100 ათას ლარიანი გირაო მოპარული მობილურის ყიდვის სანაცვლოდ
სამასლარიანი მობილურის შეძენისთვის განსასჯელს სასამართლომ გირაოდ 100 ათასი ლარი შეუფარდა. განაჩენი  თბილისის საქალაქო სასამართლომ გამოიტანა. ის თავისი არსით კურიოზულია, მაგრამ არა - უპრეცედენტო. სასამართლომ მსგავსი გადაწყვეტილება რამდენიმე სხვა საქმესთან დაკავშირებითაც მიიღო. ზემოთ ხსენებული განაჩენი სტუდენტ გიორგი ჯიქურს 2007 წლის მაისში შეუფარდეს. ეს მოხდა თბილისში, რეფორმირებული სასამართლოს კედლებში. მალევე გაირკვა, რომ იმ ხანებში  პოლიციამ იმავე  მიზეზით კიდევ  რვა ადამიანი დაიჭირა, რომელთაგან თითოეულს ასევე 100 ათასლარინი გირაო შეეფარდა.
გიორგი ჯიქური, მე-3 კურსის სტუდენტი, წარმოშობით დუშეთის რაიონიდან, თბილისში მამიდასთან ცხოვრობდა. იგი პოლიციამ 2006 წლის 22 ოქტომბერს ვაგზლის მოედნის მიმდებარე ტერიტორიაზე დააკავა, როდესაც მობილურ ტელეფონს ყიდულობდა.
გიორგი ჯიქურის  დაკითხვის ოქმიდან (საქმე N 063127): „2006 წლის 22 ოქტომბერს გავედი მამიდაჩემის სახლიდან, დაახლოებით დილის 12 საათზე და წავედი ვაგზლის მოედანზე. ბაზრობაზე ვათვალიერებდი მობილურ ტელეფონებს, რადგან მსურდა, შემეძინა. ამ დროს ჩემთან მოვიდა უცნობი მამაკაცი, რომელმაც შემომთავაზა მობილურის ყიდვა - თუ გინდა, 20 ლარი მომეცი და ნახევარ საათში მოგიტან ტელეფონსო. მე მას ვენდე და თანხა მივეცი. ვენდე, რადგან დამიტოვა პირადობის მოწმობა. როდესაც ეს პიროვნება ჩემგან წავიდა, ჩემთან მოვიდნენ  პოლიციის თანამშრომლები და დამაკავეს.“
მობილურების საქმე - I
გიორგი ჯიქური ადგილზევე გაჩხრიკეს, თუმცა ფულისა და სტუდბილეთის გარდა ბევრი ვერაფერი უნახეს. ნივთმტკიცების (მობილური ტელეფონის) ამოღების მიზნით გაიჩხრიკა მამიდამისის, ელზა ჯიქურის სახლიც, სადაც მობილური ასევე არ აღმოჩნდა.
ტელეფონი „მოტოროლა V3“ IMEI-კოდით 355537-00-446719-9“ (ტელეფონის ინდივიდუალური კოდი), რომელსაც პოლიცია ჯერ ჯიქურის ჯიბეში, მერე კი მამიდამისის ბინაში ეძებდა, საგამოძიებო მასალების მიხედვით, 17 ოქტომბერს ვინმე გიორგი ბერიკაშვილმა დაკარგა და ამის თაობაზე მეორე დღეს მთაწმინდა-კრწანისის შს სამმართველოს მიმართა.
20 ოქტომბერს კიდევ ერთი განცხადება ამჯერად უკვე  შსს  თბილისის მთავარ სამმართველოში დაიწერა. გამოძიების მასალებით, ვინმე ილია როგავა იტყობინებოდა, რომ 20 ოქტომბერს ფილარმონიასთან, კიბეებზე, მობილური ტელეფონი იპოვა. მას აინტერესებდა, ხომ არ იყო ეს ტელეფონი მოპარული და შეეძლო თუ არა მისი გაყიდვა.
საგამოძიებო საქმეში ჩართულ როგავას განცხადებაში განსაკუთრებით საინტერესოდ მოგვეჩვენა ბოლო აბზაცი: „მე ვიცი, თუ სად იბარებენ უყუთო და მოპარულ ტლეფონებს. უყუთო და მოპარულ ტელეფონებს ღებულობენ თბილისში, სავაჭრო ცენტრ „პასაჟის“ მიმდებარე ტერიტორიაზე. ამასთან დაკავშირებით მე მზად ვარ, ვითანამშრომლო გამოძიებასთან“.
გამოძიების მასალების მიხედვით ჩანს, რომ როგავა გამოძიებასთან თანამშრომლობას  ასეთი გეგმის მიხედვით შეუდგა: ბერიკაშვილის „მოტოროლით“ ის ბაზრობაზე წავიდა და გიორგი ჯიქურს მისი ყიდვა შესთავაზა. პარალელურად ის იწერდა საუბარს, რომელიც მასა და ჯიქურს შორის წარიმართა. პოლიციელები იქვე იდგნენ და ელოდნენ, თუ როდის იყიდდა ჯიქური მობილურს, რათა ადგილზე დაეკავებინათ.
ეს ფარული აუდიო და ვიდეო ჩანაწერები შემდეგ საქმეს ნივთმტკიცებად დაურთეს. თბილისის შს მთავარი სამმართველოს გამომძიებელი ლ. დარახველიძე და  თბილისის პროკურატურის განყოფილების პროკურორი მ. წიკლაური თბილისის საქალაქო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა კოლეგიის თავმჯდომარის გ. შავლიაშვილისადმი გაგზავნილ შუამდგომლობაში (27/7–4–) წერენ, რომ „ჯიქურის მიერ ჩადენილი დანაშაული ალბათობის მაღალი ხარისხით დადასტურებულია დაზარალებულის დაკითხვის ოქმით, მოწმეების ჩვენებით, პირადი ჩხრეკის ოქმითა და აუდიო და ვიდეო ჩანაწერებით“.
