დუხობორების ყოველდღიურობა და პრობლემები
ლაღი, თავისუფალი ხალხი -  ასე ახასიათებდა ჯავახეთში ასული ყველა ჟურნალისტი დუხობორებს. ახლა სილაღე გამქრალია, თავისუფლებაც შეკვეცილი. თვალებში შიში და გაძლების სურვილი იკითხება. მათ ახლა არც ჟურნალისტებთან საუბარი სიამოვნებთ და სახლებში იკეტებიან. ,,უმცირესობა ვიჩაგრებით, მალე აქაურობას დავტოვებთ,” - აცხადებენ საქართველოში 160 წლიანი ცხოვრების შემდეგ დუხობორები.
გზა ახალციხიდან ნინოწმინდამდე
ნინოწმინდამდე, ანუ როგორც ადრე ეძახდნენ ბოგდანოვკამდე (ეს სახელწოდება უფროსი თაობისათვის უფრო ნაცნობია) 120 კმ -ია. წინ დანგრეული, ღრმულებიანი გზა და მძღოლის წუწუნი მელოდება - ,,სამი საათი უნდა ვილაყლაყოთ, როცა ნორმალური გზის შემთხვევაში საათნახევარში ჩავალთ”, არც მაგნიტოფონის ხმა ახშობს მძღოლის წუწუნს. როცა ეგრეთწოდებულ ,,იამკაში“ ჩაარტყამს  მანქანა  მაგნიტოფონიც ხრიალს იწყებს და მძღოლი იურაც წუწუნს უმატებს -  ,,ამ გზის გაკეთებას ხომ არ დაადგა საშველი, ნეტა განახა საქართველოს საზღვარს იქით რა ტრასაა, თავისით მისრიალებს მანქანა, ე – ე - ე”, - აყოლებს დანანებით იურა და დაბლა ჩაწეულ  მინაზე მზისაგან გარუჯულ მკლავს დებს. ცხელა. გზაზე საშინელი მტვერი დგას, თუ მანქანამ გადაგისწრო, რამდენიმე წამის განმავლობაში წინ არაფერი ჩანს. ნინოწმინდის გზაზე ცოტა ისვენებ, სანამ რაიონულ ცენტრს გაცდები კარგი გზაა, მაგრამ კარგი გზაც მალე ილევა და ისევ ორღოჩოღროებს  უნდა შეეგუო.
etlib.gifმინდვრების მხრიდან აქაურებისთვის მისაღები და მოსახერხებელი ტრანსპორტი -  ცხენს გამობმული რკინისბორბლებიანი მარხილი წამოგვეწია - ,,სად მიდიხართ?” -  გვკითხა მამაკაცმა, მას გვერდით თეთრთავსაფრიანი ქალი უზის, რომელსაც ხელში პატარა ბავშვი უჭირავს, პატარა ჭირვეულობს. ერთი გზა გვქონდა, ამიტომაც ქალი ჩვენთან გადმოჯდა. მანქანაში გადმოსვლის შემდეგ წლინახევრის ელენემ მშვიდად ამოუშვა ფშვინვა და ჩაეძინა. ჩვენი მგზავრი საკმაოდ სიტყვაძუნწი აღმოჩნდა, დამშვიდობებისას მადლობა გვითხრა და წავიდა. ,,აქაური სომეხი ქალები ასეთები არიან”, - ამიხსნა იურამ.
გზაზე სოფელი გამოჩნდა. სამსაათიანი ჯაყჯაყის შემდეგ გორელოვკაში, დუხობორთა სოფელში შევედით. გორელოვკა თავიდანვე ყველაზე დიდი სოფელი იყო, თუმცა ახლა ასე აღარაა.
დუხობორების რელიგიურ მიმდინარეობას საფუძველი 1740 წელს ჩაეყარა. XVIII საუკუნის ბოლოსათვის ხელისუფლების მხრიდან დუხობორებზე რეპრესიები დაიწყო, მათ დევნიდნენ, ციხეებში ამწყვედნენ, ასახლებდნენ.
1801 წელს ალექსანდრე I ბრძანებით დუხობორები ყირიმში გადაასახლეს. რუსეთის იმპერატორი დუხობორების მიმართ ყოველთვის ჰუმანურობით გამოირჩეოდა, რაც ახლაც ახსოვთ ნინოწმინდელ დუხობორებს და იმპერატორის სახელს დღესაც მოწიწებით ახსენებენ.
