გიორგი ფაშალიშვილის „რეაბილიტირებულ სახლში“
„სიღნაღი მთელს ევროპაში ულამაზესი ქალაქია. ვერც ჩინელები, ვერც ამერიკელები და თურქები ვერ ააშენებენ ისე სწრაფად, ხარისხიანად და ენთუზიაზმით, როგორც ჩვენ“, - ეს განცხადება პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა განახლებული სიღნაღის პომპეზურ პრეზენტაციაზე გააკეთა. ამ განცხადებიდან წელიწადნახევრის შემდეგ, სიღნაღში, რამდენიმე ქუჩაზე საცხოვრებელი სახლები ინგრევა, რეაბილიტირებული ხის აივნები საღებავჩამოცლილი და მორყეულია, ქალაქში გადაადგილება სიცოცხლისთვის სახიფათოა - სამშენებლო კომპანიების მიერ უხარისხოდ შესრულებულისამუშაოების გამო სარაჯიშვილისა და ჭავჭავაძის ქუჩებზე ელექტროენერგიის მავთულები პირდაპირ გზებზე ყრია და ნებისმიერ დროს შეიძლება ადამიანის სიცოცხლე იმსხვერპლოს.
„სანიაღვრე არხები არ არის და წვიმის დროს მიწა წყალს მიაქვს. მიწაშია ჩაყრილი ელექტროენერგიის მავთულები და სატელეფონო ქსელი ზემოთ რჩება და გარეთ გასვლის გვეშინია ხოლმე. ბავშვებს საერთოდ არ ვუშვებთ, სანამ მავთულებს ისევ მიწით არ
| სიცოცხლისთვის საშიში ელექტროსადენები სარაჯიშვილის ქუჩაზე |
ბარათაშვილის, რუსთაველის და 9 აპრილის ქუჩებზე, რეაბილიტაციისას, მშენებლებმა მესაკუთრეთა ნებართვის გარეშე სახლებს სახურავები გადახადეს და კრამიტით გადახურეს, საიდანაც ნალექის დროს შენობებში წყალი ჩადის.
„სარეაბილიტაციო სამუშაოების დროს ჩემს სახლს თუნუქის სახურავი გადახადეს და კრამიტით გადახურეს, საიდანაც წვიმა ჩამოდის და ოთახებში გუბეები დგება. დახმარებისათვის სამშენებლო კომპანიის ხელმძღვანელობას არაერთხელ მივმართე. დამპირდნენ, რომ ფაქტი არ გამეხმაურებინა და პრობლემას მოაგვარებდნენ, მაგრამ მომატყუეს. მერე გუბერნატორის ადმინისტრაციაც ჩავაყენე საქმის კურსში, თუმცა უშედეგოდ“, - აღნიშნავს რუსთაველის ქუჩა 14-ში მცხოვრები გიორგი ფაშალიშვილი.
რეაბილიტაციისას დაზარალდნენ 9 აპრილის ქუჩაზე მცხოვრებნი მარინე ჭაბაშვილი, ზაირა კოკილაშვილი და ლელა ღვინიაშვილიც.
ზაირა კოკილაშვილი: „სახლი ფაქტობრივად მეშლება. კრამიტიდან წყალი ჩამოდის, კედლები ჩამოიშალა, იატაკი წყლით არის გაჟღენთილი და ოთახებს ობი მოედო. ელექტროგაყვანილობაც დაზიანდა. მარტოხელა ვარ. სამშენებლო კომპანიას არაერთხელ მივმართე თხოვნით, რომ ჩემი საცხოვრებელი სახლი იმ მდგომარეობაში მოეყვანათ, როგორიც სიღნაღის რეაბილიტაციამდე იყო, მაგრამ ყურადღებას არავინ მაქცევს“.
მარინე ჭაბაშვილი: „ჩემი სახლიც სიღნაღში სარეაბილიტაციო სამუშაოების მიმდინარეობისას დაზიანდა. ოთახებში წყალი ჩამოდის, კედლები დანესტილია, იატაკი აიყარა, ავეჯიც დაზიანდა. სამი წელია, სამშენებლო კომპანია „ქოლორის“ დირექტორი ზვიად ჭოლოკავა დაზიანებული ადგილების აღდგენას მპირდება, მაგრამ მატყუებს. ნერვიულობისგან დედაც გარდამეცვალა“.
სიღნაღის რეაბილიტაციის შედეგად დაზარალებულებმა დახმარებისთვის სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგეობასაც არაერთხელ მიმართეს.