სწორედ ამ მასალებზე დაყრდნობით მოსთხოვა ბრალდების მხარემ სასამართლოს ჯიქურისთვის 100 ათას დოლარიანი გირაოს შეფარდება. იმავე შუამდგომლობაში ვკითხულობთ: „გიორგი ზურაბის ძე ჯიქურის მიერ ჩადენილი დანაშაული განეკუთვნება დანაშაულთა ნაკლებად მძიმე კატეგორიას, იგი არ არის გულწრფელი გამოძიების წინაშე. მიზანშეწონილად მიმაჩნია, რომ გიორგი ზურაბის ძე ჯიქურს აღკვეთის ღონისძიების სახით შეერჩეს გირაო 100 ათასი დოლარის ოდენობით ეკვივალენტით ლარებში და გადახდამდე დარჩეს საპატიმროში.“  სასამართლომ ეს მოთხოვნა დააკმაყოფილა, იმ განსხვავებით, რომ ჯიქურს საბოლოოდ არა 100 ათასი დოლარი, არამედ 100 ათასი ლარი მოსთხოვა.
სასამართლოს გადაწყვეტილების შავი ლაქები
გირაოს თანხის დაანგარიშებას თავისი წესი აქვს. დაკავებულის ადვოკატი ლია ჭაჭუკაშვილი და „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტი ნინო ანდრიაშვილი აღნიშნავენ, რომ სასამართლოს გირაოს თანხის ოდენობა ჩადენილი დანაშაულის სიმძიმისა და ბრალდებულის ქონებრივი შესაძლებლობების გათვალისწინებით უნდა განესაზღვრა. თბილისის საქალაქო სასამართლომ კი ნაკლებად მძიმე დანაშაულისთვის სტუდენტს 100 ათასი ლარის ოდენობის  გირაო შეუფარდა. ამ შემთხვევაში სასამართლოს არც ჩადენილი დანაშაულის სიმძიმე და არც ბრალდებულის ქონებრივი მდგომარეობა მხედველობაში არ მიუღია.
მოსამართლე ლ. შკუბულიანის გადაწყვეტილების არაადეკვატურობას კიდევ უფრო ამტკიცებს პროკურატურის მიერ წარმოდგენილი ის ფაქტობრივი მასალები, რომლებიც მტკიცებულებებს არ შეიცავენ და სასამართლო მაინც დაეყრდნო მათ განაჩენის გამოტანისას.
ჩხრეკის ოქმის მიხედვით, არც გიორგი ჯიქურს და არც მის მამიდას მოპარული ტელეფონი არ აღმოაჩნდათ.
თავად ჯიქურს არ უღიარებია, რომ მან მოპარული ტელეფონი შეიძინა.
ვიდეო და აუდიო ჩანაწერების შინაარსი საქმეს თან ერთვის და იქ მხოლოდ ის ჩანს, რომ გიორგი ჯიქურმა ფული ისესხა და როგავას მისცა. თუმცა მიიღო თუ არა მისგან  ტელეფონი, ეს  გაურკვეველი რჩება. თავად ჯიქური ამბობს, რომ როგავას ე. წ. „ბე“ დაუტოვა და ის ტელეფონის ყუთის მოსატანად წავიდა.
გთავაზობთ ნაწყვეტს აუდიო და ვიდეოჩანაწერიდან, რომელიც  ვინმე „33“–ის მიერ არის შედგენილი (როგორც ჩანს, ეს მისი კოდური სახელია)  და რომელიც ორ რამეს ცხადყოფს. პოლიცია მუშაობს აკრძალული მეთოდებით; ჯიქურს მობილურის ყიდვა არ უდასტურდება.
„მამაკაცი შედის ჯიხურში და ესაუბრება გიორგის:
მამაკაცი: ჩემი ძმა, მოდი რა ერთი წამით, შენი სახელი დამავიწყდა.
გიორგი: გიორგი
მ: ჰა?
გ: გიორგი
მ: გიო, მოდი რა, ერთი წამით, კაცურად.
გ: აუ, არ მცალია.მოდი შენა.
მ: ბიჭო, აი ესა მაქვს აი, (აწვდის მობილურ ტელეფონს) ტელეფონი, მიცნობ მე შენ, მე და შენ უცხოები არა ვართ. ჰო და იაფად მოგცემ, ფული მჭირდება.
გ: არა, მე ვერ ვყიდულობ.
მ: იაფად მოგცემ.
გ: რამდენში?
მ: რა ვიცი, რამდენში, ას ოც ლარს მომცემ?
გ: არა, ძმაო, შეიძლება ბიჭებმა აიღონ, რა ვიცი.
(ართმევს და ათვალიერებს ტელეფონს)
მ: შენ თუ გინდა, ბორიალი არ მინდა ახლა, კარგად იცი, რა სიტუაციაა, ბორიალი არ მინდა და ეგრევე, უფრო იაფადაც მოგცემ, ბოზიშვილი ვიყო, „პროსტო“ მაგრად ცუდად ვარ და მჭირდება.
გ: რამდენში, აბა?
მ: ას ლარში წაიღე, რა, გაუხსნელია, კარგი ტელეფონია. ახლა მე და შენ ვიცნობთ ერთმანეთს და პრობლემა არ არის, მოგცემ იაფად და ვიღაცა არ მინდა. ათასი ჯურია და შენ გიცნობ და ტარასა ვერ ვნახე და ზაზა, და მერე შენ გიცნობ, მაგათ მერე, ძმაო, პრობლემა არ არის, ტო! რამდენს მომცემ, ძმობას გაფიცებ, ახლა ბევრი სიარული არ მინდა, შენ გიცნობ და... ეგრევე, ძმაო.
გ: მე არცა მაქვს მაგდენი, ბოზიშვილი ვიყო.
მ: რამდენი გაქვს, მითხარი, მე ფული მჭირდება, ცუდ დღეში ვარ, რა.
გ: გახსნილია?
მ: არ ვიცი, ნახე, ძმაო, შენ კი მიცნობ მე, რა ეჭვის თვალით მიყურებ. რა გჭირს, პირველად ვარ შენთან?
გ: არა, ძმაო, მე ნაღდად არ შემიძლია. თუ გამოიყენებენ, ნაწილებში გამოიყენებენ.
მ: რამდენს მომცემ ამაში?
გ: მე მაქვს 80 ლარი მარტო.
მ: გაქვს 80 ლარი ხელზე?
