სტუდია „მაესტრო“ გარანტიებს ითხოვს
ძალოვანი სტრუქტურების  წარმომადგენლების მიერ განხორციელებული რამდენიმე ზარის შემდეგ სტუდია „მაესტროს“ სიგნალი გაითიშა. შემეცნებითი პროექტი „პროფესია ჟურნალისტი“ ეთერის გარეშე დარჩა. გადაცემაზე მომუშავე ჟურნალისტები დანებებას არ აპირებენ. ისინი ყველა სამართლებრივ რესურსს გამოიყენებენ იმისათვის, რომ პროექტი ეთერში მაინც გავიდეს.
როგორც პროექტის ერთ-ერთი ავტორი და წამყვანი, რადიო „თავისუფლების“ ჟურნალისტი „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“ საუბრისას აცხადებს, გადაცემა აბსოლუტურად აპოლიტიკური და შემეცნებითი ხასიათის იყო, რომელსაც ოთხი ძირითადი წამყვანი უნდა ჰყოლოდა, ესენი იყვნენ თამარ ჩიქოვანი, ია ანთაძე, ზვიად ქორიძე და თავად ალექსანდრე ელისაშვილი. გადაცემა შაბათ-კვირის ჩათვლით ყოველ დღე უნდა გასულიყო ეთერში: „გადაცემის ეთერში გასვლამდე დაახლოებით ერთი საათით ადრე, სტუდია „მაესტროს“ ხელმძღვანელს მამუკა ღლონტს  იმ საკაბელოდან დაუკავშირდნენ, რომლის მეშვეობითაც „მაესტრო“ ეთერში გადის და შეატყობინეს, რომ ისინი იძულებულნი იყვნენ ეთერი გაეთიშათ, რადგან მათ ძალოვანი სტრუქტურების წარმომადგენლები დაუკავშირდნენ და კატეგორიულად მოითხოვეს „მაესტროს“ გათიშვა“, - აცხადებს ელისაშვილი.
პირველი გადაცემის წამყვანი სწორედ ალექსანდრე ელისაშვილი უნდა ყოფილიყო: „გადაცემა მთელი დღის განმავლობაში მზადდებოდა, დამყვებოდა კამერა, რომელიც იღებდა, თუ როგორ ვმუშობდი. საღამოს კი მოწვეულ სტუმრებთან ერთად გადაცემა უკვე თოქ-შოუს სახით უნდა გასულიყო ეთერში, რომლის მთავარი თემაც სიტყვის თავისუფლება იქნებოდა. გრიმს ვიკეთებდი, როდესაც მამუკა შემოვიდა და ეს ამბავი შემატყობინა. ვერ დავიჯერე და რამდენჯერმე შევეკითხე, ხომ არ ხუმრობ-მეთქი, მაგრამ გადაცემის გასვლიდან 20 წუთით ადრე, ეთერი გაითიშა. კანონის მიხედვით, კანონდარღვევის შემთხვევაში, ტელეკომპანიაში ჯერ გაფრთხილება უნდა მივიდეს, შემდეგ მას ჯარიმა უნდა დაეკისროს, მაგრამ ყველანაირი გაფრთხილებისა და ობიექტური მიზეზის გარეშე სიგნალი გაითიშა. ტექნიკა აბსოლუტურად გამართულია, ასე რომ სიგნალის გათიშვას, ტექნიკის მწყობრიდან გამოსვლას ვერ დააბრალებენ. ჩვენ აუცილებლად გამოვიყენებთ ყველა სამართლებრივ რესურსს, იმისათვის, რომ გადაცემა აღდგეს. ჩვენ დათმობას არ ვაპირებთ“, - ამბობს ელისაშვილი.
