ცხინვალის უნივერსიტეტის პროფესორს თავისუფალი აზრისთვის დევნიან
ცხინვალის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ასოცირებულ პროფესორს კახა ტოლიაშვილს ადგილობრივი გაზეთის ფურცლებზე მის მიერ გამოთქმული აზრისთვის სჯიან. უნივერსიტეტის ადმინისტრაციამ ეთიკის კომისიის დასკვნის საფუძველზე პროფესორ კახა ტოლიაშვილის უნივერსიტეტიდან ”განდევნის” შესახებ ადმინისტრაციული აქტი გამოსცა. კახა ტოლიაშვილს ბრალად უნივერსიტეტში მიმდინარე რეფორმების შეურაცხყოფა ედება.
პროფესორ კახა ტოლიაშვილს პრობლემები ,,ოფიციალურად” მაშინ შეექმნა, როდესაც აწ გაუქმებულ გაზეთ ,,თრიალეთს” 2006 წლის დეკემბერის #33 ნომერში ინტერვიუ მისცა: ,,...წლების მანძილზე მიმღები კომისიის წევრი იყო (საუბარია ამჟამინდელი რექტორ ზაზა ცოტნიაშვილის შესახებ - ავტ.), სადაც მაგარ ფულს აკეთებდა. ორივე ძმები ზაზა და სოსო ცოტნიაშვილები ჩაფლულები იყვნენ კორუფციაში. სარგებლობდნენ ყოფილი რექტორის ახალაიას სისუსტით და თავის ნებაზე მოქმედებდნენ. ახლა ძალაუფლება მოიპოვეს და სასწავლებელს პირად ამბიციებს სწირავენ. რეფორმისთვის გამოყოფილ ფულს არამიზნობრივად ხარჯავენ. მაგალითად, სასწავლებელში რომ კომპიუტერული ცენტრი შექმნილიყო, იდეის ავტორს საკმაოდ სოლიდური თანხა გადაუხადა. ლექტორ-მასწავლებლებს ეს ფინანსურ მაქინაციად მიგვაჩნია, ვინაიდან ორი წლის მანძილზეც ვერ ვღებულობთ იმდენ თანხას, რაც ამ სასაცილო იდეაში აიღო ერთმა პიროვნებამ,” - ამბობდა კახა ტოლიაშვილი 2006 წლის დეკემბერში.
უნივერსიტეტის რექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა ზაზა ცოტნიაშვილმა ამ ინტერვიუს რეზოლუცია დაადო და ეთიკის კომისიას განსახილველად გადაუგზავნა. ეთიკის კომისიამ დაასკვნა, რომ კახა ტოლიაშვილმა უნივერსიტეტში მიმდინარე რეფორმას შეურაცხყოფა მიაყენა. ეს კი ტოლიაშვილის გათავისუფლების საფუძველი გახდა.
საგულისხმოა, რომ გაზეთის წინა ნომერში რექტორის მოვალეობის შემსრულებლის კომენტარიც არის. ცოტნიაშვილი კომენტარში აღნიშნავს, რომ უნივერსიტეტში სრული ჭაობი დახვდა.
თავის მხრივ პროფესორი კახა ტოლიაშვილიც არ დარჩა ვალში და რექტორის ეს ციტატა ეთიკის კომისიას გადაუგზავნა, ნახეთ რექტორმა უნივერსიტეტს ჭაობი უწოდა და განიხილეთო. ეთიკის კომისიამ რექტორის მოვალეობის შემსრულებლის აზრი ,,მხატვრულ გამონათქვამად” შეაფასა და არა უნივერსიტეტის შეურაცხყოფად.
პროფესრომა ტოლიაშვილმა თავისი ,,განდევნის” აქტი სასამარ თლოში გაასაჩივრა. მოსამართლემ 2007 წლის 11 მაისს მიიჩნია, რომ უნივერსიტეტის რექტორის გადაწყვეტილება დაუსაბუთებელი იყო. მართლმსაჯულებამ ასევე მიიჩნია, რომ ეთიკის კომისიაც არაობიექტური იყო და დაევალა ტოლიაშვილის გამონათქვამისთვის ხელახლა გადაეხედათ, ხოლო რექტორს სწორი ადმინისტრაციული ინდივიდუალური აქტი გამოეცა.
უნივერსიტეტის ეთიკის კომისია ხელახლა შეიკრიბა.
