ბრძოლა ხეებთან - წესრიგის დაცვისა და განათლების სახელით
თბილისში  ხეების ჭრა გახშირდა. მიუხედავად მოსახლეობის პროტესტისა, ხეები გაიკაფა მოსკოვის პროსპექტზე, კიკვიძის  ბაღში, გამარჯვების პარკში, სულ ბოლოს კი ბარათაშვილის ქუჩაზე. ხეების გაკაფვის მიზეზი ზოგ შემთხვევაში პოლიციის შენობის მშენებლობა გახდა, გამარჯვების პარკში კი – მედიათეკის. ქალაქის მერიაში აცხადებენ, რომ ხეების მოჭრა აუცილებელი იყო და პოლიციის შენობისთვის სხვა თავისუფალი ფართი უბრალოდ არ ჰქონდათ.
კიკვიძის  ბაღს მოქალაქეები და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ყოველდღიურად დარაჯობდნენ, რათა გაჩეხისგან დაეცვათ. მიუხედავად ამისა, იქ ახლა პოლიციის შენობის მშენებლობა დაიწყო.
იურისტ მერაბ ჩიქოვანის განმარტებით, 2009 წლის 27 მარტს ქ. თბილისის საკრებულომ მიიღო გადაწყვეტილება #4-13, თბილისის ტერიტორიის გამოყენებისა და განაშენიანების რეგულირების წესების დამტკიცების შესახებ. ამ დოკუმენტის მე-19 მუხლის მიხედვით, სარეკრეაციო ზონა თავისი არსით წარმოადგენს ქ. თბილისის ადმინისტრაციულ საზღვრებში მდებარე გამწვანებულ ტერიტორიას. სარეკრეაციო ზონები იყოფა კატეგორიებად, პირველი კატეგორიის ზონაში მშენებლობა საერთოდ აკრძალულია, მე–2–3 ზონებში დაშვებულია გარკვეული ტიპის ნაგებობების მშენებლობა, რომლის ჩამონათვალიც ამავე დოკუმენტშია წარმოდგენილი. ჩამონათვალში პოლიციის შენობა არ ფიგურირებს.
მერაბ ჩიქოვანი: „კიკვიძის ბაღი და მოსკოვის გამზირის ბოლოს არსებული გამწვანების ტერიტორია წარმოადგენს რეკრეაციულ ზონას, სადაც პოლიციის შენობის მშენებლობა არ შეიძლება. მშენებლობა ისე დაიწყო, ამ ტერიტორიებს სტატუსი არ შეცვლიათ. მეტიც, უნდა არსებობდეს ქ. თბილისის თვითმართველი ერთეულის შესაბამისი გადაწყვეტილებაც, რაც არ არსებობს“.
იურისტის თქმით, შემსრულებლებს უნდა ჰქონოდათ როგორც ნებართვა, ასევე ჭრის აღრიცხვის უწყისი, სადაც მოსაჭრელი ხეების რაოდენობა უნდა ყოფილიყო ასახული, ასევე ჭრის აღრიცხვის უწყისი. ეს დოკუმენტები მათ არ გააჩნდათ.
1 თებერვალს შსს–მ მიმართა თბილისის არქიტექტურის სამსახურს, რათა გაეკვია, მას რამე წინააღმდეგონა ხომ არ ჰქონდა დაგეგმილ სამუშაოებთან დაკავშირებით.  არქიტეტურის სამასახურმა მიმართვა განიხილა და შსს–ს პასუხად მისწერა, წინააღმდეგი არა ვართო. განცხადებაში აღნიშნულია, რომ მშენებლობები იგეგმებოდა მოსკოვის გამზირზე, გამყოფი ზოლი N6, ბოგდან ხმელნიცკის ქუჩაზე,  ნაკვეთი N02/102, ცოტნე დადიანის ქუჩა N 164 (კიკვიძის ბაღი), ქერჩის ქუჩა, მიწის ნაკვეთი N6.
მართალია, არქიტექტურის სამსახური შსს–ს მოთხოვნის წინააღმდეგ არ წასულა, მაგრამ გაუგებარია  რა მოტივით. კანონმდებლობაში ცალსახად წერია, რომ რეკრეაციულ ზონაში პოლიციის შენობების მშენებლობა არ შეიძლება.
