HRC-მ დაასრულა პროექტი „უფასო იურიდიული ადვოკატირება და ადამიანის უფლებების მონიტორინგი კორონავირუსის პანდემიის შემდეგ“
21 ივნისი, 2021
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა (HRC) დაასრულა პროექტი - „უფასო იურიდიული ადვოკატირება და ადამიანის უფლებების მონიტორინგი კორონავირუსის პანდემიის შემდეგ“, რომლის განხორციელებაც 2020 წლის 1 ივლისიდან დაიწყო. 1 წლის განმავლობაში ცენტრი დარღვეული უფლებების აღდგენაში ბევრ ადამიანს დაეხმარა.
მსოფლიოს ჯანდაცვის ორგანიზაციის (WHO) მიერ ახალი კორონავირუსის (COVID – 19) პანდემიად გამოცხადების შემდეგ საგანგებო მდგომარეობა საქართველოშიც გამოცხადდა.
საქართველოში საგანგებო მდგომარეობა 21 მარტიდან 23 მაისამდე მოქმედებდა. ამ ხნის განმავლობაში კორონავირუსის პანდემიის გავრცელების შეჩერების მიზნით, ბევრი რეგულაცია და შეზღუდვა დაწესდა: მუშაობა შეწყვიტა საზოგადოებრივმა ტრანსპორტმა, აიკრძალა მანქანებით მიმოსვლა, ადამიანების შეკრება, 31 მარტიდან კი დაწესდა კომენდანტის საათი, რომელიც დღემდე მოქმედებს.
დაწესებული რეგულაციების და შეზღუდვების გამო საქართველოში ბევრი ბიზნესი გაჩერდა, ბევრი კი საერთოდ დაიხურა -  ასიათასობით ადამიანმა  სამსახური და შემოსავლის ერთადერთი წყარო  დაკარგა. დახმარების გარეშე დარჩა ათასობით ადამიანი და საგანგებო მდგომარეობის დროს და მისი დასრულების შემდეგაც ბევრი მოქალაქის უფლება დაირღვა.
პროექტი - „უფასო იურიდიული ადვოკატირება და ადამიანის უფლებების მონიტორინგი კორონავირუსის პანდემიის შემდეგ“, რომლის განხორციელებაც საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით გახდა შესაძლებელი,  ადამიანის უფლებათა ცენტრმა  2020 წლის 1 ივლისიდან დაიწყო.
„პანდემიის გავრცელების შეჩერების მიზნით, დაწესებული რეგულაციების შედეგად, საქართველო რთული გამოწვევების წინაშე აღმოჩნდა. კრიზისის მძიმე შედეგებზე მეტყველებს როგორც ინფექციით გარდაცვლილი და დააავადებული ადამიანების რაოდენობა, ისე ადამიანის უფლებების დარღვევების გაზრდილი რაოდენობა. პროექტის საწყის ეტაპზევე, იდენტიფიცირებულ პრობლემათა შორის მწვავედ იდგა საქართველოს ხელისუფლების მიერ კრიზისის საპასუხოდ მიღებული ზომების კონსტიტუციურობის, რიგ შემთხვევებში კი მისი საჭიროებისა თუ პროპორციულობის საკითხი. დღემდე მწვავე პრობლემად რჩება კრიზისის საპასუხოდ მიღებული საკანონმდებლო ცვლილებების დემოკრატიული სახელმწიფოს პრინციპების გვერდის ავლით განხორციელება და რიგ შემთხვევებში საპარლამენტო კონტროლის შესუსტება. საკარანტინე ზომებისა და თვითიზოლაციის წესების დარღვევისთვის დაწესებული ჯარიმების მოცულობა საერთოდ არ შეესაბამებოდა და არ ითვალისწინებდა ქვეყანაში არსებულ მძიმე სოციალურ-ეკონომიკურ პრობლემებს, რამაც პანდემიის პირობებში კიდევ უფრო გაამწვავა მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა. ჩვენ დავდიოდით რეგიონებში, ვხვდებოდით მოსახლეობას, მათ შორის ბევრი იყო ისეთი ადამიანი, ვისი უფლებაც პანდემიის დროს დაირღვა, მაგრამ არ იცოდა, როგორ დაეცვა საკუთარი უფლება, ან კერძო ადვოკატის აყვანის საშუალება არ ჰქონდა. ამ პროექტის მეშვეობით ადამიანის უფლებათა ცენტრმა კვალიფიციური, უფასო იურიდიული დახმარება გაუწია იმ მოქალაქეებს, რომელთა უფლებებიც საგანგებო მდგომარეობის დროს დაირღვა და რომელთაც უფასო იურიდიული დახმარება ყველაზე მეტად სჭირდებოდათ“, - აცხადებს პროექტის დირექტორი, ნინო ტლაშაძე.