გ: ვიშოვი.
მ: მიდი რა, ძმობას გაფიცებ, მაშინ დროზე. აქ არ დამაყენო. არ მინდა, რა, ხომ იცი, „ძაღლები“ დარბიან და რისთვის მინდა, არ დამიჭირონ. ახლა  რა „პონტშია“, კი იცი, შენთან რა მაქვს დასამალი, გუშინ მაქვს „დათრეული“ ბოზიშვილი ვიყო, დასამალი არ მაქვს შენთან არაფერი...
გ: მოიცადე, გამოვართმევ ფულს და მოგცემ...
გ: აჰა.
მ: ჯიგარი ხარ, ჩემი ძმა, თუ რამე და კიდევ მოვალ რა, ჩემი ძმა. გაიხარე, კარგი კაცი ხარ, ბოზიშვილი ვიყო.
(ჩანაწერი სრულდება)
შეადგინა: „33-მა“
მოსამართლე სიცილით მოკვდა
ელზა ჯიქური, გიორგი  ჯიქურის მამიდა: „პირველი სასამართლო სხდომა რომ გაიმართა,  მოსამართლე სიცილით მოკვდა, გალია გახსენით, გამოუშვით ეს ბიჭი, რის გამო დაგიჭერიათო. გავიდა განაჩენის გამოსატანად და პროკურორი და გამომძიებელი უკან გაეკიდნენ. გამოვიდა და მოულოდნელად გამოაცხადა, 100 ათასი ლარის გირაო შეეფარდოსო. გავოგნდი, ცუდად  გავხდი... საბოლოოდ, 1 წელი მიუსაჯეს. 7 თვე უკვე გასული იყო. 4 თვე იჯდა და გამოვიდა“.
აღნიშნული თანხა სტუდენტ გიორგი ჯუქურს, არც მეტი არც ნაკლები, 14 დღეში უნდა გადაეხადა.
სასამართლომ ვერ დაადგინა, რეალურად მოხდა თუ არა დანაშაული
ლია ჭაჭუკაშვილის თქმით, მოსამართლე ვალდებული იყო,  გასცნობოდა საქმის მასალებს და დარწმუნებულიყო, რეალურად მოხდა თუ არა დანაშაული.
ლია ჭაჭუკაშვილი: „ჯიქურს დანაშაული არ ჩაუდენია. უფრო  მეტიც, მის მიმართ ჩაიდინეს დანაშაული, როცა პოლიციამ მასთან ვიდეო და აუდიო აპარატურით აღჭურვილი პირი მიაგზავნა. საქმის მასალებიდან ნათლად ჩანს, რომ ჯიქურს ტელეფონი არ შეუძენია. არც ჰქონია შეძენის სურვილი, მასზე ფაქტობრივად ზეწოლას ახორციელებდნენ. კიდეც რომ ჰქონოდა ტელეფონის შეძენის სურვილი, მან არ იცოდა, რომ ის მოპარული იყო. ამასთან, რეალურად დადგენილი არც არის ტელეფონი მისმა მფლობელმა დაკარგა თუ მოპარეს. კიდეც რომ სცოდნოდა ჯიქურს, რომ ტელეფონი მოპარულია და სდომებოდა მისი შეძენა, ამ შემთხვევაშიც ეს  მხოლოდ დანაშაულის მცდელობა იქნებოდა და სხვა არაფერი“.
ერთი ისტორია 9 კაცისთვის
გიორგი ჯიქურის საქმე იმით არის საინტერესო, რომ იგი დიდი ოპერაციის ნაწილია. იმ რამდენიმე დღეში გიორგის მსგავსად პოლიციამ ცხრა ადამიანი აიყვანა. ყველა მათგანს მოპარული მობილურის შეძენა ან რეალიზება ბრალდებოდა. ისევე, როგორც ჯიქურს, სხვებსაც 100 ათას დოლარიანი გირაოები შეუფარდეს და დაახლოებით 1 წლით, წელიწად–ნახევრით ჩასვეს ციხეში. ყველა ისტორია ტყუპისცალივით ერთმანეთის მსგავსი იყო. ჩვენ მოგვეცა მათი გაცნობის საშუალება.
აღსანიშნავია, რომ სასამართლოს არა მხოლოდ ჯიქურის, არც სხვა შემთხვევებში გაუმახვილებია ყურადღება, რომ სამართალდამცავმა ორგანოებმა  მიმართეს დანაშაულის პროვოცირებას, ანუ  ისინი თავად იწვევდნენ ხალხს, რათა მოპარული ტელეფონები შეეძინათ. ამას ჯიქურის შემთხვევაში ადასტურებს იმ აუდიო და  ვიდეო ჩანაწერების არსებობა, რომლებშიც ჩანს, თუ როგორ ზეწოლას ახდენს როგავა ჯიქურზე, რათა მობილურის შეძენაზე დაითანხმოს. სამართალდამცავები ამას აკეთებენ იმისდა მიუხედავად, რომ „დანაშაულის პროვოცირება, ანუ სხვისი დაყოლიება დანაშაულის ჩასადენად, მისი სისხლისსამართლებლივ პასუხისგებაში მიცემის მიზნით, სსკ 145-ე მუხლით ისჯება თავისუფლების შეზღუდვით, ვადით 3 წლამდე, ან ტუსაღობით, ვადით 6 თვემდე, ან თავისუფლების აღკვეთით, ვადით 4 წლამდე“.
რადგანაც საქმეში ღიად ჩანდა პოლიციის მიერ მოწყობილი პროვოკაცია, დაკავებულის ადვოკატმა ლია ჭაჭუკაშვილმა არაერთხელ ითხოვა გამოძიებისგან, რეაგირება მოეხდინა. საქმეში დევს მისი მიმართვა თბილისის პროკურორის მოადგილის  მ. აბულაძისადმი, სადაც ადვოკატი ითხოვს, უპასუხონ, ბოლოს და ბოლოს დაიწყო თუ არა გამოძიება შს სამმართველოს იმ თანამშრომლების მიმართ, რომლებმაც გიორგი ჯიქურს პროვოცირება მოუწყვეს.
სასამართლოს არც ამ ფაქტზე გაუმახვილებია ყურადღება.
