მიმართვა საქართველოს მთავრობას კორონავირუსის პანდემიის პირობებში დაზარალებული მოქალაქეების კომპენსაციებთან დაკავშირებით
3 თებერვალი, 2021
ადამიანის უფლებათა ცენტრს დახმარების თხოვნით მომართეს მოქალაქეებმა, რომლებიც საქართველოს მთავრობის 2020 წლის 4 მაისის N286 დადგენილების თანახმად, არიან კორონავირუსის ეპიდემიის/პანდემიის გავრცელების პერიოდში დაზარალებულები და 2021 წლის იანვრიდან წარმოეშვათ  200-ლარიანი სახელმწიფო კომპენსაციის მიღების უფლება.
ამ მოქალაქეების განმარტებით და არსებული საბანკო დოკუმენტაციით, დასტურდება, რომ სახელმწიფო კომპენსაცია ჩარიცხულია მათ საბანკო ანგარიშებზე, მაგრამ კონკრეტულმა ბანკებმა, ბენეფიციარების სახელზე არსებული დავალიანებების დაფარვის მიზნით, გაქვითეს კომპენსაციის სახით მიღებული თანხები.
კორონავირუსით (SARS-COV-2) გამოწვეული ინფექციის (COVID-19) შედეგად მიყენებული ზიანის შემსუბუქების მიზნობრივი  სახელმწიფო პროგრამის დამტკიცების შესახებ საქართველოს  მთავრობის 2020 წლის 4 მაისის N286 დადგენილებით დამტკიცებული - ,,ახალი კორონავირუსით (SARS-COV-2) გამოწვეული  ინფექციის (COVID-19) შედეგად  მიყენებული ზიანის შემსუბუქების მიზნობრივი სახელმწიფო პროგრამა“  განსაზღვრავს ახალი კორონავირუსით გამოწვეული პანდემიის გავრცელების შედეგად მიყენებული ზიანის შემსუბუქების მიზნით სახელმწიფო დახმარების გაცემის წესს, კომპენსაციის მიღებაზე უფლებამოსილ პირებს და კომპენსაციის ოდენობას.
მთავრობის ამ დადგენილებაში განმარტებულია, რომ ამ პროგრამით გათვალისწინებული კომპენსაცია არ ექვემდებარება ყადაღას („სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ“ საქართველოს კანონის 45-ე მუხლის პირველი პუნქტის „ვ“ ქვეპუნქტის შესაბამისად,) და  საქართველოს საგადასახადო კოდექსით გათვალისწინებული საგადასახადო დავალიანების გადახდევინების უზრუნველყოფის ღონისძიებებს, (საბანკო ანგარიშზე/ანგარიშებზე საინკასო დავალებას/ყადაღას); ამდენად, გაუგებარია, თუ რატომ აჭრის  მოქალაქეებს, დავალიანების დაფარვის მიზნით, ბანკი მიზნობრივ სახელმწიფო კომპენსაციას.
საქართველოს მთავრობის ანტიკრიზისული გეგმის მიზანი გახლდათ სწორედ პანდემიის გამო დაზარალებული მოსახლეობის დახმარება, ფინანსური მდგომარეობის შემსუბუქება, რომელიც კონკრეტულად ამ ადამიანების შემთხვევაში არ მომხდარა.  სახელმწიფოს მხრიდან გაცემული დახმარება ადრესატამდე არ მისულა. აღნიშნული ფაქტი, ცხადია, იწვევს უსამართლობის განცდას, რომ მოქალაქეების მიმართ სახელმწიფოს მიერ გამოყოფილი მიზნობრივი კომპენსაცია  არ აღმოჩნდა ხელშესახები დახმარება და იმ საბანკო ვალდებულებების დაფარვას ემსახურებოდა, რომლებიც პანდემიის მიზეზით დაზარალებულ მოქალაქეებს მძიმე სოციალური პრობლემების გამო აღებული სესხების თუ ოვერდრაფტის სახით გააჩნდათ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეფასებით, დღეს არსებულ ვითარებაში, როდესაც სახელმწიფო კვლავ პანდემიას ებრძვის, შედეგად კი გვაქვს საკმაოდ მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური ფონი, ყველა ორგანიზაცია, მათ შორის - კერძო სამართლის იურიდიული პირები სოციალურ პასუხისმგებლობას გულისხმიერად უნდა უდგებოდნენ.
• საქართველოს მთავრობამ მიიღოს ყველა საჭირო ზომა, რათა მსგავსი ფაქტები არ განმეორდეს და თითოეული შემთხვევა იქნას კონტროლზე აყვანილი;

Appeal to the Government of Georgia regarding the Compensations of the Citizens affected under the Conditions of the Coronavirus Pandemic
03.02.2021
Human Rights Center (HRC) was approached by some citizens who met the criteria of affected persons by the coronavirus epidemic/pandemic as provided for by Ordinance N286 of the Government of Georgia from May 4, 2020 and thus were eligible from January 2021 to receive GEL 200 as a state allowance.
According to the citizens and under the available banking documents, it is confirmed that the State had credited the allowances to their bank accounts, but the particular banks set off the funds due to the debts of the beneficiaries.
The State Targeted Program mitigating the Damage caused by Coronavirus (SARS-COV-2) Infection (COVID-19) as approved by Ordinance N 286 of the Government of Georgia from May 4, 2020 provides for the procedure of the payment of the allowances to mitigate the damage due to the spread of the pandemic caused by the new Coronavirus, the group of persons eligible for the allowances and the amount of the allowances.
The above Governmental Ordinance clarifies that the allowances paid under the State Program may not be subject to seizure (in accordance with Article 45(1)(f) of the Law of Georgia on Enforcement Proceedings) and measures to ensure the payment of tax debts under the Tax Code of Georgia (collection order/seizure applied on bank accounts); thus, it is unclear why does the bank set off the debts of the citizens from the amounts of the targeted state allowances.
The objective of the Anti-Crisis Plan of the Government of Georgia was to help the population affected by the pandemic, to alleviate the financial situation, which did not happen particularly in the case of these people. The allowances paid by the State did not reach the addressees. This fact obviously leads to a sense of injustice as the targeted allowances provided by the State to the citizens did not turn out to be tangible aid and served to cover the bank liabilities of the citizens affected by the pandemic in the form of loans or overdrafts they have accepted due to the severe social problems.
HRC believes that within the current situation when the State is still fighting the pandemic, and as a result we have a rather severe socio-economic background, all organizations, including legal entities under private law, must take the social responsibility seriously.
✔ The Government of Georgia should take all necessary measures to ensure that similar facts are not repeated and that each case is brought under control;
✔ Particular banking institutions should immediately return the deducted funds to the affected persons.