ადამიანის უფლებათა ცენტრმა საქართველოში საარჩევნო პროცესის მონიტორინგის პროექტი დაიწყო
საარჩევნო პროცესის მონიტორინგის მიზანია უზრუნველყოს საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების აქტიური მონაწილეობა სამართლიანი საარჩევნო პროცესის განხორციელებაში - წინასაარჩევნო, უშუალოდ კენჭისყრის დღეს და არჩევნების შემდგომ პერიოდზე მონიტორინგის მეშვეობით. პროექტი ხორციელდება საქართველოში აშშ-ის საელჩოს და „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისათვის“ (NED) მხარდაჭერით.
პროექტის ფარგლებში მოხდება არჩევნების მონიტორთა (ჟურნალისტების, იურისტების და ა.შ.) დიდი ჯგუფის („ეროვნული წვლილი დემოკრატიისთვის“ (NED) პროექტის იურიდიული დახმარების ჯგუფისა და ჟურნალისტების - რეგიონალური კორესპონდენტების) მომზადება და ორგანიზება საარჩევნო პროცესზე დასაკვირვებლად.
მონიტორების მიერ საარჩევნო პროცესის დროს გამოვლენილი დარღვევების შესახებ არსებული ინფორმაციის საფუძველზე, შედგება შესაბამისი, დეტალური ანგარიშები, რომლებიც გადაეგზავნება ყველა დაინტერესებულ მხარეს. გამოყენებული იქნება  ადამიანის უფლებათა ცენტრის რეგიონალური ქსელი, რომელიც ადგილზე გაუწევს კოორდინაციას დამკვირვებლებს.
პროექტის ფარგლებში ფუნქციონირებს ცხელი ხაზი: (+995 32) 2 45 45 33; (+995 32 2 37 69 50), რომელზეც იმორიგევებენ ცენტრის იურისტები და კონსულტაციას გაუწევენ არჩევნებში მონაწილე ყველა დაინტერესებულ პირს. ისინი ასევე უზრუნველყოფენ ჩვენი ორგანიზაციის დამკვირვებლების სწრაფ და ადეკვატურ სამართლებრივ რეაგირებას შესაბამის დარღვევებზე. ასევე, იმოქმედებს ელექტრონული ფოსტა - archevnebi2012@gmail.com , რომელზეც შესაძლებელი იქნება დარღვევებთან დაკავშირებული ფაქტობრივი მასალის მოწოდება და მათი შემდგომი ასახვა ჩვენს ვებ-გვერდზე: http://www.humanrights.ge/.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, გთხოვთ, დასახელებულ კოორდინატებზე შეგვატყობინოთ თქვენს ხელთ არსებული ინფორმაცია საარჩევნო პროცესში მომხდარი დარღვევების თაობაზე. ჩვენ, შესაბამისი პროექტის ფარგლებში, ვეცდებით მომზადებულ ანგარიშებში ავსახოთ ყველა ეს დარღვევა და მოვახდინოთ თითოეულ მათგანზე ადეკვატური სამართლებრივი რეაგირება.

Human Rights Centre Started Monitoring Process of Elections in Georgia
A monitoring process ensures that the citizens of Georgia participate in a fair election process including pre-election, the Election Day itself, and the days after the election campaign.  The project is supported and carried out by the United States embassy in Georgia and by the National Endowment for Democracy (NED).
The project framework involves a training process for monitoring elections. The large amount of trainees will include journalists, lawyers, etc.  Also, the project contains a juridical support team (National Endowment for Democracy (NED)) and regional correspondents.
If any violations occur during the election process our monitoring groups will report accounts and send to all interested parties. Human Rights Centre regional network will be also used to coordinate monitors.
The project hotline exists so that lawyers can give consultations to all interested people: (+995 32) 2 45 45 33< (+995 32 2 37 69 50). They guarantee quick and adequate responses about violations reported by our monitoring groups. Also, factual materials about violations can be emailed to archevnebi2012@gmail.com. Subsequent reflections may be published on our website: http://www.humanrights.ge/
From the facts previously stated, please inform us about violations in the election process through our contact information given above. We will try to create adequate reports of all violations and take necessarily legal action.