როგორ იკერება საქმე
ეს ცხრა ადამიანი პოლიციელებმა ერთმანეთის მიყოლებით დააპატიმრეს. ერთი და იგივე ბრალი წაუყენეს და სასამართლომაც მათ ერთნაირი სამართალი გაუჩინა: ერთი და იგივე ბრალდებები, ერთი და იმავე ოდენობის გირაო, საეჭვოდ ერთმანეთის მსგავსი ყველა წვრილმანი.
ცხრა დაპატიმრებულის იდენტური საქმეებიდან  ჩვენ მხოლოდ ორის: გიორგი ჯიქურისა და კუკური კობალაძის საქმეების მოპოვება შევძელით.
მობილურების საქმე – 2, ანუ იპოვე ათი განსხვავება
როგორც გიორგი ჯიქურის შემთხვევაში, კუკური კობალაძის საქმეშიც (N 01065204) ყველაფერი დაკარგული მობილურიდან დაიწყო, რომელიც შემდეგ შემთხვევითმა პირმა იპოვა და პოლიციელებთან ერთად კობალაძეს მიჰყიდა. პოლიციელებმა მობილურის კლიენტისთვის მიყიდვის ეს პროცესიც ჩაიწერეს.
პირველი კითხვა, საერთოდ დაკარგა თუ არა ვინმემ მობილური, ჩნდება მაშინ, როდესაც ჯიქურისა და კობალაძის საქმეებში ჩადებულ დაზარალებულთა ჩვენებებს კითხულობ. ჩვენებები დაწერილია ერთი და იმავე გაუმართავი ქართულით, მეორდება არა თუ ამბავი, არამედ ფრაზები და სიტყვებიც კი.
შედარებისთვის გთავაზობთ:
დაზარალებულ მიხეილ გოგიას ჩვენება (კობალაძის საქმე): „2006 წლის  17ოქტომბერს ვმგზავრობდი ავტობუსით N 86, რომელიც გაჩერდა ღრმაღელის მეტროსთან არსებულ გაჩერებაზე, სადაც ჩამოვედი და ვინაიდან უნდა მეყიდა სიმ ბარათი მობილურში ჩასადებად, აღმოვაჩინე, რომ ჯიბეში აღარ მედო იმ დღეს ნაყიდი  ტელეფონი „მოტოროლა V3“, IMEI-კოდით 356865-00-793367-0, რომელშიც გადახდილი მქონდა 280 ლარი. გიპასუხებთ, რომ ტელეფონის მოპარვის შესახებ მე  გავიგე მას შემდეგ, რაც ავტობუსიდან ჩამოვედი ღრმაღელის მეტროსთან. ავტობუსში იყო ბევრი ხალხი და სავარაუდოდ, მათგან რომელიმემ ამომაცალა ჯიბიდან ზემოთ აღნიშნული ტელეფონი, მაგრამ კონკრეტულად ვინ ამომაცალა ჯიბიდან ტელფონი, ვერ მოგახსენებთ. გიპასუხებთ, რომ ტელეფონის ყიდვის შემდეგ მე ტელეფონი ჩავიდე  პიჯაკის გარეთა ჯიბეში...“
დაზარალებულ გიორგი ბერიკაშვილის ჩვენება (ჯიქურის საქმე): „2006 წლის 17 ოქტომბერს, ასე 14 საათისთვის, მე ჩემს პირად საქმეზე ვიყავი გამოსული ფილარმონიასთან... თან მქონდა ჩემი კუთვნილი მობილური ტელეფონი „მოტოროლაV3“,  რომლის IMEI-კოდია  355537 -00- 446719-9. აღნიშნული ტელეფონი მე მედო ქურთუკის გარეთა ჯიბეში. მე ფილარმონიამდე მივედი ავტობუსით, რომელიც გაჩერდა ვერის ბაღის მხარეს. ავტობუსიდან ჩამოსვლისას მე მობილური ტელეფონი ჩავიდე ქურთუკის ზემოთ აღნიშნულ ჯიბეში და ჩამოვედი ავტობუსიდან. გაჩერებაზე იყო ბევრი ხალხი, რომელიც შეკრებილი იყო ავტობუსის კარებთან... როდესაც გამოვშორდი ხალხს, მე მოვძებნე ჩემი ტელეფონი და შევნიშნე, რომ იგი ჯიბეში აღარ მედო. მე დარწმუნებული ვარ, რომ აღნიშნული ტელეფონი მომპარეს ავტობუსიდან ჩამოსვლისას, გაჩერებაზე...“
კითხვა მეორე: მართლაც იპოვეს თუ არა ტელეფონი?
ტელეფონის მპოვნელის, პაატა ფუტკარაძის, ჩვენება (კობალაძის საქმე): „ამა წლის 18 ოქტომბერს, დაახლოებით 11 საათზე, მე ვიმყოფებოდი თბილისში, ღრმაღელის მეტროს მიმდებარე ტერიტორიაზე, სადაც ვიპოვე „მოტოროლა V3“ მობილური, შავი ფერის ტელეფონი. ჩემ მიერ გადამოწმების შემდეგ აღმოჩნდა, რომ მისი IMEI-კოდია 35685007933670. მე იქვე მივიხედ-მოვიხედე, ხომ არ შეეძლო დაეკარგა ვინმეს, ასევე ვიფიქრე, ხომ არ იყო მოპარული, რაზედაც მე მინდოდა მისი წარმომავლობის დადგენა, რისთვისაც განცხადებით მივმართე ქ. თბილისის შს მთავარ სამმართველოს, რადგანაც მე ვარ ეკონომიურად მძიმე მდგომარეობაში. მე მისი გაყიდვა მისი წარმომავლობის  გარეშე არ მიფიქრია. შემეძლო მისი წარმომავლობის გარეშე გამეყიდა აღნიშნული მობილური ტელეფონი. მე ვიცი, თუ სად იბარებენ უყუთო და მოპარულ ტელეფონებს. ამგვარი პუნქტი მდებარეობს ქ. თბილისში ვაგზლის მოედანზე არსებულ სავაჭრო ცენტრ „პასაჟის“ მიმდებარე ტერიტორიაზე. სურვილი მაქვს, ვითანამშრომლო გამოძიებასთან და დავეხმარო იმ პირების გამოვლენაში, რომლებიც აწარმოებენ ზემოთ აღნიშნულ საქმიანობას“.
