalo police office # 5 Lasha Kvirkvaia was arrested for the abuse of professional power in November 2015. On December 29, 2015 the court released him under the bail of GEL 10 000. Based on the October 23, 2017 verdict, the Tbilisi City Court ordered the payment of the same 10 000 GEL as a preventive measure.
The decision of the Tbilisi Appeal Court with regard to Advocate Giorgi Mdinaradze’s case raises threats for the advocates and human rights defenders who arrive at the police units to carry out their duties, as they may become subjects of harassment from police officers.