მოჩვენებების ქალაქი...
დაცარიელებულ ქალაქში ოდნავი ცხოვრება დილის 10 საათიდან 6 საათამდე შეიმჩნევა. მანამდე და მერე ცენტრალურ ქუჩებში რუსის ჯარისკაცები დაბორიალებენ. საცხოვრებელი სახლების სარდაფებში დამალული მოსახლეობა პატარა ხმაურზეც რეაგირებს. დღის საათებში კი გორის ქუჩებში ალაგ-ალაგ ჩქარი ნაბიჯებით მოსიარულე მოხუცს ან ასაკოვან ქალს ან კაცს დაინახავ. მიუხედავად იმისა, რომ ბოლო დღეებში რუსის ჯარისკაცები მშვიდობიან მოსახლეობას აღარაფერს უშავებდნენ, ხალხისთვის შუა ქუჩაში მოსიარულე ჯარისკაცები მაინც არასასამიამოვნოდ აღიქმებოდა.
ერთადერთი სამხედრო ბაზა, რომელიც დაბომბვას და გაძარცვას გადაურჩა, სოფელ უფლისციხის ბაზაა. ადგილობრივ მოსახლეობას დღემდე უკვირს, რამ გადაარჩინა ის. 9 აგვისტოს ღამის 4 საათზე სამხედრო პოლიციამ მთელი სოფელი ფეხზე დააყენა. ,,სასწრაფოდ დაცალეთ სოფელი... მოსალოდნელია დაბომბვა" - სკანდირებდნენ ჯარისკაცები.
ლოგინებიდან წამოშლილი ნამძინარევი ქალი და კაცი, ბავშვი და მოხუცი სოფლის ბაღებისკენ გაიქცა. უკუნეთ ღამეს ნათურების გამორთვაც დაემატა. დიდი ,,პროჟექტორები" გამორთეს, თვითმფრინავების ადვილი სამიზნე არ გავხდეთო.  ის ღამე უფლისციხელებისთვის კოშმარი იყო. ვინ სად მიდიოდა არ იცოდა. უფლისციხელების უმრავლესობამ ღამე მინდვრებში გაატარა. ჩაბნელებული სოფლის თავზე საბედნიეროდ არც ერთი თვითმფრინავი არ გამოჩენილა.
მიუხედავად ამისა, სოფელში ტრაგედია მაინც დატრიალდა. გაბინაშვილების ოჯახში ოჯახის დიასახლისი გულის შეტევით გარდაიცვალა.
სოფელი დაიცალა. მხოლოდ რამდენიმე მეზობელი შეესწრო ნათელა გაბინაშვილის გარდაცვალებას. ჯერ პატრულში დარეკეს, უთხრეს, რომ გზები უფლისციხისკენ გადაკეტილია და ვერ შესძლებდნენ წამოსვლას. შემდეგ ,,03"-შიც დარეკეს, თუმცა იქ განუცხადეს - ყველა ბრიგადა შემთხვევის ადგილზეა გასულიო. ამასობაში ჯარისკაცის დედა გარდაიცვალა ისე, რომ თავისი შვილის კარგად ყოფნის ამბავი ვერ გაიგო.
ზუსტად იმ ღამეს რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის ლავროვის პრესკონფერენციას აჩვენებდნენ პირდაპირ ეთერში. უფლისციხის მინდვრებში გახიზნულმა მოსახლეობამ არ იცოდა, რომ ლავროვმა უფლისციხეც ახსენა.
კერძოდ, ჟურნალისტებმა ლავროვს მშვიდობიანი მოსახლეობის დაბომბვის ფაქტი შეახსენა, რანაირი მშვიდობისმყოფელები ხართო? ამაზე ლავროვმა შემდეგნაირად დაახლოებით ასე მიუგო:
,,ჩვენ გავანადგურეთ სამხედრო ბაზები, მხოლოდ ორი სამხედრო ბაზა არ გაგვინადგურებია, ესენია სკრის და უფლისციხის ბაზები. ეს იმიტომ, რომ იქ მშვიდობიანი მოსახლეობა ცხოვრობს" - თქვა ლავროვმა.