ტელეფონის მპოვნელის, ილია როგავას, ჩვენება (ჯიქურის საქმე): „2006 წლის 20 ოქტომბერს, დაახლოებით 11 საათზე, მე ვიმყოფებოდი ქ. თბილისში, ფილარმონიის მიმდებარე ტერიტორიაზე, კერძოდ, იქ არსებულ მიწისქვეშა გადასასვლელში, სადაც კიბეებზე ეგდო შავი ფერის „მოტოროლა V3“ ფირმის მობილური ტელეფონი. აღნიშნულ ტელეფონს მე შევუმოწმე IMEI-კოდი, რომელიც არის შემდეგი ციფრებით 35553700446. მისი პოვნის შემდეგ იქვე მივიხედ-მოვიხედე, რომ ხომ არ შეეძლო ვინმეს დაეკარგა იგი. თუმცა შეიძლება იგი ყოფილიყო  მოპარული და მოეშორებინათ თავიდან. სწორედ ამ მიზნით მე ის წარმოვადგინე პოლიციის ორგანოში, რათა შეემოწმებინათ, არის თუ არა აღნიშნული ტელეფონი მოპარული. აღნიშნული ტელფონის პოვნის შემდეგ, ჩემი ეკონომიური მდგომარეობიდან გამომდინარე, მე გამიჩნდა სურვილი, რათა გამეყიდა იგი. მე ვიცი, სად იბარებენ უყუთო და მოპარულ ტელფონებს. უყუთო ტელეფონებს ღებულობენ  თბილისში სავაჭრო ცენტრ „პასაჟის“; მიმდებარე ტერიტორიაზე. ამასთან დაკავშირებით, მე მზად ვარ, ვითანამრომლო პოლიციასთან“
აქ ჩნდება რამდენიმე ქვეკითხვა: თუ დაზარალებულებს მობილურები, მართლაც, მოჰპარეს, რატომ  გადაყარეს ქურდებმა ისინი მოპარვიდან რამდენიმე წუთში. ხომ ფაქტია, რომ ნივთს იმისთვის არ იპარავენ, რომ შემდეგ გადააგდონ.
გარდა ამისა, როგორ მოხდა, რომ ისეთ ხალხმრავალ ადგილას, როგორიც ფილარმონიისა და ღრმაღელის მეტროს მიმდებარე ტერიტორიებია, ტელეფონები მთელი დღეების განმავლობაში ხელშეუხებლად ეყარა.
... და სხვა კითხვები, რომლებიც სასამართლოს არ დაუსვამს
„მოტოროლა V3“ - საერთოდ არსებობდა თუ არა ეს ტელეფონები?
უცნაურია ის, რომ ორივე საქმეში ერთი და იმავე მარკისა და ფერის ტელეფონები ფიგურირებს. განსხვავებულია მხოლოდ ინდივიდუალური კოდი. როგავას მიერ მითითებული IMEI-კოდი დაკარგული ტელეფონის კოდს სრულიად არ ემთხვევა.  კიდევ ერთი: ჯიქური  ჩვენებაში ამბობს, რომ როგავა  მას „მოტოროლას“ კი არა, „ნოკიას“ ფირმის ტელეფონს სთავაზობდა და ისიც ხელზე არ ჰქონდა.
ორივე შემთხვევაში, პოლიციის ჩვენებით, დაკავებულ ჯიქურსაც და კობალაძესაც ადგილზე ჩხრეკა ჩაუტარდათ იმ მიზნით, რომ ტელეფონები ამოეღოთ. მაგრამ მათ ეს ტელეფონები არ აღმოაჩნდათ. ასევე ჩხრეკა ჩატარდა დაკავებულების ბინებშიც, მიუხედავად იმისა, რომ ორივე ადგილზევე დააკავეს და მათ ტელეფონები კიდეც რომ ეყიდათ, მაინც ვერ მოასწრებდნენ სახლში წაღებას.
ამ ჩხრეკის ოქმებით გამოძიება თავადვე ადასტურებს, რომ  ის მობილურები, რომლებიც 5 წუთის წინ კონკრეტულ პირებს მიჰყიდეს, მათ არ აღმოაჩნდათ. მაშ, საერთოდ არსებობდა კი ეს აპარატები სინამდვილეში? რა ადასტურებს მათ არსებობას?
ანდა: თუ დაზარალებულები მართლაც არსებობდნენ, ანუ ისინი, ვინც ტელეფონები დაკარგეს, მათთვის ნაპოვნი აპარატები ხომ უნდა დაებრუნებინათ? საქმის მასალებიდან ასეთი რამ არ დასტურდება.
თავად ტელეფონის მფლობელები: მიხეილ გოგია და  გიორგი ბერიკაშვილი ამჟამად თბილისში არ არიან. მიხეილ გოგიას მშობლები დანამდვილებით ვერ იხსენებენ, დაუბრუნეს თუ არა მათ შვილს ტელეფონი. თუმცა ზუსტად იციან, რომ ამჟამად მას მობილური საერთოდ არ აქვს: „მობილურის ნომერი როგორ მოგცე?!  არა აქვს. მოპარეს“.
არც იმით დაინტერესებულა ვინმე, რომ ჯიქურისა და კობალაძის დაკავების შემდეგ მოვლენები ისევ იდენტურად გაგრძელდა, ორივე საქმე გამოსაძიებლად თბილისის მთავარი სამმართველოს  გამომძიებელ ლ. დარახველიძესა და თბილისის  პროკურატურის განყოფილების პროკურორს მ. წიკლაურს გადაეცა. სხვათაშორის, ფუტკარაძისა და როგავას დაკითხვის ოქმებს, რომლებიც ტყუპისცალივით ჰგავს ერთმანეთს, ორივე შემთხვევაში ხელს გამომძიებელი დარახველიძე აწერს.