პროექტის - „უფასო იურიდიული ადვოკატირება და ადამიანის უფლებების მონიტორინგი კორონავირუსის პანდემიის შემდეგ“ ფარგლებში, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა თბილისსა და საქართველოს 5 რეგიონში: შიდა და ქვემო ქართლში, კახეთში, იმერეთსა და სამეგრელოში კორონავირუსიის პანდემიის გამო დაწესებული საგანგებო მდგომარეობის და მისი დასრულების შემდეგ პერიოდში ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები შეისწავლა, გამოავლინა დარღვევების ძირითადი ტენდენციები და უფლებადარღვეულ ადამიანებს კვალიფიციური იურიდიული დახმარება გაუწია.
პროექტის ფარგლებში, ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტები, 2020 წლის 1 აგვისტოდან 2021 წლის 1 ივნისამდე უფასო იურიდიული კონსულტაციით 1842 ადამიანს დაეხმარნენ. ამ ხნის განმავლობაში პროექტში ჩართულმა ოთხმა იურისტმა წარმოებაში  აიღო 125 საქმე, რომელთაგან 48 წარმატებით დასრულდა. 7-მა ბენეფიციარმა უარი თქვა წარმოების გაგრძელებაზე, ხოლო ერთ შემთხვევაში, სასამართლომ არ დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის მოთხოვნა. დანარჩენ 70 საქმეზე ორგანიზაციის იურისტები ამ დრომდე აგრძელებენ მუშაობას.
ცენტრის იურისტების მიერ წარმოებაში აღებული 125 საქმიდან 54 კოვიდრეგულაციების დარღვევის გამო გამოწერილ ჯარიმებს ეხება, აქედან  5 წარმატებით დასრულდა (ექვსმა ადამიანმა დავა გადაიფიქრა), დანარჩენ საქმეებზე კი იურისტები ისევ აგრძელებენ მუშაობას.
გორში მცხოვრები მოქალაქის უფლებების დარღვევის ფაქტზე ცენტრი ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს მიმართავს
ვ.ტ. პოლიციელთა მხრიდან დამამცირებელი და არადამიანური მოპყრობის მსხვერპლი გახდა.
ვ.ტ.-ს განცხადებით, საგანგებო მდგომარეობის დროს, მაშინ, როცა ის საკუთარი სახლის ახლოს ველოსიპედით მიდიოდა, პოლიციელებმა სრულიად უსაფუძვლოდ მიაყენეს სიტყვიერი შეურაცხყოფა და ფიზიკური ძალის გამოყენებით წაართვეს მობილური ტელეფონი, რომლითაც ის პოლიციელთა უკანონო ქმედებას ვიდეოთი იწერდა. ტელეფონის წართმევის შემდეგ კი ჩასვეს ავტომობილში, სადაც სცემეს. მისი ცემა გაგრძელდა პოლიციის შენობაშიც.  შემდეგ კი 4 საათის განმავლობაში ოთახში გამოკეტეს.
მიუხედავად იმისა, რომ ვ.ტ.-ს გაუსაძლისი ტკივილები აწუხებდა და ექიმის დახმარებას ითხოვდა, პოლიციამ არც ექიმი გამოიძახა და არც ტკივილგამაყუჩებელი მისცეს. დაკავებულს ასევე არ მისცეს საშუალება, რომ სახლში ან ადვოკატთან დაერეკა. ვ.ტ.-ს განცხადებით, პოლიციელები მასთან ოთახში შედიოდნენ და დასცინოდნენ, აგინებდნენ და ემუქრებოდნენ სიცოცხლის მოსპობით.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ვ.ტ.-ს ინტერესების დასაცავად ეროვნულ დონეზე ყველა სამართლებრივი მექანიზმი ამოწურა, მიუხედავად ამისა, ის ჯერ კიდევ არ არის ცნობილი დაზარალებულად. ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მოამზადა სარჩელი ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში გასაგზავნად, რითაც ითხოვს აღიარებას, რომ სახელმწიფომ ვერ უზრუნველყო ვ.ტ.-ს უფლებების დაცვა.
