ევროპული ქვეყნები მონაწილეობას იღებენ ისეთი აღჭურვილობის გლობალურ ვაჭრობაში რომელსაც ფართოდ იყენებენ წამების ან სხვა სასტიკი მოპყრობის დროს; ამის შესახებ მტკიცებულებები წარმოადგინა „ამნესტი ინთერნეშენალმა“ („საერთაშორისო ამნისტიამ“) და ომეგას კვლევითმა ფონდმა ახალ ანგარიშში, რომელიც 16 მარტს გავრცელდა. ამ დოკუმენტის სრულ ვერსიაში საქართველოც არის მოხსენიებული. კერძოდ, აღნიშნულია, რომ საქართველო წამების იარაღებს გერმანიიდან და ჩეხეთიდან ყიდულობდა.
კედელზე მისაბმელები, რკინის ხელბორკილები და ელექტროშოკის „მკლავები“ და „ბორკილები“ რომლებიც ატარებენ 50 000 ვოლტს... წამების ეს იარაღები ჩამოთვლილია ანგარიშში „სიტყვებიდან საქმეებამდე“.
ანგარიშის თანახმად, მსგავსი საქმიანობები კვლავ გრძელდებოდა, მიუხედავად იმისა, რომ 2006 წელს ევროპის მასშტაბით მიიღეს კანონი, რითაც აიკრძალა საერთაშორისო მასშტაბით წამებისა და სასტიკი მოპყრობისათვის განკუთვნილი პოლიციური და უსაფრთხოების აღჭურვილობით ვაჭრობა.
2006 წლის კანონი ასევე არეგულირებს სხვა აღჭურვილობით ვაჭრობასაც, რომლებიც
ასევე ფართოდ გამოიყენება წამებისათვის მთელს მსოფლიოში.
ანგარიშს ფორმალურად განიხილავენ ევროპის პარლამენტის ადამიანის უფლებათა ქვეკომიტეტის შეხვედრაზე ბრიუსელში.
ამნესტი ინთერნეშენალი და ომეგას კვლევითი ფონდი მოუწოდებენ ევროკომისიას და ევროკავშირის წევრ ქვეყნებს, გამოასწორონ საკანონმდებლო ხარვეზები, რაც განხილულია ანგარიშში. ასევე, მოუწოდებენ ევროკავშირის წევრ ქვეყნებს, ადეკვატურად განახორციელონ და აამუშაონ კანონი.
„ევროპული კონტროლის დანერგვა წამების იარაღის ვაჭრობაზე, ადამიანის უფლებადამცველი ორგანიზაციების კამპანიის შემდეგ კანონმდებლობის ამოსავალი ნაწილი იყო. მაგრამ ამ კონტროლის ამოქმედებიდან სამი წლის შემდეგ რამდენიმე ევროპულმა ქვეყანამ ვერ შეძლო კანონის ნორმალურად განხორციელება“, - განაცხადა ამნესტი ინთერნეშენალის ევროკავშირის ოფისის ხელმძღვანელმა ნიკოლას ბეგერმა.
„ჩვენი კვლევა ცხადყოფს, რომ მიუხედავად ახალი კონტროლის მექანიზმებისა, რამდენიმე წევრი სახელმწიფო, მათ შორის - გერმანია და ჩეხეთის რესპუბლიკა, 2006 წლის შემდეგაც ყიდის პოლიციურ იარაღებს და ბორკილებს სულ ცოტა ცხრა ქვეყანაში, სადაც ამნესტი ინთერნეშენლმა დაადგინა ამ იარაღების წამების დროს გამოყენების ფაქტები“, - განაცხადა ამნესტი ინთერნეშენალის სამხედრო უსაფრთხოებისა და პოლიციის მენეჯერმა ბრაიან ვუდმა.
„უფრო მეტიც, მხოლოდ შვიდმა ქვეყანამ შეასრულა საკუთარი ვალდებულებები კანონის წინაშე და საჯაროდ გააკეთა მოხსენება კანონის შესაბამისად განხორციელებული ექსპორტის შესახებ. ვშიშობთ, მხოლოდ რამდენიმე ქვეყანა არ ასრულებს თავის ვალდებულებებს კანონიერად“.
