ნაციონალური გარიგება
საქართველოში 2010 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების სამართლიანად ჩატარება, როგორც პრეზიდენტმა სააკაშვილმა აღნიშნა, ქვეყნის ღირსების საკითხია. მან „ნაციონალური მოძრაობის“ წევრებს ისიც უთხრა, რომ „სალაპარაკო არ მიეცათ ოპოზიციური პარტიებისთვის“, რაც საარჩევნო პროცესში სახელისუფლებო პარტიის ჩაურევლობასაც გულისხმობდა. თუმცა, კახეთის მაგალითზე აღმოჩნდა, რომ საუბნო საარჩევნო კომისიების მდივნებს, რომლებიც ოპოზიციურმა პარტიებმა წარადგინეს და წესით, ოპოზიციის ინტერესებს უნდა იცავდნენ, „ნაციონალურ მოძრაობასთან“ აქვთ კავშირი.
პროლოგი
2008 წლის საპარლამენტო არჩევნები „ერთიანმა ნაციონალურმა მოძრაობამ“ მოიგო, რომელმაც პარლამენტში 150 ადგილიდან 119 დაიკავა. პოლიტიკური გარემო მას შემდეგ მკვეთრად პოლარიზებული რჩება. მრავალმა ოპოზიციურმა პარტიამ პარლამენტის მუშაობას ბოიკოტი გამოუცხადა, მათი მტკიცებით, არჩევნების დარღვევებით ჩატარების მიზეზით. ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის შეფასებით, პოლიტიკური დაძაბულობის ზრდას ხელი შეუწყო 2008 წლის აგვისტოს შეიარაღებულმა კონფლიქტმა. 2009 წლის აპრილის თვეში თბილისში ფართომასშტაბიანი დემონსტრაციები გაიმართა. მონაწილეები მოითხოვდნენ კონსტიტუციური და საარჩევნო რეფორმების გატარებას, ასევე მედიისა და სასამართლო სისტემის თავისუფლებას და პოლიტპატიმრების გათავისუფლებას.
ვაშინგტონში დაფუძნებული საერთაშორისო საქმეთა ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) ხელშეწყობით, 2009 წლის მარტში საარჩევნო რეფორმის სამუშაო ჯგუფის წევრებმა მოლაპარაკებები დაიწყეს. ამ პროცესში პოლიტიკურ პარტიებთან ერთად სადამკვირვებლო ორგანიზაციებიც მონაწილეობდნენ. მოლაპარაკებების შედეგად თვითმმართველობის არჩევნებისთვის საკანონმდებლო ცვლილებებზე მომუშავე ჯგუფი შეთანხმდა, რომ საუბნო საარჩევნო კომისიებში მდივნების თანამდებობას ოპოზიციის წარმომადგენლები დაიკავებდნენ. 2009 წლის დეკემბერში, აღნიშნული შეთანხმება პარლამენტმა ერთიან საარჩევნო კოდექსში ცვლილებით დაამტკიცა. 221 მუხლის მე-2 პუნქტის 21 ქვეპუნქტის  თანახმად, „საუბნო საარჩევნო კომისიის მდივანი აირჩევა პარტიების მიერ დანიშნულ წევრთაგან, გარდა წინა საპარლამენტო არჩევნებში საუკეთესო შედეგების მქონე პარტიის მიერ დანიშნული წევრისა“.
„ახალი მემარჯვენეების“ ერთ-ერთი ლიდერის, მამუკა კაციტაძის განმარტებით, არჩევნების დროს ყველა პროცედურა მდივნის ხელმოწერით ფორმდება და მისი ოპოზიციიდან დანიშვნის შესახებ მიღებული გადაწყვეტილება მეტად მნიშვნელოვანია.
საარჩევნო კოდექსის 39-ე მუხლის თანახმად, საუბნო-საარჩევნო კომისიის მდივანი: „ამზადებს კომისიის განკარგულებათა პროექტებს; პასუხისმგებელია საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე; ადგენს საარჩევნო კომისიის სხდომების ოქმებს, მათ შორის, კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელ ოქმებს; ახორციელებს საარჩევნო კოდექსით მინიჭებულ სხვა უფლებამოსილებას“.