პანდემიით დაზარალებულ ადამიანებს ბანკებმა ჩამოჭრილი სახელმწიფო დახმარება უკან დაუბრუნეს
კორონავირუსის პანდემიით დაზარალებულ ადამიანებს, რომლებსაც სახელმწიფომ 2021 წლის იანვარში 200-ლარიანი კომპენსაცია ჩაურიცხა, კომერციულმა ბანკებმა დახმარების თანხა ვალში გაუქვითეს.
„ასეთი საჩივრით ადამიანის უფლებათა ცენტრს თერთმეტმა ადამიანმა მომართა. ცენტრმა საგანგებო მიმართვა გაავრცელა, სადაც აღნიშნული იყო, რომ ანტიკრიზისული გეგმის მთავარი მიზანი, დახმარებოდა კორონავირუსით დაზარალებულ მოქალაქეებს, ვერ შესრულდა და კომერციულ ბანკებს უმუშევრად დარჩენილი ადამიანებისთვის ჩამოჭრილი თანხის უკან დაბრუნებისკენ მოუწოდა. ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვის გავრცელებისთანავე საქმეში საქართველოს საბანკო ასოციაცია ჩაერთო. მათივე თხოვნით, გაიმართა ონლაინ შეხვედრა ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენლებსა და საბანკო ასოციაციასა და სხვადასხვა კომერციული ბანკების წარმომადგენლებს შორის. ინფორმაციის გაცნობის შემდეგ, თერთმეტივე ადამიანს ბანკებმა ჩამოჭრილი თანხა უკან დაუბრუნეს. თუმცა, ყველაზე მნიშვნელოვანი ის იყო, რომ ამ საქმეს პრეცედენტული ხასიათი ჰქონდა და ადამიანის უფლებათა ცენტრის ბენეფიციარების გარდა, მსგავსი პრობლემა  სხვა მომხმარებლებსაც მოუგვარდათ,” - ამბობს ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი ეკა ლომიძე.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი დაეხმარა რამდენიმე ისეთ ადამიანსაც, რომელსაც კომერციულ ბანკში აღებული სესხი პანდემიის დროს შეუსაბამოდ გაეზარდა: კორონავირუსის გავრცელების გამო შექმნილი საგანგებო მდგომარეობით დაზარალებულ მოქალაქეებს კომერციულმა ბანკებმა მთავრობის რეკომენდაციით სესხების სამთვიანი გადავადება შესთავაზეს. ამ შეთავაზებით ბევრმა ისარგებლა. მათ შორის იყო ადამიანის უფლებათა ცენტრის ბენეფიციარი, თბილისში მცხოვრები ნ.ყ., რომელსაც ბანკის მიერ შეთავაზებული რესტრუქტურიზაციის სქემით სესხის საერთო თანხაც და ვადაც გათვალისწინებულზე ბევრად მეტად გაეზარდა. ნ.ყ-ს პრობლემის მოგვარებაში ადამიანის უფლებათა ცენტრი დაეხმარა.  ცენტრის შუამდგომლობით და უფასო იურიდიული დახმარებით ანალოგიური პრობლემა კიდევ რამდენიმე ადამიანს მოუგვარდა.
პანდემია და განათლების უფლების გარეშე დარჩენილი ბავშვები
კორონავირუსის პანდემიის შეჩერების მიზნით, 2020 წლის მარტში სკოლები დაიხურა  - 661 500 ბავშვი დისტანციური სწავლის რეჟიმზე გადავიდა. ონლაინსწავლებამ ქვეყანაში არსებული მძიმე სოციალური პრობლემები კიდევ უფრო გაამწვავა და გამოკვეთა. 10 000-მდე ბავშვს, რომელსაც სახლში ინტერნეტი და კომპიუტერი არ ჰქონდა, განათლების უფლება შეეზღუდა. განსაკუთრებით დამძიმდა იმ ოჯახების ხვედრი, რომელთაც სასკოლო ასაკის რამდენიმე ბავშვი ჰყავთ.