კახა ტოლიაშვილი: ,,გამოვიყენე ჩემი კონსტიტუციური უფლება, მე-19 მუხლი. ყველა ადამიანს აქვს საკუთარი აზრის გამოთქმის უფლება. განვაცხადე, რომ უნივერსიტეტში რეფორმები არ ხორციელდება. ასევე რეფორმისთვის გამოყოფილი თანხები იხარჯებოდა არამიზნობრივად. უნივერსიტეტში მართვის ორგანოების არჩევნები არ იყო ჩატარებული. მთელი 6 თვის განმავლობაში ვითხოვდი დეტალურ ინფორმაციას აღნიშნულ საკითხებთან დაკავშირებით. თუმცა, არანაირ ინფორმაციას არ მაძლევდნენ. დაინტერესებული ვიყავი იმით, რომ თუკი ინტერნეტ-ცენტრის შექმნის პროექტი ფინანსდებოდა, რატომ არ ფინანსდებოდა ასევე ჩემს მიერ უნივერსიტეტის ადმინისტრაციაში შეტანილი პროექტი. მხოლოდ 6 თვის შემდეგ მომაწოდეს ინფორმაცია, რომ ინტერნეტ-ცენტრის იდეის ავტორისთვის თანხა არ მიუციათ. მე იმიტომ მიმაჩნდა გაუმართლებლად ინტერნეტ-ცენტრის დაარსების იდეა, რომ უნივერსიტეტს საკმარისი კომპიუტერებიც ჰქონდა და ინტერნეტიზაციაც გამართული იყო.”
ეთიკის კომიამ სხდომა ისეთივე ფორმით წარმართა, როგორც მანამდე. არ დაუბარებიათ ის ჟურნალისტი, რომელმაც აღნიშნული სტატია გამოაქვეყნა და არ მოუთხოვიათ არც წერილობით და არც ზეპირი განმარტებით, შეეფერებოდა თუ არა რეალობას პროფესორის ინტერვიუ. პროფესორი ტოლიაშვილი ასევე აღნიშნავდა, რომ ინტერვიუში ჟურნალისტს თავისი ინტერპრეტაციებიც ჰქონდა გაკეთებული. გაირკვა ისიც, რომ ამ ინტერვიუს აუდიო ჩანაწერი არ არსებობდა.
რექტორი ზაზა ცოტნიაშვილი ამ საკითხთან დაკავშირებით კომენტარისგან თავს იკავებს. მისი თქმით, ის კვლავ დაელოდება ეთიკის კომისიას და მისი დასკვნის საფუძველზე მიიღებს გადაწყვეტილებას. მას ეთიკის კომისიის კომპეტენტურობაში ეჭვი არ ეპარება.

Professor at the Tskhinvali University Is Persecuted Because of His Statements
Kakha Toliashvili, associated professor for the Tskhinvali State University, is punished because of his article published in local newspaper. University Administration made an administrative resolution to fire Kakha Toliashvili from the University. The professor is accused for having insulted the reforms going on at the university.
Professor Toliashvili’s problems originated from his interview published in the # 33 issue of the local newspaper “Trialeti” in December of 2006. “…He has been member of the commission for entrance exams (he spoke about current rector of the University Zaza Tsotniashvili) and earned much money. Both brothers, Zaza and Soso Tsotniashvilis were involved in corruption. They got advantage of the weakness of former rector Akhalia and acted impudently. Now they run the university and sacrifice it to their ambitions. They are wasting money apportioned for the reform. For example, in order to establish computer center at the university the rector paid quite large money to the author of the idea. The lecturers consider it to be a serious machination, because we cannot earn as much money for two years as that person earned for his humble idea,” said Kakha Toliashvili in December of 2006.
That time interim Rector Zaza Tsotniashvili passed resolution on the interview and sent to the Ethic Commission for thorough discussion. The commission concluded that Toliashvili insulted the reform going on at the university. On the basis of the conclusion Toliashvili was fired from the University.
It must be pointed out that the previous issue of the same newspaper revealed the comments of the interim rector. Tsotniashvili said that having been appointed as a rector, he discovered the university was deep in the swamp.
In the next issue Toliashvili replied to the interim rector and sent his statements to the Ethic Commission for discussion. The commission concluded that the interim rector had used quotation in his estimation of the situation at the university and they did not consider his words insulted them.
Professor Toliashvili appealed against the resolution on his firing at the Court. On May 11 2007 the court decided that the rector had made rights decision. The justice also concluded that Ethic Commission was biased and ordered the members of the commission to discuss Toliashvili’s statement once more. As for the rector he should have passed right administrative individual resolution.
The Ethic Commission of the University held new meeting.
Kakha Toliashvili: “I enjoyed my constitutional right that is envisaged under the Article 19. Every person has right to the freedom of expression. I stated that reforms were not carried out at the university. In addition to that the funds apportioned for the reform were wasted. Mmanagement bodies were not elected at the university. I was demanding detailed information for six months in vain. I wondered why they funded the project on establishment computer center instead of my project introduced to the University administration. Only six months later they informed me that they had not paid money to the author of the project for computer center. I was against establishment of the center at the university because there were enough computers switched to the internet at the university.”
The Ethic Commission held similar meeting; they did not invite the journalist who had published those articles and demanded neither oral nor written explanation of the situation from the journalist. Professor Toliashvili claimed that the journalist had interpreted his interview in the article. The discussion found out that there was a audio record of the interview.
Rector Zaza Tsotniashvili refused to make comments regarding the situation. He said he is waiting for the conclusion of the Ethic Commission in order to make final decision. He does not cast doubt over the competence of the commission.