სტუდენტები პრეზიდენტსა და განათლების მინისტრს მიმართავენ
თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ზუგდიდის ფილიალის სტუდენტური ორგანიზაცია „სტუდენტური ლიგის“ წარმომადგენლები სატელევიზიო მიმართვებს ავრცელებდნენ. მიმართვის ადრესატები ქვეყნის პრეზიდენტი და განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ლომაია არიან. სტუდენტების გააქტიურება ფილიალის დახურვის შესახებ გავრცელებულმა ცნობამ გამოიწვია. გაურკვეველ მდგომარეობაში მყოფ სტუდენტთა ნაწილი სწავლის ზუგდიდშივე გაგრძელების უფლებას ითხოვს, ნაწილი კი ზუგდიდში სახელმწიფო უნივერსიტეტის არსებობას მოითხოვს.
„სტუდენტური ლიგის“ წარმომადგენლის ანა წითლიძის თქმით, ზუგდიდში აუცილებლად უნდა ფუნქციონირებდეს ერთი უმაღლესი სასწავლებელი. „დღეს ჩვენ ქვეყნის პრეზიდენტსა და განათლებისა და მეცნიერების მინისტრს მივმართეთ. თსუ ზუგდიდის ფილიალის გაუქმების შემდეგ ორ ძირითად პრობლემას ვაწყდებით: პირველი - ის სტუდენტები, ვინც ზუგდიდის ფილიალში ჩაირიცხნენ ვერ ახერხებენ სწავლა ქვეყნის სხვა უმაღლეს სასწავლებლებში გააგრძელონ, ფილიალის სტუდენტების უდიდეს უმრავლესობას ამისი მატერიალური შესაძლებლობა არ გააჩნია, მეორე პრობლემა კი იმაში მდგომარეობს, რომ ფილიალის დახურვის შემთხვევაში ზუგდიდი სახელმწიფო უმაღლესი სასწავლებლის გარეშე რჩება. მე თამამად შემიძლია ვთქვა, რომ უკანასკნელი წლების განმავლობაში თსუ ზუგდიდის ფილიალი იყო ერთერთი ყველაზე ნათელი წერტილი არა მარტო ზუგდიდში, არამედ მთელს რეგიონში. მიმაჩნია, რომ ზუგდიდში სახელმწიფო უნივერსიტეტის არსებობა მთლიანად რეგიონის განვითარების თვალსაზრისითაც მნიშვნელოვანია,’’ - ამბობს მეოთხე კურსელი ანა წითლიძე,
მისივე თქმით, ის მეოთხე კურსელია და ფილიალის ლიკვიდაციის შემთხვევაშიც კი ის სახელმწიფო უნივერსიტეტის დიპლომს მიიღებს, მაგრამ დარდობს იმაზე, რომ მისი ქალაქი ღირსეული სასწავლებლის გარეშე რჩება, ის იმედოვნებს, რომ სტუდენტების მიმართვას განათლების სამინისტრო უყურადღებოდ არ დატოვებს და პრეზიდენტის სიტყვები „ზუგდიდი უნდა იქცეს საუნივერსიტეტო ქალაქად’’ -  გამართლდება.
ფილიალის სტუდენტებს სპეციალური ანკეტები დაურიგდათ, სადაც ჩამოთვლილია იმ სასწავლებელთა დასახელებები, რომლებშიც მათ სწავლის გაგრძელება შეუძლიათ. სტუდენტების უმრავლესობა მთავარ პრობლემად ეკონომიკურ სიდუხჭირეს ასახელებს, ამავდროულად არიან ისეთებიც, ვინც სწავლის გაგრძელებას მათივე სპეციალობის გამო ვერ ახერხებენ: „თსუ ზუგდიდის ფილიალში იმიტომ ჩავაბარე, რომ აქ ფარმაციის სპეციალობა არსებობდა. არც ერთ იმ სასწავლებელში, რომლებიც ამ სიაში მოხვდა, ჩემს სპეციალობას არ ასწავლიან. გვეუბნებიან, რომ 'დედაუნივერსიტეტი' უპრობლემოდ მიგვიღებს, იმას კი არავინ ითვალისწინება, რომ სწავლას იგივე სპეციალობაზე ვერ გავაგრძელებ,“ - ამბობს საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტის პირველი კურსის სტუდენტი ნინო ქირია.