ამ ცვლილების პარალელურად, საარჩევნო კოდექსის 55-ე და 12626-ე მუხლებით განისაზღვრა, რომ კენჭისყრისა და არჩევნების შემაჯამებელ ოქმებში შეტანილი მონაცემების გადასწორება იწვევს შესაბამისი საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის ან მდივნის დაჯარიმებას 2000 ლარის ოდენობით. რესპუბლიკური პარტიიდან ცენტრალური საარჩევნო კომისიის წევრის ზურაბ მარაქველიძის განცხადებით, NDI-ს ოფისში მოლაპარაკებების დროს ადმინისტრაციულ სასჯელთან დაკავშირებით საუბარი არ ყოფილა და ეს ცვლილება პარლამენტმა კოდექსში მას შემდეგ შეიტანა, რაც საკანონმდებლო ცვლილებებზე მომუშავე ჯგუფი შეთანხმდა, რომ უბნებზე მდივნებს ოპოზიცია შეარჩევდა.
პარლამენტის ვიცე-სპიკერმა სახელისუფლებო პარტიიდან მიხეილ მაჭავარიანმა განაცხადა, რომ „საარჩევნო კოდექსში შეტანილი ცვლილებები, რომელიც ძალიან რთული შრომის პროდუქტია, არის ძალიან დიდი ნაბიჯი იმისკენ, რომ საქართველოში თავისუფალი არჩევნები ჩატარდეს“.
82,6% - „ჩვენ თვითონ“, „მრეწველები“ და „ქრისტიან დემოკრატები“
საუბნო საარჩევნო კომისიები ყოველი არჩევნებისთვის ხელახლა იქმნება. საარჩევნო კოდექსის 36-ე მუხლის საფუძველზე, საუბნო-საარჩევნო კომისიის 6 წევრს ირჩევს შესაბამისი საოლქო საარჩევნო კომისია სრული შემადგენლობის უმრავლესობით, ხოლო 7 წევრს ნიშნავენ კვალიფიციური პოლიტიკური პარტიები. კვალიფიციური სუბიექტი არის პოლიტიკური პარტია ან ბლოკი, რომელიც პარლამენტში ფრაქციით არის წარმოდგენილი, ან უკანასკნელ არჩევნებში პროპორციული სისტემის საფუძველზე მიიღო საქართველოს ამომრჩეველთა ხმების არანაკლებ 4%-ისა.
ცესკოს ღონისძიებათა გრაფიკის მიხედვით, საუბნო-საარჩევნო კომისიები ბოლო ვადის ამოწურვამდე, ანუ 26 აპრილამდე დაკომპლექტდა. საარჩევნო კოდექსში შესული ბოლოდროინდელი ცვლილებების თანახმად, საუბნო საარჩევნო კომისიების მდივნები არჩეულ იქნენ ოპოზიციური პარტიების წევრებიდან, რაც მნიშვნელოვანი ელემენტია საარჩევნო პროცესების დემოკრატიულობისა და გამჭვირვალობისათვის“, - აღნიშნა 26 აპრილს ცესკოს თავმჯდომარე ზურაბ ხარატიშვილმა ჩვენთან საუბარში.
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის სტატისტიკური მონაცემებით, კანონით მინიჭებული ეს უფლება, ყველა ოპოზიციურმა პარტიამ გამოიყენა, თუმცა კახეთის მასშტაბით, 305 საარჩევნო უბნიდან 252 საარჩევნო უბანში მდივნების თანამდებობები პარტიების „ჩვენ თვითონ“, „მრეწველების“ და „ქრისტიან - დემოკრატიული მოძრაობის“ სიებით წარდგენილმა წევრებმა დაიკავეს. როგორც ჩვენმა ჟურნალისტურმა გამოძიებამ აჩვენა, ოპოზიციური პარტიების მიერ წარდგენილი მდივნების უმრავლესობა მმართველ პარტიასთან, ნაცმოძრაობასთან კავშირშია. ზოგი მათგანი საჯარო მოხელეა, ზოგიც - სახელმწიფო დაფინანასებაზე მყოფი ორგანიზაციის თანამშრომელი. ამ ტიპის სამუშაო ადგილების შენარჩუნება კი, საქართველოს სხვა რეგიონების მსგავსად, კახეთშიც ადგილობრივი ხელისუფლების კეთილგანწყობაზეა დამოკიდებული.