პირველი გადაცემის ერთ-ერთი სტუმარი გაზეთ „რეზონანსის“ ჟურნალისტი ელისო ჩაფიძე უნდა ყოფილიყო: „როდესაც ტელეკომპანიაში მივედი, მაშინ შევიტყვე სიგნალის გათიშვის ამბავი. იმედი მაქვს, რომ ყველაფერი გაირკვევა. თუკი სიგნალის გათიშვა მხოლოდ იმასთან იყო დაკავშირებული, რომ გადაცემა ეთერში არ გასულიყო, მაშინ ეს ამაზრზენი საქციელია და მიმაჩნია, რომ ეს მედიის უფლებების კიდევ ერთი დარღვევაა. პირადად ჩემთვის, ეს ფაქტი საკმაოდ შემაშფოთებლად გამოიყურება. ამ გადაცემაში პოლიტიკაზე საუბარს არავინ აპირებდა. ეს გადაცემა იყო აბსოლუტურად  შემეცნებითი: უნდა გვესაუბრა მედიის უფლებებზე, საქართველოს კანონმდებლობაზე. ჩემთვის ძალიან რთული წარმოსადგენია ვისთვის უნდა ყოფილიყო ეს გადაცემა საშიში და მიუღებელი. ასეთი პრეცედენტების შექმნა ძალიან უარყოფითად მოქმედებს ხელისუფლების იმიჯზე და ვერ ვხვდები, რაში აწყობთ მათ ამგვარი საქციელი“, - აცხადებს ელისო ჩაფიძე.
გადაცემის კიდევ ერთი წამყვანის რადიო „თავისუფლების“ ჟურნალისტის თამარ ჩიქოვანის განცხადებით, პროექტის ავტორებმა თავიდანვე გადაწყვიტეს, რომ გადაცემას სამოქალაქო განათლების ფუნქცია უნდა ჰქონოდა: „შემიძლია გითხრათ ჩემი გადაცემის შინაარსი, რომელიც წესით დღეს უნდა გასულიყო ეთერში: უკვე მოლაპარაკებული ვიყავი ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მდივანთან, რომელსაც პირდაპირ ეთერში უნდა ესაუბრა არჩევნებთან დაკავშირებულ ტექნიკურ საკითხებზე. მაგალითად, როგორიცაა, სად უნდა გადაამოწმოს მოქალაქემ არის თუ არა ის სიაში; იქნება თუ არა დამატებითი სიები; პირები, რომლებიც თბილისში ცხოვრობენ, მაგრამ არ არიან თბილისში ჩაწერილები, სად უნდა მისცენ ხმა... მოკლედ, ის საკითხები, რაც არჩევნების დროს ბევრ მოქალაქეს აინტერესებს. ხოლო მეორე თემა უნდა ყოფილიყო კონსტიტუცია - რა არის კონსტიტუცია; რა უფლებები გვაქვს ამ კონსტიტუციით და ა.შ. სამწუხაროდ, მოქალაქეების უფლებებსა და მოვალეობებზე ჩვენი ტელევიზიები ნაკლებ ყურადღებას ამახვილებენ და სწორედ ამიტომ, გადავწყვიტეთ, ამ ფორმით მიგვეწოდებინა საზოგადოებისათვის ინფორმაცია. რაც მთავარია, ჩვენ ეთერში არ ვაპირებდით პოლიტიკოსების მოწვევას, ჩვენი სტუმრები ძირითადად ექსპერტები უნდა ყოფილიყვნენ. დღესდღეობით, უკვე აღარაფერი აღარ უნდა გაგიკვირდეს, მაგრამ მაინც გაოცებული ვარ. ამ ფორმით, ყოველგვარი გაფრთიხლების გარეშე ეთერის გათიშვა, უბრალოდ სირცხვილია, სხვა თუ არაფერი. მართალია მანამდე იყო ზარები, რომ გადაცემა არ გასულიყო, თორემ ეთერს მაშინვე გათოშავდნენ, მაგრამ ვფიქრობდით, ცოტა ხნით მაინც მოვასწრებდით გადაცემის გაშვებას“, - ამბობს თამარ ჩიქოვანი.
