დუშეთის რაიონის სასამართლოს თავმჯდომარეს სისხლის სამართლის დანაშაულის ჩადენაში ადანაშაულებენ
თბილისი.28.08.06.მედიანიუსი. “დუშეთის რაიონის სასამართლოს თავმჯდომარემ თემურ ჯერვალიძემ 2006 წლის 22 აგვისტოს რამაზ ქავთარაძის მიმართ გამოტანილი განაჩენით, სისხლის სამართლის დანაშაული ჩაიდინა’’, _ უთხრა “მედიანიუსს’’ სამართლებრივი დახმარების ცენტრ `იმედის’ წევრმა და ბრალდებულ რამაზ ქავთარაძის ადვოკატმა ირმა ჭკადუამ.
იგი ამასთან დაკავშირებით იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში საჩივრის შეტანას აპირებს  და თემურ ჯერვალიძის დასჯას მოითხოვს.
საბრალდებო დასკვნის მიხედვით, 2006 წლის 27 თებერვალს დუშეთის რაიონში, სოფელ მენესოში ნასვამ მდგომარეობაში მყოფი რამაზ ქავთარაძე მეგობრებთან ერთად სამედიცინო პრეპარატის სათხოვნელად  მივიდა გივი ციხელაშვილთან.  რამაზ ქავთარაძემ შეურაცხყოფა მიაყენა ციხელაშვილს და მისი ოჯახის წევრებს, თოფიდანაც გაისროლა. აღნიშნული ფაქტი სასამართლოზე მოწმეებმა არ დაადასტურეს, _ აცხადებს სამართლებრივი დახმარების ცენტრ `იმედი’ წარმომადგენელი.
ირმა ჭკადუას თქმით, საპატრულო პოლიციის გამომძიებელმა რ. რიჟამაძემ მოწმეთა ჩვენებები გააყალბა და მოსამართლე ჯერვალიძემ უსამართლოდ ბრალდებულს 3 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა.
ბრალდებულის ადვოკატების ირმა ჭკადუას და ლიკა ჭაჭუკაშვილის მიმართვით, დუშეთის საოლქო პროკურატურამ დაიწყო გამოძიება, გააყალბა თუ არა ჩვენებები რ. რიჟამაძემ.
ადვოკატები აპირებენ მოსამართლე თემურ ჯერვალიძის მიერ გამოტანილი განაჩენის სააპელაციო სასამართლოში გასაჩივრებას.
დუშეთის რაიონში ასეთი უკანონო განაჩენის გამოტანის ფაქტები ხშირია, _ აღნიშნა ირმა ჭკადუამ და მაგალითად მოიყვანა რამდენიმე ხნის წინათ ერთ-ერთი პირის დაპატიმრება დაასახელა, რომელსაც ადრე ნასამართლობის გამო გამოძიებამ `შეუთხზა საქმე და 1 ბოთლი ლუდის მოპარვისთვის სასამართლომ მას 11 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა’.

Head of Dusheti District Court Is Blamed for Committing Crime
Tbilisi. 28.08. 06. Media News. ‘On August 22, 2006 Temur Jervalidze, head of the Dusheti District Court committed a crime having passed a verdict on Ramaz Kavtaradze,”-Ms. Irma Chkadua, lawyer of the accused Ramaz Kavtaradze and member of the Legal Aid Centre ‘Imedi’ stated to ‘Media News’.
She is about to appeal to Justice Supreme Council regarding the case and demands Temur Jervalidze’s punishment.
According to the verdict On February 27, 2006 drunken Ramaz Kavtaradze together with his friends came to Givi Tsikhelashvili for some medicine in the village of Meneso, Dusheti District. Ramaz Kavtaradze insulted Tsikhelashvili and his family, even fired the gun. The fact was not confirmed by witnesses,”-says the representative of Legal Aid Centre ‘Imedi’.
According to Irma Chlkadua, investigator for Patrol Police, Mr. R. Rizhamadze falsified the testimonies and Judge Jervalidze sentenced the accused to three years imprisonment unfairly.
On the basis of the appeals by the lawyers, Irma Chkadua and Lika Chachukashvili, Dusheti Regional Prosecutor’s Office started investigation on the fact whether Mr. Rizhamadze had falsified the testimonies.
The lawyers are about to sue the verdict, passed by the judge Temur Jervalidze at the Appeal Court.
Unfair verdicts are frequent problem in Dusheti District’-says Irma Chkadua and mentioned the case of detention when the investigation ‘fabricated a charge and sentenced a person to 11-year-imprisonment’ for having served its time at prison before.