გაერთიანებული ოპოზიციის მიტინგის მონაწილეებს ზუგდიდში დღემდე დევნიან
და-ძმა, ეკა და გურამ ხვიჩიები ზუგდიდში, 28 ოქტომბერს გამართული გაერთიანებული ოპოზიციის მიტინგის ის მონაწილეები არიან, რომლებიც მოსალოდნელ დაპატიმრებას არ შეუშინდნენ და დახმარებისათვის ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრის” სამეგრელო-ზემო-სვანეთის ოფისს მიმართეს. ხვიჩიები ჯერჯერობით პირველები არიან, რომლებმაც დუმილი დაარღვიეს და კონსტიტუციური უსაფრთხოების დაცვის დეპარტამენტის რეგიონალური სამმართველოს მაღალჩინოსანი, ფრიდონ ანთია მათზე განხორციელებულ ზეწოლაში ამხილეს.
ეკა და გურამ ხვიჩიები გალის რაიონის სოფელ რეფიდან არიან და დევნილობის 13 წელი ზუგდიდის რაიონის სოფელ კორცხელში გაატარეს. მათი ოჯახის მყუდროება 28 ოქტომბრის შემდეგ დაირღვა. გაერთიანებული ოპოზიციის მიტინგის შემდეგ შინ დაბრუნებულმა და-ძმამ ცინიზმი და შეურაცხყოფა პირველად ნაცნობებისაგან, მეგობრებისა და მეზობლებისაგან მიიღეს. ეკა ხვიჩია: ,,სახლთან, ქუჩაში, სოფლის ცენტრში ნაცნობები გვხვდებოდნენ და ქილიკით გვეუბნებოდნენ, თქვენ სააკაშვილი არ გინდათ?! ოპოზიცია ხართ?! მთავრობის დამხობა გინდათ! 30 ლარად გაიყიდეთო” სოფლის გამგეობის თანამშრომლები კი გვითვლიდნენ: ,,თქვენ ვერაფერს გახდებით, მაინც მიშა იქნება პრეზიდენტიო”.
ეკა ხვიჩია ოპოზიციის მიტინგზე ძმასთან და მეგობარ გოგონასთან ერთად იმყოფებოდა. ისინი მომიტინგეებს შორის იდგნენ და პოლიტიკური პარტიების ლიდერთა განცხადებებს ისმენდნენ. ეკა ხვიჩია: ,,ჩვენ სიტყვით არავისთვის მიგვიმართავს. ჩვენ მაშინაც არაფერი გვითქვამს, როდესაც კვერცხები გვესროლეს და მაღალსართულიანი სახლიდან წყალი გადმოგვასხეს. სამხარეო ადმინისტრაციის შენობასთან ნაცმოძრაობის წევრები ხელჩართულ ბრძოლებს რომ მართავდნენ, არც მაშინ გვითქვამს რამე... ასე გამოდის - ამ ქვეყანაში მშვიდობიან აქციაში მონაწილეობას ღალატად აფასებენ“.
ხვიჩიები 7 ნოემბრის ცნობილი მოვლენების შემდეგ კიდევ ერთხელ გაახსენდათ. ამჯერად ხელისუფლებისა და ძალოვანი სტრუქტურის წარმომადგენლებს. 9 ნოემბერს გურამ ხვიჩია სოფლის რწმუნებულმა, მამუკა ლაშხიამ გამგეობაში დაიბარა. სწორედ მაშინ გახდა ცნობილი დასაჭერთა სიის შესახებ.
ეკა ხვიჩია: „სოფლის რწმუნებულმა ჩემი ძმა გააფრთხილა, ჭკვიანად იყავითო, ორივე და-ძმა ფრიდონ ანთიას დასაჭერთა სიაში ხართ შეყვანილიო, თქვენ თურმე ანტისახელმწიფოებრივ აგიტაციას ატარებთო. არ ვიცი რა ხდება, ჩვენს გარდა სოფლიდან ბევრი იყო მიტინგზე, ასობით ადამიანს ხომ არ დააკავებენ?! მე უმუშევარი ისტორიკოსი ვარ და მხოლოდ ღვთისმშობლის მიძინების ტაძარში დავდივარ სალოცავად. არც ტელეფონით დავკავშირებივარ ვინმეს და არც პოლიტიკურ თემებზე მისაუბრია“.
