თბილისს აქციების ტალღა მოაწყდა
სოციალური პრობლემების ფონზე თბილისში საპროტესპო აქციები განახლდა. დედაქალაქში პერიოდულად სხვადასხვა ადგილზე ერთდროეულად რამდენიმე აქცია იმართება. მოთხოვნები სხვადასხვაა, თუმცა, ერთიდაიგივე ხასიათის. მართალია, აქციებს პოლიტიკური ხასიათი მიეცა და პრეზიდენტის გადადგომის მოთხოვნაც კი გაისმა, მაგრამ როგორც აქციის მონაწილეები აცხადებენ, ეს იმან გამოიწვია, რომ ხელისუფლება ხალხს საარსებო ყველა საშუალებას ართმევს.
პარლამენტი, თბილისის მერია და ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო, ეს ის შენობებია, სადაც მეგაფონებითა და პლაკატებით „შეიარაღებული“ ადამიანები თითქმის ყოველ დღე იკრიბებიან. პარლამენტის შენობასთან მიმდინარე აქციის ორგანიზატორი საკრებულოს წევრი, „რესპუბლიკელი“ კობა დავითაშვილია. მისი მომხრეები ხელისუფლებისგან იმ დახმარებების აღდგენას ითხოვენ, რაც ინვალიდებს, ომის მონაწილეებსა და სხვა კატეგორიის ადამიანებს ჰქონდათ. მათივე მოთხოვნაა კერძო საკუთრების ხელყოფის შეწყვეტა. თბილისის მერიასთან გამართული აქციის ორგანიზატორი ოპოზიციონერი და ყოფილი ლეიბორისტი ჯონდი ბაღათურიაა. მისი მომხრეები ხელისუფლებისგან იმ კანონპროექტს აპროტესტებენ, რომლითაც ისტორიულ უბნებში მაცხოვრებლებმა გარკვეული სახის გადასახადები უნდა გადაიხადონ. მესამე აქციის ორგანიზატორი კი საქართველოს პროფკავშირების თავმჯდომარე ირაკლი პეტრიაშვილია. ის ჯანდაცვის სამინისტროსგან იმ დახმარებების აღდგენას მოითხოვს, რომელიც ორსულებისთვისა და მრავალშვილიანი დედებისთვის გაიცემოდა.
უამინდობის მიუხედავად, აქციის მონაწილეები თითქმის ყოველ დღე იკრიბებიან. ისინი ხელისუფლებისგან საარსებო პირობების შექმნას ითხოვენ, წინააღმდეგ შემთხვევაში, ხელისუფლებასვე მოუწოდებენ, საქართველოს  მოქალაქეობა ჩამოართვან.

Series of Demonstrations Started in Tbilisi
With the background of social problems protest demonstrations renewed in Tbilisi. Several demonstrations are being held in the capital in various places. The demonstrators’ demands are different, though of the same character. Although the demonstrations turned into political ones and some of demonstrators demanded the president’s resignation, the demonstrators say that it was caused by the fact that the government deprives them form all chances to survive.
People use to gather in front of the Parliament, Tbilisi City Hall and the Ministry of Healthcare and Social Welfare everyday. They are holding banners and megaphones. The organizer of the demonstration in front of the Parliament is Koba Davitashvili, member of the Tbilisi Municipality. His supporters demand to renew the allowances on disabled people, veterans and people of other categories.  They also demand to stop the harassment of private property. Jondi Baghaturia, former member of the Leiborist Party is an organizer of the demonstration in front of the City Hall. His supporters protest the draft law which envisages the taxes on inhabitants in historical districts. The organizer of the third demonstration is Irakli Petriashvili, the chairman of the Georgian Trade union. He demands the Ministry of Healthcare to renew the allowances that were granted to pregnant women and mothers with many children in the past.
Despite bad weather, the demonstrators gather everyday. They demand the government to create the minimum conditions of living for them. Otherwise they do not want to be Georgian citizens any more.