კურორტი ახტალა 3 მილიონ 755 000 ლარად იყიდება
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო, პროექტის „50 ქონება შენი სასტუმროსთვის“ ფარგლებში, გურჯაანში მდებარე ბალნეოლოგიურ კურორტ ახტალას ყიდის. აუქციონი 16 მაისს გამოცხადდა და 14 ივნისს დასრულდება. კურორტის საწყისი გასაყიდი ფასი 3 755 000 ლარია.
აუქციონის პირობების მიხედვით, მყიდველმა შესაბამისი ხელშეკრულების გაფორმებიდან არაუმეტეს 48 თვის ვადაში კურორტ ახტალას საკუთრებაში არსებულ ტერიტორიაზე უნდა ააშენოს და აამუშაოს არანაკლებ 120 ნომრის მქონე სასტუმრო კომპლექსი, რისთვისაც არანაკლებ 12 მილიონი ლარის ინვესტიცია უნდა განახორციელოს.
სასტუმრო კომპლექსი უნდა მოიცავდეს საცურაო აუზს, რესტორანს, სარეაბილიტაციო/გამაჯანსაღებელ ცენტრს და არანაკლებ 50 ავტომობილზე გათვლილ ავტოსადგომს. სასტუმრო კომპლექსის ფუნქციონირების დაწყებიდან არაუმეტეს 1 თვის ვადაში, ამავე კომპლექსში სულ მცირე 50 ადამიანი უნდა დასაქმდეს.
აუქციონის პირობაა, რომ ხელშეკრულების გაფორმებიდან 2045 წლის 28 ივნისამდე შენარჩუნდეს „კურორტი ახტალას“ საკუთრებაში არსებული პელოიდოთერაპიის (სამკურნალო ტალახით მკურნალობა) მიმართულება.
ახტალა საქართველოში ტალახით სამკურნალო ერთადერთი კურორტია, სადაც ძვალ-სახსროვან, პერიფერიული ნერვული სისტემის, გინეკოლოგიურ, დერმატოლოგიურ, უროლოგიურ და სხვა დაავადებებს მკურნალობენ. კურორტს მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნებიდან სტუმრობენ, მათ შორის ყაზახეთიდან, აზერბაიჯანიდან, ავსტრიიდან და გერმანიიდან.
პროექტი „50 ქონება შენი სასტუმროსთვის“ 2017 წლის ოქტომბრიდან დაიწყო. პროექტი ინვესტორებს აძლევს შესაძლებლობას საქართველოს ტერიტორიაზე უკვე არსებული ინფრასტრუქტურის გამოყენებით მოაწყონ სასტუმრო კომპლექსი და გზებზე გასაჩერებელი/მოსასვენებელი ინფრასტრუქტურა.
ეკონომიკის სამინისტროს განმარტებით, საქართველოში ბოლო დროს დაფიქსირებულმა ტურისტული ნაკადების რაოდენობის ზრდამ კიდევ უფრო აქტუალური გახადა ქვეყანაში შესაბამისი ტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარება.

Resort Akhtala to be sold for 3, 755 million GEL
Ministry of Economics and Sustainable Development, in the frame of the project “50 Properties for Your Hotel”, is selling balneology resort Akhtala in Gurjaani. The auction was announced on May 16 and deadline for the submission of applications is June 14. The starting price of the resort is 3 755 000 GEL.
According to auction conditions, the purchaser, within 48 months after signing the agreement, shall build and operate a hotel complex with at least 120 rooms in the territory of the resort Akhtala and invest no less than 12 million GEL in it.
The hotel complex shall have swimming pool, restaurant, rehabilitation/recovery center and car-parking for at least 50 cars. The hotel shall employ at least 50 persons within no later than one month term after the complex starts functioning.
The auction requires to maintain the paloidotherapy (mud-baths therapy) direction in the Resort Akhtala until June 28, 2045.
Akhtala is the only resort in Georgia where people can take mud-baths for the treatment of bone, nervous system, gynecological, dermatological, urological and other diseases. Patients across from foreign countries visit the resort, namely from Kazakhstan, Azerbaijan, Austria and Germany.
Project “50 Properties for Your Hotel” commenced in October 2017. It enables the investors to arrange hotel complexes and roadside infrastructure/rest areas in already existing buildings in Georgia.
According to the Ministry of Economics, increased number of tourists in Georgia made development of tourist infrastructure a priority.