თბილისის მერიის ეკოლოგიისა და გამწვანების სამსახურის უფროსი გიორგი ქორქაშვილი ამბობს, რომ მართალია, რეკრეაციულ ზონაში მშენებლობა არ შეიძლება, მაგრამ ამ შემთხვევაში უბრალოდ სხვა გზა არ ჰქონდათ.
გიორგი ქორქაშვილი: „მოჭრა ვერანაირად ვერ იქნება ჩვენი პრიორიტეტი, მაგრამ როდესაც გამოუვალი სიტუაციაა, იმასაც ვითვალისწინებთ, რომ რაღაც რაოდენობა ხეების უნდა მოიჭრას. სანაცვლოდ  ორგანიზაციას ვაკისრებთ, ათმაგი ოდენობა ხეები დარგოს.  რა თქმა უნდა, აუცილებლობა იყო მანდ პოლიციის შენობის აშენება. მთელ საქართველოში შენდება და რომ არ იყოს ამის აუცილებლობა, არც აშენდებოდა. მე ვერ განვსაზღვარავ პოლიციის შენობა სად უნდა იყოს. ეს არის საკითხი, რაზეც თავად შსს იღებს გადაწყვეტილებას“.
გიორგი ქორქაშვილი ამბობს, რომ გლდანი–ნაძალადევის რაიონში თავისუფალი მიწა არ არსებობდა და პოლიციის განსათავსებლად უკვე არსებულ შენობებსაც ვერ გამოიყენებდნენ. „თუ არის, მოგვიძებნეთ“, – განაცხადა მან. ქორქაშვილის თქმით, ამ აუცილებლობის გამო საკითხი ზონირების საბჭოზე გავიდა და ტერიტორიას სტატუსი შეეცვალა.
დღეს თბილისში ერთ სულ მოსახლეზე გამწვანების 8–10 კვადრატული მეტრი მოდის. ნორმა კი დაახლოებით 25 კვადრატული მეტრია. მერიაში აცხადებენ, რომ ბოლო პერიოდში მოიჭრა ხეები სანაპიროზე და ბარათაშვილის ქუჩაზე, გზის გასაყვანად, ასევე ბაღებში პოლიციის შენობების ასაგებად. როგორც გიორგი ქორქაშვილი ამბობს, ამჯერად სხვა სახის ჭრები თბილისში დაგეგმილი არ არის.
- ჩვენ ინტენსიურად ვრგავთ ახალ  ნერგებს. უპირატესობას ვანიჭებთ შედარებით ახალ უბნებს, სადაც გამწვანება არ არის. დაახლოებით 60 000 ნერგი გვაქვს დარგული ჩვენი სამსახურის დაარსების დღიდან (2009 წელი). ახლახანს 120 კვიპაროსი დაირგო 1 კედარი მოიჭრა, რომელიც საშიშროებას ქმნიდა და სამი ცაცხვი, რომელიც ახლადდარგულ კვიპაროსებს უშლიდა ხელს.
- ცაცხვები რომ დაგეტოვებინათ და კვიპაროსი არ დაგერგოთ?
- კვიპაროსი არ მოგწონთ თქვენ?
- გაზრდილი ნერგი რომ შეინარჩუნოთ უფრო ეს არ უნდა იყოს პრიორიტეტი?
- რა თქმა უნდა, ეს პრიორიტეტი გვაქვს, მაგრამ ხანდახან იძულებული ხარ, რომ მოჭრა. ეს ჭრები არ არის მასობრივი ხასიათის.  ამ შემთხვევაში 120  ნერგი დავრგეთ და 4 მოიჭრა.
- კიდევ სად არის ჭრები დაგეგმილი?
- ამ წუთას არსად. მიმდინარეობს ხეების ფორმირება. რამდენიმე ავარიული ხე (გამხმარი ან ასე შემდეგ) შეიძლება კიდევ მოიჭრას. გზის მშენებლობასთან დაკავშირებით ჭრები უკვე ჩატარდა, იქ გვირაბი კეთდება და სხვა გზა არ გვქონდა. ქალაქი გადატვირთულია მანქანებით. არა მგონია, რომ მანქანების გამონაბოლქვის შედეგად ეკოლოგიამ უფრო მოიგოს. დაახლოებით 40–მდე ხეა მოჭრილი ბარათაშვილზე  და რამდენიმე – სანაპიროზე.
