უხეში დარღვევები მარნეულის 22-ე საარჩევნო ოლქის 28-ე საარჩევნო უბანზე
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელმა მარნეულის 22-ე საარჩევნო ოლქის 28-ე საარჩევნო უბანზე სხვადასხვა სახის დარღვევის ფაქტები დააფიქსირა.
ამ უბანზე რეგისტრირებულია 1123 ამომრჩეველი, მიღებული ბიულეტენების რაოდენობა კი მხოლოდ 900 იყო. ამის თაობაზე, გადამოწმების მიზნით, ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენელმა კომისიის თავმჯდომარე ნანა გვაზავას მოსთხოვა მიღება-ჩაბარების აქტის ასლი, რაზეც მიიღო ხისტი უარი. თავმჯდომარემ განაცხადა, რომ მიღება-ჩაბარების აქტი მხოლოდ მისი „საკუთრება“ იყო.
ასევე, საარჩევნო ყუთს აკონტროლებს (ამომრჩეველს კონვერტებს აწვდის) არა საუბნო კომისიის რომელიმე წევრი, არამედ „საარჩევნო სისტემის კვლევითი ცენტრის“ დამკვირვებელი  - მამედ ირზაკულიევი. საარჩევნო ყუთზე არ იყო დაფარებული ფურცელი და ეს დარღვევა მხოლოდ ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენლის მოთხოვნის შემდეგ გამოსწორდა.
ნაკადის მომწესრიგებლის განკარგულებაში მყოფი მარკირების შემოწმების აპარატი არ მუშაობს. ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელმა მარკირების პროცედურა თვითონაც გაიარა და ცოტა ხნის შემდეგ აპარატმა ვერ დააფიქსირა სითხის არსებობა.
კომისიის თავმჯდომარე, ნანა გვაზავა ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელს მობილური ტელეფონით ფოტომასალის გადაღება შეუზღუდა. „შენ უკვე საკმარისად გადაიღე, გეყოფა“, - უთხრა მან.
აღნიშნულ უბანზე ამომრჩეველზე ზეწოლის უხეში ფაქტები ფიქსირდება. კერძოდ - უბანზე მისული თითქმის ყველა ამომრჩეველი ითხოვს დახმარებას კაბინაში, რა დროსაც დამხმარე პერსონა (სხვა ამომრჩეველი) მას აშკარად მიუთითებს, რომ ბიულეტენში შემოხაზოს 5 ნომერი.
ზეწოლის ფაქტები დაფიქსირდა არა მხოლოდ ამომრჩეველზე, არამედ კომისიის ერთ-ერთ წევრზე - ნათელა ჩანქსელიანზეც, რომელსაც აქვს რეგისტრატორის ფუნქცია მინიჭებული. ჩანქსელიანი შეეწინააღმდეგა და დამკვირვებლებთან ერთად, ხმა აიმაღლა იმ ფაქტზე, რომ საარჩევნო უბანზე მისულ ამომრჩევლებს პირდაპირ მოუწოდებენ ხუთიანის შემოხაზვას. ამის გამო მან კომისიის სხვა წევრებისგან და განსაკუთრებით - თავმჯდომარისაგან, მიიღო გაფრთხილება. ხოლო როდესაც რეგისტრატორმა კვლავ გააპროტესტა დარღვევები, უბანზე მივიდა ცესკოს წარმომადგენელი საოლქო კომისიიდან და შემდეგი სიტყვებით დაემუქრა: „შენ ჩემი დანიშნული ხარ აქ და თუ არ გაჩუმდები - მოგხსნი“!
ამჟამადაც უბანზე ქაოსია შექმნილი და პროცესი მიმდინარეობს მრავალი დარღვევის ფონზე. ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მარნეულის 22-ე საარჩევნო ოლქის 28-ე საარჩევნო უბნის კომისიას შესაბამისი საჩივრებით მიმართა.

Blatant Violations in the Polling Station # 28 in Marneuli DEC # 22
Observer of the Human Rights Center observed several violations in Polling Station # 28 in Marneuli Election District # 22.
1123 voters are registered in this polling station; but only 900 ballot papers were delivered to the polling station. To verify the information, HRC’s observer asked chairwoman of the PEC Nana Gvazava to hand him a copy of receipt-acceptance protocol but she refused. The chairwoman said it was only her “property.”
In addition to that, observer from the Election System Research Center Mamed Irzakuliev controls the ballot box (gives envelopes) instead commission member. A paper was not placed on the ballot box but this violation was eradicated based on the request of the HRC’s representative.
The marking apparatus does not work at the polling station. The controller is in charge of this apparatus. HRC observer also took marking procedure but some time later the apparatus did not detect the liquid on his finger.
Commission chairwoman Nana Gvazava did not allow the HRC observer to take photos of the observed violations by cell phone. “You have already taken enough photos, it is enough,” she said.
Blatant violation of voters’ rights is observed in this polling station. Namely, every voter requests assistance in the cabin and other voter accompanies them into the cabin and indicates him/her to mark election number 5 on the ballot paper.
Not only voters but commission member Natela Chankseliani was also intimidated; she is a registrator at the polling station. Together with observers, Chankseliani opposed commission members because they directly suggest voters to mark number 5 on the paper. Consequently, she was rebuked by the commission chairwoman and other commission members. When the registrator repeatedly protested violations, CEC representatives from the DEC arrived at the precinct and warned her: “Unless you stop complaining, I will dismiss you from here!”
There is chaos in the polling station now and the ballot process is going through many violations. Human Rights Center has filed relevant complaints on observed violations to the PEC # 28 of the Marneuli DEC 22.