„პროექტის ფარგლებში, ადამიანის უფლებათა ცენტრი განსაკუთრებულ ყურადღებას უთმობდა ყველაზე მოწყვლად ჯგუფებს. ჩვენ ვითხოვდით საჯარო ინფორმაციას ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებიდან და ვადგენდით, ვის უჭირდა, ზოგჯერ კი სამართლებრივი დახმარებისთვის ადამიანები თვითონ მოგვმართავდნენ. მათ შორის იყვნენ ისეთი ადამიანებიც, რომელთა შვილებიც მძიმე ეკონომიკური მდგომარეობის  და კომპიუტერის ან ინტერნეტის არქონის გამო ვერ იღებდნენ განათლებას. განათლების სამინისტროსთან ვუშუამდგომლე ქუთაისში მცხოვრებ ერთ-ერთ ბავშვს, რომელიც დაზიანებული კომპიუტერის გამო ონლაინ გაკვეთილებს ვერ ესწრებოდა. სამინისტრომ მას კომპიუტერი შეუკეთა და ბავშვმა სწავლის გაგრძელება შეძლო. გარდა ამისა, შუამდგომლობით მივმართეთ ადგილობრივ თვითმმართველობებს და მოვითხოვეთ, რომ რამდენიმე გაჭირვებულ ოჯახს ეკონომიკურ გაძლიერებაში დახმარებოდნენ. ეს ერთჯერადი ფინანსური დახმარება იყო, მაგრამ პანდემიის გამო უმუშევრად დარჩენილი ბევრი მშობლისთვის ასეთი ერთჯერადი დახმარებაც ძალიან მნიშვნელოვანი აღმოჩნდა“, - ამბობს ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი ანა ჩაფიძე.
ანტიკრიზისული გეგმა და კომპენსაციის გარეშე დარჩენილი მოქალაქეები
ცენტრმა უფასო იურიდიული დახმარება გაუწია იმ ადამიანებსაც, რომლებმაც ანტიკრიზისული გეგმის ფარგლებში ხელისუფლების მიერ შეთავაზებული დახმარებით ვერ ისარგებლეს.
საქართველოს მთავრობამ კორონავირუსის პანდემიით გამოწვეული ზარალის შემსუბუქებისთვის ანტიკრიზისული გეგმა 2020 წლის 24 აპრილს წარადგინა. ამ გეგმის განხორციელებისთვის პირველ ეტაპზე ბიუჯეტიდან 3,5 მლრდ ლარი გამოიყო.
მთავრობის გადაწყვეტილებით, 2020 წლის მაისიდან, 6 თვის განმავლობაში, ყოველთვიური, 200-ლარიანი (ჯამში 1200 ლარი) დახმარება მისცეს იმ ადამიანებს, რომლებიც კორონავირუსის პანდემიის გამო შემოღებული საგანგებო მდგომარეობის გამო, სამსახურის გარეშე დარჩნენ, ანდა უხელფასო შვებულებაში გაუშვეს.
ოფიციალური ინფორმაციით, კორონავირუსის პანდემიის გამო საქართველოში სამსახური 350 ათასმა მოქალაქემ დაკარგა. მათი დახმარებისთვის ბიუჯეტიდან 460 მილიონი ლარი გამოიყო. მიუხედავად ამისა, ბევრი სამსახურდაკარგული ადამიანი დახმარების გარეშე დარჩა.
ანტიკრიზისული გეგმის ფარგლებში, სახელმწიფომ ერთჯერადი, 200-ლარიანი დახმარება მისცა 18 წლამდე ასაკის ყველა ბავშვს. 200-ლარიანი დახმარების მისაღებად, მშობლებს ვებგვერდზე daxmareba.moh.gov.ge მარტივი ფორმა უნდა შეევსოთ. თუმცა, ამ პორტალზე შვილის დარეგისტრირება ბევრმა მშობელმა ვერ შეძლო.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტების დახმარებით, იმ ადამიანებმა, რომლებიც პანდემიის გამო სამსახურის გარეშე დარჩნენ, მაგრამ ტექნიკური ხარვეზის ან დამსაქმებლის უპასუხისმგებლობის გამო კომპენსაციის გარეშე დარჩნენ, კუთვნილი დახმარება მიიღეს. ცენტრის იურისტების დახმარებით და შუამდგომლობით, კუთვნილი 200-ლარიანი დახმარება მიიღეს იმ არასრულწლოვნების მშობლებმაც, რომლებმაც არასრულყოფილი საბუთების ან ვებგვერდის ტექნიკური გაუმართაობის გამო daxmareba.moh.gov.ge-ზე ბავშვების დარეგისტრირება ვერ შეძლეს.