ექსპერტები თვლიან, რომ რუსეთმა მართლაც იმიტომ არ დაბომბა უფლისციხის ბაზები, რომ შემდეგ სალაპარაკო ჰქონდეთ - მშვიდობიანი მოსახლეობა არ დაგვიბომბიაო. თუმცა ისიც ფაქტია, რომ უფლისიციხის ბაზაში რუსი არ შესულა. პირიქით, სამხედრო პოლიციამ იქ რამდენიმე ქართველი მაროდიორი დააკავა, რომლებიც დაცარიელებულ ბაზაში სამხედრო ტექნიკას ძარცვავდნენ.
უფლისციხელები და ასევე სხვა სოფლის მაცხოვრებლები ქვახვრელის და დოესის გავლით კასპში ჩავიდნენ. 10 აგვისტოს ღამეს კი კასპი დაბომბეს. საკმაოდ შემზარავი სანახავი იყო მტკვრის ხეობის აღნიშნული მონაკვეთის სოფლები. მოსახლეობამ არ იცოდა სად წასულიყო. ნაწილმა ტყეს შეაფარა თავი, ნაწილმა კი გამთენიისას თბილისისკენ აიღო გეზი.
გორიდან თბილისის მიმართულებით ორი გზა მიდის - ერთი ცენტრალური მაგისტრალი, რომელიც რუსებმა ჩაიგდეს ხელთ, ხოლო მეორე - გზა, რომელიც მტკვრის ხეობას და რკინიგზის გზას მიუყვება კასპის გავლით. ცენტრალური მაგისტრალის გადაკეტვის შემდეგ დევნილთა ნაკადმა სწორედ ამ მეორე შემოვლით გზას მიაშურა.
დიდი რაოდენობის დევნილების გამოჩენამ კასპის რაიონის მოსახლეობაშიც დიდი პანიკა გამოიწვია. იმ დროს როდესაც ქართველი ჯარისკაცები ნელ-ნელა პოსტებს ტოვებდნენ და დედაქალაქისკენ მიემართებოდნენ, სოფლებიდან გამოხიზნულ მოსახლეობას ქართველების ტანკები რუსები ეგონათ და ყველგან პანიკას თესავდნენ, რუსი უკან მოგვდევსო. ამას კი მშვიდ სოფლებშიც მოსდევდა პანიკა.
პანიკას საინფორმაციო ვაკუუმი ამძაფრებდა. რუსებმა სატელევიზიო ანძა ააფეთქეს გორში, რომელიც სხვადასხვა არხების ,,რეტრანსლაციას" ახდენდა და მისი მეშვეობით ხდებოდა ქართული არხების ჩვენება გორის რაიონში. მოსახლეობას არავითარი ინფორმაცია გააჩნდა, თუ სად იმყოფებოდა რუსის ჯარი და რას აკეთებდა. მოგვიანებით, სოფელ ქვახვრელში ადგილობრივმა მაცხოვრებლებმა ასეთ ხერხს მიმართეს - ე.წ. ზედაველის მაღლობზე გორიდან მომავალი გზის გაკონტროლება დაიწყეს, იმ შემთხვევაში თუკი რუსის ჯარი გამოჩნდებოდა, სოფელს შეატყობინებდნენ. ამან გარკვეული შედეგი გამოიღო, რადგან პანიკა ჩააცხრო.
ორი ღამე სოფელს მშვიდად ეძინა. მესამე დილით სანახიროზე გასულმა მოსახლეობამ დაინახა კასპიდან მომავალი რუსული ტანკების კოლონა. კოლონაში უშიშროების საბჭოს მდივანი კახა ლომაიაც შეამჩნიეს. ამან ცოტა დაამშვიდა მოსახლეობა, რადგან იფიქრეს, შემოვლაზე არიანო. კვერნაკის ქედზე რამდენიმე ტანკმა პოზიციები დაიკავა. ამ ქედიდან მტკვრის ხეობა კასპამდე გაკონტროლდა. რუსის ტანკები პირდაპირ მაღლიდან აკონტროლებდნენ სიტუაციას. საეჭვო ვითარების შემჩნევისთანავე ზევიდანვე მოხდებოდა ქართული სოფლების დაბომბვა.