40-იან წლებში ტავრიელი დუხობორები საქართველოში – ახლანდელ ნინოწმინდის რაიონსა და თბილისის გუბერნიის ელიზავეტპოლის მაზრაში გადაასახლეს. ასე დაარსდა რუსული სოფლები  - ორლოვკა, გორელოვკა, სპასოვკა, ეფრემოვკა და სხვა.
90 –იან წლებში დუხობორების რიცხვი ოთხი ათასს აღწევდა, დღესდღეობით კი 500-მდე  შემცირდა, ამ ხნის განმავლობაში ორი დიდი მიგრაცია იყო ბრიანსკისა და ტულსკის მიდამოებში.
ირგვლივ ხე არსად ჩანს ჩრდლის რომ შეეფარო, ამიტომაც სიცხის შეგრძნება უფრო გიმძლავრდება. შარა-გზაზე კაციშვილის ჭაჭანება არაა.
ყურადღებას დიდი ცისფერი ხის ჭიშკარი და ქვის გალავნით შემორტყმული ღობე იპყრობს. რომლის შიგნით სხვა გარემოა, თუ გარეთ თვალში ხრიოკი მიწა გვხვდება, აქ ყველგან სიმწვანეა. ეზოში დუხობორების სამლოცველო სახლი დგას. დუხობორებს არც ეკლესია აქვთ და არც მღვდელი ჰყავთ. მათი რწმენის მიხედვით ადამიანი თავად არის ღმერთი და ხატი, ამიტომაც მათ სამოლცველო სახლში არც ხატებია.
ქოხი დიდი ქვებითაა ნაშენი, გარედან ცისფერი ფერითაა შეღებილი და მისი პატარა ფანჯრები ხის რუსული ჩუქურთმებითაა გაფორმებული. ყველა ფანჯარაზე თეთრი,  ქათქათა ფარდები ჰკიდია და ყვავილები დგას.
სამლოცველო სახლის ოთახებში კედლებთან სკამებია ჩამწკრივებული, ცალ მხარეს მამაკაცები სხდებიან, ცალკე ქალები. ყველა ოთახში დიდი რუსული ღუმელები დგას.
ლოცვებზე დუხობორები თავიანთი ნაციონალური სამოსით მიდიან. მასზე ყოველთვის ასკილის ყვავილი  - ველური ვარდია დამაგრებული. ეს ნიშნავს, რომ დუხობორი თავის ძალასა და რწმენაში გაიზარდა.
აქაურობას 40 წლის სამი შვილის დედა ოლგა მედვედევა უვლის - ,,სამლოცველო სახლი 1883 წელს აშენდა. აქ ყოველ კვირას ექვს საათზე მლოცველები მოდიან და ვლოცულობთ.  სახლის პატრონობა კი დიდი პასუხისმგებლობაა”, - გვითხრა მან. ოლგას ორი შვილი რუსეთში ცხოვრობს. სახლში მხოლოდ უმცროსი ვაჟიშვილი, რძალი და შვილიშვილი ჰყავს, რომლებთანაც ერთად საქართველოს დატოვებას მალე აპირებს - ,,მიწა მე აღარ მაქვს თავი რომ ვირჩინო. ალბათ მალე წავალთ, აქ აღარაფერი მაჩერებს.” – გვითხრა ოლგა მედვედევამ.
თავის რჩენის საშუალება -  მიწა
saxli.gifდუხობორებს მიწასთან დაკავშირებული პრობლემა მას შემდეგ გაუჩნდათ, რაც პირველი მიგრაციის შემდეგ, მათ სოფლებში ჩასახლება ეტაპობრივად სომხურმა მოსახლეობამ დაიწყო.
,,დუხობორებს მიწის დამუშავების საშუალებას არ აძლევენ. ისინი კანონიერად მოითხოვენ მიწის მფლობელობაში გადაცემას. ამ მიწაზე სოფლის სხვა მცხოვრებნი არიან შეჭრილები და უკანონოდ ამუშავებენ. მათ უკან კი ისინი დგანან, ვისაც გორელოვკის მიწების ხელში ჩაგდება სურთ,” - აცხადებს მიწის მესაკუთრეთა უფლებების დაცვის ასოციაციის რეგიონალური ოფისის უფროსი თემურ ათუნაშვილი.