„გამგეობაში რამდენიმე განცხადებაა შემოსული, სადაც განმცხადებლები აღნიშნავენ, რომ სარეაბილიტაციო სამუშაოების მიმდინარეობისას სახურავების თუნუქის ფენილის კრამიტით საფარველის შეცვლის დროს ატმოსფერული ნალექების შედეგად საცხოვრებელი სახლები დაზიანდა. გამგეობის შესაბამისი სამსახურის თანამშრომლებმა ადგილზე შეადგინეს დეფექტური აქტები, რომელიც არაერთხელ გაეგზავნა სარეაბილიტაციო სამუშაოების მწარმოებელ კომპანია „თბილისს“. 2009 წელს, წერილით ორჯერ მივმართე კომპანიის ხელმძღვანელობას და დაზიანებული სახლების შეკეთება ვთხოვე, თუმცა წერილებს შედეგი დღემდე არ მოჰყოლია“, - აცხადებს სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგებელი ნოდარ კოჭლამაზაშვილი.
სამშენებლო კომპანია „თბილისის“ გენერალური დირექტორი გონერი ყურაშვილი გამგებლის თხოვნის შეუსრულებლობის მიზეზად ფინანსურ სიძნელეებს ასახელებს. „მიუხედავად ჩვენი დავალებისა, კომპანია „თბილისის“ შვილობილმა კომპანიამ, შპს „ქოლორმა“ ვერ შეძლო გამგებლის წერილებში მოცემული სამუშაოების შესრულება, ფინანსური სიძნელეების გამო“, - აღნიშნავს ყურაშვილი.
სამშენებლო კომპანიებმა სიღნაღის რეაბილიტაცია დასრულებულად ისე გამოაცხადეს, რომ ბევრი სამუშაო დასრულებული არ იყო. მაგალითად, თავსახურების გარეშე დატოვეს საკანალიზაციო ჭები.
2008 წლის 24 სექტემბერს სარაჯიშვილის ქუჩაზე მდებარე უთავსახურო ჭაში 18 წლის ეთერ ჩითინაშვილი ჩავარდა. ჭაში ჩავარდნილი გოგონა მისმა ძმამ გონებადაკარგული იპოვა. გოგონამ სხეულის სხვადასხვა სიმძიმის დაზიანებები მიიღო. ოჯახის წევრებმა დაზარალებულის სამკურნალოდ ყველაფერი გაყიდეს, სახლის გარდა, ფინანსური დახმარებისათვის რაიონის ხელმძღვანელობასაც არაერთხელ მიმართეს, მაგრამ ჩითინაშვილებს არავინ არაფრით დახმარებია.
| სიღნაღის გამგეობის შენობა შიგნიდან |
მორყეული და მოშლილია სტეფანწმინდის ეკლესიის კიბე, რომლითაც სიღნაღში ჩასული თითქმის ყველა ადამიანი სარგებლობს და საიდანაც მთელი სიღნაღი ჩანს.
სიღნაღის რეაბილიტაცია 2007 წელს დაიწყო. მუნიციპალიტეტის გამგებლის ნოდარ კოჭლამაზაშვილის განცხადებით, სარეაბილიტაციო სამუშაოებზე დღემდე 22 მლნ ლარი დაიხარჯა.
სიღნაღის რეაბილიტაციის პროგრამის კოორდინაციას და საპროექტო სამუშაოების შესრულებაზე კონტროლს საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ფონდი ხელმძღვანელობდა.
ჩვენს შეკითხვაზე, რატომ იყრება ქვაფენილი ხშირად და რატომ არის რეაბილიტირებულ სიღნაღში ამდენი პრობლემა, ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი არჩილ გოგსაძე გვპასუხობს: „სიღნაღი რთული რელიეფის ქალაქია. როცა წვიმა მოდის და წყალი ერთ ადგილას გუბდება, ქვაფენილი შეიძლება ამოიყაროს. რამდენჯერაც აიყრება, მეორე დღეს უნდა მივიდეს მუნიციპალური სამსახური და გააკეთოს. რაც შეეხება იმას, რომ თუ რამე წუნი აღმოჩნდა, დროულად ასწორებენ“.
15 მარტს სიღნაღის რეაბილიტაციის შემდეგი ეტაპი დაიწყო. სარეაბილიტაციო სამუშაოებზე 286 000 ლარი დაიხარჯება. სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგებლის ნოდარ კოჭლამაზაშვილის განცხადებით, დაგეგმილია მეორე საზოგადოებრივი ტუალეტის აშენება, სასმელი წყლის ორი შადრევნის, ცირკის მოედნის მოწყობა და ატრაქციონების დადგმა.