კვერნაკის ქედზე მდგარი რუსული ჯარი მენახირეებს დაუახლოვდნენ. ისე დაუახლოვდნენ, რომ პურსაც ერთად ჭამდნენ, ერთად მღეროდნენ და ცეკვავდნენ. პირველ დღეს რუსებმა მწყემსებს რძე მოსთხოვეს. მწყემსმა გ. სადაღაშვილმა მეორე დილით 600 მანეთის ღირებულების რძე აუტანა. მომდევნო დღეს კალბასი და კონსერვები მოინდომეს. მწყემსებს სოფელში დაბრუნებისას თანხას ატანდნენ, ხოლო დილით ყველაფერი აჰქონდათ.
9 აგვისტოს კომბინატის დასახლებაში 11 წლის ბაშვები ფეხბურთს თამაშობდნენ. დილის 11 საათზე მოულოდნელად თვითმფრინავების ხმა გაისმა. იგივე ხმა იყო, რაც წინა დღეს, ზუსტად იგივე დრო. ხმას რამდენიმე წამში აფეთქება მოხდა და კომბინატის დასახლება კვამლში გაეხვა.
,,ბავშვები სტადიონის ჯაჭვებს მიენარცხნენ. შენობებიდან ხალხი ცვიოდა. გარეთ დაჭრილების ყვირილი ისმოდა... ის რაც ვნახე, საშინელება იყო" - უყვებოდნენ კომბინატიდან გამოქცეული ცოლ-ქმარი გზადმიმავალი მანქანის მძღოლს, სასწრაფოდ უფლისციხეში ჩაგვიყვანეო...
ამ დროს გორში წმინდაწყლის დასახლებაში ვიყავი, ე.წ. მორგთან. ჩემთან ერთად ტელეკომპანია ,,იმედის" ჟურნალისტი გიორგი მოლოდინი ოპერატორთან ერთად იყო. თვიმფრინავის ხმის გაგონებისთანავე კოლეგებს ვუთხარი - მიწაზე დაწექით მეთქი. გაქცევას ასეთ დროს აზრი არა აქვს.
მორგთან სოფელ კეხვის მაცხოვრებლები იდგნენ. ,,ჩემი და ასვენია აქ. გუშინ ხეობიდან მოვდიოდით და ეგრევე შემოვლით გზაზე დაგვცხრილეს. ეგრევე ყრია მკვდრები. პატრონი არავინაა. ბალზამი გვინდა გავუკეთოთ, ხომ უნდა წავიყვანოთ ჩვენი მკვდარი." - ჩიოდა ქალბატონი.
სწორედ ამ დროს გაისმა თვითმფრინავის ხმა, რომელმაც ბომბები კომბინატის დასახლებაში ჩამოყარა.
ქალები შენობებს და ხეებს ამოეფარნენ. აფეთქების შემდეგ მანქანით ქალაქის ცენტრისკენ წამოვედით. პირველი აფეთქებიდან ზუსტად 10 წუთში მორიგი აფეთქებების ხმა გაისმა. თითქოს თავზე დაგეცეს ან კიდევ სადღაც გვერდზე აფეთქებულიყოს, ისეთი ხმით, შეუძლებელი იყო იმის გარჩევა მარჯვნივ თუ მარცხნივ აფეთქდა. ჩვენგან ხელმარხცნივ როდესაც გავიხედეთ ვერხვების დასახლებიდან ხუთი დიდი შავი კვამლი ამოდიოდა. ხუთი კვამლიდან ყველაზე მასშტაბური შუა კვამლი იყო.
,,სატანკო ბატალიონი დაბომბეს" - გავიფიქრეთ იმ წუთში.
9 აგვისტოს დაბომბვების დროს კომბინატის და ვერხვების დასახლების შუაში, წმინდაწყალზე ვიყავი. ამასობაში მედია-ცენტრს მივუახლოვდით და ჟურნალისტები სასწრაფოდ ვერხვების დასახლებაში წავედით. ის ვინც კომბინატის დასახლებაში იყო, ისინიც ვერხვების დასახლებაში გაიქცნენ. მაღალსართულიან სახლებს ცეცხლი ეკიდა. ყველაფერი კვამლში იყო გახვეული.