კიდევ ერთი დამთხვევა, ჯიქურისა და კობალაძის საქმეებში იდენტურია პროკურორ მ. წიკლაურის შუამდგომლობა თბილისის საქალაქო სასამართლოს სისხლის სამართლის  საქმეთა კოლეგიის თავმჯდომარის გ. შავლიაშვილისადმი: „გიორგი ჯიქურის (მეორე საქმეში კუკური კობალაძის) დანაშაული ალბათობის მაღალი ხარისხით დადასტურებულია დაზარალებულის დაკითხვის ოქმით, მოწმეების ჩვენებით, პირადი ჩხრეკის ოქმით, ფარული აუდიო და ვიდეო ჩანაწერებითა და საქმეში არსებული მასალების საერთო ანალიზით“.
კითხვები, რომლებსაც დამოუკიდებელი იურისტები უსვამენ სასამართლოს
ნინო ანდრიაშვილი, „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტი: „სასამართლოს არ გაურკვევია, მოიპარა თუ იპოვა ილია როგავამ მითითებული ტელეფონი. თუ იპოვა, როგორც იგი  განცხადებაში მიუთითებს, რაში დასჭირდებოდა გამოძიებასთან თანამშრომლობა. ნუთუ ტელეფონის პოვნა და საკუთარი ხელით პოლიციაში მიტანა დანაშაულია?!
ჩნდება ეჭვი, რომ როგავამ ტელეფონი თავად მოიპარა. პოლიციამ ეს დაადგინა და  თავისუფლების სანაცვლოდ თანამშრომლობა შესთავაზა, რაც პროვოცირებას, ტელეფონის სხვისთვის მიყიდვას გულისხმობდა. აქ ილია როგავას მხრიდან ორი სახის დანაშაული იკვეთება: სკ 145 მუხლი - დანაშაულის პროვოკაცია და სსკ 186-ე მუხლის I ნაწილი, წინასწარი შეცნობით დანაშაულებრივი გზით მოპოვებული ნივთის გასაღება“.
იურისტთა თქმით, სამართლიანი სასამართლო აუცილებლად იპოვიდა წინასწარი გამოძიების საქმეში ამ და სხვა ხარვეზებს, აღმოაჩენდა გარემოებებს, რომელთა საფუძველზე ძიება არასრულყოფილად ჩაითვლებოდა... რაც მთავარია, ბრალდების მხარის მიერ დაუჯერებელი ოდენობის გირაოს მოთხოვნის გამო ის მართლა „სიცილით მოკვდებოდა“- იდიომატურ თქმაში და არა იდიოტად ქცეული სიმართლის სახელით.
გამოძიება ჩატარდა პროექტის ფარგლებში: „სასამართლო სისტემის მონიტორინგი საქართველოში“ – „ადამიანის უფლებათა ცენტრისა“ და ჟურნალ „სიტყვის“ მიერ.

Railway Station for Policemen and Thieves
Giorgi Jikuri, an accused student was allowed out on a 100 000 GEL bail for having purchased a mobile phone that cost just 300 GEL, as imposed by the Tbilisi City Court. The case is rather strange in its essence but not unprecedented. The court has passed similar verdicts in several other cases. In this particular case, student Giorgi Jikuri was imposed with that bail in May of 2007. It happened in Tbilisi, at reformed court. Soon it was found out that police had detained some eight more people with the same charge and each of them had to pay 100 000 GEL.
Giorgi Jikuri is a student from Dusheti district. He lived at his aunt’s house in Tbilisi. The police arrested him on October 22, 2006 near the Railway station when he was buying a mobile phone.
Interrogation Extract Giorgi Jikuri (# 063127): “I left my aunt’s house at about 12:00 PM on October 22 2006 and went to the Railway Station. I intended to buy a mobile phone and was looking for a proper one. A stranger approached me and requested to pay 20 GEL in advance and he would be able to bring me a mobile phone within half an hour. I trusted him and gave money because he left his ID with me. As soon as this person left me several policemen came up and arrested me.”
Case on Mobile Phones – I
Giorgi Jikuri was searched on the scene of detention. However law enforcers could not find anything but money and student’s certificate on him. The house of his aunt, Elza Jikuri, was also searched where police could not find a mobile phone either.
Giorgi Berikashvili lost mobile phone “Motorola V3” with the identification code IMEI – 355537-00-446719-9 on October 17, 2006 and reported the lost phone to the Mtatsminda-Krtsanisi police department the next day. The police looked for that telephone first in the pocket of Jikuri and then in the house of his aunt.
On October 2006 Tbilisi Main Department of Internal Affairs received another report about a stolen mobile phone. Ilia Rogava, reported to the police that he had found a cell phone on the staircase close to Philharmonic Building in Tbilisi. He inquired whether this telephone was stolen or not and whether he had right to sell it.
One paragraph from the testimony of Rogava is particularly interesting: “I know who purchases stolen cell phones in Tbilisi. It is near the shopping mall “Pasaji”. I am ready to cooperate with the investigation regarding the situation.
According to case materials Rogava started to cooperate with the police based on the following plan. He went to “Bazroba” near the railway station with the “Motorola” of Berikashvili and offered Giorgi Jikuri to buy it. Simultaneously he was recording their conversation. Policemen were standing close and waiting for Jikuri to buy the stolen phone; they wanted to arrest him immediately.
This secret audio-recording was inserted into the case materials as convincing evidence. L. Darakhvelidze, investigator at Tbilisi Main department of Internal Affairs and M. Tsiklauri, prosecutor at Tbilisi Prosecutor’s Office wrote in the solicitation (27/7–4–) to G. Shavliashvili, chairperson of the Collegium of Criminal Cases at Tbilisi City Court that “crime committed by Jikuri is confirmed by an interrogation protocol of the victim; testimonies of witnesses, protocols of personal search and audio-video recordings.”
Based on those materials the prosecutor demanded the court to impose bail of 100,000 USD on Jikuri. The same solicitation to the court states: “Giorgi Jikuri has committed not that serious of a crime. He has not been sincere while interrogation. I consider that Giorgi Jikuri should be imposed with the bail of 100 000 USD and should remain in prison until he pays the bail.” The court satisfied this solicitation though they imposed 100 000 GEL on Jikuri instead of requested 100 000 USD.
