სახალხო დამცველის, გიორგი ტუღუშის მტკიცებით, 2009 წლის პირველი ნაწილის ანგარიში მთლიანად მისი ომბუდსმენობის პერიოდშია შექმნილი. ამის შესახებ გიორგი ტუღუშმა პარლამენტში ადამიანის უფლებათა დაცვის საპარლამენტო კომიტეტის სხდომაზე ანგარიშის განხილვისას განაცხადა.
ტუღუშის თქმით, მისთვისაც და მისი თანამშრომლებისთვისაც შეურაცხმყოფელია, როდესაც ამბობენ, რომ ეს ანგარიში მის მიერ არ არის მომზადებული და წინა ომბუდსმენმა დატოვა.
როგორც გიორგი ტუღუშმა აღნიშნა, მართალია, ანგარიშში ასახული ფაქტები სოზარ სუბარის მიერ არის შესწავლილი, თუმცა მისი ომბუდსმენად დანიშვნის პერიოდში ანგარიშის არც ერთი თავი არ იყო მომზადებული.
„ანგარიში, რომელიც დღეს პარლამენტშია შესული, თვენახევრის განმავლობაში მთლიანად ჩემი და ჩემი თანამშრომლების 24-საათიანი მუშაობის შედეგია“,-აღნიშნა ტუღუშმა.
რაც შეეხება 2008 წლის მეორე ნახევრის ანგარიშს, რომელიც პარლამენტში განუხილველი დარჩა, ამ საკითხზე გიორგი ტუღუშმა ჟურნალისტებთან კომენტარი კომიტეტის სხდომის დაწყებამდე გააკეთა და აღნიშნა, რომ ეს საკითხი მთლიანად პარლამენტის გადასაწყვეტია და მის მიმართ საყვედური არ უნდა იყოს გამოთქმული.
გიორგი ტუღუშმა კომიტეტის სხდომაზე ვრცლად ისაუბრა 2009 წლის პირველ ნახევარში მანიფესტაციების დროს გამოვლენილ დარღვევებზე.
ტუღუშის ინფორმაციით, სახალხო დამცველის აპარატში შექმნილი იყო მონიტორინგის ჯგუფები, რომლებმაც შეისწავლეს გადაცდომები როგორც სამართალდამცავთა მხრიდან, ისე მომიტინგეების მხრიდან.
გიორგი ტუღუშმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა სახალხო დამცველის რწმუნებულზე, რომელსაც 6 მაისს მანიფესტაციის დარბევისას, მიუხედავად იმისა, რომ შესაბამისი ტანსაცმელი ეცვა, მას მაინც მიაყენეს ფიზიკური შეურაცხყოფა სამართალდამცავებმა. სახალხო დამცველი მოითხოვს ყველა იმ სამართალდამცველის პასუხისგებაში მიცემას, რომლებმაც 2009 წლის 6 მაისს სახალხო დამცველის რწმუნებულს ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს. მისი თქმით, ასეთი ქმედებები ეწინააღმდეგება კანონმდებლობას და ხელს უშლის სახალხო დამცველის ინსტიტუტის ფუნქციონირებას.
სახალხო დამცველი განსაკუთრებულ ყურადღებას 6 მაისს პოლიციის სამმართველოსთან სამართალდამცავების მიერ უკანონო იარაღის გამოყენებაზე ამახვილებს. კერძოდ, მიტინგის დარბევისას გამოყენებული იყო რეზინის და პლასტმასის ტყვიები, რის შედეგადაც მომიტინგეებმა ძლიერი დაზიანებები მიიღეს. ერთ-ერთმა მათგანმა თვალიც კი დაკარგა.
სახალხო დამცველის თქმით, ამ ტყვიების გამოყენება მაშინ კანონსაწინააღმდეგო იყო. არალეტალური იარაღის – რეზინისა და პლასტმასის ტყვიების გამოყენება მხოლოდ 17 ივლისს „პოლიციის შესახებ“ კანონში შეტანილი ცვლილებით დაკანონდა.
ამასთან, გიორგი ტუღუშმა აღნიშნული ცვლილებებიც გააკრიტიკა. სახალხო დამცველის აზრით, მიუხედავად იმისა, რომ საჭირო იყო შეკრებებისა და მანიფესტაციების ახლებური რეგულირება პარლამენტის მიერ, 17 ივლისს მიღებული საკანონმდებლო ცვლილებები გარკვეულ ნაწილში ეწინააღმდეგება კონსტიტუციასაც და ადამიანის უფლებათა ქარტიასაც.
გიორგი ტუღუშმა პოლიციის მიერ ძალისა და უფლებამოსილების გადამეტების სხვა ფაქტებზე ისაუბრა. მისი თქმით, ამ ფაქტებმა განსაკუთრებით დასავლეთ საქართველოში იმატა, ამიტომ ეს ტენდენცია კარგად უნდა იყოს შესწავლილი და განსაკუთრებული ყურადღება მიექცეს სწორედ ქვეყნის დასავლეთ რეგიონებს.
გიორგი ტუღუში რეკომენდაციით მიმართავს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, გადადგას ქმედითი ნაბიჯები მსგავსი ფაქტების აღსაკვეთად და დარღვევებს მოჰყვეს ადეკვატური რეაგირება.

Public Defender Giorgi Tughushi claims the first part of the 2009 report of Public Defender was prepared after he came in office. Giorgi Tughushi stated about it at the session of the Parliamentary Commission of Human Rights when his report was discussed.
According to Tughushi, he and his colleagues feel insulted when people say the report was not prepared by them and previous ombudsman worked on it.
Giorgi Tughushi said although the report is about the facts that occurred during Sozar Subari was in office, not a single chapter was prepared during previous ombudsman.
“The report we have submitted to the parliament is result of 24-hour-work of mine and my colleagues,” said Tughushi.
As for the report of the second part of 2008 which remained undiscussed at the parliament, Giorgi Tughushi spoke about it with journalists before the session started in the committee. He said the parliament shall decide this problem and nobody should rebuke him about it.
Giorgi Tughushi spoke about the violation during the manifestations in the first half of 2009.
According to Tughushi monitoring groups were created at the Public Defender’s Office who studied those violations that were done by both law enforcement officers and demonstrators.
Giorgi Tughushi paid particular attention to the representative of the public defender who was physically assaulted on the rally on May 6 though he was wearing a special uniform of the observer. Public Defender requests to convict every law enforcement officer who physically assaulted and insulted the representative of the Public Defender on May 6 2009.  Tughushi said these facts blatantly breached the law and hinders the efficient activities of the public defender’s office.
Public Defender pays particular attention to the usage of illegal weapon by law enforcement officers to disperse demonstrators on May 6 in front of the police department. More precisely, they used rubber and plastic bullets and demonstrators received serious injuries. One of them even lost an eye.
According to Giorgi Tughushi, using similar bullets contradicted the law. Usage of nonlethal – rubber and plastic bullets was legalized only after amendments were introduced to the Law on Police on July 17, 2009.
Besides that, Giorgi Tughushi criticized those amendments to the law. He thinks although new regulation of the right on assembly and manifestation was necessary by the parliament, the legislative amendments adopted on July 17 contradicted both the Constitution of Georgia and Human Rights Charter.
Giorgi Tughushi spoke about other facts of excessive use of power and authority. He said similar facts more frequently occur in western Georgia; so this tendency should be seriously studied and we should pay particular attention to western regions of the country.
Giorgi Tughushi recommends to the Ministry of Internal Affairs to take urgent measures to eradicate similar facts and adequately react on the violations.