ტ/კ ,,თრიალეთის" ოფისში გახსნილი მედია-ცენტრი უფუნქციოდ დარჩა. გორის მასიურმა დაბომბვებმა ჟურნალისტთა დიდი ნაწილი აიძულა ქალაქი დაეტოვებინა. ყოველგვარი ჟილეტებისა და სხვა დამცავი საშუალებების გარეშე მყოფი ჟურნალისტები და ფოტორეპორტიორები იძულებულნი იყვნენ ქალაქი დაბომბილი ვერხვების დასახლების გადაღების შემდეგ დაეტოვებინათ. მის მერე გორი მოჩვენებების ქალაქი გახდა.
გზას ვამბობ თორემ რა გზაა...
6-7 აგვისტოს პირველი შეტაკებები როდესაც დაიწყო, ის ქართული სოფლები მაგალითად: ნიქოზი და ერედვი მშვიდობიანი მოსახლეობით იყო სავსე. ვერავის წარმოედგინა, რომ ორ დღეში რუსების აურაცხელი ტანკი, უთვალავი ჯარისკაცი და ჰაერსაწინააღმდეგო თვითმფრინავები ამ სოფლებს მიწასთან გაასწორებდა.
,,მიდით, ბიჭები, მიდით... გარეკეთ სეპარატისტები" - ამხნევებდნენ ქართველ ჯარისკაცებს ქალი და კაცი. 9 აგვისტოს დილით ქართველების მიერ სეპარატისტებისგან გაწმენდილი ქალაქ ცხინვალის დაბომბვა რუსებმა დაიწყეს. რუსულმა არმიამ ცხინვალის მასიური დაბომბვა ყველა საშუალებით გააჩაღა.
,,ქართველი ჯარისკაცები პოზიციებს იცვლიან" - აცხადებდნენ თბილისში. გორის ჰოსპიტალში დაჭრილების მიღებას ვეღარ აუდიოდნენ. ქართველი ჯარისკაცების პოზიციების ცვლილება თბილისამდე განხორციელდა. ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ მიღებულმა გადაწყვეტილებამ ის შედეგი გამოიღო, რომ ქართველ ჯარისკაცებზე ნადირობა დაიწყო.
რუსეთის პრეზიდენტმა საომარი მოქმედებების შეჩერების შესახებ ბრძანება მას შემდეგ გამოაცხადა, როდესაც გორი მესამედ დაბომბა და ჭურვები ამჯერად ქალაქის ცენტრში ჩამოაგდო. სტალინის ძეგლის წინ დავარდნილმა ჭურვებმა მშვიდობიანი მოსახლეობა, მათ შორის ბავშვი და ჟურნალისტები შეიწირა.
გორის რაიონის სოფლების უმეტესობა მშვიდობიან მოსახლეობას დატოვებული აქვს. საავიაციო დაბომბვებმა ქართული სოფლების დაცარიელება გამოიწვია. სახლებს მხოლოდ უმწეო მოხუცები ან ცოლ-შვილ გახიზნული მამაკაცები პატრონობენ.
გორის ჰოსპიტლის ეზოში ჯერ კიდევ 8 აგვისტოს დილით 10 საათზე თავჩაქინდრული გორელი კაცი, ტექნიკურ მეცნიერებათა კანდიდატი ვახტან ჭანკოტაძე მოყვანილ დაჭრილებს ათვალიერებდა. ხალხით გადავსებულ ტროტუარზე ჯარისკაცებს აკვირდებოდა, იქნებ ვინმე ნაცნობი ენახა და საკუთარი შვილის ამბავი შეეტყო. მას თავისი ვაჟის, გორის საარტილერიო ბატალიონის მეთაურის დევი ჭანკოტაძის შესახებ არაფერი გაუგია.
ჩვენ რამდენიმე ადგილას გადავეყარეთ საველე ჰოსპიტალს და მის შემადგენლობას. საველე ჰოსპიტლის მთელი შემადგენლობა დღეში რამდენჯერმე ადგილსამყოფელს იცვლიდა.
ეს ის ხალხია, რომლებიც ცხინვალის მისადგომებთან გაჩაღებულ ბრძოლაში დაჭრილი და დახოცილი სამხედროები გამოჰყავდათ. ბრიგადის წევრებს არასდროს დაავიწყდებათ გადამწვარი და გადაბუგული ქართული სოფლები, ქუჩაში მიმოფანტული გვამები, დაჭრილი და თანაც მტრის ხელში ჩარჩენილი ჯარისკაცები.