- მაგრამ არის კანონი, რომელსაც ვემორჩილებით მეც, თქვენც და შსს–ც. კანონში წერია, რომ რეკრეაციულ ზონაში არაფრის აშენება არ შეიძლება.
- გეთანხმებით, მაგრამ თუ ეს სტრატეგიული ობიექტია და მისი აშენების აუცილებლობა იქ არის, შესაძლოა ეს საკითხი ზონირების საბჭოზე გავიდეს და ტერიტორიას ზონა შეეცვალოს. ზონირების საბჭო მერიას ექვემდებარება.
- რამდენად არის პოლიციის შენობა სტრატეგიული ობიექტი?
- მე ვფიქრობ, რომ სტრატეგიული ობიექტია. თუნდაც ის, რომ კრიმინალური  სიტუაცია მოწესრიგდა. არა მგონია, 15 წლის წინ მშვიდად შესულიყავით რომელიმე პარკში და მშვიდად გამოსულიყავით.
- კანონის მიხედვით, რამდენად აქვს პოლიციის შენობას სტრატეგიული ობიექტის სტატუსი?
- კანონზე ნუ ვიდავებთ, ეგ კანონი არც მე დამიწერია და არც თქვენ.
- იგივე მედიათეკა ხომ არ არის სტრატეგიული ობიექტი.
- მოდით სხვადასხვა კუთხით შევხედოთ. სანამ მედიათეკა აშენდებოდა, იქ იყო გოლფ კლუბი, რომელსაც მფლობელმა კომპანიამ ვერ მოუარა და ნაგვის ბუდედ იქცა. იგივე „მზიურიდან“ მარტო 800 მანქანა ნაგავი გავიტანეთ.
- რჩება შთაბეჭილება, რომ თქვენი სტრუქტურა უარს არ ან ვერ ეუბნება შსს–ს.
- რატომ არა. თქვენ გგონიათ, რამდენი წერილიც შემოდის ყველას ვაკმაყოფილებთ? სცადეთ, აბა, შემოიტანეთ წერილი და თუ დავაკმაყოფილებთ.
ჩემზე არაა საუბარი. მე შსს–ზე ვლაპარაკობ.
- მისთვისაც ბევრჯერ გვითქვმს უარი.
- არ შეიძლებოდა მედიათეკა ხეების მოჭრის  გარეშე აშენებულიყო?
- არ შეიძლებოდა. რატომ გგონიათ, რომ ჩვენი თვითმიზანია, ხეები მოვჭრათ, გავანადგურროთ, რაღაც ვავნოთ და არ გვქონდეს ნორმალური ეკოლოგიური სიტუაცია.
- ძალიან მარტივი მიზეზის გამო - იგივე პოლიციის შენობები არ შეიძლებოდა სადმე მოტიტვლებულ ადგილას აშენებულიყო?
- მომინახეთ ნაძალადევის რაიონში მოტიტვლებული ადგილი, რომ იყოს, იქ გაკეთდებოდა.
- აშენებული შენობაში რომ შეეძინათ ფართი?
- რომელ შენობაში?
- შენობა მოიძებნება, ამიტომაცაა გაუგებარი მოსახლეობისთვის, რა აუცილებელი იყო ხეების მოჭრა.
- პოლიციის შენობა გარკვეულ სტანდარტებს უნდა აკმაყოფილებდეს. ხალხი, რომელიც ოპონირებას გვიწევს, მათთვის მთავარია, რომ ოპონირება გაგვიწიონ. მათ როდესმე რამე აქციაში მიუღიათ მოანწილეობა, ან  რამე დახმარება გაუწევით ჩვენთვის?  ამას ვერ ვგებულებ. რატომ ვართ ჩვენ ცუდები და ბუნების მტრები, ვითომ რაღაცა გავაფუჭეთ, ისინი კი გადასარევი გარემოსდამცველები. ის რაც კეთდება იმაზე რატომ არაფერს ამბობენ.
