საქართველოში მაწანწალა ბავშვები უკვე უკრაინიდან და მოლდოვადანაც შემოდიან
თბილისი.05.08.05.მედიანიუსი. ზაფხულის სეზონის დადგომასთან ერთად, ე. წ. მაწანწალა ბავშვები თბილისიდან საკურორტო ზონებში ინაცვლებენ.
როგორც "მედიანიუსს" თბილისის გლდანის ბავშვთა სახლის დირექტორმა გიორგი თავაძემ განუცხადა, მცირეწლოვანებს ლუკმა-პურის შოვნა საკურორტო ქალაქებში უფრო უადვილდებათ.
საქართველოში უპატრონო, მაწანწალა ბავშვების შესახებ სტატისტიკა არ არსებობს. თბილისის მერიის ბავშვთა უფლებების დაცვის საქალაქო ცენტრი მათი აღრიცხვისთვის საჭირო თანხის მოძიებას 2003 წლიდან ცდილობს, თუმცა უშედეგოდ.
"მაწანწალა ბავშვების შესახებ უნდა ჩამოყალიბდეს ერთიანი მუნიციპალური პროგრამა, რაც გულისხმობს მცირეწლოვანთა აღწერას და მათ განაწილებას. თუმცა მსგავსი პროგრამის განხორციელება ანალიტიკური და სტატისტიკური მონაცემების გარეშე შეუძლებელია. მაწანწალა ბავშვთა რაოდენობის შესახებ ჩვენ ხელთ არსებული ინფორმაცია სასაცილოა. სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ ჩატარებულმა აღწერამ ერთმანეთისგან მკვეთრად განსხვავებული შედეგები გვიჩვენა. მათი მონაცემებით, დედაქალაქში 260-დან 2500-მდე მაწანწალა მცირეწლოვანი ცხოვრობს. მიგვაჩნია, რომ ეს ბავშვები სახელმწიფო დაწესებულებამ უნდა აღწეროს და არა არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებმა", _ განუცხადა "მედიანიუსს" თბილისის მერიის ბავშვთა უფლებების დაცვის საქალაქო ცენტრის უფროსმა ბელა სარიამ.
მისივე განცხადებით, ზაფხულის პერიოდში მზრუნველობა მოკლებულ ბავშვებს საკურორტო ქალაქებისკენ მიუწევთ გული. ამ პერიოდში დედაქალაქი თითქმის ცარიელდება და მათი შემოსავალიც ნულს უტოლდება. საკურორტო ზონაში მათ ფულის შოვნის მეტი შესაძლებლობა ეძლევათ.
რაც შეეხება გლდანის ბავშვთა სახლს: ის 1 ივნისს თბილისის მერიის ინიციატივით შეიქმნა. ბავშვთა სახლში ყოფნა ნებაყოფლობითია. 8-დან 18 წლამდე ასაკის ბავშვებს და მოზარდებს ნებისმიერ დროს შეუძლიათ სახლში მისვლაც და მისი დატოვებაც.
"გლდანის ბავშვთა სახლში არ ფუნქციონირებს მიღებისა და განაწილების სამსახური, რაც მზურნველობამოკლებულ ბავშვებთან დაკავშირებით ერთ-ერთი ძირითადი პრობლემაა. ბავშვთა უფლებების დაცვის ცენტრი მოითხოვს ფილტრაციის სამსახურის აღდგენას, რათა აღწერის შემდეგ ბავშვები რაციონალურად გადანაწილდნენ ბავშვთა სახლებში", _ განუცხადა "მედიანიუსს" თბილისის მერიის ბავშვთა უფლებების დაცვის საქალაქო ცენტრის უფროსმა ბელა სარიამ.
მისივე თქმით, თბილისში უცხო ქვეყნიდან შემოსული ბავშვებიც არიან.
"ჩრდილოეთ კავკასიიდან, უკრაინიდან და მოლდოვადან თბილისში 37-მდე მცირეწლოვანია შემოსული. ცხადია, ზუსტი სტატისტიკა არც მათ შესახებ არსებობს. თუმცა ზაფხულში ისინიც საკურორტო ზონებში გადადიან", _ განაცხადა ბელა სარიამ.

Vagrant Children Come from Ukraine and Moldova in Georgia
Tbilisi.05.08.05.Media News. Having come summer season, so called vagrant children move from Tbilisi to the seaside areas.
According to the statement of Giorgi Tavadze, the Director of Tbilisi Children’s House in Gldani district, adolescents prefer to go to the seaside cities to earn money.
There is no statistics about homeless, vagrant children in Georgia. Children’s Rights City Centre operating at Tbilisi Municipality has been trying to get money for their registration since 2003, but in vain.
„The United Municipal Program must be created for vagrant children, which envisages their registration and distribution. Although it is impossible to implement such kind of program without analytical and statistical data. The information we have about the number of vagrant children is amazing. The census done by various non-governmental organizations showed very different results. According to their data, from 260 to 2500 vagrant children live in the capital city. We think that these children must be censured by the state organization not by the NGOs,”-stated Bela Saria, the Head of Children’s Rights City Centre of Tbilisi Municipality.
According to her statement, in summer period careless children go to seaside cities. During this period the capital is almost empty and their income is zero. They have more chance to earn money in seaside cities.
As for the Children’s House in Gldani, it was established on June 1 by Tbilisi Municipality. It is voluntary for them to stay there. Children from 8 till 18 and adults can come as well as leave the house whenever they want.
“There is no service of receiving and distributing of children at the mentioned House in Gldani, which is one of the main problems regarding the careless children. Children’s Rights Defense Centre demands on rehabilitation of service of filtration to distribute them rationally in children’s houses after the registration,” -stated Bela Saria to Media News.
“Approximately 37 juveniles have come from the North Caucasus, Ukraine and Moldova. It’s clear, that there is no exact statistics on them. Though in summer they also move to seaside areas,”-stated Bela Saria.