ანტიკრიზისული გეგმის ფარგლებში გამოყოფილი შეღავათიანი დიზელის საწვავის გარეშე დარჩა სოფლად მცხოვრები ბევრი ფერმერიც. ანტიკრიზისული გეგმის ფარგლებში, მთავრობამ ყველა ფერმერს, ვისაც 0,25 ჰექტრიდან 100 ჰექტრამდე მიწის ნაკვეთი ჰქონდა დარეგისტრირებული, დიზელის საწვავის საბაზრო ღირებულებაზე 1 ლარით ნაკლებ ფასად შეძენა შესთავაზა.
ამ შეღავათით ვერ ისარგებლეს მაგ. წალკაში მცხოვრებმა ფერმერებმა. როგორც გაირკვა, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ იაფი დიზელის მიმწოდებელ კომპანიად შერჩეული კომპანია SOCAR-ის ბენზინგასამართი სადგურები მათი სოფლებიდან იმდენად შორს იყო, რომ იქ წასვლას და დიზელის შეძენას აზრი არ ჰქონდა.
სახელმწიფო სუბსიდიებისა და მასთან დაკავშირებული პრობლემური საკითხების თაობაზე  ადამიანის უფლებათა ცენტრმა საქართველოს მთავრობას საგანგებო განცხადებით მიმართა.
განცხადებაში აღნიშნულია, რომ მთავრობის სოფლის მეურნეობის ანტიკრიზისულმა გეგმამ ვერ უზრუნველყო არსებული პრობლემების აღმოფხვრა და დახმარების გარეშე დატოვა სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობაში ჩართული ის ადამიანები, რომლებსაც სახელმწიფოს მხარდაჭერა ყველაზე მეტად სჭირდებოდათ.
„გარდა იმისა, რომ ამ პროექტის მეშვეობით კვალიფიციური იურიდიული დახმარება გავუწიეთ იმ ადამიანებს, რომელთაც პანდემიით გამოწვეული ეკონომიკური გაჭირვების გამო ეს ყველაზე მეტად სჭირდებოდათ (პროექტის ფარგლებში ჩვენ იმაზე ბევრად მეტი საქმე ავიღეთ წარმოებაში, ვიდრე ამას ველოდით), მონიტორინგის შედეგებს და მთავარ მიგნებებს გავუზიარებთ საკანონმდებლო და აღმასრულებელ ხელისუფლებასაც.  ეს მათ საშუალებას მისცემს, რომ მომავალში მსგავს კრიზისს უფრო ნაკლები უფლებადარღვევებით გაუმკლავდნენ“, - ამბობს პროექტის დირექტორი ნინო ტლაშაძე.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მთავრობას რეკომენდაციებიც შესთავაზა და მოუწოდა, რომ ანტიკრიზისული გეგმის დოკუმენტის შემუშავებისას, მაქსიმალურად გაითვალისწინოს სხვადასხვის ჯგუფის პრობლემები და საჭიროებები და ანტიკრიზისული გეგმით დასახული მიზნების ეფექტიანი რეალიზებისთვის უფრო მარტივი და მოქნილი პროცედურები შეარჩიოს.

Human Rights Center has completed the Project “Free Legal Advocacy and Human Rights Monitoring after the Coronavirus Pandemic”
June 21, 2021
Human Rights Center (HRC) completed the project “Free Legal Advocacy and Human Rights Monitoring after the Coronavirus Pandemic” which started from  July 1, 2020. During a year, HRC has assisted numerous  individuals in restoring the violated rights.
Following the announcement of a new Coronavirus (COVID - 19) as a pandemic by the World Health Organization (WHO), a state of emergency has also been declared in Georgia.
The state of emergency was in force in Georgia from March 21 till May 23. During this period many regulations and restrictions were enacted to stop the spread of the Coronavirus pandemic: The public transport has stopped working, the car traffic, public gatherings were banned, and from March 31 the curfew was enacted which is operable up to the date.