კახა ბახტაძე, კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელის პროგრამების მენეჯერი: „მთავარი პრობლემა არის ის, რომ სანამ გზებთან დაკავშირებით პროექტი დაიწყებოდა, ის არსად განხილულა. ისიც გაუგებარია, არის თუ არა ეს მოსახლეობის პრიორიტეტი. მოსახლეობა და არასამთავრობო სექტორი არ არის ჩართული მსგავსი პროექტების განხილვაში. გადაწყვეტილებებს იღებენ სპონტანულად და ისე, რომ არავის ეკითხებიან. გარდა ამისა, საგზაო მოძრაობის დასარეგულირებლად  გვირაბების გაყვანა აუცილებელი არ არის. შეიძლება სხვა საშუალებებიც გამოინახოს. მაგალითად მოძრაობა ყველაზე მეტად გადატვირთულია დილით, რადგან დილით სკოლაში სწავლა იწყება. შესაძლოა, სწავლა სხვადასხვა სკოლებში სხავადასხვა დროს დაიწყოს და ასე შემდეგ. გაცილებით პრიორიტეტულია, შენარჩუნდეს უკვე არსებული ხეები, რომელიც ისედაც ცოტა დარჩა, ვიდრე ახალი ნერგები დაირგოს და ამაში ასიათასობით ლარი დაიხარჯოს“.
კახა ბახტაძის თქმით, მსგავსი პროექტები  ყოველთვის საჯაროდ უნდა განიხილებოდეს, მოეწყოს, შეხვედრები, დისკუსიები, ამასთან მერიის ვებ–გვერდზე უნდა იდოს ინფორმაცია, სადაც ხალხს შეეძლება კომენტარი დატოვოს.

Fight with Trees in the Name of Public Order Protection and Education
More and more trees have been cut down in Tbilisi recently. Despite public protest, trees have been cut down on Moscow Avenue, in Kikvidze Square, in Victory Park and finally on Baratashvili Street as well.  Sometimes trees are cut down to make way for police stations, but in Victory Park they were removed for the construction of a media library. Tbilisi City Hall claims that it was necessary to cut down the trees because they could not find alternative space for the police station.
Tbilisi citizens and members of nongovernmental organizations patrolled Kikvidze Square daily to protect its trees from being cut down, but despite their protests a police station is being built on the site.
According to lawyer Merab Chikovani, on March 27, 2009 Tbilisi City Council passed resolution # 4-13 on the exploitation of Tbilisi territory, approving regulations for construction. Article 19 of the document establishes recreational zones consisting of green territory located within the administrative borders of Tbilisi. The recreational zones are divided into categories: any kind of construction is prohibited in the first category while certain types of buildings can be constructed in the second and third categories. The document lists these types of buildings, however, police stations are not mentioned.
Merab Chikovani: “Kikvidze Garden and square at the end of Moscow Avenue is a recreational zone where police stations cannot be built. Construction work begun without any change in the status of the territories having been made. It requires a decision on the matter by Tbilisi authorities. A decision like that was never made.”
Chikovani added that those responsible for the work being carried out should both hold a construction permit and keep a record of any trees cut down. However, they had neither of these documents.
On February 1, MIA [Ministry of Internal Affairs] appealed to the Tbilisi Architecture Service to find out if they had any objections to construction work on the site. The Architecture Service processed their appeal and replied to the MIA that they were not against construction. The initial application letter clarified that construction was planned on Moscow Avenue, division line # 6; on Bogdan Khmelnitski Street plot N02/102; on Tsotne Dadiani Str. # 164 (Kikvidze Garden), and on Kerchi str. plot N 6.
The reasons for the Architecture Service’s decision not to decline the MIA construction permits is unclear. Especially since national legislation states that police stations cannot be constructed in recreational zones.
Giorgi Korkashvili, head of the Ecology and Greenery Planting Department at Tbilisi City Hall, said that although construction is prohibited in recreational zones, there was no other alternative in this particular case.
