აჭარაში აბაშიძეების ახლობლები დააკავეს
აჭარაში 21 ივნისს აბაშიძეების ახლობლები დააკავეს. ჩხრეკისას პოლიციამ დაკავებულებს იარაღი და ნარკოტიკული ნივთიერებები აღმოუჩინა. დიანა აბაშიძე კი პროკურატურის წამომადგენლებმა დაკითხეს.  აბაშიძეების  ნათესავ-მეგობრები პოლიციის აღნიშნულ ქმედებებს უკანონოს და დანაშაულებრივს უწოდებენ.
21 ივნისს აჭარის ტერიტორიაზე დაჭერების სერია განახლდა. 20 ივნისს ასლან აბაშიძის ქალიშვილი დიანა აბაშიძე მშობლიურ ქალაქს დედის წლისთავის აღსანიშნად ეწვია. აჭარის შინაგან საქმეთა სამინისტრომ განახორციელა სპეცოპერაცია, რომლის დროსაც 14 პირი დააკავეს, მათ შორის იყვნენ აბაშიძეების ახლობლები: დიანა აბაშიძის დაცვის უფროსი როლანდ ბერიძე, გიორგი აბაშიძის მეგობრები დავით დანელია, ასლან ცეცხლაძე და ზვიად ჩიჩუა.
სამართალდამცავები ამ დაკავებაში განსაკუთრებულს ვერაფერს ხედავენ. მათი თქმით, გუშინდელი სპეცოპერაცია ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე ჩატარდა, რაც შეეხებოდა გარკვეული პირების ქალაქში იარაღით გადაადგილებას. ჩხრეკისას ზოგიერთ დაკავებულ პირს იარაღი და ნარკოტიკული ნივთიერებებიც აღმოაჩნდათ, მაგრამ თვითონ დაკავებულები და მათი ახლობლები აცხადებენ, რომ მათ იარაღი და ნარკოტიკები პოლიციამ ჩაუდო.
ამ დაპატიმრებებს აპროტესტებენ აბაშიძეების  ნათესავ-მეგობრები და მათ უკანონოს და დანაშაულებრივს უწოდებენ.
ამავე დღეს დიანა აბაშიძეს პროკურატურის წარმომადგენელებმა სახლში მიაკითხეს. ორი დღის წინ ირაკლი ოქრუაშვილმა განაცხადა, რომ დიანა აბაშიძეს სამართალდამცავებთან მოუწევდა გასაუბრება, რადგან აბაშიძეების ქონების დიდი ნაწილი მის სახელზეა გაფორმებული. დიანა აბაშიძის დაკითხვა მხოლოდ რამოდენიმე წუთს გაგრძელდა. პროკურატურის წარმომადგენლებმა დიანა აბაშიძის სახლი უკომენტაროდ დატოვეს.

The Abashidzes’ Friends Detained in Adjara
On June 21, 2004, Abashidzes’ friends were detained in Adjara. The police found weapons and drug substances when searching the detainees. Law enforcement officials interrogated Diana Abashidze. The Abashidze’s relatives and friends consider the detentions  unlawful criminal actions.
On June 21, 2004, the series of detentions were renewed. On June 20 Diana Abashidze, the daughter of Aslan Abashidze, (the former leader of the Autonomous Republic of Adjara) arrived in Batumi to visit her mother’s cemetery as exactly one year has passed since her mother’s death.  The Interior Ministry of Adjara conducted the special operation and detained 14 persons, the Abashidzes’ friends being among them. Roland Beridze, the head of Diana Abashidze’s Guard, David Danelia, Aslan Tseskhladze and Zviad Chichua and Giorgi Abashidze’s friends were detained.
Law enforcement officials see nothing special in these detentions. According to them, the special operation was conducted on the grounds of operative information regarding certain people illegally transporting weapons in the town. When searched, some of the detainees proved to have guns and drug substances with them, but as the detainees themselves and their relatives state, it was the police who planted the guns and drugs on them.
The Abashidzes’ friends and relatives protest the detentions and call them unlawful criminal actions.
On that very day, law enforcement visited Diana Abashidze. Two days ago Irakli Okruashvili, the Interior Minister, stated that Diana Abashidze would have to speak to law enforcement because a big part of the Abashidze’s property is registered in her name. The interrogation of Diana Abashidze lasted just a few minutes. Law enforcement officials left her house without any comment.