„მახსოვს 7 ნოემბერი!“
2 ნოემბერს თბილისში, ტელეკომპანია „იმედთან“ არასამთავრობო ორგანიზაციები შეიკრიბნენ და მომავალი 7 ნოემბერისთვის დაგეგმილი საპროტესტო აქციების გეგმა საზოგადოებას  გააცნეს.
„ყველას, ვისთვისაც სულერთი არ არის პიროვნული ღირსება, ეროვნულ-სახელმწიფოებრივი ინტერესები და დემოკრატიული ფასეულობები, მოვუწოდებთ, 7 ნოემბერს, თბილისში, 15 საათზე, საზოგადოებრივი მაუწყებლის შენობასთან შევიკრიბოთ და მონაწილეობა მივიღოთ საპროტესტო მსვლელობაში“, - მოწოდებას, რომელიც სამოქალაქო საზოგადოებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების ინიციატივით მთელი საქართველოს მასშტაბით გავრცელდა, ქუთაისში, ისევე, როგორც დანარჩენ საქართველოში, ათასობით მოქალაქე შეუერთდა.
დღეს ქართველ ხალხს, 2007 წლის 7 ნოემბერს საქართველოს დედაქალაქში განვითარებული მოვლენების გახსენებისას, ზუსტად იგივე განცდა ეუფლება, რაც ორი წლის წინ ტელეკომპანია „იმედის“ დარბევისას. ირკვევა, რომ 7 ნოემბრიდან არცთუ ცოტა დროის გასვლისა და ქვეყანაში განვითარებული სხვა, არანაკლებ მნიშვნელოვანი მოვლენების მიუხედავად,  2007 წლის 7 ნოემბერი დავიწყებას არ ეძლევა.
ქუთაისში მცხოვრები რიგითი მოქალაქეებს ვთხოვეთ შვიდი ნოემბერი გაეხსენებინათ და ამ დღესთან დაკავშირებით უკვე ორი წლის მერე დაეფიქსირებინათ საკუთარი პოზიცია.
გიორგი ჯანელიძე, 29 წლის: „ხვალ ჩემი ქვეყნის ღირსების სადარაჯოზე ისევე დავდგები, როგორც ეს 2007 წლის 7 ნოემბერს გავაკეთე. მაშინ სააკაშვილს და მის მთავრობას ეგონა, რომ ხალხს შეაშინებდა და ფარ-ხმალს დააყრევინებდა. ყველას გვახსოვს, რომ ასე არ მოხდა. ხალხი დღესაც ბრძოლის განწყობაზეა და ამას ხვალინდელი და მომავალი დღეები აჩვენებს. სანამ ეს ცრუ სპექტაკლები და ვაიდემოკრატია არ დამთავრდება, არ გავჩერდებით“.
მარი ლაღაძე, 27 წლის: „მაშინ ხალხში ფრაზა გავრცელდა - „მახსოვს 7 ნოემბერი!“ ზუსტად ვიცოდი და დღესაც ვიცი, რომ მართლა მახსოვს და არც არასდროს დამავიწყდება. ეს იყო ძალიან ცუდი დღე ჩვენი ქვეყნის უახლეს ისტორიაში და ამ სირცხვილის ჩამორეცხვას ალბათ დიდი დრო დასჭირდება. ეს დღე პირადად ჩემთვის, სირცხვილთან, სისხლთან და ღირსების შელახვასთან ასოცირდება“.
მანანა ასათიანი, 43 წლის: „2007 წლის 7 ნოემბერს საქართველოს ხელისუფლებამ საკუთარი ქვეყნისა და ხალხის წინაშე უმძიმესი დანაშაული ჩაიდინა.  ეს საშინელი ფაქტი იყო, რომელიც მართლა სამარცხვინო ფურცლად შევა საქართველოს ისტორიაში. მიმართვას, რომელიც არასამთავრობო ორგანიზაციებმა გაავრცელეს, აბსოლუტურად ვუერთდები. დარწმუნებული ვარ, ჩემს აზრზე სხვა ბევრი ქართველიცაა. დაიღალა ხალხი სიცრუით და დროა, ეს სიცრუე ერთხელ და სამუდამოდ დასრულდეს“.
ტარიელ გიორგაძე, 61 წლის: „2007 წლის 7 ნოემბერი, როგორც თარიღი, საქართველოს ისტორიაში არასოდეს წაიშლება. ეს თარიღი საქართველოს ხელისუფლების დამსახურებაა, რომელიც მას, ადრე თუ გვიან, არ ეპატიება. სწორედ ამ თარიღს მოჰყვა საქართველოს წინააღმდეგ განხორციელებული რუსული აგრესია, რომელსაც ასობით და ათასობით ადამიანის უბედურება მოჰყვა. ჩვენ 2007 წლის 7 ნოემბერს ჩვენივე ხელისუფლებამ არ დაგვინდო და რატომ გვქონდა ილუზია, რომ რუსეთი დაგვინდობდა? რა ქნა რუსეთმა იმაზე მეტი, ვიდრე 7 ნოემბერს ტელეიმედის დარბევა და ფეხმძიმე ადამიანების ფეხქვეშ გათელვა იყო? რაც დათესა მაშინ ჩვენმა ხელისუფლებამ, ზუსტად ის მოიმკა შარშან აგვისტოში“.