Many businesses have stopped  in Georgia due to regulations and restrictions, and many shut down completely leaving hundreds of thousands of people without jobs and the only source of income. Thousands of people were left without assistance and the rights of many citizens were violated during and after the state of emergency.
The project “Free Legal Advocacy and Human Rights Monitoring after the Coronavirus Pandemic”, which was implemented in Georgia thanks to the financial assistance from the Embassy of the Netherlands, was launched by HRC on July 1, 2020.
Georgia faced difficult challenges due to the regulations adopted  to stop the pandemic.,  The number of persons deceased and diseased  from the infection as well as the increased number of human rights violations speak about the severe consequences of the crisis. On the very initial stage of the project, among the identified issues some acute ones were the constitutionality of the measures adopted by Georgian authorities in response to the crisis and in some cases the necessity and proportionality of the measures. As an acute problem remains up to the date the practice of making the legislative amendments in response to the crisis in circumvention of the principles of a democratic state, and in some cases weakening the Parliamentary control. The amount of the fines adopted for violations of the quarantine measures and the rules of self-isolation did not fit and take into account hard social and economic problems existing in the country even more exacerbating the social and economic situation of the population under the pandemic. We visited the regions, met people, among them were many whose rights were violated during the pandemic, but they did not know how to protect their own rights, or had no means to hire a private lawyer. Through this project HRC carried out qualified, free legal assistance to persons, whose rights were violated during the state of emergency and who needed the most  the free legal aid,” - states the director of HRC Nino Tlashadze.
Within the framework of the project “Free Legal Advocacy and Human Rights Monitoring after the Coronavirus Pandemic”, HRC was active in Tbilisi and 5 regions of Georgia: HRC studied the facts of violation of human rights during and after the state of emergency caused by the Coronavirus pandemic in Shida and Kvemo Kartli, Kakheti, Imereti and Samegrelo, identified the main trends in violations of human rights and provided qualified legal aid to the abused individuals.
Within the project, from August 1, 2020 till June 1, 2021, the lawyers of HRC have assisted  1842 persons with a free legal advice. During this time four lawyers involved in the project processed  125 cases, from which 48 were completed successfully. Seven beneficiaries refused to carry on the proceedings, while in one case the court rejected the claim of HRC. HRC lawyers are still working on the remaining 70 cases.
Fifty four out of 125 cases processed by the HRC  lawyers  relate to fines for violations of Covid regulations, 5 of these were completed successfully (six persons changed mind to proceed with the disputes), while the lawyers continue to work on the rest of the cases.
HRC applies to the European Court of Human Rights regarding the violation of the rights of a person living in Gori
V.T. became a victim of humiliating and inhuman treatment by the police.
According to V.T., during the state of emergency, while he was riding a bicycle close to his house, the policemen verbally abused him without any reason and  by using a force seized the mobile phone through which the victim took a video of the illegal action of the police. After seizing the phone, they put him in the car, where he was beaten. His beating continued at the police station as well.  Then he was locked in a room for 4 hours.
Despite the fact that V.T. had unbearable pain and asked for medical aid, the police neither called a doctor nor gave him a painkiller. Further, the detained was not given the right to call home or a lawyer. According to V.T., the police officers were entering the room, laughing at him, swearing at him and threating him with death.
HRC has exhausted all the legal mechanisms on the national level to defend the interests of V.T., despite this he still is not recognized as a victim. HRC has prepared an application to be sent to the European Court of Human Rights requesting the recognition that the State could not ensure the protection of the rights for V.T.
Banks returned cut state allowances to the persons  affected by the pandemic
Commercial banks have deducted GEL 200 allowances provided by the State in January 2021 against debts for individuals affected by the Coronavirus pandemic.
“Eleven individuals applied to HRC with such a complaint. HRC disseminated a special Appeal stating that the main purpose of the Anti-Crisis Plan to assist citizens affected by the Coronavirus had failed, and called on the commercial banks to return the money seized  to the unemployed persons. After the release of the appeal of HRC the Banking Association of Georgia got involved in the case. Following their request, an online session was held with participation of HRC representatives and the Banking Association and the representatives of different commercial banks. After getting familiar with the information, eleven people were refunded by the banks. However, the most important was the fact that this case had a precedent-setting character and beside the beneficiaries of HRC, the similar problem was resolved for other users,” - says HRC lawyer Eka Lomidze.