კანონში არსებული ხარვეზები უფლებას აძლევს სამართალმდაცველებს, ივაჭრონ ისეთი აღჭურვილობით, რომელსაც სხვა არანაირი დანიშნულება არა აქვს, გარდა წამებისა და სასტიკი მოპყრობისა.
„სიტყვიდან საქმედ უნდა იქცეს წევრი სახელმწიფოების მტკიცე გადაწყვეტილება, შეწყვიტონ წამება ყველაგან, სადაც ის ხდება. მათ ეფექტური კონტროლი უნდა დაამყარონ პოლიციური და უშიშროების აღჭურვილობით ევროპულ ვაჭრობაზე და უზრუნველყონ, რომ მსგავსი საქონელი არ გახდეს წამების იარაღი“, - განაცხადა კვლევის ფონდის მკვლევარმა მაიკლ კროულიმ.
ანგარიშის ძირითადი დასკვნები ასეთია:
• 2006 წლიდან 2009 წლამდე ჩეხეთმა გასცა ლიცენზია, იარაღი მიეყიდათ 6 ქვეყანისთვის - ბულგარეთისთვის, რუმინეთისთვის, მექსიკისთვის, აშშ-სთვის, მონღოლეთისთვის და საქართველოსთვის. საუბარია ბორკილებზე, ელექტროშოკის იარაღებსა და ქიმიურ შესასხურებლებზე; ამ ქვეყნებში პოლიცია და უშიშროების სამსახურები ადრე იყენებდნენ მსგავს იარაღს წამებისა და სასტიკი მოპყრობის დროს.
• გერმანიამ გასცა მსგავსი ლიცენზია სამ ქვეყანაზე, რომლის საფუძველზე მოხდებოდა ფეხის ბორკილებისა და ქიმიური შესასხურებლების მიყიდვა;
• სამართალდამცველი ორგანოების მომმარაგებლები იტალიასა და ესპანეთში ხელს უწყობდნენ 50 000 ვატის გამტარი ელექტროშოკების ბორკილებისა და სამკლაურების გაყიდვას, რომელიც პატიმრებისათვის უნდა გამოყენებულიყო. კანონში არსებული ხარვეზი საშუალებას აძლევს მათ, ივაჭრონ, მიუხედავად იმისა, რომ მსგავსი ელექტროგამაბრუებელი ქამრების იმპორტიც და ექსპორტიც აკრძალულია ევროკავშირის მასშტაბით.
• 2005 წელს ევროკავშირის წევრმა ქვეყანამ - უნგრეთმა განაცხადა, რომ გეგმავდა ელექტროგამაბრუებელი ქამრების შეტანას საკუთარ ციხეებში და პოლიციის განყოფილებებში, მიუხედავად იმისა, რომ მათი ექსპორტ-იმპორტი აკრძალულია, რადგან ეს ქამრები წამებისა და სასტიკი მოპწრობის დროს გამოიყენება.
• ევროკავშირის 27 წევრი ქვეყნიდან მხოლოდ შვიდმა განაცხადა, რომ აწარმოებდნენ პოლიციური და უშიშროების აღჭურვილობის ექსპორტს მარეგულიერებელი კანონების შესაბამისად.
• ანგარიში ასევე განიხილავს ევროკავშირში განხორციელებული ვაჭრობის მასშტაბებს და ასევე წევრი სახელმწიფოების მიერ ადეკვატური ზომების მიღების აუცილებლობას რათა ინფორმაცია მიაწოდონ მოვაჭრეებს მათი ვალდებულებების შესახებ.
ხუთმა წევრმა ქვეყანამ განაცხადა, რომ მათ არა აქვთ ინფორმაცია პროცედურების შესახებ (ბელგია, კვირპოსი, იტალია, ფინეთი და მალტა) ან იარაღის ექსპორტიორების შესახებ (ბელგია, კვირპოსი და იტალია), რასაც ითვალისწინებს მარეგულირებელი ნორმები.
მიუხედავად ყველაფრისა, ანგარიში აჩვენებს, რომ ამ ხუთი ქვეყნიდან სამ ქყვეყანაში (ფინეთში, იტალიასა და ბელგიაში) კომპანიებმა საჯაროდ განაცხადეს მედიასთა, რომ ისინი ყიდიან იმ იარაღებს, რომელიც ნებადართულია კანონის მიხედვით და იწარმოება მესამე ქვეყანაში.