როგორც სტუდია „მაესტროს“ ხელმძღვანელი მამუკა ღლონტი აღნიშნავს, გადაცემის ეთერში გასვლამდე რამდენიმე ხნით ადრე მის ტელეფონზე ზარები განხორციელდა, რომელთა ძირითადი შინაარსი გადაცემის ეთერში არ გაშვება იყო, წინააღმდეგ შემთხვევაში, „მაესტროს“ სიგნალი გაითიშებოდა. მამუკა ღლონტი აღნიშნული ზარების ავტორს შეგნებულად არ ასახელებს, რადგან ის ამ ადამიანის უსაფრთხოებაზე ზრუნავს: „შესაძლოა, მას იმ პიროვნებებისაგან შეექმნას პრობლემა, ვინც მასზე ზეწოლას ანხორციელებდა. სიგნალის გათიშვის შემდეგ, დავუკავშირდი საკაბელო ტელევიზია „გლობალ TV“ - ს ხელმძღვანელობას, სწორედ მისი მეშვეობით გადის „მაესტროს“ გადაცემები ეთერში, მაგრამ გუშინ მათთან დაკავშირება ვერაფრით მოვახერხე.“
მამუკა ღლონტმა „გლობალთან“ დაკავშირება  „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“ საუბრამდე 15 წუთით ადრე მოახერხა. როგორც მათ მამუკა ღლონტს აუხსნეს, სიგნალის გათიშვა ტექნიკურ ხარვეზს უკავშირდება, რისიც სტუდია „მაესტროს“ ხელმძღვანელს არ სჯერა, რადგან მისი აზრით, ასეთი სასწაული დამთხვევები, როგორც წესი, არ ხდება: „მიუხედავად იმისა, რომ „გლობალი“ ჩვენი მაუწყებლობის აღდგენას დამპირდა, მე მანამდე არ ვაპირებ ეთერში გასვლას, სანამ არ მივიღებ გარანტიას, რომ ჩვენი მაუწყებლობა ცირკს არ დაემსგავსება და აღნიშნული გადაცემის წინ კვლავ რაღაც „ტექნიკური პრობლემები“ არ შეიქმნება“, - აცხადებს ღლონტი.
სამწუხაროდ, „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ საკაბელო ტელევიზია „გლობალ TV“ - სთან დაკავშირება ვერაფრით მოახერხა. ისინი ტელეფონს არ პასუხობენ.
რაც შეეხება საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას, მაუწყებლობის რეგულირების დეპარტამენტის უფროსი გიორგი რატიშვილი განმარტავს, კერძო კომპანია „მაესტროს“ ეთერში გასვლას უზრუნველყოფდა ასევე კერძო კომპანია „გლობალ TV“, რომელთა ურთიერთობაში მარეგულირებელი კომისია არანაირად არ ჩარეულა: „თუ ვინმე იტყვის, რომ „მაესტროს“ გათიშვასთან რაიმე კავშირი მარეგულირებელ კომისიას ჰქონდა, ეს სრული სიცრუე იქნება. ჩვენ არც ერთი მხარისათვის და არც მეორე მხარისათვის არანაირი მითითება არ მიგვიცია ეთერის გათიშვასთან დაკავშირებით“, - აღნიშნავს რატიშვილი.
აღსანიშნავია, რომ „მაესტროს“ სიგნალი ღამის 3:30 წუთზე აღდგა, მაგრამ მამუკა ღლონტის თქმით, ისინი შეგნებულად არ გადიან ეთერში: „ჩვენ უნდა მივიღოთ გარანტიები „გლობალისაგან“ და გარდა ამისა, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიასთან უნდა გავარკვიოთ, რა სახის კანონს ვარღვევდით ამ გადაცემის ეთერში გასვლით და თუ ვარღვევდით, რატომ მანამდე ოფიციალურად არ შემატყობინეს. თუკი მაქვს ლიცენზია შემეცნებითი გადაცემების მომზადებაზე, მაშინ რატომ ირღვევა ჩვენი უფლება და რატომ არ მაძლევენ ამის საშუალებას. თუკი ისინი დამიმტკიცებენ, რომ კანონი დავარღვიე, მაშინ მინდა ვთქვა, რომ კანონმორჩილი ადამიანი ვარ და მათ „განაჩენს“ დავექვემდებარები“, - აცხადებს სტუდია „მაესტროს“ ხელმძღვანელი.

Studio “Maestro” Demands Guarantees
After law enforcers called the studio several times, “Maestro” suspended broadcasting. The analytical project “Profession of Journalist” was cancelled. The journalists working on the project are not going to give in. They will use all legal resources to resume the project.
One of the authors and TV presenter of the project, who is also a journalist for Radio “Tavisupleba” stated in his conversation with the Human Rights Center that the program was completely apolitical and analytical. It would have four presenters - Tamar Chikovani, Ia Antadze, Zviad Koridze and Aleksandre Elisashvili. The program would have been on during the whole week including the weekend. “Approximately one hour before we had to start the program, Mamuka Ghlonti, the head of the Studio “Maestro” was called by the cable TV provider which broadcasts “Maestro” and they informed us that they had to shut the studio down. They said that law enforcers had called them and categorically demanded the discontinuation of broadcasting by “Maestro”, said Elisashvili.