ამ ბრიგადას გორთან ახლოს გადავეყარეთ, თუმცა გვთხოვეს, რომ მათ ადგილსამყოფელზე ხმა არ ამოგვეღო, რადგან ისინი დიდი ხანია რუსული ბომბდამშენების სამიზნეებს ემალებოდნენ.
,,რუსები ჯარისკაცებს და ქართულ ტექნიკას დასდევენ. შესაბამისად ჩვენ რახან ფორმები გვაცვია, ჩვენი განეიტრალებაც განზრახული აქვთ" - გვითხრეს არმიის მედპერსონალმა.
,,მე ერედველი კაცი ვარ... მხოლოდ ეს ტანსაცმელი მაბადია, რაც მაცვია. ძლივს გამოვასწარით ერედვიდან. ჩემი ცოლშვილი, მათ შორის 5 თვის ბავშვი სამშვიდობოს გავიყვანე და კასპში ჩავიყვანე. დაბომბვის შემდეგ ფეხით ავედი სოფელში და გადავირიე რაც ვნახე. მიწასთანაა გასწორებული სოფელი. ამჟამად იქ რუსი სამხედროები დგანან. სოფელში სამი 500 კგ-იანი ბომბი ჩამოვარდა. მკვდრები პირდაპირ ქუჩაში ყრია. არავინაა მათი დამმარხველი" - გვითხრა რამაზ ბერუაშვილმა, რომელიც საველე ჰოსპიტალის სასწრაფო მანქანის მძღოლად მუშაობს.
ერედვი ეს ის სოფელია, რომელიც პატარა ლიახვის ხეობაში მდებარეობს და 16 წლის მანძილზე იგერიებდა ოს სეპარატისტებს. რამაზ ბერუაშვილს სწორედ ის სწყინდა, რომ ამდენი ხნის შენახული სოფელი განადგურდა და რუსებს ჩაუვარდათ ხელში.
,,კონფლიქტის დროს ერედვი მოსახლეობამ ოსებისგან და რუსებისგან დავიცავით. დღეს პრაქტიკულად განადგურდა სოფელი. იქ აღარ შეისვლება, გადათხრილი ორმოები, დამწვარი და დანგრეული სახლები დგას. ვის გაუგონია დასახლებულ პუნქტში ამხელა ბომბების ჩაგდება" - ამბობს რამაზ ბერუაშვილი.
ჯარისკაცი გ. ქირია, რომელსაც ჩვენ სამხედრო ჰოსპიტალის წინ ვნახეთ რამდენიმე ხნის წინ, ამბობს, რომ შეცდომა დაუშვეს, როცა მოსახლეობა ადრევე არ გახიზნეს ხეობებიდან და კონფლიქტის ზონიდან.
,,ჩვენი ხალხი ამ მასშტაბის ომს ალბათ სიზმარშიც ვერ ნახავდა... რუსის სარდლობამ ქართველ ხალხს დიდი სანახაობა აჩვენა. ჩემს თვალწინ ქალები და ბავშვები აფეთქებებისგან შუაზე იგლიჯებოდნენ. უბრალოდ ხალხი ისე იყო დაბნეული, რომ ელემენტარული ნორმა - აფეთქების დროს მიწაზე დაწოლა რომ განეხორციელებინათ, ბევრი გადარჩებოდა. მე მაგალითად სამჯერ ვარ გადარჩენილი დაღუპვას, რადგან აფეთქებების დროს მიწაზე ვწვებოდი. ეს არ იცოდა მშვიდობიანმა მოსახლეობამ. მე ეს წუთები არ დამავიწყდება, რაც ვნახე" - ამბობს ერედვში ნაბრძოლი ჯარისკაცი.
რაც შეეხება საველე ჰოსპიტალის მედპერსონალს. 11 აგვისტოს, როდესაც კონფლიქტის კულმინაციის ბოლო დღე იყო ალბათ, ერთ-ერთ ისტორიულ ძეგლს - უფლისციხეს და მის ეკლესიას შეაფარეს თავი. ისტორიული ძეგლის თანამშრომლებმა ცხელი წყალიც კი დაახვედრეს მძიმედღეებ გადატანილ სამხედრო ექიმებს. მათი თქმით, წარმოუდგენელი გმირობა ჩაიდინეს მეოთხე ბრიგადის ჯარისკაცებმა. თითქმის გაანადგურეს რუსებმა ეგ ბატალიონიო, გვითხრეს ექიმებმა. მათი თქმით ვაზიანისა და კოჯრის ბატალიონის ჯარისკაცებიდან თითო-ოროლაღა გადარჩა.