თამაზ ჩირგაძე, 55 წლის: „მე არ ვიცი, რას აპირებს ხვალ საქართველოს მთავრობა. ვერ გეტყვით, რას გვეტყვის იგი ორი წლის შემდეგ საკუთარი ხალხის აწიოკებიდან. ერთი კი ვიცი, რომ ხალხი არ მოისვენებს, სანამ მიზანს არ მიაღწევს. ხალხი ვერ შეეგუება ამ ხელისუფლება, პოლიციურ რეჟიმს და და საერთოდ, ქვეყანაში არსებულ ვითარებას. სიმართლე უნდა ითქვას - ვერც ოპოზიციამ ივარგა და ხალხს მოლოდინი გაუცრუა. ახლა ჯერი ხალხზეა... სამოქალაქო საზოგადოებამ უნდა გადადგას ნაბიჯი წინ, დემოკრატიისკენ და უკან აღარ დაიხიოს. მხოლოდ ამ გზაშია ხსნა. სხვანაირად დავიღუპებით“.
მაკა გუმბერიძე, 33 წლის: „ახლაც იგივე განცდა მეუფლება, როგორც მაშინ, 7 ნოემბერს. მახსოვს, 8-ში ქალაქის ცენტრში რომ გამოვედი, იქაურობა პილიციელებით იყო სავსე. სამარისებური სიჩუმე იდგა... ქუთაისის მერიის წინ გზა იყო გადაკეტილი და პოლიციელები „წესრიგს ამყარებდნენ“. იმ წესრიგს ამყარებდნენ, რომელსაც არავინ არღვევდა... სკოლებიდან მასწავლებლები და მოსწავლეები გამოიყვანეს და ქალაქის ცენტრში შეკრიბეს. სასწავლო პროცესი ჩაშალეს... ეს იმიტომ გააკეთეს, რომ ხელისუფლებას შიში ჰქონდა, ხალხი თბილისისკენ არ დაძრულიყო. ვინც დაიძრა, ყველანაირად ხელი შეუშალეს. მძღოლებს მარშუტკები ჩამოართვეს. მოკლედ, ძალიან მძიმე დღეები იყო“.
ნელი გიგინეიშვილი, 61 წლის: „ასეთი დღეები არ ავიწყდებათ. ასეთი დღეების დავიწყება, უბრალოდ, არ შეიძლება“.

“I remember November 7!”
On November 2 non-governmental organizations gathered near the TV Company “Imedi” in Tbilisi and presented the plan of protest rallies for November 7, 2009.
“We call upon everybody, who cares about dignity, national and state interests and democratic values. to come to the Public Broadcasting at 3:00 pm in Tbilisi and take part in the protest walking “, the appeal was spread throughout Georgia and non-governmental organizations, thousands of citizens joined the initiative in Kutaisi as well as in other parts of Georgia.
Today, Georgian people feel the same when they remember the events of November 7, 2007 and raid in TV Company “Imedi”. Although much time has passed since November 7, 2007 and many other important events have happened in the country, November 7, 2007 is still unforgettable.
We requested citizens of Kutaisi to remember November 7 and express their position about this day 2 years laters.
George Janelidze, 29-year-old: “Tomorrow I will defend the honor of my country as I did on November 7, 2007. Saakashvili and his government thought they would frighten people and people would surrender. We all remember it. People are ready to fight today and the future will show us what to do. We will not stop until this false performance and poor democracy finish”.
Mari Laghadze, 27-year-old: “The phrase was spread among people then: “I remember November 7!”I knew exactly and I know it now that I will remember and never forget this day. This was very bad day in the latest history of our country and it takes a lot of time to discharge from this shame. This day is associated with shame, blood and disregarded honor for me”.
Manana Aasatiani, 43-year-old:”Georgian government committed a great crime before the country and its people on November 7, 2007. This was a terrible fact, which will be recorded as a page of shame in Georgian history. I join the appeal of non-governmental organizations. I am sure many Georgians agree with me. People are tired of fabrication and it is time to end it finally”.
Tariel Giorgadze, 61-year-old:” November 7, 2007 will be never removed from the history of Georgia. Georgian government did it and it will not be forgiven to them. Russian aggression against Georgia followed this date, which resulted into the disaster for hundreds and thousands of people. Our government did not mercy us and why we had illusion that Russia would mercy us? What did Russia do worse than dispersal of TV Company “Imedi” and trampling over pregnant people? Our government was punished for what they had done”.
Tamaz Chirgadze, 55-year-old:”I know what Georgian government is going to do tomorrow. I do not know what they will say after two years. But I know one thing that people will not stop until they achieve their goals. People will not put up with this government, police regime and situation in the country. We should say the truth- opposition did not realize the expectations of the people .Now it is time for the civil society to step forward towards democracy and should not retreat. We will be relieved only after that. Otherwise we will die”.
Maka Gumberidze, 33-year-old: “I have same feeling now as on November 7, 2007 I remember when I went in the city centre on November 8, it was full of policemen. There was terrible silence everywhere. Policemen were regulating order in front of Kutaisi City Hall, though nobody breached it. They took teachers and pupils out of schools to the city centre. They stopped educational process. It was done because government was afraid people would travel to Tbilisi. People started for the capital were stopped. They confiscated mini-buses from drivers. Shortly, it was hard”.
Neli Gigineishvili, 61-year-old:”Such days are not forgotten. Generally, we cannot forget those events”.