Giorgi Korkashvili: “Cutting down trees should not be our priority but when construction is stymied like this, some of the trees can be cut down. In return, the organization behind the construction is obliged to plant elsewhere ten times the number of trees cut down. Of course, constructing a police station in the area should be a priority. There is a need for police stations and that’s why they are being built all around Georgia. I cannot determine the location of the police station. That is something within the competence of the MIA.”
Giorgi Korkashvili added that there was no vacant space in the Gldani-Nadzaladevi district and no old empty building that could house a police station either. “If you find any, please let us know,” he said. According to Korkashvili, due to these circumstances, the issue was discussed by the Council and the area’s recreational status was changed.
Today, there are 8-10 sq. meters of greenery per capita in Tbilisi. The norm is about 25 sq. meters. According to City Hall, trees have been cut down in the capital for the construction of new roads on the embankment and Baratashvili Street, as well as for construction of new police stations. Giorgi Korkashvili said that there currently were no plans on cutting down trees in any other locations.
-We frequently plant new trees. We prefer to plant them in new districts where there is no greenery. We have already planted about 60 000 plants since our service was established (2009). Not long ago, we planted 120 cypresses; we cut down one cedar tree which was a potential hazard and three lime-trees which hindered new planting of cypresses.
-Why did you not leave the lime-trees in addition to planting the cypresses?
-Don’t you like cypresses?
-Is it not better to maintain fully grown plants?
-Of course, it is our priority, but sometimes we have to cut them down. Our cutting down of trees does not take on massive proportions. In this particular case we planted 120 new plants and removed four.
-Where else do you plan to cut down trees?
-Nowhere at the moment. We are working on the shape of trees. We might remove several withered trees. We have already removed the necessary trees for road construction; we were constructing a tunnel there and there was no other way out. The city is overloaded with traffic. I do not think the plant life will benefit from smoke. We have cut down about 40 trees on Baratashvili Street and several trees on the embankment.
-But there is a law to be obeyed; by me, you and the MIA. The law states that nothing should be constructed in recreational zones.
-I agree but if it is a strategic facility and it is necessary to construct it in that particular place, the issue might be discussed by the Zoning Council which can change the status of the area. This council is a part of City Hall.
-Is a police station a strategic facility?
-I think it is. It is definitely strategic in terms of improving the situation with regards to crime in the country. I do not think people could peacefully rest in any park about 15 years ago.
-Does the law grant police stations the status of strategic facility?
-Let us discuss this issue from the other point of view. Before the media-library was constructed there, there was a golf-club which was not properly taken care of by the owner; the area turned into a garbage dump. The situation was the same in Mziuri; we removed 800 truckloads of garbage from there.
-Your department seems unable to refuse assigning plots to the MIA.
-Why do you think that? Do you think we approve every application? Try and apply to us and you will see if we approve your request.
-I am not speaking about myself. I am talking about the MIA.
-We have declined their applications as well.
-Could they not have constructed the media-library without removing trees?
-It was impossible. Do you think that our mission is to cut down trees, to destroy something, to cause problems and destroy the normal ecological situation?
-The answer is simple: You could build police stations in empty places.
-Find an empty place in Nadzaladevi district; if there is any, we could build the station there.
-Could they not purchase space in an already constructed building?
-Which building?
-You could find a building there. The population also wonders why it was necessary to cut down trees.
-The police station should meet some standards. The aim of our critics is to oppose us in whatever we do. Have they ever taken part in any activities? Have they ever assisted us? I cannot understand it. Why are we bad people and enemies of nature while they are model environmentalists? Why do they not say anything positive about our work?
Kakha Bakhtadze, program manager at the Caucasus Environmental NGO Network [CENN]: “The main problem is that nobody discussed the road-construction project beforehand. Another problem is finding out whether it was a priority with the population. The population and nongovernmental sector are not involved in the project management process. Decisions are made spontaneously without asking for opinions from experts – it was not necessary to build tunnels for the regulation of traffic movement. They could find other ways. For example, the traffic is heaviest in the morning because school starts in the morning. It would have been possible to change school-hours in different schools, etc. It is better to maintain the few fully grown trees left in the city than to plant new ones and spend hundreds of thousands of lari on it.”
Kakha Bakhtadze said that similar projects should be discussed publicly; meetings and discussions should beorganized, with relevant information made available on the City Hall website, leaving room for comments from the public.