მაღაზიიდან გაძევებულები დახმარებას პრეზიდენტს სთხოვენ
cignebi.gifრუსთაველის #28-ში მდებარე მაღაზია "საუნჯე"-ს მფლობელებს ფართი იძულების წესით დააცლევინეს. მართალია, მათ საპროტესტო აქციაც კი გამართეს, თუმცა, უშედეგოდ. საპატრულო პოლიციის გამოძახების შემდეგ თანამშრომლები იძულებელები გახდნენ, ეკონომიკის სამინისტროს მითითება ერთ საათში შეესრულებინათ.
რაც შეეხება ეკონომიკის სამინისტროსა და მაღაზიას შორის დაპირისპირებას, ის დაახლოებით 2 თვის წინ დაიწყო. ისტორია კი ასეთია: „საუნჯე“-ს მიმდებარე ტერიტორიაზე განთავსებულ „სონი" ცენტრსა და კაფე „რუსთაველში" ფინანსური პოლიცია შევიდა და შენობები დალუქა. მიზეზად „სონი" - ში განუბაჟებელი ინვენტარის არსებობა დაასახელეს, კაფეში კი თანხების დამალვა. საბოლოოდ აღმოჩნდა, რომ აღნიშნულის მიზეზი არა ფინანსური დარღვევები, არამედ ტერიტორიით დაინტერესება ყოფილა.
ამის დადასტურება ის იყო, რომ ცოტა ხანში როგორც კაფე, ისე „სონი" ცენტრიც გაიხსნა, თუმცა ერთი პირობით - ცენტრს აღნიშნული ფართი უნდა გაეთავისუფლებინა და სხვაგან გადასულიყო. ეკონომიკის სამინიტრომ მას ამ ტერიტორიის სანაცვლოდ კი იქვე მდებარე "საუნჯე" შესთავაზა. აღნიშნულ გადაწყვეტილებას მაღაზიის თანამშრომელთა პროტესტი მოყვა.
ისინი შენობის დაცლას არ აპირებდნენ, თუმცა აიძულეს, ეს სასწრაფო წესით გაეკეთებინათ. ათობით წლებია, აღნიშნულ მაღაზიაში  საკანცელარიო ნივთები და წიგნები იყიდებოდა. როგორც "საუნჯეს" დირექტორი შოთა ბერიძე აცხადებს:  „ეკონომიკის სამინისტროს თანამშრომლები მაღაზიაში არაკანონიერად და ყაჩაღურად შემოცვივდნენ და მომსახურე პერსონალს წყალი გადაუკეტეს. მაღაზია უკვე გაყიდულია. ის „სონი"-სა და კაფე „რუსთაველის" ყოფილმა მფლობელმა, კერძო პირმა მზია კაკაბაძემ იყიდა. თავისი კუთვნილი ტერიტორია კი სახელმწიფოს აჩუქა."
მაღაზიის პერსონალი ინვენტარის დასაცლელად ეკონომიკის სამინისტროსგან ერთთვიან ვადას ალტერნატიული ფართით დაკმაყოფილებას ითხოვდა. მათ წერილი საქართველოს პრეზიდენტსაც კი მისწერეს. „ბატონო პრეზიდენტო, უმორჩილესად გთხოვთ. წიგნის მაღაზიას „საუნჯე“ ალტერნატიული ფართი გამოუყოთ“-  ეს არის მათი ერთადერთი მოთხოვნა.
ეკონომიკის მინისტრის გიორგი არველაძის განცხადებით კი: „მაღაზია „საუნჯე" სახელმწიფოს საკუთრებაა და მას ხელისუფლება ბიზნესის განვითარებისთვის გამოიყენებს. ამ ობიექტში დასაქმებულმა ადამიანებმა წლების განმავლობაში საკუთრების დარეგისტრირება ვერ მოახდინეს, რაც იმას ნიშნავს რომ აღნიშნული შენობა მათ არ ეკუთვნით. სახელმწიფოს ინტერესს მათთვის ქონების წართმევა კი არა, ბიზნესის ხელშეწყობა და სამუშაო ადგილების შექმნა წარმოადგენს."  '
„საუნჯე“-ს თანამშრომლები ეკონომიკის სამინისტროს ცრუ ინფორმაციის გავრცელებაში ადანაშაულებენ. „ეკონომიკის სამინისტროში ტყუილი განაცხადეს იმის შესახებ, რომ ჩვენ თურმე ამ შენობაში 40 წელი უკანონოდ ვიმყოფებოდით. ჩვენი ამ ტერიტორიაზე ყოფნა ლეგალურია და თუ ვინმე დაინტერესდება ამის დამამტკიცებელი ყველა დოკუმენტის ჩვენება შეგვიძლია, მაგრამ საქმეც იმაშია, რომ ეს არავის აინტერესებს“ -  ამბობს მერი ჩხეტია.