სოფლის რწმუნებული გურამ ხვიჩიასთან საუბარს არა, მაგრამ მის მიმართ რაიმე სახის მუქარას კატეგორიულად უარყოფს. მამუკა ლაშხიამ „კუდ“-ის იმ თანამშრომლის ვინაობაც არ დაასახელა, ვინც იგი სამმართველოში დაიბარა, თუმცა საუბარში მისი სახელი უნებლიედ მაინც წამოსცდა და იქ გამართული შეხვედრის ფაქტიც დაადასტურა. მამუკა ლაშხია: „სოფლის ამბებს მეკითხებოდნენ, ხვიჩიებზე მკითხეს, ესენი რა ხალხიაო. ვეუბნებოდი, რომ წესიერი ოჯახი და ნორმალური ხალხია, რომ მიტინგზე შემთხვევით მოხვდნენ. არანაირი მუქარა მათი მხრიდან არ ყოფილა. გურამ ლაშხიას წლებია ვიცნობ, მე მას კოლეჯში ვასწავლიდი. მხოლოდ ის ვუთხარი გურამს, რომ მიტინგის დღეს გადაღებულ ვიდეო-კადრებში იყვნენ დაფიქსირებული და ვკითხე, თუ როგორ მოხვდნენ, სხვა არაფერი“.
კონსტიტუციური უსაფრთხოების დაცვის დეპარტამენტის რეგიონალური სამმართველოს თანამშრომელი ფრიდონ ანთია კორცხელის რწმუნებულთან შეხვედრას არ ადასტურებს და სატელეფონო კომენტარში აცხადებს, რომ ხვიჩიების შესახებ საუბარი არც არავისთან ჰქონია და მათი ვინაობაც მისთვის უცნობია, თუმცა და-ძმის ფსიქიკურ მდგომარეობაზე თამამად საუბრობს: „გიჟები არიან, მაგათ ნუ უსმენთ, გაგაგიჟებენ, იტყუებიან და საერთოდ არ ვიცნობ ამ ხვიჩიებს. ვინ არიან საერთოდ?! მე არავის დავმუქრებივარ. ან რა დასაჭერთა სია, რის სია, რა სია... ასეთი რაღაცებისთვის სად მცალია...“
ფრიდონ ანთიას ასეთი რაღაცებისთვის არ სცალია, მაგრამ 29 ოქტომბერს, გაერთიანებული ოპოზიციის მიტინგის მეორე დღეს, ნაცმოძრაობის წევრებმა იმ რამდენიმესაათიანი ვიდეო-ფირის სანახავად მოიცალეს, რომელიც შეკრების მიმდინარეობას ასახავდა. ჩვენებაზე, უფრო სწორად, ამოცნობაზე, ძალოვანი სტრუქტურის წარმომადგენლებთან ერთად ახალდანიშნული სოფლის რწმუნებულებიც იყვნენ მიწვეული. სავარაუდოდ, სწორედ ამ დღეს „გაიშიფრა“ ბევრი მიტინგის მონაწილე და „შავი: სიაც იმავე დღეს შედგა.
ეკა ხვიჩიას დაპატიმრების არ ეშინია, მაგრამ ძმაზე, გურამზე შიშობს. „ჩემი ძმა 36 წლის არის, 3 მცირეწლოვანი შვილი ჰყავს. ის მამაკაცია და პროვოკაციის განხორციელებას უფრო მასზე შეეცდებიან. ისიც არ მუშაობს, ადრე არასაუწყებო დაცვა „არწივში“ მუშაობდა. დანაშაული არასოდეს ჩაუდენია. საკუთარი აზრის გამოხატვა ან მიტინგზე მონაწილეობა თუ დანაშაულია ჩვენ მზად ვართ სასჯელი მოვიხადოთ, თუმცა რისთვის ან ვისთვის?!“.

