ამერიკის, დიდი ბრიტანეთისა და საფრანგეთის ელჩები არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შეხვდნენ
10 მარტს „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ოფისში დიდი ბრიტანეთის, საფრანგეთისა და აშშ-ის სრულუფლებიანი ელჩები საქართველოში უფლებადამცველი არასამთავრობო ორგანიზაციების - ადამიანის უფლებათა ცენტრის, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციისა და მრავალეროვანი საქართველოს წარმომადგენლებს შეხვდნენ.  საუბრის ძირითადი თემა იყო საქართველოში  უფლებადამცველების მდგომარეობა.
„ჩვენ ვისაუბრეთ, უფლებადამცველების თვალთახედვით, როგორი გარემო არსებობს საქართველოში უფლებადაცვითი საქმიანობის განსახორციელებლად. ასევე შევეხეთ კონკრეტულ საქმეებს, როცა უფლებადამცველები აცხადებენ, რომ მათზე ან მათ კოლეგებზე ხორციელდება ზეწოლა, სახელმწიფოს მხრიდან კი არ ხდება ამ საქმეების ეფექტური გამოძიება. ასევე ვისაუბრეთ ისეთ საქმეებზე, როცა გვაქვს ინფორმაცია, რომ სახელმწიფოს წარმომადგენლები პირდაპირ და ღიად მონაწილეობენ უფლებადამცველების დაშინებასა და შევიწროებაში. განვიხილეთ არნოლდ სტეპანიანის, ვახტანგ კომახიძისა და სხვათა საქმეები. ვისაუბრეთ იმ შემაშფოთებელ  ტენდენციაზეც, რომ მიმდინარეობს ზოგიერთი მედიასაშუალების გამოყენება, რათა მოხდეს საზოგადოებრივი აზრის მანიპულირება და უფლებადამცველების დისკრედიტირება საზოგადოების თვალში“, - განაცხადა შეხვედრის დასრულების შემდეგ ანა ნაცვლიშვილმა, „უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელის“ კოორდინატორმა საქართველოში.
შეხვედრის დასრულების შემდეგ, საფრანგეთის ელჩმა, ერიკ ფურნიემ ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ დიდი ინტერესით გაეცნო არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ წარმოდგენილ ინფორმაციას და დოკუმენტებს.
აშშ-ელჩის, ჯონ ბასის თქმით, მნიშვნელოვანია საქართველოში სხვადასხვა თვალსაზრისის მოსმენა დემოკრატიის განვითარებასა და ადამიანის უფლებების დაცვის კუთხით. ეს საქართველოს დემოკრატიული განვითარების მნიშვნელოვანი კომპონენტია და აუცილებელია ევრო-ატლანტიკური ინსტიტუტებისაკენ მისი მისწრაფებების განსახორციელებლად.
„იმისათვის, რომ ჩვენ ეფექტურად დავეხმაროთ საქართველოს ამ მისწრაფებების განხორციელებაში, გვჭირდება ვიცოდეთ, როგორია რეალური გარემოებები. იმისათვის, რომ ეს გავიგოთ, ჩვენ უნდა ველაპარაკოთ ადამიანებს, ვინც ამ საკითხებზე ყოველდღიურად მუშაობენ და თანაც - ძალიან ბეჯითად მუშაობენ, რათა გააძლიერონ ადამიანის უფლებების დაცვა და ხელშეწყობა საქართველოში“, - განაცხადა ჯონ ბასმა.
ელჩებმა ხაზი გაუსვეს უფლებადამცველების საქმიანობის მნიშვნელობას და წარმატება უსურვეს მათ.  „ჩვენ გვსურს, რომ საქართველო განვითარდეს. ამ პროცესში კი უფლებადამცველები არსებით როლს ასრულებენ“, - განაცხადა დიდი ბრიტანეთის ელჩმა, დენის კიფმა.
შეხვედრის ორგანიზატორი იყო „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ - „უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელის“ კოორდინატორი  საქართველოში.
„უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელი“ აერთიანებს 30 უფლებადამცველ ორგანიზაციას საქართველოში, სომხეთსა და აზერბაიჯანში. ქსელის მიზანია, ხელი შეუწყოს ადამიანის უფლებათა დამცველებისათვის უსაფრთხო და ხელსაყრელი სამუშაო გარემოს შექმნას და სამოქალაქო საზოგადოების როლის ამაღლებას რეგიონში.

Ambassadors of The United States, Great Britain and France Meet the Representatives of Human Rights NGOs
On March 10th, the British, French and US Ambassadors met with the representatives of the “Human Rights Center” (HRIDC), the “Georgian Young Lawyers Association” and “Multinational Georgia.” The aim of the meeting was to discuss the situation of human rights defenders in Georgia.
“We talked about the working environment of human rights defenders in Georgia. We also referred to concrete cases when the concerns raised by human rights defenders about pressure and harassment applied against them or their colleagues are not effectively investigated by the state, or when the state officials are themselves reported to be directly and openly involved in intimidation and harassment of defenders and journalists. In this regard amongst others we discussed the cases of Arnold Stepanyan  and Vakhtang Komakhidze. We also spoke about an alarming tendency of using some media outlets as a tool to manipulate public opinion and discredit human rights defenders in the public eye, which we are very concerned about” – said Ana Natsvlishvili, coordinator of the South Caucasus Network of Human Rights Defenders.
After the meeting, the French Ambassador, Mr. Eric Fournier stated that he was interested to get familiarized with the data and documentation presented by the human rights NGOs.
According to the U.S. Ambassador, Mr. John Bass, it is important to hear from a wide set of perspectives about the development of democracy and promotion and protection of human rights in Georgia. And that is an important component of Georgia’s democratic development and its ability to realize its aspirations of membership before the range of Euro-Atlantic institutions.
“So, for us to be effective in helping Georgia to realize these aspirations, we need to understand what the real circumstances are and in order to do that, we need to talk with people who are working on these issues every day and working very hard to advance the respect and promotion of human rights in Georgia” – Mr. John Bass said.
Ambassadors underlined the importance of the work human rights defenders do and wished them success in their activities. “We want Georgia to develop and human rights defenders play the core role in this process”, - said Mr. Denis Keefe, the British Ambassador to Georgia.
The meeting was organized by the Human Rights Center, coordinator of the South Caucasus network of Human Rights Defenders.
The South Caucasus Network of Human Rights Defenders unites 30 human rights NGOs in Armenia, Azerbaijan and Georgia. The Network seeks to facilitate creation of a safer and enabling environment for human rights defenders in the South Caucasus and to strengthen their voices in the region and internationally. Creation of the Network is financially supported by the European Union.