Black Spots on Verdict
Fixing the amount has its own set of rules. Lia Chachukashvili, the attorney of the detainee and Nino Andriashvili, lawyer for the Human Rights Center, stated that the court should have estimated the amount of bail based on the gravity of crime and financial resources of the accused. Nevertheless, Tbilisi City Court imposed 100 000 GEL on a student for less grave crime. In this case the court considered neither gravity nor financial source of the accused.
Deficiencies in the verdict passed by Judge L. Shkubuliani are demonstrated by case materials that were provided by the prosecutor’s office, which do not contain evidence though the court based on those invalid materials that the verdict is based.
According to the search protocol mobile phone was found neither on Giorgi Jikuri nor in the house of his aunt.
Giorgi Jikuri did not plead that he had purchased a stolen mobile phone.
Video-audio recordings only demonstrate that Giorgi Jikuri had borrowed money and gave it to Rogava as a deposit. However, it is not clear whether the latter gave him mobile phone or not. Personally Jikuri states that he had paid part of the price in advance and Rogava went to bring the mobile phone.
Here we offer an extract from the conversation on the audio-recorder which was recorded by certain “33” (code) and it reveals two facts. Police uses forbidden methods to arrest people and Jikuri did not buy the mobile phone.
A man enters the booth and speaks with Giorgi:
The man:”Come here for a moment, I have forgotten your name.”
Giorgi: “Giorgi”
The man: “Sorry?”
G: “Giorgi”
The man: “Gio, come here, please.”
G: “Sorr,y I am busy and if you need something come yourself”.
The man: “Here I have this one. (He gave him a mobile phone). We know each other so I can give it for a discount. I need money.
G: No, I cannot buy it.
The man: I will give it to you for small price.
G: How much?
The man: Let us say 120 GEL.
G: No, sorry. Maybe other boys will buy it.
(he took the mobile phone and looking at it).
The man: Take it if you want. I do not want to lose time. You know what situation it is nowadays. I do not want to lose time so I can discharge it even more. I feel very bad and need money.
G:How much this time?
The man: “Pay 100 GEL and take it. It is not opened yet, nice one. We know each other and there is no problem. That’s why I am giving it for such a low price. There are a lot of strange people and I cannot trust them. I could not find “Tarasa” and Zaza. Luckily I met you. Come on tell me, how much will you pay?
G: I do not have that amount of money…
The man: just tell me how much you have. I badly need money
G: Was it ever opened?
The man: I do not know, see yourself. Why are you suspicious about me? Have you met me for the first time?
G: No, I cannot take it. Somebody might use it in pieces.
The man: How much can you pay?
G: I have only 80 GEL
The man: Do you have that money in cash now?
G: I can get it soon.
The man: “please, go and get it soon. Do not make me waiting here for a long time. You know cops are everywhere and I do not want them to arrest me. To tell the truth, I got hold of it yesterday; I have nothing to hide from you…
G: wait here. I will take money and return soon…
G: Here is the money.
The man: You are perfect man. In future I will get in touch with you again. You are perfect person, I swear.
(the end of the recording)
The recording was made by “33”.
The Judge Burst Out Laughing
Elza Jikuri, aunt of Giorgi Jikuri: “At the first trial the judge bursted out laughing. He ordered bailiffs to open the cage and release the boy, ashe had not committed crime. He went to make final decision and prosecutor and investigator followed him. Finally he stated that accused was imposed with the bail of 100, 000 GEL. I was shocked… Finally, Giorgi was sent to prison for 1 year. Before the trial seven months had already passed and he was released after 4 months.”
Student Giorgi Jikuri had to pay 100 000 GEL within 14 days according to the verdict.
The court could not decide whether a crime had actually been committed or not
Lia Chachukashvil, the attorney says that the judge was obliged to study case materials and determine for sure whether the crime had actually happened or not.
Lia Chachukashvili: “Jikuri did not commit a crime. Moreover, he became a victim of crime when police sent a person with audio and video recorder to set him up. Case materials demonstrated that Jikuri did not buy the mobile phone; he did not even want to buy it. He was compelled to buy it. Even if he wished to buy it, accused did not know that it was stolen. In parallel to it, it is not really estimated whether the owner had lost this mobile phone or it was stolen. Even if Jikuri knew that the telephone was stolen, this incident could be declared as attempted crime and nothing more.”
Same Story for Nine People
Case on Giorgi Jikuri is interesting because it is part of one larger operation. At that period of time police arrested nine people with the same charge. Everybody was charged for the purchase or selling a stolen telephone. Like Jikuri others amount of the bail was fixed at 100 000 GEL and they were sent to prison for one year or one year and half. All nine stories are completely the same and we were allowed to study all of them.
It must be pointed out that court did not pay attention to the fact that law enforcers used provocative methods to arrest people, and they conspired to set people up to buy stolen phones as entrapment. In Jikuri’s case video and audio recordings show that the accused was compelled to buy the mobile phone. Law enforcers did it despite the law which states that “provoking the crime or persuading a person to commit a crime is charged under Article 145 of the Criminal Code. The crime is punished for three-year-restricted freedom; or 6-month imprisonment or 4-year-imprisonment.”
Since the case materials evidently demonstrated the provocation of the policemen, Lia Chachukashvili, the attorney, requested investigation to react on the fact. Her petition to M. Abuladze, deputy Tbilisi Prosecutor, is in case materials where the attorney requested the prosecutor’s office to reply to her whether they started investigation or not against law enforcers who provoked Giorgi Jikuri.
The court did not pay attention to that fact either.
How Case Materials Are Fabricated
These nine people were arrested, one after another, they were all charged under the same accusation and court passed same verdicts on them. All these details look too suspicious in light of the circumstance.
We could study case materials only on two accused people: Giorgi Jikuri and Kukuri Kobaladze.
Case on Mobile Phones -2; or Find Ten Distinguishes
Like in case materials on Giorgi Jikuri, all documents on Kukuri Kobaladze (N 01065204)  started from the lost mobile phone which was later found by an accidental passer-by and sold it to Kobaladze in the presence of policemen. Policemen recorded the process as well.
The first question, whether anybody really lost the mobile phone, which makes us think when we are reading testimonies of victims in the case materials on Jikuri and Kobaladze. The investigative reports are written in equally poor Georgian; not only stories are the same but even phrases and wording.