საბაჟოს მოხელეებმა დაადასტურეს გერმანიის პარლამენტის წევრებთან საუბრის დროს, რომ მათ აღმოაჩინეს ელექტროშოკების აპარატურის უკანონო გადაზიდვები გერმანიიდან საქართველოში, ბანგლადეშში, რუმინეთსა და ირანში.

Amnesty International Exposed Georgia in Purchase of Tools of Torture
European companies are participating in the global trade in types of equipment widely used in torture or other ill-treatment, according to evidence presented in a new report by Amnesty International and the Omega Research Foundation released on March 16. In the full version of the report Georgia is also mentioned. More precisely, the report states that Georgia purchased torture tools from Germany and Czech Republic.
Fixed wall restraints, metal "thumb-cuffs", and electroshock "sleeves"
and "cuffs" that deliver 50,000V shocks to detained prisoners are amongst the "tools of torture" highlighted in the report, /*From Words to Deeds*/, which was published on Wednesday.
Such activities have continued despite the 2006 introduction of a Europe-wide law banning the international trade of policing and security equipment designed for torture and ill-treatment.
The 2006 law also regulates the trade in other equipment widely used in torture around the world.
The report will be formally discussed at the meeting of the European Parliament's Sub-Committee on Human Rights in Brussels on Thursday.
Amnesty International and the Omega Research Foundation are calling on the European Commission and EU Member States to close legislative loopholes highlighted in the report, and for EU Member States to adequately implement and enforce the regulation.
"The introduction of European controls on the trade in 'tools of torture', after a decade of campaigning by human rights organizations, was a landmark piece of legislation. But three years after these controls came into force, several European states have failed to properly implement or enforce the law," said Nicolas Beger, Director of Amnesty International's EU office.
"Our research shows that despite the new controls, several Member States, including Germany and the Czech Republic, have since 2006 authorized exports of policing weapons and restraints to at least nine countries where Amnesty International has documented the use of such equipment in torture," said Brian Wood, Amnesty International's Military Security and Police manager.
"Moreover, only seven states have fulfilled their legal obligations to publicly report their exports under the Regulation. We fear that some states are not taking their legal obligations seriously.”
Loopholes in the legislation also permit law enforcement suppliers to trade equipment which has no other use but for torture or ill-treatment.
"As part of their commitments to combat torture wherever it occurs, Member States must now turn their words into deeds. They must impose truly effective controls on the European trade in policing and security equipment, and ensure that such goods do not become part of the torturer's toolkit," said Michael Crowley, a researcher for the Omega Research Foundation.
The main findings of the report include:
• Between 2006 and 2009, the *Czech Republic* issued export licenses covering shackles, electric shock weapons and chemical sprays to six countries where police and security forces had previously used such equipment for torture and other ill-treatment;
• *Germany* issued similar licenses to three such countries for exports of foot-chains and chemical sprays;
• Law enforcement equipment suppliers in *Italy* and *Spain* have promoted for sale 50,000V electric shock "cuffs" or "sleeves" for use on prisoners. A legal loophole permits their trade despite essentially similar electric "stun belts" being prohibited for import and export across the EU;
• In 2005 one EU Member State – *Hungary *– declared its intention to introduce electric "stun belts" into its own prisons and police stations, despite the import and export of such belts subsequently being prohibited on the grounds that their use inherently constitutes torture or ill-treatment;
• Only seven of 27 EU Member States have publicly reported their export authorizations of policing and security equipment controlled by the Regulation, despite the Regulation legally requiring all Member States to do so.
• The report also highlights the extent of the trade across the European Union, and the need for adequate outreach by Member States to inform traders of their obligations.
Five Member States have stated that they are unaware of any producers (*Belgium, Cyprus, Italy, Finland, Malta*) or exporters (Belgium, Cyprus, Italy) of equipment covered by the Regulation.
Nonetheless the report shows that companies in three of these five countries (Finland, Italy and Belgium) have stated openly in media interviews or on their websites that they supply items which are covered by the Regulation, often manufactured in third countries.