აღსანიშნავია, რომ „ჩვენ თვითონ“ და „ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობა“ ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში ერთი საარჩევნო ბლოკის სტატუსით მონაწილეობს.
მდივნების კავშირები ნაცმოძრაობასთან
პოლიტიკურ გაერთიანებას „ჩვენ თვითონ“ კახეთის რვა მუნიციპალიტეტიდან არც ერთში საკუთარი ოფისი არა აქვს და არც წარმომადგენლები ჰყავს. ამ პარტიიდან საუბნო-საარჩევნო კომისიების წევრები ძირითადად მასწავლებლები არიან.
სადამკვირვებლო ორგანიზაცია „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ პროგრამების დირექტორის, ნინა ხატისკაცის განცხადებით, მასწავლებლები, როგორც საჯარო მოსამსახურეები, სახელისუფლებო ზეწოლას განიცდიან და ისინი ხელისუფლებისათვის სანდო ადმინისტრაციულ რესურსს წარმოადგენენ.
გურჯაანის მე-12 საარჩევნო ოლქის მუკუზნის მე-12 საარჩევნო კომისიის მდივანი მზევინარ ხეჩოშვილი - პარტიდან „ჩვენ თვითონ“, ამავე სოფლის საჯარო სკოლის საქმის მწარმოებელია; ამავე პარტიიდან, სოფელ ჩუმლაყის მე-19 საარჩევნო უბნის მდივანი ნინელი გოგოსაშვილი ჩუმლაყის საჯარო სკოლის დაწყებითი კლასის ხელმძღვანელია; ჩუმლაყის მე-20 საარჩევნო უბნის მდივანი ნუნუ ბერულაშვილი, ასევე ჩუმლაყის საჯარო სკოლის მასწავლებელია; სოფელ ველისციხის მე-14 საარჩევნო უბნის მდივანი ნინო ლეკაშვილი სოფელ ველისციხის საჯარო სკოლის საზოგადოებასთან ურთიერთობის მენეჯერია; სოფელ ვაზისუბნის მე-11 საარჩევნო უბნის მდივანი ტარიელ აბაზაშვილი, 2008 წლის 21 მაისის საპარლამენტო არჩევნებისთვის, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ საარჩევნო შტაბის კოორდინატორი იყო სოფელ ვაზისუბანში.
მასწავლებლები, სახელმწიფო ორგანიზაციების თანამშრომლები და „ნაციონალური მოძრაობის“ აქტივისტები არიან საუბნო-საარჩევნო კომისიების წევრები და მდივნები პარტიიდან „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს“. გურჯაანის მე-12 საარჩევნო ოლქის ნომერ პირველი საარჩევნო უბნის მდივანი მზია ათაბეგაშვილია. იგი ს/ს „კურორტ ახტალის“ ბუღალტერია. კურორტი „ახტალა“ სახელმწიფო ორგანიზაციაა. პირველი საარჩევნო უბნის თავმჯდომარეა ამავე კომპანიის დირექტორი, „ნაციონალური მოძრაობის“ აქტიური მხარდამჭერი გოგა უტიაშვილი;
გურჯაანის მე-5 საარჩევნო უბნის მდივანი „მრეწველების“ სიით წარდგენილი წევრი ზურაბ მჭედლიძეა, რომელიც სააქციო საზოგადოება „გურჯაანგაზის“ მთავარი ბუღალტერია. კომპანიის დირექტორი გიორგი მაჭავარიანი კი ამავე საარჩევნო უბნის თავმჯდომარეა;
გურჯაანის მე-4 საარჩევნო უბნის მდივანი ასევე „მრეწველების“ სიით წარდგენილი მანანა არაყიშვილია. იგი შპს „კომუნალური სერვისის“ ეკონომისტია. ეს ორგანიზაცია მთლიანად გურჯაანის მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტიდან ფინანსდება და მისი წლიური დაფინანსება 134 700 ლარს შეადგენს. ორგანიზაციის დირექტორი დავით იმერლიშვილია. მისი მეუღლე, თამარ სამხარაული გურჯაანის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს კანცელარიის გამგეა, ამჟამად კი მე-4 საარჩევნო უბნის თავმჯდომარედ არის დანიშნული. აღსანიშნავია, რომ დავით იმერლიშვილის კუთვნილ შენობაშია განთავსებული „ნაციონალური მოძრაობის“ გურჯაანის რაიონული საარჩევნო შტაბი;
სოფელ გურჯაანის 22-ე საარჩევნო უბნის მდივანია „მრეწველების“ სიით წარდგენილი ნანული ჩუგოშვილი. იგი შპს „აისი - გურჯაანის ნაყინის“ თანამშრომელია. ამ კომპანიის გენერალური დირექტორი გურამ ბერიკაშვილი გურჯაანის რაიონში „ნაციონალური მოძრაობის“ პარტიული სიის მე-4 ნომერია.
