„გორი საქართველოს ღირსებისთვის“- 19 მაისს გორში კონტრ-აქცია გაიმართება
„აღდგეს რუსეთთან პოლიტიკური და ეკონომიკური კავშირი. ჩვენ მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას, გადადგას პრაქტიკული ნაბიჯები, რათა საქართველო ევრაზიულ კავშირში გაერთიანდეს“, - ასე მიმართა 9 მაისს გორში შეკრებილებს „ერთიანი კომუნისტური პარტიის“ თავმჯდომარემ, თემურ ფიფიამ.
ფაშიზმზე გამარჯვების დღესთან დაკავშირებით გორში გამართული აქციის შესახებ მითქმა-მოთქმა არ წყდება. აქციას გამოეხმაურა მოძრაობა „დამოუკიდებლობისა და ევროინტეგრაციისთვის“ თავმჯდომარე, ანდრო ბარნოვი.
„რუსეთი უკვე პირდაპირ ახერხებს საზოგადოების სიღრმეში შემოღწევას და ცდილობს, ჩვენივე პირით გვათქმევინოს უარი დამოუკიდებლობაზე, განვითარებასა და პროგრესზე“,- განაცხადა ანდრო ბარნოვმა.
აქციის ერთ-ერთი მონაწილე, საზოგადოება „სტალინელების“ წარმომადგენელი, ალეკო ლურსმანაშვილი აქციის კრიტიკოსების შენიშვნას სახელმწიფო დროშის აქციაზე არ ქონის შესახებ იზიარებს, თუმცა განმარტავს, რომ ფაშიზმზე გამარჯვება საბჭოთა დროშების ქვეშ მოხდა და ამიტომ ჭარბობდა, 9 მაისს გორში გამართულ აქციაზე, საბჭოთა სიმბოლიკა.
აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ საქართველოს პარლამენტის მიერ „თავისუფლების ქარტიით“ მიღებულ კანონში საბჭოთა სიმბოლიკის გამოყენება იკრძალება. როგორც გორის მერი, ზურაბ ჯირკველიშვილი განმარტავს, მერიაში აქციის გამართვის ნებართვის წერილში მითითებული არ იყო, თუ ორგანიზატორები აქციაზე საბჭოთა სიმბოლიკას გამოიყენებდნენ.
9 მაისის აქციასთან დაკავშირებით გორში საპროტესტო კამპანიაც წამოიწყეს - „გორი არ არის წითელი“.
„გორი საბჭოური ქალაქი არ არის, გორელები წარსულს არ მისტირიან. ვფიქრობთ, რომ თავისუფალ საქართველოში ცხოვრება ეს ყველა ჩვენგანის პრიორიტეტი უნდა იყოს“,-განაცხადა „მეგობრობის ხიდი-ქართლოსის“ წარმომადგენელმა, ლალი ომიაძემ.
9 მაისს გამართული აქციის საპასუხოდ, 19 მაისს კონტრ-აქციის მოწყობა დაიგეგმა, ლოზუნგით - „გორი საქართველოს ღირსებისთვის“. აქციის მონაწილეები ევროპული არჩევანის გამოსახატავად შეიკრიბებიან.
„ჩვენ გვახსოვს 8 აგვისტო, ყველას გვახსოვს ის, რომ რუსეთი გამუდმებით ცდილობდა ჩვენს შევიწროებას“,-აღნიშნა გორის მცხოვრებმა, სალომე ლაფაჩიმ.
„გორელებმა ისტორიაც კარგად იციან, ის პერიოდიც კარგად ახსოვთ, თუ რა სიკეთე მოუტანა რუსეთმა საქართველოს. ამიტომ თავის სათქმელს ახალგაზრდები იტყვიან“,- განაცხადა აქციის ერთ-ერთმა ორგანიზატორმა, რამაზ ჩუტკერაშვილმა.

Gori for the Honor of Georgia –Counter-Demonstration to Be Held in Gori on May 19
“Restore political and economic union with Russia. We call on the Government of Georgia to take practical steps to join Eurasian Union,” chairman of the United Communist Party Temur Pipia addressed to the gathered people in Gori on May 9.
Astonishing statements about the demonstration held in Gori to celebrate the Victory Day have not stopped. Chairman of the Movement for Independence and Euro-Integration Andro Barnov also made statement.
“Russia already has direct access to the [Georgian] society and tries to compel us to say NO to independence, development and progress,” Andro Barnov said.
One of the participants of demonstration from the Society Stalinelebi Aleko Lursmanashvili responded to the concerns of critics about absence of state flag during demonstration; he clarified that the victory over the fascism was achieved under the soviet flags and that’s why the demonstrators mostly had soviet symbols during the rally in Gori.
It is noteworthy that Law on Freedom Charter adopted by the Parliament of Georgia prohibits use of soviet symbols. Gory mayor Zurab Jirkvelishvili clarified that in their petition to the city hall the organizers did not define that they intended to hold soviet symbols.
Protest rally “Gori Is NOT Red” was planned to oppose the May 9 demonstration in Gori.
“Gori is not a soviet city; Gori residents do not dream of the past. We believe life in free Georgia must be priority for all of us,” representative of the local organization Bridge of Friendship – Kartlosi Lali Omiadze said.
In response to the May 9 demonstration, citizens plan counter-demonstration on May 19 under the slogan “Gori for the Honor of Georgia. The participants will gather to express solidarity to the European choice of the country.
“We do remember August 8 (2008); we all remember that Russia permanently tried to oppress us,” Gori resident Salome Lapachi said.
“Gori population knows the history quite well; everybody remembers all the good Russia has done to Georgia. So our young generation will express their position,” one of the organizers Ramaz Chutkerashvili said.