Participants of the Demonstration Organized by the United Opposition are Still Being Abused
Has the Department for Constitutional Security (DCS) prepared the list for the people who should be detained?!
Siblings Eka and Guram Khvichias attended the demonstration organized by the United Opposition on October 28 in Zugdidi. They were not afraid of being detained and applied to the Human Rights Center’s Zugdidi office for help. The Khvichias are the first who have not kept silent and accused Fridon Antia, a high ranking official of the regional department of the DCS, of abusing them.
Eka and Guram Khvichias are residents of Refa in the Gali District and they have lived in the village of Kortskheli in the Zugdidi district as IDPs for 13 years. Their steady life was disturbed after October 28. Having returned home after the demonstration on October 28, the Khvichias encountered negative and insulting attitudes from their friends and neighbors for the first time. Eka Khvichia: “People were meeting us in the street, at our house and in the village center and laughed at us saying “Don’t you want Saakashvili?! Are you opposition?! Do you want to overthrow the authority?! Were you bribed for thirty lari?!” The representatives of the village council told us that we could not change anything, Saakashvili would stay on as president.”
Eka Khvichia attended the opposition demonstration together with her brother and friend. She was standing there and was listening to the leaders of the political parties. Eka Khvichia: “We have not made statements on the demonstration. We did not say anything when they threw eggs at us and poured water from high buildings on us. We did not protest the quarrels initiated by the members of the National Movement in front of the administrative building. Consequently, if a person takes part in a peaceful demonstration s/he becomes a traitor.”
Representatives of the government and law enforcement bodies remembered the Khvichias again after the famous events of November 7. On November 9, Guram Khvichia was invited by the village governor, Mamuka Lashkhia, to the administration office. There he saw the list of the people who should be detained.
Eka Khvichia: “The village governor warned my brother to be quiet because both he and I were on the list of people of those who should be arrested. The accusation against us was anti-national agitation. I do not k now what is going on. A lot of people from our village attended that demonstration; should they arrest hundreds of people?! I am an unemployed historian and attend church to pray. I have neither called anyone, nor discussed politics with anybody.”
Mamuka Lashkhia does not deny that he had spoken with Khvichia, but categorically denies having threatened him. Lashkhia mentioned the name of an official from the DCS who called him at the department; however it was quite accidental that he mentioned his name and confirmed the meeting. Mamuka Lashkhia: “They were asking me about the village and then mentioned the Khvichias too. They wondered what kind of people they were and I answered they were from a decent family and they had attended the demonstration unpremeditatedly. The officials did make any threats against Khvishias. I have known Guram for many years; I taught him at college. I told him that he was recorded while being at the demonstration and asked how he ended up there.”
Fridon Antia denies his meeting with Lashkhia, the village governor, and stated in his conversation with the Human Rights Center that he had not spoken about Khvichias with anybody and he did not know them at all. However, he can easily discuss the mental problems of the Khvichias. “They are mad. Do not listen to them unless you want to go crazy as well. They are lying and I do not know them at all. Who are they?! I have not threatened anyone and what kind of list are you talking about? How can I find time for such matters?”
Fridon Antia does not have time for such matters, however on October 29, the day after the opposition demonstration, the members of the National Movement could find several hours in their schedule to watch the video-recording of the demonstration. The new governors of the district villages were invited to the show to recognize the people from their villages on the video-recording. As a result of the show, they drew up a so-called Black List of people who would be detained.
Eka Khvichia is not afraid of being detained; however she is worried about her brother. “My brother is 36 and he has three children under the age of 18. He is a man and it would be easier for law enforcement officials to provoke him. My brother does not work; in the past he worked for security service office “Artsivi”. He has never committed a crime. If it is a crime to attend a protest demonstration and express one’s opinion, then we are ready to go to prison.”