სოფელ ვეჯინის 26-ე საარჩევნო უბნის მდივანი „მრეწველების“ სიით წარდგენილი თამარ პაპაშვილია, რომელიც სოფელ ვეჯინის საჯარო სკოლაში ინფომენეჯერად მუშაობს.
სოფელ კარდენახის საჯარო სკოლის მასწავლებლები არიან მაია თანდაშვილი და ნინო ტეტელოშვილი, რომლებიც კარდენახის 31-ე და 33-ე საარჩევნო უბნებში „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს“ კვოტით მდივნებად არიან დანიშნულნი.
სოფელ ჩუმლაყის საჯარო სკოლის მასწავლებელია ნუნუ ბერულაშვილი, რომელიც „მრეწველების“ სიით ჩუმლაყის მე-20 საუბნო - საარჩევნო კომისიის წევრი და მდივანია.
ჩვენ დავუკავშირდით რამდენიმე საარჩევნო უბნის მდივანს და ვთხოვეთ, აეხსნათ, როგორ მოხდა, რომ ისინი კომისიის წევრებად ოპოზიციურმა პარტიებმა წარადგინეს, მაშინ როდესაც სახელისუფლებო პარტიის მხარდამჭერთა ჯგუფში მოიაზრებიან.
შორენა ზურაბიშვილი, ყვარლის საარჩევნო ოლქის 21-ე შილდის საარჩევნო უბნის მდივანი პარტიიდან „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს“:
– კომისიაში ნათესავმა შემიყვანა, რა მნიშვნელობა აქვს თქვენთვის, ვინ არის. ჩატარდა კრება, დამასახელეს მდივნად და ამირჩიეს.
- ვინ დაგასახელათ მდივნად?
- პარტიის „ჩვენ თვითონ“ წარმომადგენელმა თამარ კევლიშვილმა.
- „მრეწველების“ წევრი ხართ?
- დიახ ვარ.
- პარტიის წევრის მოწმობა გაქვთ? შეგიძლიათ მაჩვენოთ?
- არა, არ მაქვს. არ ვარ პარტიის წევრი.
- იცით, ვინ არის პარტიის რაიონული ორგანიზაციის ხელმძღვანელი?
- არ ვიცი და არც მაინტერესებს“.
მაია შალუტაშვილი, შილდის 22-ე საარჩევნო უბნის მდივანი პარტიიდან „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს“.
– კომისიის მდივნად ია იორდანიშვილმა წარმადგინა, რომელიც კომისიის წევრია პარტიიდან „ჩვენ თვითონ“. „მრეწველების“ წევრი არ ვარ, კომისიაში ამ პარტიის სიით ახლობელმა შემიყვანა.
- ვინ არის თქვენი ახლობელი, „მრეწველების“ წევრია? პარტიის რაიონულ ორგანიზაციაში ვინმეს იცნობთ?
- რა მნიშვნელობა აქვს თქვენთვის. არავის არ ვიცნობ“.
მზევინარ ხეჩოშვილი,  გურჯაანის საარჩევნო ოლქის მუკუზნის მე-12  საარჩევნო კომისიის მდივანი, პარტიიდან „ჩვენ თვითონ“:
– კომისიაში როგორ მოვხვდი და როგორც სხვები მოხვდნენ. შემიყვანეს.
- ვინ შემოგთავაზათ, რომ პარტიის „ჩვენ თვითონ“ კვოტით კომისიის წევრი ყოფილიყავით?
- გითხარით, რომ როგორც სხვები მოხვდნენ, ისევე მოვხვდი მეც.
- არჩევნებზე მუშაობის გამოცდილება გაქვთ?
- კი, ვმუშაობდი.
- როდის და რაზე მუშაობდით? 2008 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის კომისიის წევრი იყავით?
- არა, აგიტატორი ვიყავი უბანზე.