,,გარდა ფრონტის ხაზისა, სხვადასხვა სოფლებშიც გვიწევდა გასვლა. ბევრგან ამას ვერც ვახერხებდით, რადგან მსხვერპლმა ისეთი ფართომასშტაბები მიღო, რომ ყველგან ჩვენი მისვლა შეუძლებელი იყო. მაგალითად, სოფელ კარბში სოფლის შუაგულში ბომბი ჩამოვარდა. ერთადგილზე შეკრებილი დაახლოებით 15 ადამიანი ნაკუწებად იქცა. მათი მიმხედავი არავინ იყო. მოგვიანებით მხოლოდ გვამების გამოტანა მოვახერხეთ. მთლიანად დანგრეულია სოფელი ნიქოზი. ბევრი დახოცილი დარჩა იქ." - გვითხრა სამხედრო მედდამ მარიკა გ-მა.

Life can only be experienced from 10:00 AM to 6:00 Pm in the abandoned city of Gori. Russian soldiers are strolling along the streets in Gori in the morning and in the evenings. People, who holed up in the basements of residential flats are jittery and react on the smallest noise, even a mouse.  During the day you can see an elderly woman or man hurriedly going home.  Regardless that the Russian occupants have not do anything harmful to innocent civilians during recent few days, people are still not content see Russian soldiers in Gori.
The only Georgian military base that survived Russian bombing unscathed was Uplistsikhe. Locals are surprised how they Russians did not target or bomb it. On August 9 at 4:00 AM military police woke up the whole village of Uplistsikhe. They were instructed to immediately “Leave the village … as the territory might be bombed at any minute” - the soldiers were shouting out with megaphones.
Women and men, children and people of all ages quickly rushed to the gardens located just outside the village; they even switched off the lights so that they would not be easy targets.  They switched off everything that was burning so not to attract attention of Russian planes. That night was terrible for the residents of Uplistsikhe. People were running about in all directions and not knowing where best to flee. The vast majority of them ended up spending the night in open fields. Luckily for everybody the anticipated planes did not appear over the village with their deadly payloads.
Regardless, the incident did not end without tragedy. The hostess of the Gabnashvilis family suffered a fatal heart attack from the ordeal.
The village was soon a ghost town and almost completely emptied of its former inhabits. There were only a few neighbors left to pay last respects and to attend the funeral of Natela Gabinashvili. Initially they called patrol police and learned that road to Uplistsikhe was blocked and they were unable to arrive to the village to lend any assistance. The next option was to call emergency medical services at 03. However, this hope was also lost when it was leaned from the dispatcher that all ambulances were out on emergency runs.  Meanwhile, a soldier’s mother died without having learned that her son was still alive.
That night, press-conference of the Russian Foreign Minister, Lavrov was transmitted on National TV and he mentioned the village of Uplistsikhe in his statement.
However, during a press conference journalists reminded the minister that the Russian air force had blatantly bombed villages that were inhabited by civilians. They then asked how Russian troops could possibly claim to be peacekeepers after having carried out such a criminal act.
The Russian Foreign Minister replied: “We destroyed military bases with the exception of two: one in Skra and another in Uplistsikhe, as we understood from our reconnaissance that civilians lived in close proximity.”
Experts claim that Russians intentionally did not bomb Uplistsikhe base only to demonstrate to the world that they did not carryout bombing raid on targets that were populated by non-combatants. Regardless of the claim, it is now clear that Russian troops did not enter Uplistsikhe. Just the opposite, police from the Russian Military even arrested several criminals who were found looting the military base.
Residents of Uplistsikhe and other villages in the area arrived in Kaspi via the villages of Kvakhvreli and Doesi. On August 10 Russian planes carried out bombing raids on Kaspi. The villages in the district were terrible to look at after being bombed. Locals did not know where to run, and part of them took to the woods to find sheltered the woods others left for Tbilisi early the next morning.