HRC has assisted several persons whose  payable loans at commercial banks were inadequately increased  during the pandemic:  Following the recommendation of the Government, the commercial banks offered a three-month deferral on the loans to the persons affected by the state of emergency due to the spread of the Coronavirus. Many have taken an advantage of this offer. Among them was the beneficiary of HRC, N.K. residing in Tbilisi, whose overall loan and the term of its repayment have increased in much greater terms under  the restructuring scheme proposed by the bank. HRC assisted N.K. in resolving the problem.  With the mediation and free legal assistance of HRC, similar problem was resolved for several persons.
Pandemic and children left without the right to education
In order to stop the Coronavirus pandemic, schools were closed in March 2020 and 661 500 children switched to online learning mode. Online learning has aggravated and outlined the existing harsh social problems in the country. Up to 10,000 children who did not have Internet and computer at home were restricted in the right to education. The fate of those families which had several children of a school age became particularly tough.
“Within the project, HRC paid particular attention to the most vulnerable groups. We requested public information from the local self-government bodies and determined who was in need, sometimes we were approached by people themselves for legal aid. Among them were people whose children were not able to receive an education because of tough economic situation and not having computer or Internet. I applied with a petition to the Ministry of Education to assist a child living in Kutaisi who could not attend online classes because of a damaged computer. The Ministry  fixed the computer and the child could continue to study. Further, we petitioned local self-governments and requested to assist several needy families in economic empowerment. This was a one-time financial assistance, however such a one-time allowances occurred to be very important for many parents left unemployed due to the pandemic,” - says HRC lawyer Ana Chapidze.
Anti-Crisis Plan and persons left without compensation
HRC provided free legal aid to those people who could not use the assistance offered by the authorities within the Anti-Crisis Plan.
The Government of Georgia presented the Anti-Crisis Plan on April 25, 2020 to mitigate the consequences caused by the pandemic. For the implementation of this plan GEL 3.5 billion was allocated from the budget.
In accordance with  the decision by the Government, from May 2020, during 6 months monthly allowance of GEL 200  was given to individuals who  were left without jobs due to the state of emergency introduced under the Coronavirus pandemic, or to those persons who were released on unpaid leave.
According to official information, 350 thousand persons lost jobs due to the Coronavirus pandemic. GEL 460 million was allocated for their assistance. Despite this, many persons who lost their jobs were left without the allowance.
Within the Anti-Crisis Plan, the authorities paid  one-time  allowance of GEL 200 to all children under the age of 18. In order to receive  GEL 200 allowance, the parents had to fill a simple application form on the web-page daxmareba.moh.gov.ge. However, many parents could not register their children on this portal.
With the assistance from HRC lawyers, the persons received their due allowances who lost their jobs due to the pandemic, but because of the technical defect or the irresponsibility of the employers were left without the compensation.  With the assistance and mediation from HRC lawyers, GEL 200 allowances was paid to those parents of the minors   who could not register their children due to incomplete documents or technical malfunction of the web-page daxmareba.moh.gov.ge.
Many farmers residing in the village were left without  diesel offered in beneficial price within the anti-crisis plan.  Within the Anti-Crisis Plan, the government has offered all the farmers, who had registered land from 0.25 hectares to 100 hectares, to buy diesel fuel for GEL 1 which is less than the market price.
For instance, the farmers residing in Tsalka were not able to use the benefits. As it turned out, the gas stations of the company SOCAR, which was selected by the Ministry of Agriculture as a provider of a cheap diesel, was so far from their villages that there was no point of going there to buy the diesel.
HRC appealed to the Government of Georgia with a special statement regarding the state subsidies and related problematic issues.
It is noted in the statement that the agricultural anti-crisis plan could not eliminate existing problems and left the persons engaged in the agricultural activities requiring the state aid the most without the assistance.
“Moreover,  thanks to this project we provided qualified legal assistance to persons, which required it the most  due to economic hardship caused by the pandemic (within the project we processed  much more cases than we had expected), we will share the monitoring results and main findings with the legislative and executive authorities.  This will allow them to deal with a similar crisis in the future with less human rights violations,” - says project director Nino Tlashadze.
HRC has also offered some recommendations to the Government and called for taking into consideration the problems and needs of different groups as much as possible while drafting anti-crisis plan documents and select more simple and flexible procedures for effective realization of the objectives set by the Anti-Crisis Plan.