- რომელი პარტიიდან?
- საიდან ვიქნებოდი, „ნაციონალური მოძრაობიდან“. (საუბარში საუბნო-საარჩევნო კომისიაში საოლქო კომისიის მიერ არჩეული წევრი ჩაერია: პაატა დავითაია როგორი ოპოზიციაც არის, ისეთივე ოპოზიციონერიც არის ეს. რას ერჩით?).
- ხო, მეტი რა გინდა რა.
- ხელისუფლებიდან შეგიყვანეს და რასაც გავალებენ იმას აკეთებთ?
- ხო. მერე, მეტი რა გაინტერესებს? რა პრობლემაა. ნუ მიწყობ სასამართლოს“.
ნუნუ ბერულაშვილი, გურჯაანის საარჩევნო ოლქის სოფელ ჩუმლაყის მე-20 საარჩევნო უბნის მდივანი, პარტიიდან „ჩვენ თვითონ“: „პარტიის წევრი არ ვარ. მასწავლებლები დაგვიბარა სოფლის გამგებელმა აბო კასრელიშვილმა სოფლის გამგეობის შენობაში და იქ მოვილაპარაკეთ. კასრელიშვილმა მითხრა, რომ საუბნო-საარჩევნო კომისიის წევრად ერთ-ერთი ოპოზიციური პარტიიდან ვიქნებოდი და მეც დავთანხმდი“.
მაია გაბიტაშვილი, გურჯაანის საარჩევნო ოლქის სოფელ ვეჯინის 26-ე საარჩევნო უბნის მდივანი, პარტიიდან „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს“: „კომისიაში წევრად სოფლის გამგებელმა გურამ ჭანყოშვილმა შემიყვანა“.
როგორ მოახერხეს ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებმა საუბნო-საარჩევნო კომისიებში ოპოზიციური პარტიების „მრეწველების“ და „ჩვენ თვითონ“ კვოტით სასურველი პირების წარდგენა? ამ კითხვით „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს“ თავმჯდომარეს ზურაბ ტყემალაძეს მივმართეთ, რომლის ხელმოწერითაც არის დადასტურებული კომისიების წევრებად კანდიდატურების წარდგენის ბლანკები. „მე არც გვარი ვიცი, არც სახელი და არც მამის სახელი. კანდიდატურებს რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარე არჩევს. „ნაციონალები“ არ არიან ჩვენი პარტიიდან წარდგენილები და თუ მოხვდნენ, რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარის ბრალია“, - აღნიშნა ტყემალაძემ.
საარჩევნო კოდექსის 37-ე მუხლის თანახმად, საოლქო–საარჩევნო კომისიას უფლებამოსილი პარტიის გადაწყვეტილება საუბნო–საარჩევნო კომისიის წევრის დანიშვნის შესახებ წარედგინება არჩევნების დღემდე არაუგვიანეს 46-ე დღისა, ანუ 2010 წლის 30 მაისის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისთვის, ბოლო ვადა 14 აპრილი იყო. „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს“ გურჯაანის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარის ლადო ქიტუაშვილის განცხადებით, მან პარტიის ცენტრალურ ოფისში, საუბნო-საარჩევნო კომისიის წევრებად დასანიშნი პირების კანდიდატურების სია, შესაბამის დოკუმენტაციასთან ერთად, 10 აპრილს წარადგინა.
ლადო ქიტუაშვილი: „10 აპრილს, დღის 3 საათზე, თბილისში, ნაფარეულის ქუჩაზე, „მრეწველების“ ოფისში თვითონ ჩავიტანე პარტიის აქტივისტების სია გურჯაანის 51-ვე უბანზე. კომისიის წევრის არც ერთი კანდიდატურა „ნაციონალურ მოძრაობასთან“ არ ასოცირდებოდა. სია პარტიის საქმეთა მმართველს ქალბატონ როენა ჭელიშვილს ჩავაბარე. ამას ესწრებოდა პარტიის რეგიონების კურატორი მურმან კაცაძეც.
სამშაბათს, 13 აპრილს, მე დავუკავშირდი ოფისს, ველაპარაკე ბატონ კაცაძეს, რომელმაც მითხრა, რომ რწმუნებას და სპეციალურ ბლანკებს, რაზედაც უნდა გადამეტანა შეთანხმებული სია და წარმედგინა საოლქო-საარჩევნო კომისიაში, ცენტრალური ოფისიდან აქტივისტი ჩამომიტანდა. ჩემთვის არც რწმუნება გადმოუციათ და არც ბლანკი.