,,იჯარით აღებული მიწის გარდა აქ სხვა მიწებიც იყო, თუმცა, ახლადჩამოსახლებულებს არ ეყოთ და იჯარით გაცემული მიწების მიტაცება დაიწყეს,”-გვიყვებიან დუხობორები.
კომუნისტური რეჟიმის შემდეგ დუხობორებმა კოლმეურნეობის ნაცვლად კოოპერატივი შექმნეს. მათი განცხადებით გორელოვკის კოოპერატივზე ოფიციალური დოკუმენტებით  2 695 ჰა. სახნავი, 1 225 ჰა. სათიბი და 2 860 ჰა. საძოვარი მიწაა გაცემული.
2006 წელს მოსახლეობას მიწის ნაკვეთები გადაუნაწილდა. გამგეობამ კოოპერატივს მხოლოდ 650 ჰა. სახნავ-სათიბი დაუტოვა.
,,ხალხი წასასვლელადაა განწყობილი იმიტომ, რომ მიწის  საკითხი ფაქიზი თემაა. ჩვენ კოოპერატივში ძალიან ცოტა მიწა დაგვიტოვეს. ვის აღარ მივმართეთ, თუმცა, უშედეგოდ. თავი როგორღა ვირჩინოთ? ამიტომაც მივდივართ,” - ამბობს გორელოვკის #1 საჯარო სკოლის დირექტორი ანა რივკინა.
,,ჩემი შვილი ტულაში ცხოვრობს და მეც მალე წავალ, აბა აქ რაღა უნდა ვაკეთო. ეს ჩემი სამშობლოა, მაგრამ ყველა ჩემი ახლობელი იქაა და თან აქ როგორღა ვიცხოვრო? ძნელი იქნება წასვლა, ამ ყველაფრის მიტოვება, მაგრამ ალბათ მივეჩვევი. ასეთ გაჭირვებაში ვართ და იქაც როგორღაც გავძლებთ,” - გვეუბნება 50 წლის  პალინა ბათურინა.
,,საქართველოში არის ასეთი კანონი, მიწებით ჯერ ადგილობრივები უნდა დაკმაყოფილდნენ და მერე სხვები. აქ კი ასე არ არის. სოფელში ყველაფერი სომხებს აქვს.  ხმას ამოიღებ და ჩხუბი იწყება. ჩხუბი კი არ გვინდა. ჩვენ მშვიდობიანი ხალხი ვართ. მშვიდობისმოყვარეობით და თავდახრით კი უკვე უკან დავრჩით. რაც გაქვთ ის მოიხმარეთ და მოითმინეთო, ხოდა ვითმენთ,” - ამბობს ვასილ სლასტუხინი.

Everyday Life and Problems of Dukhabors(part I)
They are free and independent people-all journalists having visited the Dukhabors in the Javakheti region described them with these words. Nowadays, these people are deprived of their freedom and independence. Fear and desire of getting over the hard situation can be noticed in their eyes. They do not have any wish to speak with journalists and hide in their homes. “Minorities are suppressed here and we will soon abandon the area,” said Dukhabors who have spent 160 years in Georgia.
Way from Akhaltsikhe to Ninotsminda
There is 120 km till Ninotsminda or Bogdanovka as it was called in the past (elderly generation should have known the district with that name only). I will endure the destroyed road and driver’s complaints on my way to Ninotsminda. “We will have to drive shaking for three hours while we could have reached the place in an hour and half if the road had been repaired.” Neither tape-recorder could hash the complaints of the driver. AS soon as the car drops in the hole, the recorder starts wheezing and driver Iura begins winging once more “This road will never be repaired. You should see what kind of road they have beyond Georgian boundaries, the car is moving itself,” regrets Iura and rests his suntanned arms on the window frame. It is too hot. There is terrible dust on the road. If a car overtakes us, we cannot see anything for several minutes. A road in Ninotsminda is a great relief, though it lasts until you pass the regional center. Then good road stays behind and you have to get used to holes again.
etlib.gifA horse-cart approached us from the field side; it is the most convenient means of transport for local people. “Where are you going?” the man asked. A woman with white scarf is sitting next to him and she is holding a child in her hands. The child is complaining. We had one way to the village and the woman sat in our car. As soon as they moved into our car, eighteen-month-old Elene fell asleep. Our passenger turned out to be very reserved. Having parted with us, she thanked us and went away. “Local Armenian women are similar,” Iura explained to me.