Movement Is Dangerous In European Sighnaghi
“Sighnaghi is the most beautiful city in Europe. Neither Chinese, nor Americans, nor Turkish people can build the houses so fast, with such a high quality and enthusiasm, like we did it”, stated president Mikheil Saakashvili at the pompous presentation of renovated Sighnaghi. A year and a half later, in Sighnaghi, residential houses in several streets of the city are pulling down. Reconstructed balconies have the paints removed and need repeated repair-works. Moving around the city is life threatening because of poorly done work by the construction companies, electricity wires in Sarajishvili and Chavchavadze streets are scattered on the streets and they can kill a person at any moment.
“There is no street sewage system in the city, and during rain the water brings sand. Electricity wires lie on the ground and the communication network remains on the top; so we are afraid to go out. We do not allow our children to go out at all before the wires are buried deeply in the ground,” said resident of Sarajishvili Street Zeinab Kokiashvili.
During reconstruction, construction workers removed the roofs of the houses in Baratashvili, Rustaveli and April 9 Street without permission of the residents and covered them with ceramic plates from where rain water leaks into the houses.
“During the renovation works, they removed tin plates from my roof and covered with ceramic plates; now rain is leaking into the house and making ponds in the rooms. We appealed to the administration of the construction companies and they promised to resolve the problem if we do not make it public, but they deceived me. Then I petitioned to the regional governor’s administration but all in vain,”
Life threatening electricity wires in
Sarajishvili Street
said resident of Rustaveli Street N 14 Giorgi Pashalishvili.
During the renovation, the houses of the April 9 Street Marine Chabashvili residents Zaira Kokilashvili and Lela Ghviniashvili were also damaged.
Zaira Kokilashvili: “My house is in fact pulling down. The water is leaking from the ceramic plates. The walls are damaged; the floor is damp and the rooms got moldy. The electricity system has already been damaged. I am a lonely person; I petitioned to the construction company several times and asked them to return my house in the position it was before the reconstruction. However, nobody pays attention to me.”
Marine Chabashvili: “My house was damaged during the reconstruction activities too. The water is leaking into the rooms. The walls are damp; the floor and furniture are damaged. The director of the construction company “Color” Zviad Cholokava has been promising me to repair the house, but he lies. My mother died because of nervousness.”
After the renovation activities, people who were harmed appealed to the Sighnaghi district administration several times.
“We have sent several appeals to the district administration where applicants state that their houses were damaged after tin roofs were replaced by ceramic plates and rain started leaking into the houses. Employees of the corresponding departments of the district administration drew up defect protocols on the place, which were sent to the construction company “Tbilisi” several times. In 2009, I petitioned to the head of the company two times and requested them to repair the houses; however, nothing has been done yet,” said Sighnaghi district governor Nodar Kochlamazashvili.
Director General of the construction company “Tbilisi” Goneri Kurashvili claims that they cannot repair the houses because of lack of fund. “Although we ordered to repair the houses, our branch company “Color Ltd” could not carry out the reconstruction activities because of financial problems,” said Kurashvili.
Construction companies declared that the reconstruction of the Sighnaghi city was completed though many things were not completed. For example, sewage wells were left without lids.
On September 24, 2008, 18-year-old Eter Chitinashvili fell into the well in Sarajishvili Street. Her brother found her unconscious in the well. The girl had serious injuries. Family members sold everything for medical treatment except their house. They petitioned to the district administration for assistance but nobody assisted the family at all.
The building of Sighnaghi district administration building is in poor conditions. Water is leaking into the rooms. The floor is so damaged that citizens cannot walk
Interior of the Sighnaghi District Administration
building
properly. The holes in the floors are hid under tables.
The staircase of the Stepantsminda Church is also damaged though almost every visitor of Sighnaghi city climbs this staircase to view the landscape.
The reconstruction activities in Sighnaghi started in 2007. District governor Nodar Kochlamazashvili said 22 million GEL was spent on the work.
The Foundation for the Cultural Heritage of Georgia coordinated and observed the renovation program of Sighnaghi. We asked the executive director of the foundation Archil Gogsadze why stones are popping out from the recently-repaired pavement and he answered: “Sighnaghi is a city with complicated shape. When it rains and water collects in one place, the pavement might be damaged. Corresponding service should repair it the next day. As for the faults on the carried out rehabilitation activities, they are improving everything timely.”
On March 15, the second stage of Sighnaghi renovation program started. 286 000 GEL will be spent on the purpose. Nodar Kochlamazashvili said they plan to build a second public toilet; two fountains for drinking water; and a ground for circus and sideshows.