14 აპრილს, რამდენჯერმე დავრეკე ოფისში და პასუხი ვერ მივიღე, ტელეფონი გამითიშეს. ამის შემდეგ დავუკავშირდი გურჯაანის საოლქო საარჩევნო კომისიაში „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს“ კვოტით დანიშნულ წევრს ნაზი ქიტუაშვილს, რომელიც ჩემი მეუღლეა და ვთხოვე, გაერკვია, რა ხდებოდა ჩვენი პარტიის სიასთან დაკავშირებით. აღმოჩნდა, რომ საოლქო-საარჩევნო კომისიაში, ჩემი გვერდის ავლით, უცნობი პირის მიერ უკვე წარდგენილი იყო „მრეწველების“ მოთხოვნა კომისიის წევრებად კანდიდატურების დანიშვნასთან დაკავშირებით. ვინ შეიტანა ეს სია, ჩემთვის უცნობია. ქალბატონმა ნაზიმ გადმომცა სიის ქსეროასლი. როცა ჩემს მიერ პარტიის ცენტრალურ ოფისში წარდგენილ სიას, საოლქო კომისიიდან მიღებული სია შევადარე, აღმოჩნდა, რომ ჩემს მიერ შერჩეული 51 კანდიდატურიდან მხოლოდ 5 იყო დატოვებული. დანარჩენი ჩემთვის უცნობი ხალხია. მათ „მრეწველებთან“ არანაირი შეხება არ ჰქონიათ. მე კომპრომისებიც ვიცი, მოლაპარაკებაც ვიცი და ყველას ინტერესის გათვალისწინებაც. მაგრამ, ვინც შეეცდება, რომ იმ 51 კაცის თვალში, გამყიდველად წარმომაჩინოს, პარტიაში დარჩენას ჩემთვის აზრი არ აქვს“.

The president of Georgia Saakashvili stated that fair municipal election of Georgia in 2010 is the issue of dignity for the country. He ordered the members of the National Movement not to ‘give reason to the opposition parties for complaining” about their involvement in the election process. However, in Kakheti region, the secretaries in the election commissions, who were introduced by the opposition parties and were to protect the interests of them, in fact cooperate with the National Movement.
Prologue
“The United National Movement” won the parliamentary elections in 2008 and occupied 119 out of total 150 seats in the parliament. The political environment has been extremely polarized since then. Many opposition parties boycotted the parliament, claiming the elections were rigged. According to the evaluations of the OSCE democratic institutions and human rights office, the armed conflict in August of 2008 increased the political tension. In April of 2009, the large-scaled protest demonstrations started in Tbilisi. Demonstrators requested constitutional and election reforms; freedom of media and judiciary, and release of political prisoners.
With the support of the Washington based National-Democratic Institute (NDI) for international affairs, in March of 2009 the group members working on the election reform started negotiations. The monitoring organizations also participated in the process together with local political parties. As a result, the group agreed to grant the position of the secretaries in the election commissions to the opposition parties. In December of 2009, the parliament introduced the amendment to the Election Code. In accordance to the Article 221 Part 2 - 21 of the Code, “the secretary of the election commission shall be elected among the members introduced by the parties except the member who was appointed by the party wining the previous elections.”
A leader of the opposition political party “the New Rights” Mamuka Katsitadze said every procedure is registered by the secretary during the election process and decision to elect him/her from the opposition parties was very important.
According to the Article 39 of the Election Code, the secretary of the election commission: “prepares the projects of the commission resolutions; is responsible for the release of public information; draws up the protocols of the commission sessions, among them the final protocols too; s/he implements other responsibilities envisaged under the Election Code.”
In parallel to these amendments, the Article 55 and 12626 of the Election Code imposes the fine of 2 000 GEL over the chairperson or secretary of the election commission if any corrections are made into the polling or final protocols. Member of the Central Election Commission from the Republic Party Zurab Marakvelidze said, during the negotiations in the office of the NDI they did not discuss the administrative liability at all and the parliament introduced the amendment after the working group agreed the secretaries will be from the opposition parties.