მსგავსი პრობლემა აქვთ სტუდენტებს, რომლებიც დაწყებითი განათლების სპეციალობაზე სწავლობენ. სტუდენტური თვითმმართველობის წარმომადგენელთა თქმით, ისინი ყველა პრობლემას რექტორთან გია ხუბუასთან დაგეგმილ შეხვედრაზე განიხილავენ.
ადამიანის უფელბათა ცენტრის ზუგდიდის ოფისის კოორდინატორისა და იურისტის ზაზა ქვაცაბაიას თქმით, უნივერსიტეტის დახურვა დანაშაულის ტოლფასია: „განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ მიღებული გადაწყვეტილება თსუ ზუგდიდის ფილიალის დახურვის შესახებ, შეიძლება ითქვას, რომ დანაშაულია. არ შეიძლება ასობით ახალგაზრდა ერთი ხელის მოსმით ქუჩაში დატოვო და განათლების მიღების უფლება მოუსპო. თუ აღნიშნული სასწავლებელი არ აკმაყოფილებს განსაზღვრულ სტანდარტებს, ამაში ყველაზე ნაკლები წვლილი სტუდენტებს მიუძღვით. მიმაჩნია, რომ ახალგაზრდებს აქვთ სრული უფლება ისწავლონ და დაამთავრონ ის უნივერსიტეტი, სადაც ჩაირიცხნენ და სწავლობენ. მათ ფაქტიურად სხვა გზა არ გააჩნიათ. თუ შესაძლებლობა არ ექნებათ დაამთავრონ აღნიშნული სასწავლებელი, ისინი ქუჩაში დარჩებიან. ეს კი სახელმწიფოს მხრიდამ  დიდი უსამართლობა იქნება.“

Students Appeal to the President and Minister of Education
Representatives of the student organization “Student League” at Tbilisi State University’s (TSU) Zugdidi branch have begun a television appeal. They appealed to the President and the Minister of Education and Science, Aleksandre Lomaia. The students became active after the announcement about closing down the University Branch. Some of the students demand the right to continue their studies in Zugdidi, while others demand that Zugdidi State University not be closed.
Ana Tsitlidze, a representative of the Student League, said at least one university should be in Zugdidi. “We have appealed to the President and the Minister of Education and Science. If the university is abolished there will be two problems. First, students of the Zugdidi Branch of TSU cannot go on with their studies at any other schools in Georgia because they cannot afford to move to another city to learn. Second, if the university is shut down, Zugdidi will be without any higher education institution. I am honored to say that the Zugdidi Branch of TSU is one of the glimmers of hope not only in Zugdidi, but in the whole region. I think that existence of the State University in Zugdidi is very important for regional development,” said Tsitlidze, a student in her fourth year.
She added that she is in her fourth year and in the case of liquidation, she will receive her diploma anyway. However, she worries that the city which will remain without a respectable university. Tsitlidze hopes that the Ministry of Education will pay attention to their appeal, and that the President’s word –“Zugdidi must become a city of universities”- will remain true.
Students of the university were given special lists of high schools where they can continue their studies. However, most of the students consider that because of difficult economic conditions they will not be able to move to other cities. The other problem faced by some students is that their major is not offered elsewhere. “I entered the University branch because there was a pharmacology faculty. None of the listed schools has such a faculty. They say that Tbilisi State University will accept us without any problems but they do not care that I cannot go on learning what I was learning before,” said Nino Kiria, a first-year student.
Students, who are studying in the faculty of primary education are facing the same problems. According to representatives of the student government, they will discuss all problems at their meeting with Gia Khubua, rector of the TSU.
Zaza Kvatsabia, a coordinator and lawyer for he Human Rights Center’s Zugdidi office, said that closing down of the university is a crime. “It can be said that the Ministry of Education and Science committed a crime by having ordered the abolishment of the Zugdidi branch of TSU. You cannot leave hundreds of young people in the street and deprive them of their right to an education. If that particular university does not meet certain standards, students have not fault in it. I think students have a right to finish the institute they have entered. In fact they have no alternative. If they cannot graduate form that university, they will remain without an education. It will be too unfair of the government.”