ვორქშოფი ჟურნალისტებისთვის და სასწავლო ტური მლეთაში
14-15 ივნისს თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის ორგანიზებით ჩატარდა ვორქშოპი და სასწავლო ტური  ჟურნალისტებისთვის თემაზე - ბუნებრივი კატასტროფები და ეკომიგრანტები.
14 ივნისს ვორქშოფს ომისა და მშვიდობის გაშუქების ინსტიტუტის (IWPR) ოფისმა უმასპინძლა. ვორქშოფს უძღვებოდნენ: რეზო გეთიაშვილი, კავკასიის გარემოსდაცვითი ორგანიზაციების ქსელი, გიორგი კუპატაძე, ომისა და მშვიდობის გაშუქების ინსტიტუტი და ილია გუჩმანიძე, ასოციაცია „ბორჯღალო“.
ტრენერებმა მონაწილეებს ბუნებრივი კატასტროფებისა და ეკომიგრანტების გაშუქების სპეციფიკა გააცნეს. ერთ-ერთ მთავარ პრობლემად დასახელდა საქართველოს სახელმწიფოს პოლიტიკა, რომელიც ქვეყანაში ეკომიგრანტების არსებობას არ აღიარებს. ხელისუფლება ცდილობს, არ აიღოს ვალდებულებები ეკომიგრანტების წინაშე, რადგან მას მსგავსი ვალდებულებები უკვე აკისრია ოკუპირებული ტერიტორიებიდან გადაადგილებული ასიათასობით დევნილის მიმართ. შესაბამისად, სტიქიით დაზარალებულთა და ეკომიგრანტთა პრობლემები დიდწილად ყოველთვის მოუგვარებელია.
ვორქშოფის მეორე დღეს მოეწყო სასწავლო ტური ერთ-ერთ პრობლემურ რეგიონში, კერძოდ - დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ მლეთაში, სადაც მონაწილეებმა გაიუმჯობესეს პრაქტიკული უნარ-ჩვევები წინა დღით თეორიულად მიღებულ ცოდნაში და ითავეს თემის გაშუქება თავიანთ მედიასაშუალებებში. ისინი ადგილზე გაეცნენ ეკომიგრანტების ყოფას, ასევე შეხვდნენ ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენელს, იოსებ ზაქაიძეს, რომელმაც ჟურნალისტებს მლეთაში მცხოვრები სტიქიით დაზარალებული მოქალაქეების პრობლემებზე დამატებითი ინფორმაცია მიაწოდა.
ვორქშოპისა და სასწავლო ტურის 10 მონაწილე თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლმა  კონკურსის წესით შეარჩია. კონკურსში მონაწილეობა 40-მდე ჟურნალისტმა მიიღო.

07:56, Monday, 20.05.2013
On June 14-15 Human Rights House Tbilisi organized a workshop and study trip for journalists on the topic – Natural Disasters and Eco-migrants.
Office of the Institute for War and Peace Reporting (IWPR) hosted the workshop on June 14. The workshop was led by Rezo Getiashvili from the Caucasian Environmental NGO Network, Giorgi Kupatadze from IWPR and Ilia Guchmanidze from the Association “Borjgalo”.
Trainers introduced the participants with the specific to cover issues related with natural disasters and eco-migrants. Georgian state policy was declared to be one of the main problems, which does not recognize presence of eco-migrants in the country. The government tries to avoid responsibility before eco-migrants because it bears similar responsibilities with regard to internally displaced people. Consequently, problems of victims of natural disaster and eco-migrants are not resolved in most cases.
Study Trip was organized to one of the most problematic regions of Georgia – Mleta village in Dusheti district next day of the workshop, where participants developed their practical skills obtained on the previous day’s theoretical training and took responsibility to cover the issue in their media-outlets. The participants studied the problems of eco-migrants on the place, met representative of the local self-government Ioseb Zakaidze, who provided journalists with additional information about problems of victimized people in Mleta.
10 participants of workshop and study trip were selected through competition by the Human Rights House Tbilisi. About 40 journalists applied for the competition.