Vice-speaker of the parliament from the ruling party Mikheil Machavariani said “the amendments to the Election Code, which is a product of a very tough work, is a serious step towards the fair elections.”
82, 6% - “By Ourselves,” “Entrepreneurs” and “Christian-Democrats”
New election commissions are set up for each election. Based on the Article 36 of the Code, 6 commission members in the polling stations are elected by the corresponding district election commissions; the 7 members are elected by the qualified political parties. A qualified party is a political party or a block, which has a fraction in the parliament; or has gained more than 4 % of voters during the previous elections.
According to the timetable of the CEC, the commissions in the polling stations were staffed before the deadline – April 26. In accordance to the recent amendments to the code, the secretaries were elected from the opposition parties – that is important point for the democracy and transparency of the election procedures; the chairman of the CEC Zurab Kharatishvili stated on April 26.
According to the statistic data of the CEC, every opposition party enjoyed this right; however, in Kakheti region, the members of the opposition parties By Ourselves, Entrepreneurs and Christian-Democrat Movement appointed their representatives on the position of the secretaries in 252 out of total 305 polling stations. Our journalistic investigation exposed that most of those secretaries are somehow connected with the ruling party. Some of them are public servants; others working at the institutions funded from the state budget. Like other regions of Georgia, in Kakheti people can keep their jobs if they do not annoy the local authority.
It is noteworthy, that the “By Ourselves” and Christian-Democrat Party participate in the municipal elections with the status of one election block.
Links between Secretaries and the National Movement
Political union “By Ourselves” does not have office in any of eight districts of Kakheti region; they do not have representatives either. The commission members in polling stations from this party are mostly teachers. Program director of the monitoring organization Transparency International – Georgia Nina Khatiskatsi stated that teachers, as public servants, are under governmental oppression and they are administrative resource acceptable for the government. Secretary of the election commission in Mukuzani village polling station # 12 in Gurjaani election district # 12 Mzevinar Khechoshvili represents the party By Ourselves and she is the manager of the village public school; secretary of the polling station # 19 in the village of Chumlaki Nineli Gogosashvili is a teacher of the primary school in the village; secretary of the polling station # 20 in the same village Nunu Berulashvili is a teacher of the public school; secretary of the polling station # 14 in the village of Veslitsikhe Nino Lekashvili is a public relation manager of the village public school; secretary of the polling station # 11 in the village of Vazisubani Tariel Abazashvili was coordinator of the election HQ of the ruling party during the parliamentary elections on May 21, 2008 in the village.
Teachers, public servants and activists of the National Movement are members and secretaries of the polling stations from the political party Industry Will Survive Georgia (Entrepreneurs). Secretary of the first polling station in Gurjaani election district # 12 Mzia Atabegashvili is accountant of the JSC “Resort Akhtala”. The resort-house is a state organization. The director of the same JSC and active supporter of the National Movement Goga Utiashvili is the chairman of the first polling station; secretary of the polling station # 5 in Gurjaani district Zurab Mchedlidze represents the political party “Entrepreneurs” but he is chief accountant of the JSC GurjaanGaz; the director of the same company Giorgi Machavariani is the chairman of the same polling station.
Secretary of the polling station # 4 in Gurjaani district Manana Arakishvili also represents the Entrepreneurs but she is an economist of the Communal Service Ltd. This organization is totally funded from the Gurjaani district budget and its annual funding amounts to 134 700 GEL. The director of the organization is Davit Imerlishvili. His wife Tamar Samkharauli is a head of the chancellery at the Gurjaani municipality board. Currently, she is the chairwoman of the polling station # 4. It is noteworthy that the election HQ of the National Movement in Gurjaani is located in the building owned by Davit Imerlishvili.
Secretary of the polling station # 22 in the village of Gurjaani is Nanuli Ghugoshvili from the “Entrepreneurs” but she is an employee of the “Aisi – Gurjaani Ice-Cream, Ltd”. Director General of the company Guram Berikashvili is the number 4 on the election list of the National Movement in Gurjaani district. Secretary of the polling station # 26 in the village of Vejini Tamar Papashvili represents the Entrepreneurs but she is an info-manager at Vejini public school.
Maia Tandashvili and Nino Teteloshvili are teachers at the public school of Kardenakhi village; they are secretaries in the polling stations # 31 and 33 in the village from the “Entrepreneurs”. Nunu Berulashvili is also a teacher at the public school in Chumlaki who is a commission member and secretary of the polling station # 20 in the village.
