არც საქონელი დაუბრუნეს და დააპატიმრეს კიდეც
მოვაჭრე ემინე პეტრიძის კუთვნილი 1 612 ლარის ღირებულების საქონელი, გამომძიებელმა სხვა მოვაჭრეს გადასცა. ბაზრის ადმინისტრაცია საქმეში მონაწილეობას უარყოფს, საქმის გამომძიებელი მიხეილ აბაშიძე კი კომენტარს არ აკეთებს.
პეტრიძეს სავაჭრო ჯიხური შპს „ბაკურის“ კუთვნილ სავაჭრო ცენტრში საიჯარო ხელშეკრულებით ჰქონდა აღებული. მიმდინარე წლის აპრილის დასაწყისში მას პრობლემები  სხვა მოვაჭრესთან შეექმნა: „#209 ჯიხური, რომელსაც მე ვიყენებდი სავაჭრო საქმიანობისთვის, ჩემგან უნებართვოდ გატეხა ბაზრის სხვა მოვაჭრე ვაჟა ბერიძემ. იმ დროისათვის მე ჯიხურში მქონდა პურის ფქვილი (პატარა და დიდი ტომრებით), ჯამში 42 ტომარა. ასევე კომბინირებული საკვები საქონლისათვის - 52 ტომარა. ამ საქონლის შესაბამისი დოკუმენტაცია და ფული - 250 ლარი“.
ფაქტის გამო პეტრიძემ პოლიციის შესაბამის - თამარის დასახელბის განყოფილებას მიმართა. მოვაჭრეს ჯიხური დაუბრუნდა, თუმცა მასში არსებული სავაჭრო საქონელის გარეშე: „ჯიხური რომ ჩამაბარეს, მასში იყო ჩემი საქონელი, მაგრამ ისინი აღწერა გამომძიებელმა და მე არ დამიბრუნა. გამოსაძიებელი და ჯერ ვერ მოგცემთო“.
აღნიშნული საქონელი აქტის საფუძველზე იმავე სავაჭრო ცენტრს - „ბაკურს“ ჩაბარდა: „გამოძიებამ ითხოვა ჩვენგან თავისუფალი ფართი, სადაც შეიძლებოდა აღწერილი ქონების დროებით მოთავსება. ჩვენ გადავეცით მათ მოთხოვნილი ფართი. სხვა ჩვენ არანაირი მონაწილეობა არ მიგვიღია ამ საქმეში“, - განაცხადა სავაჭრო ცენტრ „ბაკურის“ დირექტორმა როსტომ მამუჭაძემ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის აჭარის ფილიალი გამომძიებელ მიხეილ აბაშიძეს დაუკავშირდა, თუმცა მან უპასუხოდ დატოვა კითხვა, თუ რატომ არ მოხდა საქონლის მესაკუთრისთვის დაბრუნება: „აღნიშნულ საქმეზე კომენტარს არ ვაკეთებ. საქმე დასრულებულია. თუკი მასალის გაცნობის სურვილი გაქვთ,  შესაბამისი ორდერი წარმოადგინეთ“, - გვითხრა მან.
ემინე პეტრიძემ აღნიშნულის გამო, ბათუმის რაიონულ პროკურორს ავთო კილაძეს მიმართა განცხადებით, რომლითაც ითხოვდა საქმის მასალების გამოკვლევასა და სწორ სამართლებრივ შეფასებას თუმცა, არაფერი შეცვლილა.
იმ დროს, როცა ადამიანის უფლებათა ცენტრი აღნიშნულ სტატიას ამზადებდა, ემინე პეტრიძე დააპატიმრეს. საბრალდებო დასკვნის მიხედვით, მას ბრალი თაღლითობაში ედება.
„აბრალებენ თითქოს სხვა მოვაჭრეს თაღლითურად 2 000 დოლარი გამოართვა საიჯარო ფართის ნაწილისთვის. ამის გამო დააპატიმრეს“, - აცხადებს მეუღლე სულიკო პეტრიძე.

Goods Were Not Returned And She Was Arrested
Investigator gave the goods of 1 612 GEL of the trader Emine Petridze to another trader. Market administration denies their participation in the case, investigator Mikheil Abashidze does not comment on the fact.
Petridze had leased a booth in the trading center “Bakuri Ltd”. In April of 2009 she had some problems with another trader in the center. “I was leasing booth N 209; another trader Vazha Beridze broke the lock of my booth without my permission. At that moment I had 42 big and small sacks of flour in the booth. I also had 52 sacks of combined food for cows, documents on the good and money 250 GEL in cash.”
Petridze appealed to the police station of Tamari settlement in Batumi. The booth was returned to the booth but without the goods. “When I received the booth back, the goods were in it and the investigator wrote it in the protocol; however he did not return them to me. He said the investigation was going on and the goods could not be returned.”
The goods were returned to the trading center “Bakuri” based on the protocol. “Investigation requested the empty space from us where they could store the goods. We gave them the space. That was all what we did in this case,” said director of the trading center Rostom Mamuchadze.
Adjara office of the Human Rights Center got in touch with the investigator Mikheil Abashidze who did not answer our question why they did not return the goods. “I do not comment on the case. The investigation has finished. If you wish to study the case materials, you should bring the warrant,” he replied.
Emine Petridze appealed to Avto Kiladze, Batumi district prosecutor and requested to allow her to study case materials; though nothing has changed.
When the Human Rights Center was working on this article, Emine Petridze was arrested. According to the bill of particulars she is accused for fabrication.
“She is blamed for extorting 2 000 GEL from another trader as a lease payment. For this charge she was arrested,” said husband of the detainee Suliko Petridze.