Aleksandre Elisashvili would have been the first presenter of the program. “The program had been prepared during the whole day; a TV camera was following me and shooting what I was doing. In the evening the program would have turned into a talk show and the main topic of the program would have been the freedom of expression. I was doing my make-up when Mamuka Ghlonti entered the room and told me the news. I could not believe him; I asked him several times whether he was joking or not. Nevertheless twenty minutes before the program was to start they shut down broadcasting. According to legislation, if the law is breached a TV station should be warned and then it must be fined. However, our transmission was suspended without any warning and unprejudiced reasons. All the equipment was turned off so they cannot blame the equipment for the suspension. We will use all legal resources to resume the program. We are not going to give in,” said Elisashvili.
One of the guests of the program would have been journalist Eliso Chafidze from newspaper “Resonance”. “When I arrived at the TV Station I learned about the interruption of broadcasting. I hope everything will be clarified. If the incident was connected to the program, then that is terrible. I would consider that to be one more case of violating the rights of mass media. Personally, I am really very concerned about the incident. Nobody intended to speak about politics in that program. It was completely analytical and we were going to speak about the rights of the media according to Georgian legislation. It is too difficult for me to understand how this program could have been unacceptable and dangerous for someone. Such incidents reflect negatively on the image of the government and I cannot understand why they need to act in this way,” said Chafidze.
Another presenter of the program, Tamar Chikovani, who is also a journalist for Radio “Tavisupleba”, stated that the authors of the project decided from the very beginning that the program should have be a form of civic education. “I can tell you the context of my program which would have been aired today. I had already arranged a live conversation with the secretary of the Central Election Commission, who would speak about technical issues concerning the elections. For example, where should a citizen check his/her name on the list of the voters, whether there would be additional lists; where people, who are not registered in Tbilisi but reside in Tbilisi, should vote… in short, we were going to discuss the most problematic issues for people. Another topic was the constitution - what the constitution is; what rights we have according to the constitution; etc. Unfortunately, TV stations pay little attention to such issues. This was the main reason we decided to provide people with that information in this way. The principal point is that we did not plan to invite politicians to our program; our guests would be experts. Nowadays nobody should be surprised at anything anymore; though I am still surprised our broadcasting was ceased in this way without any warning; it is shameful, not even mentioning other factors. Although we were called before the incident and we were threatened with discontinuation of broadcasting unless we canceled the program, we hoped we could have managed to work for a short time at least,” said Chikovani.
Mamuka Ghlonti, the head of Studio "Maestro" said that he had been called some time before the program was to start and he was advised to cancel the program. If he did not obey the order they threatened to cease broadcasting. Mamuka Ghlonti refuses to name the people who called him; he said that if he gives the name of the person who warned him, this person would face problems from the people who oppress him. After we were shut down, I managed to get in touch with Cable TV Provider “Global TV”, but before it was impossible for me to call them.”
Mamuka Ghlonti had managed to get in touch with the “Global TV’ fifteen minutes before the Human Rights Center started an interview with him. They explained Ghlonti that the delay was caused due to technical reasons but the head of Studio “Maestro” does not believe this. It would be too much of a coincidence. “Although “Global” promised to restore the transmission I am not going to start broadcasting until I receive a guarantee that our studio will not resemble a circus and we will not face similar problems before broadcasting,” said Ghlonti.
Unfortunately, the Human Rights Center could not get in touch with “Global TV”; they did not answer any phone calls.
As for the National Commission for Georgian Communications, Giorgi Ratishvili, the head of the Commission for Broadcasting Regulations, stated that private company “Global TV” provided the transmission for private company “Maestro” and the Regulations Commission has never interfered in their cooperation. “If somebody accuses us that the Commission had anything to do with the delay of “Maestro” broadcasting, I would state that it is false. We have not given directives to either side regarding suspending broadcasting,” said Ratishvili.
It is worth to mention that “Maestro” resumed broadcasting at 3:30 PM, but Mamuka Ghlonti stated that they are not going to start working: “We should receive guarantees from “Global TV” and we should find out from the National Commission for Georgian Communications which law we were breaching when transmitting and if so why they did not send an official notification to our office. Why are our rights violated and are we not allowed to show such programs when I received a license for analytical programs. If they prove that I have breached the law I should say that I am a very obedient person and I will abide by the “verdict’,” said the head of Studio “Maestro”.