We got in touch with several secretaries and asked them to clarify how it happened that they represented the opposition parties in the commissions when they are considered to be the supporters of the ruling party.
Shorena Zurabishvili is secretary at the polling station # 21 in Kvareli election district; she represents the “Entrepreneurs.”
-My relative employed me in the commission; does it make any difference for you who he is. The meeting was held and commission members elected me to be the secretary:
-Who nominated you for the position?
-Representative of the political party “By Ourselves” Tamar Kevlishvili.
-Are you member of the “Entrepreneurs”?
-Yes I am.
-Do you have certificate of the party membership? Can you show me?
-No I do not have; I am not member of the party.
-Do you know who the head of the district office of the party is?
-I do not know and I do not care about it.
Maia Shalutashvili, secretary of the polling station # 22 in the village of Shilda from the Entrepreneurs.
-Ia Iordanashvili nominated me for the position of the secretary; she is commission member from the party “By Ourselves”; I am not member of the “Entrepreneurs;” a relative brought me to the commission from this party list.
-Who is your relative; is he member of the Entrepreneurs? Do you know anybody from their district office?
-Does it have any importance for you? No, I do not know anybody.
Mzevinar Khechoshvili, secretary of the Mukuzani polling station # 12 in Gurjaani district from the party “By Ourselves”:
-I became commission member like others did. I was appointed by others.
-Who offered you to be commission member from the party “By Ourselves?”
-I have told you I joined the commission like others did.
-Do you have experience in working in the election commission?
-Yes, I have.
-When and what did you work for? Were you the commission member during the parliamentary elections in 2008?
-No, I was an agitator at the polling station.
-Which party did you represent?
-Of course I represented the National Movement. (The member of the district election commission interfered in our conversation and said: she is the same oppositionist as Paata Davatia, the head of the By Ourselves is; why do you argue with her?)
-Yes, it is right. What else do you want?
-Were you nominated by the ruling party and you do whatever they order you, don’t you?
-Yes, I do; what else do you want to know? There is no problem. Do not judge me.”
Nunu Berulashvili, secretary of the polling station # 20 in the village of Chumlaki from the “By Ourselves”. “I am not member of the party. The village governor Abo Kasrelishvili called the teachers to the building of the village administration and there we agreed. Kasrelishvili told me I would represent the opposition party in the commission and I agreed.”
How the representatives of the local authority managed to appoint their people in the election commission with the mandates of the opposition parties “Entrepreneurs” and “By Ourselves”? -We asked the chairman of the political party Industry Will Survive Georgia (Entrepreneurs) Zurab Tkemaladze; he has signed the appointment documents of the candidates. “I know neither their surnames nor their first names. The chairperson of the district office selects the candidates. The members of the National Party do not represent our party but if there are some exceptions, it is fault of the local chairperson,” said Tkemaladze.
According to the Article 37 of the Election Code, decision of the authoritative political party on the appointment of the commission member is submitted to the district election commission within 46 days; for the municipal elections of May 30, 2010 the deadline was April 14. Chairman of the Gurjaani district office of the Entrepreneurs Will Survive Georgia Lado Kituashvili said he submitted the list of candidates on April 10.
Lado Kituashvili: “At 3:00 pm of April 10 I personally took the list of the party activists of all 51 polling stations in Gurjaani to the central office of the Entrepreneurs in Napareuli Street in Tbilisi. None of the candidates were associated with the National Movement. I handed the list to the manager Roena Chelishvili. The regional coordinator of the party Murman Katsadze also was there. On Tuesday, April 13, I called at the office; talked with Katsadze that an activist would bring the warrant and special forms where I had to write the agreed list and had to submit it to the district election commission. However, nobody brought the warrant and forms to our office.
“On April 14, I called at the central office several times but could not get answer. Later, I called the member of the Gurjaani district election commission Nazi Kituashvili from the “Entrepreneurs” who is my wife and asked her to find out what was going on. It turned out that a stranger had submitted the list to the district election commission without me. I do not know who submitted the list. Nazi Kituashvili gave me the copy of the list; when I compared with my list, only 5 of my candidates were on it; the rest people were strangers. I know compromises, negotiations and consideration of others’ interests, but who will try to expose me to be a traitor; I will not remain in the party.”