There are two ways to Gori from Tbilisi; one of them is central highway and it is occupied by Russian troops. Another one is roundabout via the valley of the River Mtkvari along the railway line via Kaspi. After Russians locked down the central highway the IDPs took the roundabout to get out of the region and seek safe haven.
Kaspi population panicked when seeing the vast number of IDPs. When Georgian soldiers were leaving their checkpoints after one another and were leaving for the capital, the people fleeing from the villages confused Georgian tanks with having sighted Russian tanks and the rumors circulated like wildfire. Claims were being made that the Russians were in hot pursuit of the peaceful civilians, and it was only natural under such conditions that noncombatants quickly panicked.
The lack of up-to-date information only increased the level of the dread. Russians blasted the TV Tower in Gori and Georgian channels went on the air the Shida Kartli region. People were unable to access any reliable information about the location of Russian troops. Later, residents of the village of Kvakhvreli started controlling the hill of Zedavela from where they could view the road from Gori, and if movements of Russian troops were detected, they would have been able to quickly inform the villagers; the spotters succeeded in their quick thinking the panic ended and the stress level diminished.
The village spent the next two nights in peace. However, on the morning of the third people saw a colony of Russian tanks moving from Kaspi in their direction. They noticed Kakha Lomaia, Secretary of the Security Council of Georgia, in the column. His physical presence calmed the locals down a bit. Several tanks took their positions on the Kvernaki hill in the suburbs of Gori. Consequently the area from Mtkvari Valley to Kaspi was now effectively under the control of forces of the Russian Federation.
Russian tanks took control of the situation from the high ground. And as soon as they would detect something suspicious or out of the ordinary they would resume the bombing of Georgian villages.
Russian troops encountered Georgian livestock producers on the Kvernaki hill. There meeting became so close and relaxed with one another that later they ate together. In spite of all that had transpired and after a few days sitting down eating together, they were even singing and dancing. On the first day, however, the Russians demanded milk. Next day, Sadagashvili a dairy farmer they milk.  On the following day Russians demanded sausages and can foods. They gave money to the villages to go and buy food and supplies for them. The next morning they returned with all that they requested.
On August 9 children of 11 years of age were playing football in settlement of Kombinati in Gori. Suddenly at 11:00 AM they heard the roar of approaching aircraft. It was the sound similar to the same one they had heard the day before and within minutes there was an explosion and the settlement went up in plume of smoke.
“Children were tossed back against the fence of the football field. Others were thrown out of the windows of the apartment blocks. There were wounded crying… it was a terrible view…” as one couple running from the Kombinati settlement told, and they had just been given a lift by a strange car as far as Uplistsikhe.
At that moment I was in Tsmindatskali settlement in Gori. Giorgi Molodini, a correspondent of the TV Company “Imedi” was with me at the time. As soon as I heard the aircraft I advised my colleagues to lie down, as it made no sense for them to run.
Residents of the village of Kekhvi were standing near the hospital. “My sister’s body is here. Yesterday we were coming from the valley through roundabouts and they opened started shooting at us. Dead bodies are lying everywhere and nobody even took notice of their existence. We want to embalm my girl so we could take her home,” as the woman was crying in the heat of the day.
At that moment they heard the aircrafts and bombs were dropped on the Kombinati settlement.
Women were hiding behind trees and buildings. Following explosion we then headed to the center, and within 10 minutes there was yet another explosion. It was as if something had fallen down on all of us and when we looked up there was smoke was coming from five different places, and the largest plume was the one in the middle of the explosions.
We thought that they must have bombed a unit of tanks,
August 9, I found myself in the middle of Kombinati and Verkhvebi settlements of Gori during the aerial bombing. At that moment we approached the media-center and journalists went in the direction of the Verkhvebi settlement. Those who remained in Kombinati ran towards Verkhvebi too; there was smoke everywhere and multi-storied flats were ablaze.
The media center located in the office of the TV Company Trialeti was not functioning. The vast majority of the journalists had to leave the city to escape the heavy bombing raids. They were very insecure as they did not have even the most basic of protective gear, such as protective flack jackets (vests) or any other safety gear to work under such a battle situation. Since the events of this day Gori has been transformed into a ghost town...
I call it road though it is actually not a road...
When first military operations started on August 6-7 the Georgian villages of Nikozi and Eredvi were full of civilians. Nobody could imagine that within two days there were be many of Russian tanks roaming the areas, with aircrafts overhead bombing and destroying these unproductive villages.