We offer these two testimonies for comparison:
Testimony of victim Mikheil Gogia (case materials on Kobaladze): “On October 17 2006 I was travelling by bus # 86 in Tbilisi. It stopped at the bus-stop near the “Grmaghele Underground Station” and I got off. I wanted to buy phone card. However, I could not find the mobile phone in my pocket that I had bought several hours before. The mobile phone was “Motorola V3” with the identification code IMEI 356865-00-793367-0; I paid 280 GEL. I learned about the incident after getting off the bus. There were a lot of people on the bus and supposedly one of them must have taken it from my pocket. I cannot say who exactly was the pick-pocket was. I had put mobile phone in the outer pocket of my coat after I bought it.”
Testimony of victim Giorgi Berikashvili (case materials on Jikuri): “On October 17 2006 at about 2:00 PM I was near philharmonic building in Tbilisi. I had my mobile phone with me; “Motorola V3” with identification code of IMEI 355537 -00- 446719-9. I had my mobile phone in the outside pocket of my coat. I got off at the bus stop near the Philharmonic building. While getting off the bus I put the phone in the outside pocket of my coat. There were many people at the bus stop and were pushing towards the bus entrance. When I left the crowd I looked for my mobile hone and it was not in my pocket. I am sure that somebody had stolen my phone at the bus stop when I was getting off…”
Question II: Did anybody really find mobile phone?
Testimony of Paata Putkaradze, person who found lost phone (case materials on Kobaladze): On October 18 2006 at 11:00 AM I was near GrmaGhele underground station in Tbilisi where I found black Motorola VS; after having checked it the identification code of the mobile phone was IMEI 35685007933670. I looked around to find a person who could have lost it; I also wondered whether it was stolen or not. So I applied to the Tbilisi main department of the Internal Affairs to estimate the origin of the mobile phone; I am poor and wanted to sell it only after estimating its origin. However, I could sell it without applying to the police department because I know where stolen phones are accepted. This place is in the shopping mall “Pasaji” near the railway station in Tbilisi. I want to cooperate with the investigation and assist them to find out those people who conduct such kinds of activities.”
Testimony of Ilia Rogava, who found telephone (case materials on Jikuri): “On October 20 2006 at 11:00 AM I was near the philharmonic building in Tbilisi. I saw black “Motorola V3” on the staircase of the underground passage. I checked the code it was IMEI 35553700446. Having found it I looked around to see whether there was somebody who could lose it. However it could have been even stolen and I applied to the police station to check the origin of the phone. I wanted to sell it because I am not wealthy person. I know where stolen telephones are accepted; it is in shopping mall “Pasaji” and can cooperate with police regarding the issue.”
There are several questions: If the victims really had their mobile phones stolen why the thieves dropped the phones in the streets several minutes later. It is evident that something is not stolen for the purpose of dropping it in the street.
In addition, the incident happened in very crowded place like close to philharmonic building and Grmaghele underground station, telephones were on the ground without any attention for several days.
…and other questions, which were not asked by the court
“Motorola V3”- did these mobile phones really existed or not?
It is strange that mobile phones mentioned in both cases are of equal model and color. The only difference between the phones is the identification codes. However, the code of the telephone found by Rogava did not coincide with the code of the telephone that was actually lost. One more fact: Jikuri states in his testimony that Rogava was offering him the mobile phone of the model “Nokya” and not “Motorola” which Rogava did not have on him, by the way.
Kobaladze and Jikuri were searched on the scene of detention in both cases. However the police did not find phones on either of them. The houses of detainees were also searched though both of them were arrested on the scene of “crime” and could not manage have taken the stolen phones home.
The investigation confirms by the search protocols that the mobile phones, which were sold to concrete people, were not found on them five minutes later. So, these mobile phones did not exist at all. How can we prove the opposite?
Or: if victims really existed who lost telephones, they should have their cell phones returned. Case materials do not show similar activities were conducted.
Owners of the mobile phones: Mikheil Gogia and Giorgi Berikashvili are not in Tbilisi currently. Parents of Mikheil Gogia cannot remember whether police returned mobile phone to their son. However, they exactly know that at the moment he does not have mobile phone at all. “How can I give you his mobile phone? He does not have it; somebody picked it from him.”
Nobody got interested in the fact that after the detention of Jikuri and Kobaladze situation continued identically. Both crimes were investigated by L. Darakhvelidze, investigator at Tbilisi main department of internal affairs and then it was transferred to m. Tsiklauri, prosecutor of Tbilisi Prosecutor’s Office. By the way, interrogation protocols of Putkaradze and Rogava, which are completely equal, are signed by Darakhvelidze.
One more coincidence: solicitations of prosecutor M. Tsiklauri to G. Shavliashvili, chairperson of the Collegium of Criminal Cases at Tbilisi City Court, in both cases are equal as well. “Crime committed by Jikuri (by Kukuri Kobaladze in the second one) is confirmed by the interrogation protocol of the victim; testimonies of witnesses, protocols of personal search and audio-video recordings.”
Questions Asked By Independent Lawyers to the Court
Nino Andriashvili, lawyer for the Human Rights Center: “The court did not find out whether Ilia Rogava found the telephone mentioned in the case materials or stole it. If he found it as it is stated, why he should have cooperated with law enforcers. Is it crime when a person finds telephone and hands it at the police station?!
We doubt that Rogava personally stole this mobile phone. Police investigated his crime and offered him cooperation in exchange of freedom. Their offer was to provoke another person to buy the stolen telephone. Here we face two crimes committed by Ilia Rogava: one envisaged under Article 145 of the Criminal Code-provoking a crime and another envisaged under the Article 186, paragraph I of the Criminal Code – selling the thing that was got hold of through criminal way.”
Lawyers state that fair court could have found faults on the preliminary investigation. It could have found the circumstances based on which the investigation could have been considered incomplete… And one more fact- judge could really “burst out laughing” hearing the amount of imposed bail.
Lia Toklikishvili, leader of journalistic investigation
The investigation was carried out within the project “Monitoring of Judiciary System in Georgia” implemented by the Human Rights Center and the magazine “Word”.