We noticed a village in the distance. After three-hour-journey we reached the Dukhabors’ village of Gorelovka. The village had been very large from the very beginning but now it is not so anymore.
Religious course of Dukhabors originated in 1740. Late in XVIII century the government started repressions against Dukhabors. These people were persecuted, arrested or executed.
In 1801, under Aleksandre I decree, Dukhabors were executed to Crimea. Russian Emperor always treated Dukhabors kindly and the residents of Ninotsminda still remember that kind treatment. They recall the Emperor with respect today.
In 40s Dukhabors from Tavria were resettled to Georgia-to present Ninotsminda district and in the Elizavetpol district of Tbilisi Province. Consequently, Russian villages were founded and they are-Orlovka, Gorelovka, Spasovka, Efremovka, etc.
By 90s the number of Dukhabors reached 4 000. But today they are only 500. During this long period, two great migrations started in Brianski and Tulski area.
There is no tree to be seen to shelter under its shadow. Thus you feel hotter. Nobody is moving along the street.
Big blue wooden gate and the yard surrounded with stone fence attract our attention. There is different world beyond the fence. If there is only barren land outside, everything is green in the yard. There is Dukhabors’ temple in the yard. Dukhabors have neither clergyman nor church, According to heir faith; a man is the God and Icon. So they do not have any icons in their temple.
The hut is built with large stones, and it is painted in blue. Small, wooden windows are decorated with Russian carving. White curtains are hanging on the windows and there are flowers on the window sills.
There are chairs along the walls of the rooms in the temple. Men are sting on one side and women are sitting on the other side. There are big Russian stoves in every room.
Dukhabors go to prayers dressed in their national clothes. There is always an eglantine flower-so called wild rose- on their clothes. It means Dukhabor has increased in his strength and faith.
Forty-year-old mother of three children, Olga Medvedeva is looking after the temple. “The temple was built in 1883. Every Sunday parish comes here at 6:00 PM and we pray. It is great responsibility to look after the house,” said the woman. Her two children live in Russia. Only youngest son, daughter-in-law and grandchild live with her. Olga is going to leave Georgia with her family soon. “I have no land to earn my living. We might leave the country soon. Nothing can keep me here,” said Olga Medvedeva.
Land-Source to Earn One’s Living
saxli.gifDukhabors’ problems regarding the land started since Armenian people were gradually settled in their villages after the first migration.
“Dukhabors are not allowed to cultivate the land. They demand to register the plots on them. Other villagers have illegally occupied the land and cultivate plots. These violators are supported by those people who want to get hold of the land of Gorelovki,” said Temur Atunashvili, the head of the Regional Office of the Association for Estate Holders Rights.
“There is some more land besides the leased out plots. But the land was not enough for newcomers and they started to appropriate the leased out plots,” said Dukhabors.
During Communist Regime, Dukhabors set up cooperative instead of collective farm. According to their statement, 2 695 acres of arable land, 1 225 acres of mowing land and 2 860 acres of pasture were officially registered on the Gorelovki Cooperative.
In 2006 the land was distributed on villagers. The Administrative Board left only 650 acres of arable and mowing land to the cooperative.
“The people want to leave the place because the land is too crucial problem for them. Very little land was left for us in the cooperative. We have applied to a lot of people for help but there is no result. How can we earn our living? So we are abandoning the village,” said Ana Rivkina, director of the Gorelovki public school # 1.
“My son lives in Tula and I will go there too. What shall I do here? It is my homeland but all my relatives live in Russia and besides that I have nothing to keep myself here. It will be too difficult to departure and leave everything but we might get used to new environment. Here we endure such hard life and we will survive there too,” said fifty-year-old Palina Baturina.
“There is such a law in Georgia: First of all local people must be satisfied with land and then the others can receive plots. This law does not work here. Armenian people have got hold of everything in the village. If you say something it turns into quarrel. We do not want argument. We are peaceful people and with this character we have already lost much. They tell us to be satisfied with the land we have and we have obeyed their directives,” said Vasil Slastukhin.