“Go ahead boys, go ahead... kick the separatists out...” as the locals residents encouraged on the Georgian soldiers. On August 9 Russian aircrafts started bombing Tskhinvali, as it had been freed of separatists by advancing Georgian troops.
“Georgian army changes its positions,” was reported by the sources from Tbilisi. Gori hospital was inundated with a large number of wounded soldiers. Georgian soldiers continued to be called as replacements from Tbilisi. Then the Russians took the offensive and started hunting down the Georgian soldiers.
There was no choice now, and the Russian president had declared a ceasefire after Gori already bombed three times, and the Russian had even dropped bombs on the city center. As a result of the last raids carried out civilians, a child and journalists were to be counted among the dead.
Most of those who live in the villages in Gori district have since left their homes as IDPs. Only elderly people or men who are left behind to guard their houses remain; women and children have all fled and are now seeking a place of safety
On August 8 at 10:00 AM Vakhtang Chankotadze, a scientist was looking after wounded people who had been delivered to the grounds of the Gori hospital. He was seeking out familiar faces as he was looking for his own son. As now his efforts have not been successful, many times he cold be heard asking “have you heard anything about Devi Chankotadze, the commander of Gori Artillery Battalion.”
We came across field hospitals in several areas, and they were mobile and changed their location several times a day.
These units are staffed by those who found and evacuated both wounded and dead soldiers during the military operations in Tskhinvali and its nearby surroundings. The members of the medical unit will never forget the burned villages and towns; dead bodies scattered about the streets; and that many wounded soldiers had been capture by the enemy.
We came across this one unit at the approach to Gori; though they asked not to give away their location as they were trying to be concealed from Russian aircrafts and they had already been successful for a long time.
“Russians are searching for soldiers and Georgian military equipment. So, as we are in uniforms they want to neutralize us too,” said medical staff of the army field hospital.
“I come from the village of Eredvi...  All what I have left are the clothes on my back and nothing more.  We hardly escaped the bombing and I was able to get my wife and children to Kaspi. I then went to my village by foot and was shocked by what I saw. At the moment Russian troops are deployed there. There are dead bodies scattered everywhere in the street; there is nobody left who can bury them,” said Ramaz Beruashvili, who works as a driver for the military field hospital.
Eredvi is the village in Patar Liakhvi valley; it has been involved in fighting against Ossetian separatists the last 16 years already. Ramaz Beruashvili is sorry that the locals were not able to defend the village to the end. However, he told that they had put up a good fight to the end but Russians have now occupied it by force.
The village now is completely destroyed and lies in ruins; “The population was able to hold on and defend the village from both the South Ossetians and Russians. Nobody will be able to live there as a result of the death and destruction. Houses have been burned and destroyed.  How could they bomb inhabited areas?” asked Ramaz Beruashvili.
Soldier G. Kiria, whom we met in front of the military hospital, said that they had made a serious mistake by not having first evacuated locals from the villages within the conflict zone.
“Our people could not imagine such a war in their worst dreams... The Russian higher command has made a tragic example of the Georgian people. In front of me women and children were blow to bits. People were so confused by what was happening that they could not even remember the first rule during a bombing - to lie down on the ground.  Many could have survived if they had remembered and not try to run. For example I survived three separate bombing raids since I was lying down. However, civilians did not know that. I will never forget those terrible minutes, the pictures of the carnage that I have seen,” said the soldier who fought in the battle for Eredvi.
As for the medical personnel working in the field hospital on August 11, on the last day of the military operations, they found safe sheltered the historical monument of Uplistsikhe. Employees of the monument prepared even hot water for them. They say that soldiers of the military unit # 4 were very brave. Russians almost completely wiped out destroyed that unit to the last man. They also told that only a few survivors could be found from the Vaziani and Kojori units.
“Besides that first line of causalities, we had to visit go about visiting other villages as well to provide assistance. It was impossible to go everywhere as there were just too many killed and wounded, there were so many! Ambulances could not reach every place in time. A bomb was dropped in the middle of the village of Karbi and 15 people had gathered at one location and they were blown to bits. The village of Nikozi is completely destroyed. There are still many corpses and they have not been recovered,” told one military nurse, Marika G.