პროკურატურამ წინასაარჩევნოდ გაყალბებულ ოქმზე გამოძიება დაიწყო
გაურკვეველ  ვითარებაში შეცვლილი ოქმის გამო, პროკურატურამ ძიება დაიწყო, ხოლო #62 საოლქო საარჩევნო კომისიამ მისგან დანიშნული წევრები უკან გამოიწვია.
26 აპრილს ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის დაბლაციხის #9 საარჩევნო უბნის, კომისიის 12 წევრმა თავმჯდომარედ რამაზ დოლიძე აირჩია და ჩოხატაურის #62 საოლქო საარჩევნო კომისიაში 12-ვე წევრის ხელმოწერილი ოქმი დოლიძესვე გაატანა. 27 აპრილს კი გაირკვა, რომ ოქმი შეცვლილი იყო - თავმჯდომარედ ნანული ჩხიკვიშვილი ეწერა, ხოლო მის მოადგილედ - რამაზ დოლიძე.
როგორც „ალიანსი საქართველოსთვის“ ჩოხატაურის ოფისში აცხადებენ, კომისიის თორმეტივე წევრმა მხარი რამაზ დოლიძის თავმჯდომარედ არჩევას ერთხმად დაუჭირა: „თუმცა 27 აპრილს გაირკვა, რომ ოქმი, რომლის მიხედვითაც დოლიძე აირჩიეს კომისიის თავმჯდომარედ და რომელზეც 12-მა ადამიანმა მოაწერა ხელი, დახიეს და საჯაროდ ისეთი ოქმი წარმოადგინეს, როგორიც მათ სურდათ“.
ოქმზე, რომელიც საოლქო საარჩევნო კომისიამ გამოაქვეყნა, გარკვევით ჩანს, რომ მდივნის, თამარ ჯინჭარაძის ხელწერა სხვადასხვა გვერდზე სხვადასხვანაირად არის. „გურია ნიუსის“ ჟურნალისტთან საუბრისას ჯინჭარაძე ადასტურებდა, რომ დოლიძეს ის ოქმი გაატანეს, რომლის მიხედვითაც ეს უკანასკნელი იყო თავმჯდომარედ არჩეული და მან, როგორც კომისიის მდივანმა, ხელი ნამდვილად დოლიძის თავმჯდომარედ არჩევას მოაწერა.
როგორც ნანული ჩხიკვიშვილი ამბობდა, ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესების გამო ვერ შეასრულებდა საარჩევნო პერიოდში მასზე დაკისრებულ მოვალეობას, რის გამოც მან კომისიის შემადგენლობიდან გაწვევა მოითხოვა.
28 აპრილს მსგავსი განცხადებები შევიდა საოლქო საარჩევნო კომისიაში, რომლის თანახმადაც, დაბლაციხის საარჩევნო კომისიის მდივანი თამარ ჯინჭარაძე უარს აცხადებდა უბნის მდივნობაზე და მოადგილედ  გადაყვანილი დოლიძეც თანამდებობის შეწყვეტას ითხოვდა.
რამაზ დოლიძე საოლქო საარჩევნო კომისიას მიმართავს: „მოგახსენებთ რომ ამა წლის 26 აპრილს დაბლაციხის საარჩევნო უბნის პირველი სხდომის ჩატარების შემდეგ სხდომის შედეგები ჩამოტანილი იქნა საოლქო საარჩევნო კომისიაში დასამტკიცებლად. ოქმში არსებული ტექნიკური ხარვეზის გამო არ იქნა დამოწმებული და მე როგორც სარჩევნო უბნის თავმჯდომარემ უარი განვაცხადე თავმჯდომარის მოვალეობის შესრულებაზე და ოქმი წამოღებულ იქნა. ოქმის შედეგები იქნა გადასწორებული ჩემს დაუსწრებლად“.
დოლიძე ამბობს, რომ ოქმი არ გაუყალბებია: „რა ვიცი, საიდან გაყალბდა და საიდან გაჩნდა მეორე ოქმი. ფაქტია რომ ვიღაცამ წამოიღო“.
როგორც დაბლაციხის საარჩევნო უბანში „ნაციონალური მოძრაობის“ წევრი გიორგი ხაბეიშვილი აღნიშნავს, 26 აპრილს ხმა რამაზ დოლიძის კანდიდატურას დაუჭირა და ვიღაცამ მისი ხმაც გააყალბა.
იურისტები აცხადებენ, რომ ოქმის გაყალბება სისხლის სამართლის დანაშაულია და გამოძიება უნდა დაიწყოს. ამ საკითხზე ჩოხატაურში ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე ზურაბ ხარატიშვილიც ჩავიდა. ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში აღნიშნავენ, რომ ამ ფაქტზე მოკვლევა მიმდინარეობს.
ვიდრე ცესკო და პროკურატურა სიმართლეს გაარკვევს, დაბლაციხის საუბნო საარჩევნო კომისია ისევ სკანდალში გაეხვა. 13 მაისს, საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის სახელზე, აღნიშნული უბნის სამმა წევრმა - რამაზ დოლიძემ, მარინა მჟავიამ და ია შარაშიძემ კვლავ განცხადებები დაწერეს და უფლებამოსილების შეწყვეტა მოითხოვეს.
რამაზ დოლიძე, რომლის მიმართაც უამრავი შეკითხვა ისევ არსებობს, თემურ კუტუბიძეს წერს: „საკუთარი გადაწყვეტილების საფუძველზე და ოჯახური პირობების გამო, მიმაჩნია, რომ ვერ შევძლებ ჩემზე დაკისრებული მოვალეობის შესრულებას და გთხოვთ, გამათავისუფლოთ საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრობიდან“.  მარინა მჟავია კი, კომისიის წევრობიდან განთავისუფლებას ჯანმრთელობის გაუარესების გამო ითხოვს. იგივე შინაარსისას ია შარაშიძის განცხადებაც: „ავადმყოფობის გამო მესაჭიროება ხანგძლივი მკურნალობა, გთხოვთ, გამანთავისუფლოთ კომისიის წევრობისგან“.