თანამშრომლების კიდევ ერთი პრობლემა ის არის, რომ მათ წიგნების  მომწოდებლებს თანხა უნდა გადაუხადონ. არადა, თუ წიგნების გაყიდვის საშუალება არ ექნებათ, თანხასაც ვერ გადაიხდიან.
მათ საკანცელარიო საქონელი სახლებში წაიღეს. „საუნჯე“-ს ყოფილი დირექტორი შოთა ბერიძე აცხადებს, რომ გასაყიდი პროდუქციის საერთო ღირებალება 350 000 ლარია. ამავე მაღაზიის ყოფილი თანამშრომლის ბექა ღარიბაშვილის თქმით: „სარეალიზაციოდ განკუთვნილი წიგნები მაღაზიაში 3000 დისტრიბუტორს ჰქონდა ჩაბარებული. აღწერის ჩატარებაც კი არ გვაცალეს. რაიმე რომ დაიკარგოს დისტრიბუტორებს პრეტენზია ჩვენთან ექნებათ."
ეკონომიკის სამინისტოში აცხადებენ რომ „საუნჯეს“ ფართი „სონის“ უნდა გადაეცეს.
ამჟამად დავა „სონისა“ და ეკონომიკის სამინისტროს შორის გრძელდება, რადგან „სონის“ კანონიერი უფლება აქვს, 2015 წლამდე არსებულ ტერიტორიაზე დარჩეს. „სონის“ ადვოკატი სოსო ბარათაშვილი აცხადებს, რომ არსებობს ხეკშეკრულება ცენტრსა და იუსტიციის სამინისტროს შორის (რომლის პირველ სართულზეც ცენტრი მდებარეობდა), რომლის მიხედვითაც ცენტრს აღნიშნული ფართის დაკავება 2015 წლამდე შეუძლია.
ეკონომიკის სამინისტროს ეკონომიკური პოლიტიკის დეპარტამენტის უფროსი ილია გოცირიძე კი განმარტავს, რომ მას მსგავსი დოკუმენტი არ უნახავს. „სონი“ ცენტრი კი ტერიტორიის დათმობას არ აპირებს.

Owners Evicted from Shop Urge President for Help
cignebi.gifOwners of Saunje, a shop at 28 Rustaveli Avenue, were forced to leave. Although they held a demonstration, they were forced out by police as ordered by the Ministry of Economics.
The controversy between the ministry and the shop owners started approximately two months ago. The controversy began when the financial police raided Sony Centre and Café Rustaveli, which are situated near the Saunje and sealed these commercial entities. Ostensibly, the Sony had some practices that were not cleared by customs, and this resulted in the government shuttering the store. As for the café, the owners had avoided payment of taxes.  However, in reality, the reason for the closing of these entities was an interest in the property.
Soon after the incidents, both café and the Sony centre were reopened.  However, the centre was obligated to relocate. The Ministry of Development offered the owners of Sony the Saunje as a relocation choice.  [The Saunje is owned by the government.] However, this prompted protests from vendors at Saunje.
The Saunje has been selling stationery items and books for several decades. Shota Beridze, director of the Saunje said, “Officials from the Economics Ministry broke into our shop as if they were robbers. They cut the water supply. The shop is already sold. Mzia Kakabadze, private person and former owner of the Sony Centre and Café Rustaveli, purchased our place. She has transferred her territory to the state in exchange.”
The vendors at the shop demanded a month to relocate, and they also demanded new places to conduct their business. They have petitioned the President.  The letter stated, “Mr. President, we kindly beg you to give an alternate location for the Saunje.”
Giorgi Arveladze, Development Minister declared, “The Saunje belongs to the state, and the government would use it for development purposes.  The vendors, who worked in the place for many years, could not register the property in their names. Thus, the place never belonged to them. The government was interested in encouraging business, and it preferred not to have to use eminent domain proceedings to seize private property.”
Employees of the Saunje blame the minister for spreading false information. “The Ministry has made false statements about our illicit trading.  We worked in the shop legally, and we can produce the necessary documents. However, the problem is that nobody is interested in our evidence,” said Meri Chkhetia.
The employees have another problem. They have to pay the firm which supplies them with books. Thus, if they cannot sell the books, they will be in arrears to the firm.
They have taken stationery items home. Beridze said that the total amount of inventory they had for sale in the shop amounted to 350,000 GEL. Employee of the shop, Beka Gharibashvili, said that “3000 distributors had sold books to the shop. Officials from the ministry did not let us to carry out an inventory of the goods. If anything is lost, those distributors will refuse to do business with us.”
A dispute between the Sony Center and the Ministry still continues.  The Center has a legal right to remain on its current property until 2015. Soso Baratashvili, lawyer for the Center, said that there is a contract between Sony and the Ministry of Justice, [in whose building the Center is located], which states that the center can stay in the area until 2015.
Ilia Gotsiridze, the head of the Ministry of Development’s Political Affairs division, said that he has not seen the documents. However, the owners of the Sony center said they do not plan to move into the Saunje.