პარლამენტის შენობიდან გატანილ ქონებაზე ოფიციალური მონაცემები არ არსებობს
მოძრავი ქონება, რომელსაც პარლამენტი განკარგავდა და საკმაოდ სოლიდური ღირებულების იყო, ადგილობრივ თვითმმართველობებს გადაეცათ. თუმცა, გატანილ ქონებასთან დაკავშირებით სათანადო დოკუმენტაციის შედგენა ახლა მიმდინარეობს და საბუთები უკანა რიცხვით თარიღდება. ამის შესახებ „ინტერპრესნიუსს“ ინფორმირებულმა წყარომ აცნობა.
„უკანა რიცხვით ადგენენ საბუთებს, რომ თითქოს პარლამენტს ავეჯის თუ სხვა საყოფაცხოვრებო ინვენტარის გადაცემა გამგეობებმა სთხოვეს. პარლამენტიდან გატანილი ქონება დოკუმენტურად სწორედ ახლა აღირიცხება და გადაცემასთან დაკავშირებული შესაბამისი საბუთები ახლა დგება, თან ყველა ასეთი საბუთი უკანა რიცხვით არის დათარიღებული“, - აცნობეს „ინტერპრესნიუსს“ ანონიმურად პარლამენტის აპარატიდან.
პარლამენტის შენობის დაცლა ივლისში დაიწყო და აგვისტოში უკვე გატანილი იყო ყველა მოძრავი ქონება – ტექნიკური საშუალებები, ავეჯი, საყოფაცხოვრებო დანიშნულების ნივთები.
ამასთან, როგორც ცნობილია, დაიშალა პირველი რესპუბლიკის, ილია ჭავჭავაძის სახელობის დარბაზები და პლენარულ სხდომათა დარბაზი. პარლამენტის შენობის ფლიგელებსა და ფოიეებს შორის გასასვლელი კარებიც კი ჩამოიხსნა.
ამასთან, პარლამენტის შენობიდან გატანილ ქონებასთან დაკავშირებით ოფიციალური მონაცემები არ არსებობს.
აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით სააგენტომ თავდაპირველად სწორედ პარლამენტის აპარატის უკვე ყოფილ ხელმძღვანელთან დავით ჯანიაშვილთან დაკავშირება სცადა. თუმცა ის სატელეფონო ზარებს არ პასუხობს. პარლამენტის მიერ ქონების თვითმმართველობებზე გადაცემის შესახებ ინფორმირებული არიან ფინანსთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოში, რომელიც მოძრავ ქონებას განკარგავს. თუმცა, რამდენად კანონით დადგენილი პროცედურის შესაბამისად განახორციელა უმაღლესმა საკანონმდებლო ორგანომ ეს პროცესი, ამის თაობაზე სააგენტოში ვერაფერს ამბობენ.
„ჩემი ინფორმაციით, პარლამენტმა ქონების რაღაც ნაწილი თვითმმართველობებზე გადაანაწილა, რაც ჩვენს გარეშე მოხდა, ხოლო ჩვენთან საუბარია ქონების დარჩენილი ნაწილის გადმობარებაზე. ჯერ ჩვენ არანაირი ქონება არ მიგვიღია და ამიტომ როდესაც გადმოვიბარებთ, აღრიცხვაც მაშინ მოხდება“, - განუცხადა „ინტერპრესნიუსს“ ფინანსთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს წარმომადგენელმა ქეთევან კიკნაძემ, რომლისთვისაც ჯერ უცნობია, რა ქონება დარჩა პარლამენტს სააგენტოსთვის გადასაცემად.

There Is No Official Data about Property Withdrawn from Parliament Building
Immovable property of the parliament of Georgia was of quite solid value; it was distributed in local self-governmental bodies. However, relevant documents on the property are being prepared now but they will be old-dated. Informed source reported to the Interpresnews about it.
“They are preparing documents with old dates as if district administrations had requested the parliament to give furniture and other office equipment. The properties taken out of the parliament building are being calculated now and relevant documents are being created though they will be dated by old dates,” Interpresnews was anonymously informed about it from the parliament’s administration.
They started to empty the parliament building in July and in August everything was taken out – technical means, furniture, office equipment.
Reportedly, the Ilia Chavchavadze Hall and halls for plenary sessions were also demolished. They even removed doors between outbuildings and foyer.
In addition, there is no official data about the property withdrawn from the parliament building.
Interpresnews tried to get in touch with the former head of the parliament administration Davit Janiashvili with regard to this issue but he did not answer phone calls. Service Agency of the Ministry of Finances is informed about distribution of parliament’s property in district administrations. However, they could not clarify how the process conformed to the procedures estimated by the law.
“According to our information, the parliament divided part of its property among self-government bodies beyond our involvement; however, another part of property will be assigned to us. Yet, we have not received anything; so when we receive property, we will start its registration,” representative of the service agency at the Ministry of Finances Ketevan Kiknadze told IPN. She does not know what kind of property remained in the parliament which will be assigned to their agency.