ჩოხატაურის საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე, თემურ კუტუბიძე ამბობს, რომ კომისიის წევრებმა განცხადებები საკუთარი სურვილით დაწერეს: „სამივემ საკუთარი სურვილით დაწერა განცხადება. არავის არაფერი დაუძალებია. ან კიდევ მე რა უფლება მქონდა გამეშვა რომელიმე მათგანი“.
როგორც „საქართველოს დემოკრატიული განვითარების კავშირის“ აღმასრულებელი დირექტორი ლევან ხინთიბიძე აცხადებს, დაბლაციხის საუბნო საარჩევნო კომისიის მუშაობაში მიმდინარე პროცესები სერიოზული განსჯის საგნად უნდა იქცეს ცესკოსა და საოლქო საარჩევნო კომისიების მხრიდან. წინააღმდეგ შემთხვევაში, შესაძლებელია, ეჭქვეშ დადგეს ამ უბანზე არჩევნების სამართლიანად ჩატარების ალბათობა. რაც შეეხება ხელმოწერებისა და შესაბამისად ოქმის გაყალბებისთვის პასუხისმგებელი პირების ბრალეულობას, პროკურატურის ობიექტური საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად მას უნდა მიეცეს კვალიფიკაცია, რადგანაც ეს ფაქტი აშკარად ატარებს სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს.
ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ უკვე მიიღო გადაწყვეტილება, რომლის თანახმადაც, ოლქიდან დანიშნულ წევრებს უფლებამოსილება უნდა შეუჩერდეთ.

Prosecutor’s Office Started Investigation on Fabricated Protocol Before the Elections
The prosecutor’s office started investigation on the protocol, which was changed in an obscure situation; the election commission of the district # 62 dismissed their members.
On April 26, 12 commission members of the polling station # 9 in the village of Dablatsikhe in Chokhatauri district elected Ramaz Dolidze for the position of the chairman, and Dolidze took the protocol signed by all 12 members to the Chokhatauri district election commission # 62. On April 27, it was cleared up that the protocol was changed – and Chkhikvishvili was  the chairperson of the commission and Ramaz Dolidze was the deputy chairman.
The representatives of the Chokhatauri district office of the Alliance for Georgia stated that all 12 commission members voted for Ramaz Dolidze. “However, on April 27 it was clarified that the protocol, based on which Dolidze was elected and 12 people signed it, was destroyed and they publicly introduced the protocol which they wanted.”
The protocol, which was published by the district election commission, clearly demonstrates that the signature of the secretary Tamar Jincharadze is different on various pages. Jincharadze confirmed in her interview with the newspaper Guria News that Dolidze took the protocol and she, as a secretary of the commission, had signed the protocol where Dolidze was elected chairman.
Nanuli Chkhikvishvili said that because of poor health she could not implement her duties during the elections; consequently, she requested to dismiss commission members.
On April 28, similar applications were submitted to the district election commission where the secretary of the election commission in Dablatsikhe polling station Tamar Jincharadze refused to be the secretary and Dolidze also requested resignation from the position of the deputy chairman.
Ramaz Dolidze appeals to the district election commission: “On April 26, after the first meeting of the election commission in Dablatsikhe polling station, the results were brought to the district election commission to approve. The protocol was not approved because of some technical mistake in it and I, as a chairperson of the polling station, refused to act as a chairperson of the commission and took the protocol back. The results of the protocol were changed in my absence.”
Dolidze said he had not fabricated the protocol. “I do not know who fabricated it and how the second protocol appeared. It is a fact that somebody took it.”
The member of the election commission in Dablatsikhe polling station from the National Movement Giorgi Khabeishvili said that he voted for Ramaz Dolidze on April 26 and somebody falsified his vote.
Lawyers said that the fabrication of the protocol is a criminal offence and that an investigation shall be launched. Chairman of the Central Election Commission Zurab Kharatishvili arrived in Chokhatauri to clarify this issue. The representatives of the CEC state they are studying the case.
Before the CEC and prosecutor’s office estimate the truth, the election commission in Dablatsikhe polling station was involved in another scandal. On May 13, the three commission members – Ramaz Dolidze, Marina Mzhavia and Ia Sharashidze – wrote resignation applications to the chairmen of the district election commission.
Ramaz Dolidze wrote to Temur Kutubidze. “Based on the personal decision and because of domestic problems, I think I will not be able to execute my responsibilities properly and I kindly request you to resign me from the position of the commission member of the polling station.” Marina Mzhavia requested the resignation because of poor health. The application of Ia Sharashidze is also similar: “Because of illness I need long-term medical treatment. Please, discharge me from the obligations of the commission member.”
Chairman of the Chokhatauri district election commission Temur Kutubidze said that the commission members wrote the resignation letters based on their wish. “All of them wrote resignation letters based on their wish. Nobody ordered them to do it; I did not have the right to dismiss them.”
The executive director of the Union of Democratic Development of Georgia Levan Khintibidze said that the ongoing process in the polling station of the Dablatsikhe village shall be seriously discussed by both the CEC and the district election commission. Otherwise, we might get suspicious about the possibility to hold fair elections in the PS as for the liability of the certain people for the fabrication of the signatures and the protocol, prosecutor’s office shall carry out qualified investigation on it because the incident carries the features of criminal offence.
The Central Election Commission already took decision based on which the commission members will be discharged from their obligations in the polling station.