მაღაროელები სიღნაღი-თბილისის ავტომაგისტრალის გადაკეტვას აპირებენ
სიღნაღის რაიონის სოფელ მაღაროს მაცხოვრებლები, რომლებიც მერვე დღეა ელექტროენერგიის გარეშე არიან დარჩენილები, პროტესტის ნიშნად, სიღნაღი - თბილისის ავტომაგისტრალის გადაკეტვას აპირებენ. როგორც ადგილობრივებმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს განუცხადეს, მოხმარებული ელექტროენერგიის გადასახადი მათ სრულად აქვთ გადახდილი, თუმცა „კახეთის ენერგოდისტრიბუცია“ დამატებით დარიცხული თანხების გადახდას ითხოვს.
„კახეთის ენერგოდისტრიბუციის წნორის სერვის - ცენტრში რამდენჯერმე მივედით და ვუთხარით, რომ კონტროლი განეხორციელებინათ საიდან და რატომ გვერიცხება დამატებით თანხები. არავინ ყურადღებას არ გვაქცევს. ერთხელ, ორჯერ, სამჯერ, წლებია უკვე ენერგოკომპანია გვაყაჩაღებს. მოვიდნენ და შეისწავლონ, ვინ იპარავს ელექტროენერგიას, თუ მართლა ზედმეტი დანახარჯია, ვიდრე ჩვენ მოვიხმართ. ან მათ მიერ დაყენებული საუბნო მრიცხველი სწორია? რასაც უნდათ იმას წერენ. პურის ფულს ძლივს შოულობს ხალხი, მაკარონს, ზეთს და მარილს ნისიად ვიღებთ და ესენი ყოველთვე 10, 15 და 20 ლარს გვძალავენ“, - აღნიშნეს მაღაროს მაცხოვრებლებმა.
ს/ს „კახეთის ენერგოდისტრიბუციის“ საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსის ჟანა დიდებაშვილის განცხადებით, მაღაროს მაცხოვრებლებს ელექტროენერგიის საფასური სრულად არ აქვთ გადახდილი. „სემეკ-ის დადგენილების საფუძველზე გადახდა ხდება კომუნალური მრიცხველის ჩვენების შესაბამისად. ენერგოკომპანიას ფიზიკურად არ ეყოფა იმდენი ადამიანი, რომ ყველა ბოძის ძირში ვინმე დააყენოს და კონტროლი გაუწიოს, ვინ იპარავს ელექტროენერგიას. ამას ვერ გავაკონტროლებთ“, - აღნიშნა დიდებაშვილმა.

Residents of the village of Magharo in Sighnaghi district, who have not been supplied with electricity for 8 days already, intend to block the Sighnaghi-Tbilisi motorway in protest. The locals reported to the Kakheti News Center that they have paid the electricity bills but the Kakheti Region Electricity Distribution Company demands them to pay additional bills.
“We visited the Tsnori service-center of the Kakheti region Electricity Distribution Company several times and requested them to find out why additional bills are imposed on us. The Company has been robbing us for many years already. Let them come and find out who is stealing electricity. Do their electricity meters work properly? They write whatever they want. People hardly earn their living; we buy macaroni, oil and salt for grant and they extort 10, 15 and 20 GEL every month,” complained the residents of Magharo village.
Spokesperson of the JSC Kakheti Region Electricity Distribution Company Zhana Didebashvili stated that the population of the Magharo village has not completely covered their bills. “Based on the resolution of the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission the subscribers should pay electricity bills according to communal meters. The Company cannot employ enough people to control every electricity meter in the region. We cannot control it,” said Didebashvili.